0e hospodárska dráha

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » sob 20 kvě, 2017 5:54 pm

Osobný vozeň - pre zamestnaneckú dopravu som si kúpil asi jedine dostupný osobný voz (ak nepočítam nemeckých malosériových výrobcov, ale tí robia nemecké typy), od Fleischmana. Vozeň je to pekný, dobre spracovaný, je to vlastne rekonštruovaný osem okenný vozeň, ktorí sa používal aj u ČSD. Úprava na ČSD je jednoduchá, doplnenie madiel, výstuh, popr. vetrákov atď. podľa konkrétneho vozňa a zmena popisov a značky. Vozeň sa mi však "koncepčne" nehodil. "Súkromníci" používali vozne inej "filozofie" hlavne na Slovensku. Aj keď tieto vozne boli aj u "súkromníkoch". Po skončení 1. sv., sa niektoré vozne stali "korisťou" po RU armáde a ako nadbytočné sa odpredali. Pri hľadaní vhodnej nahradí som natrafil na predaj starej hračky "Igra" - lokálka. Doslova za "pár šupov" som jednu takúto hračku odkúpil a začal skúmať. Hračku navrhoval rozhodne niekto, kto mal železnicu v "oku". Osobný vozeň sa na prestavbu výborne hodí. Dĺžka skrine po prepočte 4,23 m a šírka 1,93 m už odpovedajú viac vozňom používaných na neverejných železniciach. Rozhodol som sa preto pre prestavbu. Rám vagóna je z osobáku Fleischman. Ten som skrátil na rozvor "3,1m" podľa skrine lokálky. Zatiaľ som s jeho prestavbou nepokročil, nechám si ho na zimu.
Přílohy
výstuha.JPG
igra.JPG
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » sob 25 lis, 2017 10:11 pm

Po čase som opäť pokročil. V stanici som nainštaloval výhybky ovládane pákovým prístrojom, dokončil pokládku koľaji a začal sa venovať krajine. Ako prvý som začal rohový segment, kde som aj už dal pozadie. Je to "najvzdialenejšia" oblasť, kde normálne nedočiahnem, tak nech sa potom nezdržujem. V prednej časti sa už pripravuje močidlo. Na trati je lokomotíva - traktor, ktorý takisto čaká na "dokončenie".
Přílohy
100D2437.JPG
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » ned 12 srp, 2018 6:26 pm

Koľajisko speje k dokončeniu. Zakrovinovalo sa, v nákladisku pribudli stavby liehovaru, skladov a je rozpracovaná remíza. Sú napustené vodné plochy. Pomalým, ale istým tempom sa blíži dokončenie. Stavby - kulisy som navrhol a stavebnicu realizovala firma Dokrajinky - https://www.dokrajinky.cz . Základ tvorí vypálena preglejka 3 mm, je pevnejšia ako kartón, dobre sa na nej robia úpravy a akrylové farby ju neskrútia. Hĺbku stien z druhej strany doplňuje styrodur do podláh 6 mm. Doplnky Dokrajinky - 3Dtlač, Auhagen, Addie.
Přílohy
100D2477.JPG
100D2472.JPG
100D2467.JPG
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » ned 05 led, 2020 9:52 pm

Dlho som tu nebol, tak iba doplním. Venoval som sa vagónom. Epocha roky 1924-38. Najvýhodnejšie je používať podválníkove vozy. Dlhý vlak z čisto úzkorozchodných vozidiel sa nevojde. A aby bol vlak dlhý 3 vozne je také nijaké, veď trať bola stavaná kvôli potrebe veľkých hmotnosti. Práve už jeden podvalnikový vozeň s normálnorozchodným vozňom môže simulovať veľkú nákladku. Výhodou je, že podvalníkovy voz je možné spájať a rozpájať automaticky, bez zásahu obsluhy pomocou el. mag. spriahla na lokomotíve. Čo zjednodušuje manipuláciu v skrytej stanici. Rovnako ako u úzkorozchodných vozňov. Fotka z reálu, ten posunovač je mi nejako povedomý. :D
Přílohy
manipul.jpg
cis.jpg
Wandsbeker Industriebahn.jpg
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod A2C » pon 06 led, 2020 10:57 am

Wow, veľmi pekné.
A taká krásna cisterna, paráda :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » pon 06 led, 2020 11:03 am

Tak to si píš :mrgreen: . Je fakt, že takú podobnú len tak nenájdeš. :lol:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod Miloš Pavlát » pon 06 led, 2020 1:12 pm

Ta cisterna (0 scale model) je Tvoje práce? Přebarvení a potisk?
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 327
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » pon 06 led, 2020 1:40 pm

To nie. To je taký kolektívny výtvor. Od pokladov až po farbenie a potisk.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » stř 19 úno, 2020 4:27 pm

Dnes mi došiel rebriňák od firmy M&A 3D TLAČ - https://www.3dtlac.xyz/internetovy-obch ... n-h0-a-ine. Na rozdiel od nemeckých výrobkov sa jedná o tuzemský model rebrináku. Model je potreba ešte nafarbiť, doplniť reťaze, ale to už je skôr oddychovka. Model je ponúkaný v 2 variantoch, ten drahší za 35 Eur je pohyblivý a rozložiteľný, takže umožňuje postaviť aj iný variant, tak ako v reále.
Přílohy
reb2.jpg
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » úte 25 úno, 2020 5:03 pm

Tak dám malí polrok. Nafarbení rebrinák, mliečne kanvy a môže sa nakladať.
Přílohy
voz.jpg
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod hank » úte 25 úno, 2020 6:40 pm

JanoH0e píše:...mliečne kanvy...


Kde a kdy se používaly takové konve na mléko?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » úte 25 úno, 2020 7:11 pm

Používali sa na veľkostatkoch, od začiatok 20.st. . Patrí k ním ešte "chladiace zariadenie" , sústava hadíc, ktorými sa mlieko chladilo vodou vo vnútri kanve. Tam, kde bola mliekáreň, nie taká ako dnes, sa mlieko pasterizovalo. To malo zabrániť skazeniu mlieka.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod hank » úte 25 úno, 2020 9:45 pm

No vida. Já už pamatuju jenom ty 25litrové hliníkové konve se širokým hrdlem a patentním uzavíracím nebo gumovým víkem. (Těch jsem se jako závozník o prázdninových brigádách něco natahal...)

A teď koukám, že se používají dodnes...
konev1.jpg

konev2.jpeg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod JanoH0e » úte 25 úno, 2020 11:42 pm

No potom nastúpili nové technológie. Mlieko sa z veľkostatkov od N. Zámkov vozilo smer Ostrava a Budapešť. Takže ako priestorovo a zdravotne by v takýchto kanvách asi bolo náročnejšie. Z jedného veľkostatku vychádzal mliečny expres 2 x denne po 50 kanvách. Potom už prišli cisterny a zvoz v kanvách ostal pre relatívne malé objemy a vzdialenosti.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: 0e hospodárska dráha

Příspěvekod Vaclav86cz » pát 28 úno, 2020 7:59 pm

JanoH0e píše:Tak dám malí polrok. Nafarbení rebrinák, mliečne kanvy a môže sa nakladať.

Byl by k těm konvám nějákej podklad?
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků