Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 11 zář, 2021 8:01 pm

Pokračování z předchozí stránky...
Další foto:
Přílohy
20210911_204026.jpg
Střední část stanice
20210911_204012.jpg
Střední část stanice
20210911_205909.jpg
Levé zhlaví
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Jozef Milko » čtv 16 zář, 2021 7:17 pm

Ahoj Tomáš, čakali sme, ako sa to vyvŕbi - takže jedna časť je definitívna, ako píšeš. Vyzerá výborne, predsa len, je to dosť veľký priestor, takže stanica vyzerá ozaj realisticky. A už si vyriešil aj druhú "nohu " U-čka s vratnou slučkou a táborom? Pochváľ sa!
Tešíme sa na ďalšie pokračovanie "amerického seriálu" :-)
Jozef
PS-škoda tých drevených pražcov, ale úplne ťa chápem, že si sa rozhodol pre hotové koľajivo. Keď to napatinuješ, bude to určite tiež dobre vyzerať.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » čtv 16 zář, 2021 8:40 pm

Jozef Milko píše:je to dosť veľký priestor, takže stanica vyzerá ozaj realisticky. A už si vyriešil aj druhú "nohu " U-čka s vratnou slučkou a táborom?
PS-škoda tých drevených pražcov, ale úplne ťa chápem, že si sa rozhodol pre hotové koľajivo. Keď to napatinuješ, bude to určite tiež dobre vyzerať.


Ahoj Jozef. Předem díky za Tvá slova. Prostor mám velkorysý a to opravdu stanici prospělo, vše má své místo a působí tak nějak nenásilně. Jenže na druhou stranu se na velkém prostoru ne úplně snadno plánuje a tak celou levou část nemám vůbec nijak vymyšlenou. Co jsem zatím měl možnost si zaposunovat ve stanici, tak jsem nakloněn spíše odjezdu do skrytého nádraží, než vratnou smyčku, ale nechci dělat ukvapené závěry...Jakmile bude trocha času, pokusím se natočit nějaké krátké video z prvních jízd, teda spíše posunování.
Dělané kolejivo jsem opustil hlavně z důvodu času, za celé dva měsíce jsem se nedostal ani jednou pořádně na půdu, atak nevím, jak dlouho bych tvořil vlastní kolejivo. Rád bych alespoň stanici rád občas vzal někam na výstavu, abych mohl toto skvělé měřítko blíže představit, atak jsem zvolil takto.
Ale neříkám, že toto je poslední projekt v On30 a tak třeba jednou si zkusím střihnout i vlastní kolejivo :mrgreen:
A jak bude pokračovat tento americký příběh, tak to jsem sám zvědav .... :?:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 18 zář, 2021 4:16 pm

Po úspěšném zapojení elektroinstalace v kolejišti stanice Black Butte a provizorního připojení na kus širé trati z kolejiva GeoLine jsem mohl přivézt první osobní vlak do Black Butte tažený Mogulem 2-6-0. Žádná velká slává se u toho nekoná, neboť železniční společnost Black Butte CNGR, která tuto trať provozuje je velmi skromná a ponechala tuto událost bez většího pozdvižení.
Snad jediný, kdo ve stanici již netrpělivě čeká na příjezd osobního vlaku je nákladní vlak tažený lokokomotivou 4-4-0 American, aby mohl ze stanice odjet v pravidelný čas.
Příjezd osobního vlaku + odjezd nákladního vlaku

Dále se povedlo zprovoznit točnu na levé straně stanice. Zde je ovládání silně provizorní - pohyb točnu je ovládán pomocí FZ1 a přepínání polarity páčkovým přepínačem.
Zkouška točny v Black Butte

Omluvte kvaltu videa - ovládat výhybky, Multimause, trafo FZ 1 a ještě k tomu držet telefon... :oops:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 24 říj, 2021 5:39 pm

Za poslední měsíc nebylo opět moc času, ale i tak se pár chvil našlo. Podařilo se mi zaštěrkovat celou stanici. Použil jsem štěrk včetně lepidla od Woodlandu.
Lituji jedné věci a to použítí miralonu pod kolejivo, který mi zbyl po stavbě. Lepidlo na šterk na něm moc nedrží a šterk se má po lehkém přitlačení snahu drolit z povrchu. Zkusím to ještě jednou a lépe zalít lepidlem a uvidíme.
Dále přibyl přejezd přes stanici a část silnice vedoucí ze stanice pryč. Krátká místa bez šterku jsou předěly panelů, které zatím nechávám volné, tak abych mohl dobře předělit koleje.
Bude následovat základní podklad pro krajinu, vyrobit dvě lampy do stanice a dotvořit levé zhlaví s kouskem širé tratě. Jenže zde totálně tápu, nevím jak druhý segment zakončit. Při testech stanice se mi jeví jako lepší varianta skrytá stanice než vratná smyčka. Bohužel při tomto řešení mi ubyde kolej širé tratě a výrazně se tím zkrátí doba viditelné jízdy. A popravdě to by byla škoda. Uvidíme, třeba mě to nějak vyplyne, až levé segmenty dám k sobě. Za případné návrhy či rady co s levou částí budu velmi rád.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 24 říj, 2021 5:40 pm

Pokračování:
Přílohy
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Jozef Milko » pon 25 říj, 2021 8:06 pm

Ahoj Tomáši,

tak sa posúvaš do ďalšieho štádia - výborne, už to bude dostávať tvár. Pozeral som sa dozadu na tvoje príspevky, tie budovy sú fakt pekné :-), "stará" Amerika
má svoje čaro. Ale pozeral som sa aj na ten tvoj prvý plánik aj v 3D náčrtku, musím za mňa povedať, že by som si vybral tento prvý variant. Môžeš takto sledovať vlak do kampu po celej a dosť dlhej trati -dokonca, aby si predĺžil jazdu, mohol by si ho nechať v tuneli po vyjdení z úvraťovej stanice nechať trošku postáť, čo by imitovalo dlhšiu trať. Bolo by to takto realistickejšie. Možno by ešte stálo za to vyhrať sa s terénom a vedením trate, ale v princípe takto je to dobré, ako si to navrhol.
No hlavná trať by bola vizuálne síce kratšia, ale postarala by sa o čulý ruch na železnici, aj keď by nebola (samotná trať) tak viditeľná. Podľa mňa to netreba siliť, treba sa sústrediť na jedno alebo druhé. Za mňa má jedna prvý plán. Ale samozrejme ty si "veliteľ" :-). Inak a čo takto nejaké shay-ky do tábora, budú jazdiť? Stúpania tam budú asi dosť veľké, aj by sa uživili, či nie? Bachman robil celkom pekné, ale asi sa dá zohnať aj niečo mimo neho. Tie maličké shay-ky sú strašne milé lokomotívy. Ono sústrediť sa na túto trať do kampu prináša veľmi veľa možností aj vo vozidlách aj v prevádzke a budovách - proste vybral si super námet. Teším sa a budem rád prekvapený ako to vyriešiš.
(sorry že som sa tak rozpísal, ale ozvali sa moje staré "americké sny" :-))
Zdravím a prajem veľa radosti.
PS: tohto pána poznáš? Občas si spolu píšeme o záhradných ale toto video je z iného súdka:
https://waldbahner.de/en/category/h0e-w ... -fahrtage/
Jozef Milko
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 25 říj, 2021 9:09 pm

Díky, Jozef,
zatím se také přikláním k variantě se skrytou koncovou stanicí. Ale budu muset plán ještě hodně učesat.
Nechal jsem první výhybku ve stanici nepřilepenou, možná ji nechám až na druhou stranu, uvidím. Opráším knihy od Milana F. a třeba tam něco vhodné najdu. :idea:
Nyní chci dodělat základ krajiny ve stanici a vrhnu se na protější stranu, postavím rámy segmentů, poskládám to k sobě, budu na to pár dnů (týdnů) koukat a to by bylo, aby to nebylo.
Mám nápad se skryťákem, že bych do něj najížděl přes úvrať pozadu a na vjezdovém zhlaví by byl triangl, takže bych nemusel přepřahat soupravu a otáčet lokomotivu. Ale musím si to nakreslit, jestli se to tam vleze...
Přeji všem pohodový večer.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 01 lis, 2021 5:18 pm

Při prohlížení stránek se starými foto mi nedalo nestáhnou a nesdílet tuto fotografii lokomotivy Climax s nákladem kulatiny na solidním stoupání 15%, odbočují kolej má pouhých 7%. :mrgreen:
Se sbírky Ben Maxwell / Zdroj: Facebook , skupina Railroad Images of Bygone Days · Carl Young
Přílohy
250713522_4788275437857921_1114035343670567637_n.jpg
Legenda G-W-L Co. je podepsaný na fotografii.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 19 pro, 2021 8:44 pm

Byl jsem požádán, zda-li bych nemohl nafotit porovnání On30 s HO. Tak jen pro zajímavost přikládám.... :wink:
Na kolejišti se postupně dokončuje střední část stanice. Fotky přiložím, až bude alespoň něco k vidění.

Přeji všem tady krásné Vánoce a klidný celý příští rok. Tomáš
Přílohy
20211025_194548.jpg
20211025_194917.jpg
20211025_195016.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod SettO » úte 21 pro, 2021 5:47 pm

Tomáši, pěkné vlákno, rád sleduji, ať se dílo daří. Jen dotaz: Pod kolejovým ložem používáš pečící(?) papír? Zatím jsem to nikde neviděl...význam? Děkuji.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 21 pro, 2021 9:13 pm

SettO píše:Tomáši, pěkné vlákno, rád sleduji, ať se dílo daří. Jen dotaz: Pod kolejovým ložem používáš pečící(?) papír? Zatím jsem to nikde neviděl...význam? Děkuji.

Ahoj, moc děkuji.
Pod koleje pokládám miralon, který mi zbyl po pokládce podlahy. Protože dřevěný rám s nalepeným polystyrenem při jízdě vydává celkem slušný rámus, tak kolejivo tlumím právě miralonem. Ale popravdě, už bych to asi neudělal a místo ušetření pár peněz bych použil korek. Jde o to, že na miralonu nechce moc lepidel držet. Takže zaštěrkovat koleje nebylo úplně snadné... Nyní "zatravňuji" a ladím celkovou podobu středního dílu. Učím se postupem, tak snad z toho nevyrobím kýč :roll: . Zde je pár fotek z průběhu stavby středního dílu. Dnes jsem dosypal prostor kolejiště statikou (tento progres není na fotografiích), zítra to vysaju a doplním keře a chtěl bych dosypat statiku na kopečku a doladit prostor pro domek obsluhy depa. Ale času je tak málo... :?
Tomáš
Přílohy
20211219_141308.jpg
20211221_1904131.jpg
20211221_190350.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod hank61 » stř 22 pro, 2021 6:59 am

Moc hezké Tomáši :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Zlámalík » stř 22 pro, 2021 9:10 am

Zkušenost: Mirelon je lehký, tudíž nic neodizoluje. Vibrace se tlumí nejlíp těsným slepením několika materiálů o různé hustotě a to pomocí pružného spoje. Jakmile se to zaleje zas lakem, je to blbě. Já mám pod kolejemi samolepicí sádrokartonářskou pásku (co se dává na podlahu či zdi pod profily, jen se z ní musí strhnout ta lesklá vrstva). Kluci moduláři vytipovali recyklovaný gumový granulát - http://www.modulybrno.cz/guma, to je dostupné v různých sílách, jen nutno nalepit něčím pružným (Chemoprén apod., já teď skoro na všecko používám Pattex 100%, to drží a je furt pružné.

Jinak XPS desky pod podlahy jsou obecně dost lehké a blbě se lepí, protože mají tepelně zahlazený povrch. Lepené plochy zdrsním - desku přetáhnu hrubým šmirglem nebo aspoň poškrábu špičkou nože.

Poslední věc: SDK páska i ty různé tenké desky pod podlahy jsou měkké a při nárazu nebo zmáčknutí se může plocha probořit. Tam, kde čekám namáhání, dávám proto korek.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Dusan » stř 22 pro, 2021 9:28 am

Já mám zkušenost s lepením XPS, takovou, že v ploše jsem je lepil barvou, nic složitého, lepší je hustší a třeba Balakryl :-) Můžu garantovat, že drží opravdu fest. Chtěl jsem reinkarnovat asi 6 let staré segmenty sundáním té desky a když se loupala i s poslední vrstvou překližky, tak to šlo do kamen všechno :-)
Pro lepení na menších spojích z XPS doporučuji polyuretan, stejně tak na lepení konstrukce z překližek apod. který mírně napěňuje.
Mirelon jsem kdysi měl a nešlo mi to s ním vůbec :|
Máš to moc pěkné Tome, tak ať se daří dále.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků