Tu47 2 seria od DK-Model

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » pát 03 led, 2014 10:54 am

Pekný deň všetkým, dnes mi dorazil od pána Ševčíka lept Tu47 2 serie a tak sa teda budem púšťať do stavby svojho prvého leptu (všetky predošlé som si nechával robiť)
snáď som si nevybral zle.
lept je jeden z skorších takže nemá strechu ktorú som si už objednal u DK-modelu takže myslím že to bude komplet.
prikladám fotografie balenia, mám z toho veľkú radosť :D
DSC_0786_resize.JPG

DSC_0785_resize.JPG

Neodolal som sa vybral som si diel s karosériou nakoľko sa mi zdal byť jemne prehnutý (asi je to vlastnosť leptov) trocha som ho celý nahrial a snažil vyrovnať čo mi nešlo ako by som si predstavoval, bol stále napružený, tak som ho v miestach vyznačených na ohnutie mierne ohol a teraz sú diely už rovné.
DSC_0789_resize.JPG

čo sa týka pojazdu veľmi sa mi páči riešenie ktoré prezradil pustva a tak pôjdem podľa neho (netreba objavovať objavené za čo mu veľmi ďakujem)
http://zababov.cz/index.php?id=589
O podvozky som už pánovi Hallingovi písal, ale zrejme majú dovolenky, takže budem čakať na odpoveď, prípadne ak máte niekto na predaj napíšte SZ a tie podvozky by som vzal.

Skúsim sa spýtať skúsenejších, načo si dávať pozor, akú má mať ideálnu váhu Tu47 v H0e a iné užitočné rady, nech moja prvá stavba z leptu dopadne úspešne :)

Ďakujem Vám
Marek
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod JanoH0e » pát 03 led, 2014 3:52 pm

Trochu iný koncept - vypáleného 2 rámu, som použil u svojej TU 47, tiež už dávno a tiež s podvozkami Halling. https://picasaweb.google.com/Janicko.H0 ... 7982349186

Čo sa týka hmotnosti, záleží akú máš predstavu o prevádzke. Ak s podvalníkmi a stúpaniami, tak čo najviac - 200g. Ak iba s balmami, tak stačí do 75-100 g. Pokiaľ by sa ti Halling neozval, nejaké podvozky ešte mám plus nejaké náhradné diely - masky atď. Keď tak sa ozvi, ak by stebou nechcel komunikovať.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » pát 03 led, 2014 6:01 pm

Ďakujem :) mám doma teraz pár kg olova tak nie je problém do loko nacpať čo sa zmestí :twisted:
čiže 200g ideálne možno aj trocha viac.
Veľmi si ma potešil ak sa pán Halling neozve koncom budúceho týždňa by som sa ozval.
máš niekde fotografie zo stavby Tu47? teda ako som písal je to prvý lept nechcem urobiť chybu.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod JanoH0e » pát 03 led, 2014 7:17 pm

Fotky som robil pre PetraH, sú to už roky. Tak že nemám. Pokiaľ je to tvoj prvý lept, tak je dosť náročný. Je to skôr stredne náročný lept, hlavne kvôli čelu lokomotívy. Je treba presne tvarovať čelo a potom "dopasovať" k skrini. Treba počítať, že bude treba "pilnikovať". Ideálne je, keby si mal doma niekoho, s kým by si konzultoval. Pájkuje sa to na "tupo".
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » stř 08 led, 2014 10:13 am

Ďakujem za rady, skúsim to nezvrtať.
V každom prípade, dnes mi prišla od DK-modelu strecha tak sa vytešujem :)
Přílohy
DSC_0810_resize.JPG
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » ned 12 led, 2014 6:47 pm

Tak som sa dnes konečne dostal k stavbe
trocha sa podelím o postup a názor na stavbu.
Čo sa týka karosérie ktorá sa len zohne je pekne tuhá, a miesta ohybu aj keď sú naznačené nie je jednoduché prehnúť, ideálne na to by bola ohýbačka ktorú ale nevlastním, nevadí, kliešte s dlhými čeľusťami to zvládli :) všeobecne každý diel ktorý som vyrezal z leptu bol prehnutý presne opačne ako by som potreboval už na začiatku, neviem či to je technológiou výroby alebo vekom leptu (mám jeden z prvých po konzultácii s DKmodelom)
Čo sa týka čiel, ohýbajú sa dobre, veľká škoda, že nie je pribalená aj šablóna do akého tvaru ich ohnúť.
avšak podľa obrázkov sa dalo riadiť a ja som z výsledkom spokojný, videl som veľa modelov Tu47 ktoré mali priveľmi ploché čelá na môj vkus, bohužiaľ som musel trocha z karosérie aj čiel brúsiť, neviem či som lokomotívu naohýbal chybne (šírka má 27mm), jednoducho som musel spraviť zárezy pre čelá, ktoré mierne presahovali, tak som ich obrúsil cca o 0,5mm. Teraz už sedia

Rámy okien sa bezproblémov dajú naletovať škoda že nie sú akési pomocné držiačiky, diery, či vymedzovacie kolíky, aby sme mali rámy hneď presne v centre čela, rovnako by som toto chcel poznamenať aj pri bočných oknách a ich rámoch.
vždy som jeden kus z každého musel pracne odletovávať a znova rovnať, pri druhom čele to bolo najhoršie asi 5x som sa o to pokúšal kým sa mi zdal výsledok vporiadku, na boku len 3x
sranda je že keď som to robil prvý raz vždy sa mi ten diel poradil naprvý pokus :lol:
Zatiaľ som sa zastavil na pluhoch ktoré sa snažím vytvarovať aby pasovali toto je miesto ktoré ma na stavebnici sklamalo. Akosi neviem trafiť tvar ktorý by sedel podľa mojich predstáv.


Stavebnica sa mi veľmi páči až na miesta kedy sa človek zasekne a nevie sa trafiť do správneho tvaru.
Súčasne by som stavebnici vytkol absenciu plánika keď to vedia spraviť tu, tak rovnaký by som privítal aj pre ostatné leptané stavebnice
Jednoducho niektoré diely až po zadívaní sa na iné hotové lepty mi dochádza čo kde má prísť

Tak zatiaľ môj postreh a pár fotografií
Přílohy
DSC_0088_resize.JPG
DSC_0087_resize.JPG
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » ned 12 led, 2014 10:02 pm

Aj keď to bola najťažšia časť stavby, myslím že som ju zvládol a pluhy sú konečne na Tu-čku :)
ohyb sa mi podarilo "trafiť" tak po 3 hodinách :roll:
Přílohy
DSC_0093_resize.JPG
DSC_0092_resize.JPG
DSC_0091_resize.JPG
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod Jirka Dvorak » pon 28 dub, 2014 8:13 pm

Zdravím, sleduji se zájmem stavbu. Mám doma částečně opracovaný odlitek a pojezd Piko V200, ale tohle vypadá lépe.Jak to dopadlo s Haillingem? Tahle varianta pojezdu se mi líbí.
Uživatelský avatar
Jirka Dvorak
 
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 01 led, 2009 8:22 pm
Bydliště: J. Hradec

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » úte 29 dub, 2014 3:06 pm

S Hallingom je vyborna spolupraca, prisli sme neskoro v piatok, do vyrobne, podvozok sice este nebol pripraveny, lebo som nespecifikoval den ale ochota maximalna, za cenu na ktorej sme sa dohodli.
Teraz od Jozka Kissa budem kupovat ulozenia podvozkov, na ram, tak dam bediet az sa k tomu dostanem :-)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » ned 15 čer, 2014 10:14 pm

trocha som pokročil (fotky dám až ráno) ale chcel by som sa spýtať ľudí v leptoch zbehlých čím streknúť lept aby som potom na neho mohol striehať farbu, súčasne sa chcem spýtať či náhodou niekto neviete ktoré farby Revell zodpovedajú Tu47

ďakujem :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod mizl » ned 15 čer, 2014 11:00 pm

Co jsem tak četl zde na fóru, tak používají jako základ surfacer. Ale osobně jsem zatím žádný leptík postavit nezkoušel.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod mlha » pon 16 čer, 2014 5:10 am

Používám motip primer ve spreji
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 čer, 2014 11:24 am

A2C píše:trocha som pokročil (fotky dám až ráno) ale chcel by som sa spýtať ľudí v leptoch zbehlých čím streknúť lept aby som potom na neho mohol striehať farbu, súčasne sa chcem spýtať či náhodou niekto neviete ktoré farby Revell zodpovedajú Tu47

ďakujem :)


Stříkni to surfacerem na auta (ten Motip je docela dobrá volba... Mě osobně ale spreje kvůli horší kontrole nástřiku nevyhovují), nebo máš-li raděj modelářský vercajk, tak gunze Metal Primerem a následně Gunze 1000 Surfacerem jako základem. Pak barvou tebou zvoleného odstínu - jde o to zda-li patinuješ (ztmavuješ model či zesvětluješ model) nebo chceš model mít jen nastříkaný barvou, podle toho bud volíš odstín stvětlejší nebo tmavší.. Se základním odstínem ti neporadím, tu47 mě zatím míjí...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » pon 16 čer, 2014 1:23 pm

Ako som sľúbil pridávam fotky :)
k leptu som doplnil ešte leptané sitá (aj keď som blbec ich spájkoval aj u strechy a trocha som ich zalial a pri pokusoch to napraviť som jedno predral, naštastie sa to dalo zamaskovať a spoznáte to iba z 10cm resp keď viete čo hľadať :)
preto som sa pýtal na ten surfacer, resp základ lebo sa bojím či mi to tie sitá nezaleje.

ďakujem :)
Přílohy
DSC_0049_resize.jpg
DSC_0048_resize.jpg
DSC_0047_resize.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Tu47 2 seria od DK-Model

Příspěvekod A2C » úte 17 čer, 2014 10:17 pm

Tak sa trocha pochválim :)
Přílohy
DSC_0070_resize.JPG
DSC_0066_resize.JPG
DSC_0065_resize.JPG
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků