70- ročné mikado

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

70- ročné mikado

Příspěvekod scody » pon 22 črc, 2013 5:01 pm

Mam zhruba 70 rokov staré Mikádo. Potrebuje rekonštrukciu. CHýbajú tam nejaké súčiastky ,no neviem určiť aké. Je to 1 meter dlhá lokomotíva ktorá bola funkčná , no bola uschovaná v pivnici asi 15 rokov, čo sa podpísalo na jej stave. Pre lepšiu predstavu video: http://www.youtube.com/watch?v=RGXjAXbOjJU http://www.youtube.com/watch?v=BeFlogTGYtw .Na druhom videu je nedokončená lokomotiva ,neviem o akú sa jedná . Nechcem to predať ale spojazdniť. Nemožem sa na nikoho nakontaktovať , tak vás prosím o radu. Možno sa najde niekto ,čo by to spravil a dobre pozná tieto modely.
scody
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 črc, 2013 5:36 pm

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod ondras » pon 22 črc, 2013 6:20 pm

Ahoj,takový nález bych chtěl taky :D
Není problém poradit včemkoliv.Jen napiš svůj záměr.Chceš modely provozovat na páru (oheň v peci nebo na plyn ? ) ? Jak moc znáš konstrukci parních lokomotiv ?
Ondra

PS: My jezdíme s tímto - http://www.sicova-drobna-zeleznice.cz/loko/l310017.php
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod scody » pon 22 črc, 2013 6:55 pm

Dik že si sa ozval ,naozaj nemožem na nikoho kompetentného naraziť . Ako som písal má 70 rokov ,preto som sa rozhodol nezasahovatˇmoc do jej vzhľadu ( chcem aby vyzerala staro). Je to dedičstvo po pradedkovi mojej ženy. Ten ju zrejme zostrojil. Ako malá si pametá že bola funkčná . No hraním sa s ňou ju poškodili. Ja som totálny laik ,čo sa týka lokomotív , no nie som úplný blbec a viem ako pracujú a po obhliadke (laickej na základe vzhľadu) som zistil .: Puknutý vodomer na kotli ,zapečené gulové ventilky-2, chýbajúce mazničky, cýbajúce tiahlo z kabíny na pohon -dopredu ,dozadu zmena rýchlosti, zle funkčné brzdy, cýbajúci ventil na kotli /pre skúšku som ho zablendoval festo hadičkou- vidno ju na videu,značne opotrebované púzdra/ úpočuť cinganie/ , chýbajúci mechanizmus uzáveru z prednej časti kotla. To je moj pohľad na vec a teraz by som potreboval vedieť od odborníka , že čo tam ešte chýba . Napr. neviem či má byť pri peci nejaký rošt na uhlie ,zdá sa mi to byť nejaké prázdne . Jednoducho nemám presnú predlohu čoho by som sa držal. Inak ten druhý nedokončený :podvozok je v lepšom stave no neviem čo je zač. Ďalšia vec čo ma zaujíma sú náhr. diely . Tie sa nedajú predpokladám kúpiť - tak ako na to?
scody
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 črc, 2013 5:36 pm

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod ondras » pon 22 črc, 2013 7:50 pm

Ok pokusím se to sepsat nějak rozumně a jen asi tak 1% všeho.
Hlavně před každým pohybem kol všecko promaž !! Rozvody a ložiska.Jinak to můžeš rovnou odepsat.
Rošt
Jasně v peci je rošt složený z roštnic.Zabírá celou plochu spodku topeniště (u nožního rámu).Určitě ho udělej 2-dílný,protože se lépe vytahuje (časem ho propálíš a budeš ho muset vyměnit :arrow: antracit je zabiják :lol: ).Samozdřejmě,že roštnice musí mít mezi sebou dostatek místa,jelikož přes něj se tahá od klapek vzduch.
Tlakovka
Hlavně co je nejdůležuitější :!: Naplň kotel vodou a udělej tlakovou zkoušku,protože jakmile to někde teče tak je to v pr... .Samozdřejmě musíš vyšroubovat pojišťovací ventily (měly by být v tom kuželovitém krytu na kotli) a vyzkoušet je na jaký tlak jsou nastaveny.
Rozvody
Vypadá to,že rozvody jsou vpořádku,protože to jede.Zkus udělat to,že pustíš vzduch (nižší tlak) a budeš pomalu ale jistě v kulise pohybovat kamenem ke středu kulisy.Tím vlastně zkracuješ dráhu šoupátka a "stroj" by měl zrychlovat ... jednodušeji se to vyzkoušet nedá :lol: tzn. budeš tu páčku na změnu směru pomalu dávat dopředu ke střední poloze.


Nemáš ještě nějaké fotky či videa ? Prohlídnu to pořádně.Hlavně to chce natočit kabinu a celý kotel.
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod fulda » úte 23 črc, 2013 11:34 am

scody: posílal jsem ti SZ...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod scody » úte 23 črc, 2013 6:35 pm

ondras píše:Ok pokusím se to sepsat nějak rozumně a jen asi tak 1% všeho.
Hlavně před každým pohybem kol všecko promaž !! Rozvody a ložiska.Jinak to můžeš rovnou odepsat.
Rošt
Jasně v peci je rošt složený z roštnic.Zabírá celou plochu spodku topeniště (u nožního rámu).Určitě ho udělej 2-dílný,protože se lépe vytahuje (časem ho propálíš a budeš ho muset vyměnit :arrow: antracit je zabiják :lol: ).Samozdřejmě,že roštnice musí mít mezi sebou dostatek místa,jelikož přes něj se tahá od klapek vzduch.
Tlakovka
Hlavně co je nejdůležuitější :!: Naplň kotel vodou a udělej tlakovou zkoušku,protože jakmile to někde teče tak je to v pr... .Samozdřejmě musíš vyšroubovat pojišťovací ventily (měly by být v tom kuželovitém krytu na kotli) a vyzkoušet je na jaký tlak jsou nastaveny.
Rozvody
Vypadá to,že rozvody jsou vpořádku,protože to jede.Zkus udělat to,že pustíš vzduch (nižší tlak) a budeš pomalu ale jistě v kulise pohybovat kamenem ke středu kulisy.Tím vlastně zkracuješ dráhu šoupátka a "stroj" by měl zrychlovat ... jednodušeji se to vyzkoušet nedá :lol: tzn. budeš tu páčku na změnu směru pomalu dávat dopředu ke střední poloze.


Nemáš ještě nějaké fotky či videa ? Prohlídnu to pořádně.Hlavně to chce natočit kabinu a celý kotel.


Fotky urobím podľa požiadaviek no nejaké tu ešte mám ,tak pošlem. Kadial napustiť vodu? Tadial ako vzduch? Je tam ventil s asi 1 mm otvorom ,alebo zhora po odkrytí oválneho krytu je skrutka asi M 4. Dať ho doplna a natlačiť vzduch? Aký tlak? Ako zamedziť aby voda nešla do piestnic( pohonné jednotky - nemože sa stať že by tadiaľ tiekla voda a unikal tlak)? Ten poisťovací ventil mám vybrať pred skúškou , vyskúšať ho, ak je v poriadku ho namontovať a potom natlakovať kotol a tlačiť až kým neprepustí onen ventil?? Možno veľa otázok , ale nechcem to po.... . zatial dik.
Naposledy upravil scody dne úte 23 črc, 2013 7:02 pm, celkově upraveno 1
scody
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 črc, 2013 5:36 pm

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod scody » úte 23 črc, 2013 6:43 pm

pripomienka: ako ti poslať foto - tu sa to asi nedá. Ja posielam fotky cez moj mail ,tam sa to dá stiahnuť a aj priblížiť. O inej ceste neviem .
PS : v práci som od 5 h do 18 h + musím sa ešte aspoň chvilku venovať mojim deťom , tak sa večšinou ozvem až neskoršie , inak sa mi to nedá .Verím že ti to nebude prekážať.
scody
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 črc, 2013 5:36 pm

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod ondras » úte 23 črc, 2013 8:04 pm

Jasné,že nevadí.Čas spíše vyhovuje.
Můj mejl je ondra.jancara@seznam._cz (odstraň podtržítko před cz)

Vem kotel a vymontuj z něj pojišťovací ventil.Poté kotel všude ucpi šrouby ať je to jen samostatná uzavřená nádoba a natlakuj ho na provozní tlak (tipuju tak 3 bar),tak ,že napustíš kotel vodou a zbytek dotlačíš vzduchem.Popřípadě jestli máš přístup k nějaké pumpě natlač kotel pouze vodou,ale na ten tlak +- 3bar .
V kotli by měl být tzv. regulátor,který připouští vyrobenou páru z kotle do šoupátka.Ten musí být při zkoušce uzavřený a tlakovou zkouškou se zkouší i jeho těsnost.Ten regulátor je v kotli a k němu se nedostaneš.První mikáda měla ovládání regulátoru vnitřně kotlem tudíž by měla být nějaká páka uprostřed kotle v kabině.Venku jsem žádnou páku k ovládání reglulátoru neviděl,tudíž by měl být ovládán vnitřkem kotle.

Pojišťavcí ventil vyzkoušej zvlášť na nějaké pistoli nebo trubce,při jakém tlaku se začne otevírat.Podle toho přizpůsob tlakovou zkoušku.

Odkud jsi ? Pokud by jsi byl někde poblíž,neviděl bych problém k tobě zajet a můžem probrat tyto věci osobně.
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod scody » sob 27 črc, 2013 7:01 am

Poistný ventil prepúšťa pri 4 bar. Kotol sa zdá byť v poriadku bez večších únikov ,no musím ešte pretesniť píšťalku a nejaké holendre. Regulátor mám zaseknutý ,musím ho rozbehať- rozpúšťadlom vodného kameňa. Je v otvorenej polohe , tak som zablendoval holendre .Keď to všetko urobím ,tak sa ozvem .
scody
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 črc, 2013 5:36 pm

Re: 70- ročné mikado

Příspěvekod starwad » ned 20 říj, 2013 2:01 pm

Zdravim, zaujal me Vas prispevek o parni lokomotive, sam mam podobny probem - jak ji zprovoznit, neni to jednoduche, nikdy se v tom nechce moc hrabat, aby se neco neposkodilo...Nejaky Pan Vam na foru pomahal, tak uz jste to snad zprovoznil.
Videl jsem i odstrojene na Youtube - nemuzete mi jen tak ze zvedavosti poslat 1-2 fotky, jak vypada?
Dekuji predem, mohu Vam poslat fotky z me sbirky, ale nevim jestli Vas to vubec zajima. Napiste mi na adresu:
starwad@sezna.cz
M. Uhlir
starwad
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11 zář, 2013 1:32 pm


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků