Elektrifikované drážky

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Elektrifikované drážky

Příspěvekod adamovka » pát 05 led, 2018 10:16 am

Dobrý den ,dovolil jsem si založit toto téma.Nedávno jsem zjistil že kousíček od nás , v Břasích ,existovala elektrifikovaná sít drážek .Spojovala továrny a cihelny a doly v dobách největšiho rozmachu tohoto kraje.Bohužel se nezachovalo nic.Jen asi tři fotografie užasných lokomotiv této drážky.Chtěl bych si něco takového postavit.Vím že ještě existovala poměrně rozsáhlá sit v Papírnách Větřní a Loučovice.Ale bohužel se mi nedaří na Netu najít nic o těchto drážkách.Asi to neumím hledat.Proto prosím ,nevíte někdo o nějakých odkazech na zadrátované tovarní a důlní vlečky? Případně uvítám jakekoliv obrázky vozidel i technických zařízení těchto drážek. Krásný den přeji.
adamovka
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 05 led, 2012 12:26 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod zmar » pát 05 led, 2018 10:32 am

Na netu toho moc nebude. Něco málo vyšlo tiskem, ale zdaleka ne ke všem drážkám. Doporučuji už pár desítek let staré publikace o drážkách v okolí Břas a v ústecké Spolchemii. Dále knížku Z. Bauera o úzkorozchodných železnicích v průmyslu a zemědělství, kde je přehled těchto drážek. Ke Větřní sice vyšel článek ve Světě železnice, ale ten se zabýval především normálním rozchodem. Možná někdo doplní další zdroje.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod Polabský » pát 05 led, 2018 11:15 am

adamovka píše:Dobrý den ,dovolil jsem si založit toto téma.Nedávno jsem zjistil že kousíček od nás , v Břasích ,existovala elektrifikovaná sít drážek .Spojovala továrny a cihelny a doly v dobách největšiho rozmachu tohoto kraje.Bohužel se nezachovalo nic.Jen asi tři fotografie užasných lokomotiv této drážky.Chtěl bych si něco takového postavit.Vím že ještě existovala poměrně rozsáhlá sit v Papírnách Větřní a Loučovice.Ale bohužel se mi nedaří na Netu najít nic o těchto drážkách.Asi to neumím hledat.Proto prosím ,nevíte někdo o nějakých odkazech na zadrátované tovarní a důlní vlečky? Případně uvítám jakekoliv obrázky vozidel i technických zařízení těchto drážek. Krásný den přeji.



Hezký den,
pro hledání je vhodné případně použít i německý jazyk a hledat hlavně v obrázcích. Užívat i neobvyklá spojení (př. koleje na pile, v cihelně a podobné) V obrázcích vylezou i vyobrazení z obecních a spolkových presentací. Mnoho štěstí !!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod hank » pát 05 led, 2018 11:49 am

Polabský píše:
adamovka píše:Dobrý den ,dovolil jsem si založit toto téma.Nedávno jsem zjistil že kousíček od nás , v Břasích ,existovala elektrifikovaná sít drážek .Spojovala továrny a cihelny a doly v dobách největšiho rozmachu tohoto kraje.Bohužel se nezachovalo nic.Jen asi tři fotografie užasných lokomotiv této drážky.Chtěl bych si něco takového postavit.Vím že ještě existovala poměrně rozsáhlá sit v Papírnách Větřní a Loučovice.Ale bohužel se mi nedaří na Netu najít nic o těchto drážkách.Asi to neumím hledat.Proto prosím ,nevíte někdo o nějakých odkazech na zadrátované tovarní a důlní vlečky? Případně uvítám jakekoliv obrázky vozidel i technických zařízení těchto drážek. Krásný den přeji.



Hezký den,
pro hledání je vhodné případně použít i německý jazyk a hledat hlavně v obrázcích. Užívat i neobvyklá spojení (př. koleje na pile, v cihelně a podobné) V obrázcích vylezou i vyobrazení z obecních a spolkových presentací. Mnoho štěstí !!


V tomto případě i maďarský jazyk - lokomotivy do Větřní dodal Ganz.

V němčině klíčová slova k papírnám: Větřní = Ignaz Spiro & Söhne Pötschmühle, Loučovice = Gebrüder Porák Moldaumühle Kienberg.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod zmar » pát 05 led, 2018 1:16 pm

Ve Větřní měli jen dvě úzké elektrické lokomotivy. Ta od Ganze byl shodný typ, jako mašinky pro cukrovar v Uhorské Nové Vsi na Slovensku. V knížce Tomáše Haviara o této železnic jsou ganzovské mašinky nakreslené. Druhá loko ve Vetřní byla od Siemense a to byl stejný typ, jako nejstarší provedení dosud existujících (ale mezitím několikrát přestavěných) lokomotiv dráhy Payerbach - Hirschwang v Rakousku.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod hank » pát 05 led, 2018 3:20 pm

No jo, mám to psát rovnou pořádně... Ta druhá od Ganze ve Větřní byla normálně rozchodná. (A nebyla náhodou napůl od Ringhoffera? Teď si nejsem úplně jistý a nemám čas to pořádně hledat.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod zmar » pát 05 led, 2018 3:26 pm

Pokud vím, tak Ringhoffer do Větřní dodal postupně dvě normálněrozchodné elektrické lokomotivy. Do obou dodal elektrickou výzbroj Ganz. Ale píši to jen po paměti, takže s tou elektrickou výzbrojí u druhé mašiny si nejsem úplně jistý. Jinak Ringhoffer jako subdodavetel vyráběl mechanickou část vozidel i pro jiné dodávky Ganze na území dnešní ČR. Například pro tramvaj v Mariánských Lázních nebo pro parní motorák do Hrušova.
Naposledy upravil zmar dne pát 05 led, 2018 7:55 pm, celkově upraveno 1
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod Vladimír_B » pát 05 led, 2018 5:44 pm

Ahoj, nebo Lesní železnice Ľubochňa - Močidlá, která byla dokonce elektrifikovaná. Byla vydána o ní i kniha.
http://spz.logout.cz/uzke/sk_lubochna/l ... tml#odkazy
http://www.railpage.net/zabudnuty-unika ... zeleznica/
http://www.lzlm.wbl.sk
V Horní Bříze byla krátká elektrifikovaná drážka z dolu (resp. od vozíkového výtahu) do závodu, fotka se dá dohledat třeba ve fotobance čtk, nebo v knize Kaolin na severním Plzeňsku (+/-).
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod zmar » pát 05 led, 2018 7:53 pm

Že by vyšla knížka o lubochňanské lesní železnici, to čtu poprvé. Není to nějaký informační šum ?

Na Slovensku samozřejmě také byly elektrifikované úzkokolejky a to i podstatně většího formátu než ty drobné drážky v českých zemích. Kromě Lubochni patřila k těm větším především železnice z Markušovců na Bindt. Slovenské elektrické drobné drážky byly ve Slovinkách, Velkém Gýreši nebo v Uhorské Nové Vsi. Podzemní důlní železnice, které vycházely na povrch a měly povrchové kolejiště jen v areálu dolu, vynechávám. Napůl povrchová / podzemní byla železnice v Rudňanech, protože šla sice ze štoly, ale její povrchový úsek byl poměrně dlouhý.

České elektrické drážky byly kromě zmíněného Větřní, Břasů, Spolchemie a Horní Břízy také v Jáchymově, Suchdole nad Odrou, Dětřichově a ve Svatoňovicích. Snad jsem na nic nezapomněl. Další úplně malé drážky, které se ani nikde nezmiňují a vedly jen v areálu fabriky, mohly být i leckde jinde - já vím třeba o drážce na vyvážení popela uvnitř elektrárny v Praze-Holešovicích.

Ale opět nezbývá než odkázat na již zmíněnou knížku o úzkorozchodkách v průmyslu a zemědělství, kde je přehled těchto železnic, pár snímků a také výkresy asi dvou elektrických lokomotiv.
Naposledy upravil zmar dne pát 05 led, 2018 8:03 pm, celkově upraveno 1
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod adamovka » pát 05 led, 2018 8:02 pm

Nebyl by přesný název tý knihy?
adamovka
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 05 led, 2012 12:26 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod zmar » pát 05 led, 2018 8:07 pm

Knížka Zd. Bauera se jmenuje Úzkorozchodné železnice v průmyslu a zemědělství.
https://www.databazeknih.cz/knihy/uzkor ... tvi-196196
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod Vladimír_B » pát 05 led, 2018 8:32 pm

Tak jsem si to asi s něčím spletl... (tu knihu)
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod Petr S. » sob 06 led, 2018 8:46 pm

Elektrifikované drážky je velmi zajímavé téma . Myslím , že to úplně nejlepší elektrifikovaných drážek bylo ve Spolchemii v Ústí nad Labem .
Viz takový skoro samizdat " Úzkorozchodná elektrická dráha ve Spolchemii " , vydavatelství Wolf , Ú.n.L. 1994 .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod adamovka » sob 13 led, 2018 10:35 am

05drahabrasylokomotivazvets.jpg
Dobry den,panove dekuji za Vaše informace.Už jsem se rozhodl že si postavim model tzv.Břasské tramvaje.Po usilovněm pátrání na internetu jsem bohužel našel jen dvě fotografie.Pokusil jsem se pátrat i přímo v Břasích na Obecním úřadě ,ale kromě toho ,že ta Paní tam má krásný oči, jsem nezjistil nic.Velikost lokomotivy jsem se pokusil stanovit podle toho človíčka co se o ní opírá.Předpokladam ,že měří cca.180.V Corelu jsem namaloval stavebničku a zadal lept.Tak se uvidí.Nicméně pokud by jste někdo měl ještě jiné obrázky nebo dokonce náčtrtek ,bylo by to super.
adamovka
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 05 led, 2012 12:26 pm

Re: Elektrifikované drážky

Příspěvekod adamovka » sob 13 led, 2018 10:38 am

TomyTec-TM-TR02-Gemotoriseerd-chassis-HOe-9mm_500_298_12940_1467300895.jpg
TomyTec-TM-TR02-Gemotoriseerd-chassis-HOe-9mm_500_298_12940_1467300895.jpg (41.32 KiB) Zobrazeno 5718 krát

Jako pohon chci použít tohle.Zakoupil jsem na EBay dva kusy po pětistovce.
adamovka
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 05 led, 2012 12:26 pm

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků