Modelaření v H0f od martin.havranek

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod martin.havranek » ned 29 bře, 2020 9:35 am

Zdravím vespolek,
před nějakou dobou jsem náhodou narazil na stránky anglického modeláře Jamese Hiltona, který se začal věnovat modelaření v měřítku 006.5 ( tj. anglická 00 1:76 na rozchodu 6,5 mm https://paxton-road.blogspot.com/) a používal k tomu komponenty od výrobce Busch z programu H0f. Velice mě zaujalo pojetí anglických úzkých, které tedy většinou představují tzv. minimum gauge railways tedy dráhy o rozchodu 18 - 20 palců.

A tak jsem pořídil od Busche lokomotivu Decauville a částečně ji upravil budku, kde jsem zrušil zadní čelo a vytvořil pouze nízkou stěnu s madly až pod střechu a vytvořil imitaci kotle, armatur a dosadil postavičky obsluhy stroje.
001.jpg

002.jpg


Dále jsme vytvořil pár vlastních vozů, většinou inspirovaných opět anglickými železnicemi. Vozy jsem postavil na rámech, které poskytuje Busch jako základ stavebnic. Na fotce jsou kryté vozy a opleny z tovární produkce Busch.
003.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Kolejiště Coldstream

Příspěvekod martin.havranek » ned 29 bře, 2020 9:51 am

Když už jsem byl u toho upravování strojů a stavby vozů, tak jsem začal přemýšlet nad kolejištěm. Vytyčil jsem si maximální prostor na 1000x350 mm kam se mi vešel motiv malé staničky na fiktivní dráze, kde se jedná o malou dvojkolejnou staničku, kde probíhá nakládka a vykládka malých zásilek. Staniční budovu tvoří stavebnice zastávky od Model scene https://273439756.eshop-rychle.cz/model ... ena-zelena a skříň vyřazeného krytého vozu. Epochou bych se moc netrápil, na těchto úzkých dráhách se toho moc v průběhu času moc neměnilo. Jak již jsem naznačil tak hlavní motiv by měla být malá stanička kde z jedné strany vede trať z tunelu a překonává říčku Coldstrem, která sestupuje ze skalního masivu a z druhé strany za malým esíčkem se ztrácí za kulisou se stromy. Ve skryté části se nachází dvojkolejná přesuvna o délce 220 mm, která umožní provozování pěti vozových souprav plus lomotivy. Ovládání kolejiště analog, stroje jsem opatřil 12V micro motory oproti původním 3V.

planek.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod JanoH0e » ned 29 bře, 2020 11:31 am

A nerozmýšľal si nad nejakou exotikou ? India alebo Kongo? Tam by sa dalo vybúriť viac ako vo vozidlách, vedení trate a prírode ako v našich sterilných pomeroch. :lol:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod martin.havranek » ned 29 bře, 2020 1:12 pm

JanoH0e píše:A nerozmýšľal si nad nejakou exotikou ? India alebo Kongo? Tam by sa dalo vybúriť viac ako vo vozidlách, vedení trate a prírode ako v našich sterilných pomeroch. :lol:


Popravdě i přemýšlel, ale to bych spíš řešil ve velikosti H0e (009) nežli v této malé. Ona myšlenka nějaké Indonéské cukerní drážky, je velmi zajímavá a dala by se vcelku dobře znázornit pomocí vozidel od Minitrainsu případně od Roca (Hf110c).

Tohle kolejiště by mělo být hlavně takové testovací, k osvojení si stavebních technologií a podobně. Takže od toho ani neočekávám žádné provozní složitosti.
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod hank61 » ned 29 bře, 2020 1:28 pm

To se mi líbí. Budu sledovat. Ať se dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod hank » ned 29 bře, 2020 5:27 pm

Nemylte se: I v těch exotických zemích byla většina vozidel od renomovaných evropských výrobců, a to nejen těch se sídlem v příslušných koloniálních metropolích. Když jsem se v tom svého času přehraboval, překvapilo mě například, kolik jezdilo v Asii a Africe lokomotiv O&K, tj. ze země, která žádnému koloniálnímu impériu nevládla. A koneckonců na nás Středoevropany působí dostatečně exoticky i standardní britský lokomotivní a vozový park.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod Mašinka » pon 30 bře, 2020 7:01 pm

Milý Hanku!
Asi jsi neslyšel o německé dráze v Africe z Windhoeku do Swakopmundu. Byla to šestistovka a dost dlouhá. Ovšem
s brigadelokomotivami.
Zdravím
Masinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod martin.havranek » pon 30 bře, 2020 7:15 pm

Netřeba chodit do Afriky, stačí do Makedonie a dráhy taktéž o rozchodu 600mm Skopje–ohrid, která zůstala po Velké válce.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ohrid_line
http://www.penmorfa.com/JZ/ohrid.html

ohrid6.jpg


I to by mohl být velmi pěkný námět ke zpracování v modelu.
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod hank » pon 30 bře, 2020 7:34 pm

Mašinka: Ale no tak, těch pár německých kolonií, které se daly spočítat na prstech jedné ruky, bych se neodvážil nazvat impériem... Zato se německé úzkorozchodné lokomotivy - hlavně O&K - hojně vyskytovaly kromě Indonésie nebo jižní Ameriky i v zemích Britského impéria, např. v Austrálii a na Novém Zélandě.

Já jsem ale hlavně reagoval na tu zmínku o exotice v Indii nebo Kongu, s tím, že tamní vozidla pro nás zas tak exotická nebyla.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Kolejiště Coldstream

Příspěvekod martin.havranek » úte 31 bře, 2020 9:04 am

Pro dnešek menší aktualita v podobě slepení zastávky od Model Scene, kdy jsem se snažil znázornit stárnutí a "ošoupání" dřeva. Dojde ještě k předělání krytiny na střeše a dosazení komínku z mosazné trubičky. A dále jsem provedl úpravu skříně vyřazeného vozu který bude znázorňovat kůlnu k budově zastávky. Na kolejišti ještě pod skříň naznačím imitaci podezdívky.
Přílohy
IMG_20200331_105338.jpg
IMG_20200331_105424.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod Mašinka » úte 31 bře, 2020 9:54 am

Zdravím Hanku,
neměl jsem na mysli impérium, ale dráhu. Jinak, co se týče O&K, měl dokonce svého licenčního výrobce v Japonsku, tamní polní dráhy
tyhle lokomotivy používaly.
Masinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

kolejiště Coldstream

Příspěvekod martin.havranek » stř 01 dub, 2020 8:03 am

Jelikož dorazilo kolejivo na viditelnou část od Busche, tak jsem si na pracovní desku stolu vymezil rozměry kolejiště pomocí pásky a zkusmo poskládal budoucí námět a hned k pokoukání i přistavil jednu z budoucích souprav. Ve skryté části bude kolejivo od Maerklinu ve velikost Z doplňěno o železný pásek. Přeci jen Busch není nejlevnější.
006.jpg


007.jpg


Jak jsem již psal hned na začátku vlákna, tak délka přesuvny ve skryté části kolejiště bude pouze 220mm, ale i tak to v této velikosti bohatě stačí.
005.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod martin.havranek » stř 01 dub, 2020 8:04 am

...
Přílohy
004.jpg
martin.havranek
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 11 říj, 2019 9:54 am

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 01 dub, 2020 2:19 pm

To je super... Držím palce, moc hezký projekt.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Modelaření v H0f od martin.havranek

Příspěvekod Mašinka » stř 01 dub, 2020 2:36 pm

Martine,
klobouk dolů, sám jsem začínal s HOf a vím, co to je za práci. Tvoje kolejiště vypadá velmi slibně.
Přeji mnoho zdaru a těším se na výsledek!
Zdravím
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků