Barevné schéma vozidel ČD

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod HonzaM » čtv 02 črc, 2015 9:45 pm

Zajímalo by mne, zda někdo máte přístup k informacím Českých Drah o barevném provedení ( korporátním nátěru) vozidel. Před časem jsem při přestavbě modelu BEMO na 840 sháněl poklady pro barevné provedení. Podařilo se mi podklady sehnat od zástupce výrobce, firmy Stadler, a dostal jsem výkres, na němž byly i číselné odstíny barev. Ta světlá barva měla číslo odstínu odpovídající světle šedé. Skutečná vozidla tam ale mají bílou, nebo přinejmenším téměř bílou, pokud mne oči nekladou. Teď se na trhu objevily modely lokomotivy Taurus RailJet v barevném provedení ČD - místo bílé je tady (na rozdíl od vozidel které jezdí na našich tratích) světle šedá. Domnívám se, že i v tomto případě byla v barevném schématu od designéra plánována šedá, na vozidlech v reálu to ale určitě šedá není. Nevíte někdo, jaký odstín je na vozidlech Českých drah používán? Je to čistě bílá, nebo se od bílé nepatrně liší?
Honza
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod hank » pát 03 črc, 2015 5:16 am

Podle normy TNŽ 280070, což je předpis o korporátním nátěru ČD "Najbrt", je ta "bílá" ve skutečnosti RAL 7035, tj. světle šedá. Bílá se nikde v barevném schématu nevyskytuje.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod HonzaM » pát 03 črc, 2015 6:22 am

Díky za odpověď. Záleží tedy na tom, zda výrobce modelu použije správný odstín a nepoužije pouze slovní vyjádření "šedá". Ta barva u modelu je znatelně tmavší.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod HonzaM » pát 03 črc, 2015 1:03 pm

hank píše:Podle normy TNŽ 280070, což je předpis o korporátním nátěru ČD "Najbrt", je ta "bílá" ve skutečnosti RAL 7035, tj. světle šedá. Bílá se nikde v barevném schématu nevyskytuje.

Dnes jsem si vyzvedl model lokomotivy Taurus RailJet ČD od firmy Fleischmann a zároveň jsem si na nádraží vyfotografoval reálnou lokomotivu. Tam kde má model světle šedou, přibližně odpovídající RAL 7035, má lokomotiva v reálu barvu podstatně světlejší, prakticky bílou. Zajímal by mne kontakt na někoho, kdo má na starosti barevné úpravy přímo u ČD.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod hank » pát 03 črc, 2015 3:48 pm

HonzaM: GŘ ČD, O12 - odbor kolejových vozidel. Ředitelem odboru je ing. Rostislav Novák.

Ještě doplňuji, že od r. 2013 je správné označení normy PN 28 0080 - tj. norma je v kategorii podnikových norem.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod HonzaM » pon 06 črc, 2015 11:04 am

HonzaM píše:
hank píše:Podle normy TNŽ 280070, což je předpis o korporátním nátěru ČD "Najbrt", je ta "bílá" ve skutečnosti RAL 7035, tj. světle šedá. Bílá se nikde v barevném schématu nevyskytuje.

Dnes jsem si vyzvedl model lokomotivy Taurus RailJet ČD od firmy Fleischmann a zároveň jsem si na nádraží vyfotografoval reálnou lokomotivu. Tam kde má model světle šedou, přibližně odpovídající RAL 7035, má lokomotiva v reálu barvu podstatně světlejší, prakticky bílou. Zajímal by mne kontakt na někoho, kdo má na starosti barevné úpravy přímo u ČD.

V příloze je obrázek z nějž je zřejmé, že barva spodní části neodpovídá reálu. Teď by bylo zajímavé zjistit, jak opravdu má vypadat ta barva RAL 7035. Pomůže někdo?
Honza
Přílohy
image.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod MirekTT » pon 06 črc, 2015 11:18 am

HonzaM píše: ....jak opravdu má vypadat ta barva RAL 7035. Pomůže někdo?
...

Ral 7035 je současná nejpoužívanější barva v průmyslu. Tento povrch má většina rozvaděčů, plechových i plastových rozvodných krabic a je to hlavní nátěr většiny strojů jako jsou vrtačky, soustruhy, frézy, mnohdy v kombinaci s jinými odstíny tmavě šedých, ale ta 7035 tam bývá většinová.
Stačí se mrknout na jakýkoliv novodobý rozvaděč, nebo plechová dvířka od třeba plynoměru, většinou bude mít tuto barvu. Starší předchůdce tohoto většinově používaného odstínu byl tuším RAL 7032 (číslem si nejsem jistý). Byla to tatáž barva s mírným nádechem do hněda. Tak je třeba si to nesplést.

Edit: co se týká zfocení modelu s reálem, RAL 7035 je na reálné mašině, ne na modelu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod hank » pon 06 črc, 2015 12:24 pm

HonzaM píše:...jak opravdu má vypadat ta barva RAL 7035. Pomůže někdo?
Honza


Objektivnější vyjádření než v nějaké souřadné soustavě neexistuje. Akorát si musíš vybrat ve které. Dávám sem dvě asi momentálně nejpoužívanější.

RGB 212, 217, 219 - takhle si to sice můžeš zadat v jakémkoli bitmapovém editoru, ale jestli nemáš správně zkalibrovaný monitor, stejně ti to nic nepomůže
CMYK 5,0,5,20 - kdyby sis to chtěl nechat někde vytisknout, takhle se zadávají barvy třeba v ofsetových tiskárnách

Prameny - je toho plný internet, namátkou třeba tady:
http://www.swiss-composite.ch/pdf/i-RAL-Farbkarte.pdf
http://www.em-pol.pl/download/PALETA-CMYK.pdf
http://www.itab.se/PageFiles/9747/ITAB% ... 0scale.pdf

A jestli jsi doma v jiných souřadných soustavách, zkus tyhle pomůcky:
http://colormaid.com/ral/7035-light-grey
https://www.e-paint.co.uk/Lab_values.as ... RAL%207035

Ještě k tomu dodám, že přesné souřadnice stejně nazvaného odstínu se mohou výrobce od výrobce mírně lišit. A kromě toho by se správně měla uvádět i doplňková informace o hodnotě veličiny "luminance" nebo "luminosity", tj. svítivosti. Ta zase bude měnit i při stejných souřadnicích subjektivní vnímání odstínu, které máme pochopitelně každý jiné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod hank » pon 06 črc, 2015 12:43 pm

MirekTT píše:Edit: co se týká zfocení modelu s reálem, RAL 7035 je na reálné mašině, ne na modelu.


S tou výhradou, že odstíny jsou zkreslené hned dvakrát, foťákem a PC monitorem. Proto je budeme vidět každý jinak. (Různá mírná narušení subjektivního barevného vnímání, o kterých řada z nás ani nemusí vědět, teď neberu v úvahu.) Já jsem si to porovnal se dvěma škálami, na které jsem odkazoval v minulém příspěvku. Výsledkem je, že takhle kategorický závěr bych si asi netroufl vyslovit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod MirekTT » pon 06 črc, 2015 1:38 pm

hank píše:....S tou výhradou, že odstíny jsou zkreslené hned dvakrát, foťákem a PC monitorem.......

To není výhrada, ale dnes už doufám samozřejmost, se kterou předpokládám počítají všichni.
Jinak ta barva vypadá jinak prášková na plechu, jinak probarvená ve hmotě na plastovém výrobku, jinak stříkaná na ten či onen povrch, jinak vypadá na slunci, jinak pod zářivkou.......Tak bych mohl popsat celou stránku.

hank píše:....Výsledkem je, že takhle kategorický závěr bych si asi netroufl vyslovit.......

Takhle kategorický závěr si na základě toho obrázku vyslovit troufnu. Nějakou dobu jsem profesně s tímto odstínem pracoval. Používal jsem dvousložkové epoxidy, syntetiky i autospreje. V různých hrubostech, odstínech lesků, venkovní i vnitřní. Stříkal jsem ji, válečkoval i štětcoval. Prošlo mi rukama bezpočet plastových výrobků v této barvě. Měl jsem možnost je porovnávat v různých světlech. Procházel jsem katalogy s objednávanými výrobky, tištěné i na počítači, kde byly tyto odstíny.

Doufám, že se diskuze nezvrhne v nutnost každé své tvrzení pracně dokazovat jenom proto, že..........ale radši nic. (teď měl následovat smajlík s vypláznutým jazykem)
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod HonzaM » pon 06 črc, 2015 1:54 pm

MirekTT píše:Edit: co se týká zfocení modelu s reálem, RAL 7035 je na reálné mašině, ne na modelu.

Pokud správně chápu, je tedy ta šedá na modelu příliš tmavá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod MirekTT » pon 06 črc, 2015 2:06 pm

HonzaM píše:Pokud správně chápu, je tedy ta šedá na modelu příliš tmavá.

Ano.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod MirekTT » pon 06 črc, 2015 2:18 pm

Jen tak z legrace. MUVka v nástřiku RAL 7035, dvousložkový polyuretan průmyslový mix hladký ve stupni lesku č.50 ze sedmdesáti možných. Vyfoceno v blbém světle, blbým foťákem a navíc mnou.
Komu se chce odvozovat zkreslení, tak podložka je bílý komatex s neodtrženým ochranným igelitem.
DSC01237 (Small).JPG
DSC01237 (Small).JPG (31.87 KiB) Zobrazeno 8232 krát

PS: Ta epoxidovka výtečně drží na mosazi. A na ní zase jiné barvy, tak to používám jako základovku na lepty. Barva mi zbyla, tak se mi to nechce vyhazovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod hank » pon 06 črc, 2015 5:34 pm

MirekTT píše:Doufám, že se diskuze nezvrhne v nutnost každé své tvrzení pracně dokazovat...


Samozřejmě že ne... Já jsem jen reagoval na dotaz, jak se dá objektivně definovat odstín, a jiná objektivní definice než přes barevné souřadnice mě nenapadá. Nemám sice praktické zkušenosti natěračsko-lakýrnické, zato jsem měl jeden čas jako dodavatel papíru (včetně barevných specialit) dost co dělat s polygrafií a branže tiskařů i počítačových grafiků zrovna tohle - tj. definice barevných odstínů - mají dost dobře zmáknuté.

Jinak souhlasím s tím, že ten světlejší odstín se zdá být k definici blíž. Ale že to je zrovna on, ten jediný správný, to si podle té jediné fotky opravdu netroufnu z fleku říct. Navíc se ty světle šedé části najbrtích nátěrů, vtipně umístěné do spodních částí vozidlových skříní, s prominutím zaserou provozní špínou jako první a pak už - pokud člověk nevidí mašinu zrovna po dílnách - není poznat skoro nic.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Barevné schéma vozidel ČD

Příspěvekod mnitka » pon 06 črc, 2015 8:28 pm

Koukám, problém se v rámci koncernu opakuje i v menším měřítku.

viewtopic.php?f=15&t=9001&p=164447&hilit=ral+7001#p164447
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron