lokomotiva ČKD BS-80

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rawen » úte 01 zář, 2020 3:05 pm

Nazdar.
Tentokrát mám otázku a prosím o pomoc zejména znalce a pamětníky.
Lokomotiva BS-80 je určena pro rozchody 600 až 800 milimetrů. Tato informace se mnohokrát opakuje; mám k dispozici články a knihy o nasazení jednotlivých strojů. Viděl jsem ji na úzkorozchodných drážkách a provozu na rozchodu 600mm a také mám kopii výrobního výkresu varianty 600 BS 80.

Zajímá mě, jak se technicky (konstrukčně) rozchod měnil vzhledem k rámu, o kterém předpokládám, že byl jednoho provedení, a válcům, kde opět neočekávám proměnnou polohu, nicméně by byla pravděpodobnější.

Předem děkuji za pomoc, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod jihous » stř 02 zář, 2020 12:14 pm

Konstruktéři už s více rozchody počítali, tak prostě udělali širší rám. Tuším, že v ČKD byla splítka minimálně o sedmi rozchodech.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod Jarda H. » stř 02 zář, 2020 12:53 pm

rawen píše: ......... Zajímá mě, jak se technicky (konstrukčně) rozchod měnil vzhledem k rámu, o kterém předpokládám, že byl jednoho provedení, a válcům, kde opět neočekávám proměnnou polohu, nicméně by byla pravděpodobnější.

Předem děkuji za pomoc, Radek


Jak jsem pochopil z poznámek o přestavbě mladějovické BS80 (změna rozchodu ze 650 na 600 mm ?!), lokomotivu podélně rozřízli, "zúžili", přelisovali soukolí, ... na některých fotkách ve fotogalerii na jejich webu je vidět přeříznutý rám. Otázkou ale zůstává, jak to řešili jinde při přestavbě lokomotivy !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod martin.havranek » stř 02 zář, 2020 2:13 pm

Z výroby byly dva typy rámu - ÚZKÝ (pro rozchody 600 - 650 mm) a ŠIROKÝ (760 - 800 mm).
Základní rám byl vždy ten užší a větší rozchod se řešil přivařením podložek pod válce a nápravová ložiska. V Mladějově měli ten širší rám a řešili zůžení rozchodu právě podélným řezem rámu a ubráním materiálu na správnou šíři. Další změna rozchodu se nedávno provedla u stroje č.15 v Zastávce u Brna (http://www.mpz.cz), kde ovšem "stačilo" na přerozchodování z 650mm na 600 oddělat podložky. Viz jejich Facebook.

Snad na fotce uvidíte podložky přivařené k rámu, pod nápravama a parním strojem, lepší fotku bohužel nemám
Jedná se o stroj č.15 dnes v opravě u Brna
bs80-1.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rawen » stř 02 zář, 2020 2:22 pm

Díky moc za informace.
Ta poslední změna MPZ mi nějak unikla, tak taky děkuju, podívám se.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rawen » pon 07 zář, 2020 9:00 am

S dovolením navážu...
Studoval jsem podklady a pro model mi vycházejí následující varianty:
1.) měřítko 1:22,5 modelující 600mm verzi, jezdící na 30mm kolejích Regner (ty mám, ale nestandard; možná odskok na běžných 32mm a 1:19)
2.) měřítko 1:13,7 modelující 600mm verzi, jezdící na 45mm kolejích
3.) měřítko 1:19 modelující 800mm verzi, jezdící na 45mm kolejích

Všechna měřítka jsou "zaokrouhlena" na nejbližší používaná podle
Obrázek

V podstatě mi jde o stavbu, ježdění "až v budoucnu". Variantu 1.) jsem před lety rozpracoval, ale se snesením regneráckých kolejí přerušil v hodně ranné fázi (začátek rámu + nápravové převodovky). Takže přemýšlím, zda pokračovat v nestandardních kolejích; výše zmíněnými podložkami přerozchodovat na 32mm nebo začít z čisté vody na 45mm.
Samozřejmě, že mám svého favorita. Ale uvítám i další názory, protože nejsem vševědoucí a provozní slepota je děsná věc. :)

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod Jozef Milko » stř 09 zář, 2020 10:37 pm

Ahoj Radek, dovolím si trošilinka poopraviť jednu vec: v anglosaskom svete sa v mierke 1/13,7 rozchod 45mm používa pre skutočný rozchod 610 mm (dve stopy),
pre 600 mm rozchod na 45mm sa používa mierka 1/13,3 alebo niekto používa aj mierku 1/13 (toto je často v "nemeckom" svete.).
Ja jazdím na záhrade na 45mm a hrám sa na mierku 1/13,3 . Ono je medzi mierkami 1/13,7 a 1/13,3 tak malý rozdiel, že to v podstate nestojí za reč, ale
pre "pedantov" to môže byť dôležité. Inak v anglosaskom svete je dosť rozšírená aj spomínaná mierka 1/19, kde sa jazdí na 32 mm rozchode ako na 610 - ke,
ale zase - kľudne to môže byť brané ako 600-vka. A 45 mm v tejto poslednej mierke môže byť brané ako 762mm alebo rozchody k tomu (v UK) blízke, keďže tam
mali v tomto dobrý miš-maš. (teda modelári v UK to často takto vidia) To len tak na okraj - možno to v tejto chvíli nie je ani také dôležité.
Pozdravujem Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rawen » čtv 10 zář, 2020 8:40 am

Ahoj Jozef, děkuju za odpověď.
Předně, děkuji za dovysvětlení měřítek. Čtu hlavně německá fóra, kvůli zájmu o úzkou a příbuznosti vozidel.
Jak už jsem psal, mám něco od Regnera na 30mm koleji v hračkovém měřítku 1: 22,5 - tím míním, že s modelovostí si hlavu moc nelámali. A odtud plyne, že kdybych přešel na rozchod 32mm, spousta vagonů by šla zachránit... Ale na druhou stranu, i tento rozchod v "zahradních" měřítkách je u nás spíš raritou; anebo špatně hledám.
45mm je prostě klasika.
Měřítka 1:13 (a podobně) se už bojím z důvodu velikosti modelů. Přece jen mám dílnu zařízenou na menší věci a skoro půlmetrová mašina, to už z mosazi nepůjde, ale celoželezně, což doma nezvládnu.
Proto jsem se hodně snažil dostat k 1:19 (alias 16mm scale).

Jestli mohu poprosit, napiš něco víc, s čím jezdíš a jestli a jak sám stavíš.

Předem díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod Jozef Milko » čtv 10 zář, 2020 6:35 pm

Ahoj Radek,
nechcem sa tu veľmi rozpisovať, predsa len toto fórum asi nie je celkom pre "veľké" železnice, tak aby mi to niekto nevytýkal :-)
Ja robím v mierke 1/13,3 a jazdím na 45 mm, takže je to 600 mm reál.
V stavbe modelov nie som nejaký ortodoxný, jednoducho sa niečim inšpirujem a potom to postavím, aj keď to nie je presne podľa predlohy.
Moja filozofia je, že úzkokoľajka na mojej záhrade je originál a teda aj originál loko plus vozy. Inak ak by si bol v mierke 1/13, nemusíš sa báť,
že modely budú príliš veľké, no a z tej mosadze sa veselo stavajú aj tu. Ale viac sa môžeš o mojej železničke dozvedieť na mojom kanáli

https://www.youtube.com/channel/UCLHJcF ... vGg/videos

alebo mám zopár príspevkov tu na tomto fóre:

http://www.7-8ths.info/index.php?topic=16686561.0

Inak mal som príspevok aj na Záhradných...

viewtopic.php?f=36&t=11013&start=135#p261580

tam som sa viac rozpísal.

Moju železnicu som pracovne pomenoval LDM (Lesná dráha Milkov) aj keď inšpiráciou sú mi skôr také železničky ako Černá v Pošumaví,
sieť priemyselných železníc Dobrá Voda či iné priemyselné železničky. (Totiž pôvodne som chcel stavať v mierke 1/16,88 teda 45 ako 760mm
a predlohou mi mala byť dráha v Čiernom Balogu - tá modrá motorová loko je ešte v tej "starej" mierke. )
Mám založený aj nejaký blog, ale stále sa neviem rozhýbať. Ak budeš mať chuť sa dozvedieť viac podrobností a pod. budem rád.
Jozef.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rawen » pát 11 zář, 2020 3:47 pm

Ahoj Josef,
zaregistroval jsem se, chvíli četl tvé i další příspěvky... Máš to dobře vymyšlené.
Prodejci zjevně obměňují sortiment, některé odkazy jsou už nefunkční, resp. ukončená výroba.

Každopádně na živou páru si moc netroufám, chci to udělat na baterii a RC. Proto ty parní komponenty filtruji. Rám a rozvody snad zvládnu :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rsebesta » sob 26 zář, 2020 1:24 pm

Zdravím všechny kterým se líbí BS 80ka. Mám dotaz na Jozefa jestli nepřemýšlí o stavbě této lokomotivy v měřítku 1:13,$ když už má zkušenosti se stavbou živé páry. Taky bych se chtěl zeptat jaké máš nejmenší poloměr zatáčky v tomto měřítku. Dík za odpověď. Rosťa
rsebesta
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 21 zář, 2020 10:52 am

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod Jozef Milko » ned 27 zář, 2020 8:00 am

Ahoj Rosťa a ostatní,
čo sa týka stavby ďalšej lokomotívy, nemám to ešte celkom ujasnené. Keďže sa mi však páčia skôr malé lokomotívy s nižšie položeným kotlom,
(malé kraussky, orensteinky, malé "maďarky" a pod.), a tiež lokomotívy s vonkajším rámom, na BS 80 som nejak ani nepomýšľal. Ale narazil som
na zaujímavú kombináciu: malá loko O&K s vonkajším rámom - dvoj a aj trojnápravová, tak neviem, či budúca lokomotíva nebude z tohto súdka.
Čo sa týka tých polomerov oblúkov, myslím, že to bolo minimálne 2200 -2500 mm, na mnou postavených výhybkách ( 7ks) je odbočenie o polomere
o niečo menšom, no a výhybky Peco (použité 4 ks) majú podľa výrobcu odbočenie o polomere 600 mm. (tie sú troška problematické, možno ich
niekedy vymením za svoje.)
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod rsebesta » ned 27 zář, 2020 11:50 am

Ahoj Jozef, dík za odpověď
Je fakt že BS 80 je na 600 mm dost velká lokomotiva, asi možná největší, já větší neznám ale nejsem znalec.
Ale ta zeleno-červená co jezdí v Mladějově je můj sen. Tak jsem si myslel že bys ji mohl stavět hned dvakrát :) :D Ale vážně, jsem rád že jsem narazil na někoho kdo staví v tomto měřítku, (1:13,3), taky jsem se rozhodl podobně, po dlouhých úvahách (ikdyž to co mám na papíře jsem přepočítaval do měřítka 1:13,5 protože nevím jestli jsem víc angličan nebo němec) A BSka v tomto měřítku by byla impozantní. Po shlédnutí tvých videí se z tebe stal můj guru, tak nevím jestli bys neměl založit nové téma k tomuto měřítku aby jsme nebyli hubování administrátorem že jsme mimo mísu. Potřeboval bych toho probrat víc a možná si ve stejném zmenšení hraje víc lidí. A ještě i pro ostatní, máte fotky BS 80 i v dalších barevných kombinacích?
Dík. Rosťa
rsebesta
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 21 zář, 2020 10:52 am

Re: lokomotiva ČKD BS-80

Příspěvekod Jozef Milko » ned 27 zář, 2020 8:40 pm

Ahojte, tieto slová fakt potešia, nájsť spriaznenú dušu pre túto mierku v SR+ ČR je asi dosť zriedkavé - ak ste na rovnakej vlnovej dĺžke, ozvite sa, myslím, že Rosťa
má veľmi dobrý nápad. Zatiaľ toľko, ešte sa ti Rosťa ozvem, teraz link na moje dnešné video s novými vagónikmi (stavané cez Koronakrízu - HU)

https://www.youtube.com/watch?v=UPlOnD5 ... nnel=LDM45

Zdravím, Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm


Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků