Stavba děčínského štokra 556.0316.

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » pát 08 srp, 2014 9:40 am

Chtěl bych Vám představit stavbu jednoho z posledních děčínských "štokrů" 556.0316 ve velikosti H0. Nepokoušel jsem se vytvářet nějaký soutěžní supermodel, ale cenově dostupnou lokomotivu, pro běžný provoz na kolejišti, která bude odolná častému používání. Na stavbu jsem použil odlitky kotle s budkou a tendru. Jako pojezd jsem upravil spodek lokomotivy řady 52 Gützold. Po delší době jsem se vrátil k umístění celého pohonu do lokomotivy, přeci jen se mi zdá, že lokomotiva, která není strkaná působí lépe. Tím, že je v lokomotivě i motor, odpadá i pevné nebo nepříjemně rozebíratelné spojení lokomotivy s tendrem. Toto uspořádání neumožńuje vybavit budku maketou topeniště.
Další na stránkách - http://zeleznicnimodely.blogspot.cz/
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod Jakub749 » ned 10 srp, 2014 3:22 pm

Krásná práce. Taky bych rád vlastnil štokra a vlastní stavba bude asi jediným způsobem jak ho získat. (1200 EUR na Elkomáckého zrovna navíc nemám). Odlitek + díly z BR 52 od Gutzolda jsou celkem dobrý kompromis. Zeptám se Vás: různé detalily jako kouřové plechy a celý čelník je Vaše ruční práce? Vypadá to velice dobře.
s pozdravem
Jakub
Jakub749
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 12 pro, 2013 8:51 pm

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » ned 10 srp, 2014 6:33 pm

Čelník, uši a některé další díly jsem si vyrobil sám, převážně z plechu. Z počátku jsem měl nutkání ponechat na odlitku původní čelník, ale nakonec jsem jej se schůdky a kryty kompresorů odřízl. Původní čelník neodpovídal rozměrově a chtěl jsem za kryty kompresorů umístit makety kompresorů, také si myslím, že kovové schůdky daleko lépe odolávají běžnému provozu. Později jsem také odstranil čelní světlomet a nahradil ho kovovým, s větším průměrem.
Uvažoval jsem, zda mám vyrobit nový rám a do něj umístit pohon, či ušetřit čas a použít původní z lokomotivy 52 Gützold. Měl jsem obavy, že původní rám nebude dostatečně tuhý, pro umístění pohonu, ale po nalepení tří destiček, zevnitř po stranách a jednu nahoru, původní rám plně vyhovuje. Umístil jsem do něj ozubená kola, která mi na objednávku vyrobil pan Šátek, jsou širší než běžná ozubená kola, aby při posuvu náprav v obloucích nevypadla ze záběru.
S pozdravem
Roman
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod RadekH0 » ned 10 srp, 2014 6:51 pm

Dobrý den.
Chtěl bych vás požádat, zda by jste neměl k poskytnutí vámi použité podklady na výrobu čelníku.
Děkuji.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » ned 10 srp, 2014 7:31 pm

Dobrý den,
použil jsem nějaké výkresy z internetu, ze starého železničáře a co nejvíce fotografií. Musel jsem se také přizpůsobit rozměrům odlitku, s podklady to nebyla žádná sláva, nejlépe by bylo zajet do muzea v Lužné, ale to jsem z časových důvodů neudělal i když vyměřování z fotografií a nepříliš spolehlivých výkresů, mi asi zabralo ještě více času.
Mohu Vám své skromné podklady poslat na mail. Napište adresu.
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod RadekH0 » pon 11 srp, 2014 6:38 pm

Zaslal jsem vám soukromou zprávu s e-mailem.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod kokr » sob 13 zář, 2014 6:16 am

Velice inspirativní práce pro začátečníka jako já. Prosím, mohl by jste popsat výrobu čelniku. Materiál, kde ho koupit, ale i čím plech stříhate, jakou pajku na plech. Moc děkuji za rady.
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » sob 13 zář, 2014 5:23 pm

Dobrý den, jako plech používám mosazné a měděné plechy ze starých zásob, ale nejvíce v poslední době využívám na silnější části ocelový pozinkovaný plech tlouštky 0,5 mm. Taková tabulka se dá zakoupit i v Globusu za pár desetikorun, ale nejraději pracuji s tenkým bílým plechem vystřiženým například z kanystrů od ředidel, z pěti, či desetilitrových kanystrů, to jsou již veliké tabulky a jsou dosažitelné zdarma, většina lidí je vyhazuje, výborně se letují i stříhají. Na tlustší plechy používám běžné nůžky na plech, slabé plechy se dají snadno stříhat i obyčejnými nůžkami pro domácnost.
Letuji odporovou pájkou, pistolovou, někdy i malým hořákem na propan butan, hlavně ve velikosti 0. K pájení požívám cínovou pastu s příměsí stříbra a cín, vše zakoupeno v obchodě s potřebami pro topenáře, také kalafunu, tu lze zakoupit i v supermarketech, když je díl dohotoven, je třeba velice důsledně vše očistit od zbytků pájecích past i nepatrné zbytky způsobí po čase nepříjemnou korozi.
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod RadekH0 » úte 14 říj, 2014 12:22 pm

Dobrý den.
Tak práce na mém štokru zanedlouho začnou.
Chtěl bych se ještě zeptat, jak jste udělal na kastli tak tenké červené linky.
Předem díky za odpověď.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod Jacek » úte 14 říj, 2014 2:43 pm

RadekH0 píše:Dobrý den.
Tak práce na mém štokru zanedlouho začnou.
Chtěl bych se ještě zeptat, jak jste udělal na kastli tak tenké červené linky.
Předem díky za odpověď.

Dobrý den,
Pro tyto účely jsem si nechal sítotiskem vyrobit obtisky - http://obtisky.jacek-modely.cz/paginy/ost-ruzne.htm Nemusí se to přesně obstřihávat, lak je jen v tloušťce linky.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » úte 14 říj, 2014 6:17 pm

Dobrý den, požil jsem obtisky od firmy ,,Jacek". Objednal jsem si je v nabízené velikosti TT a potřebné tvary jsem získal jejich rozkrájením a poskládáním do potřebného tvaru při nanášení na model. Jde to poměrně snadno a spoje nejsou vidět. Na celého štokra stačily troje obtisky. Myslím, že i kdyby byly obtisky vyrobené pro velikost H0, těžko by přesně pasovaly, zejména na uši. Nemyslím, že by se dalo spoléhat na přesnost rozměrů uší, podle jednotlivých výkresů a linky musejí vést poměrně přesně po jejich obvodu. Linky pro velikost TT jsou poměrně úzké a přibližují se vzdáleně šířce skutečných proužků.
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod RadekH0 » úte 14 říj, 2014 6:26 pm

Takže pokud jsem to dobře pochopil, tak je lepší použít proužky v TT ?
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod rojan-n » úte 14 říj, 2014 10:04 pm

To nechci tvrdit, já v době, kdy jsem lokomotivu stavěl, jiné nesehnal. Nevím, jak široké jsou linky ve velikosti H0, ale pokud by byly širší, než jsem použil, lokomotivu by spíše kazily.
rojan-n
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 26 bře, 2011 6:18 am

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod RadekH0 » stř 22 říj, 2014 6:33 pm

A nešlo by se nějak domluvit s Jackem, aby vyrobil obtisky, kde by byly linky tloušťky TT, ale celková velikost v H0?
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavba děčínského štokra 556.0316.

Příspěvekod Jacek » stř 22 říj, 2014 6:55 pm

RadekH0 píše:A nešlo by se nějak domluvit s Jackem, aby vyrobil obtisky, kde by byly linky tloušťky TT, ale celková velikost v H0?

Předně, nejsem žádná firma, obtisky dělám pro sebe. Tudíž rozměry křivek tendru a usměrňovacích plechů by měly pasovat na lepty DK-model a moje modely. Červené linky jsou tloušťkou vhodné i pro HO, žluté jsem zkusil tenčí.
Tisk na zakázku možný není, všechno je po sto kusech. Jedině, že by si někdo vzal všech sto.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků