Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod kuba_THX » ned 02 zář, 2012 7:44 am

Čauky, již nějakou dobu dělám na 742 317 v TT v leptu.
Velkým problémem bylo jak vyřešit, aby pod pluhama a nádrží nebyla mezera cca 2mm ale méně (jak je tomu ve skutečnosti). Podvozky byly použity z novodobé produkce V100. Jistě si někdo už všiml, že pokud sestavíte model s podvozkem dle návodu, tak vám mezi TK a pluhem vznikne nevzhledná mezera. Přikládám pár snímků s mojim řešením.
Na stavbě jsem provedl některé úpravy, aby to bylo dle mích představ. Vysoustružil jsem si závěsky které opravdu mužou plnit svůj účel a jsou modelové, udělal držáky diod na čelní reflektory, zůžil jsem pojezdový rám, vyfreezoval do něj zahloubení pro podvozky. To je asi většina toho co jsem pozměnil...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil kuba_THX dne sob 22 zář, 2012 11:17 am, celkově upraveno 2
Raději technika...
kuba_THX
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 01 úno, 2011 8:24 pm

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Radek Strnad » ned 02 zář, 2012 9:19 am

Já ho dostavěl před 14-ti dny.Tohle jsem neřešil,ale máš pravdu-je to vysoko a po tvém zásahu je to o 100% lepší.Spíš se divím,že máš kapotu nasazovací do brukny.To tak bude,až to nastříkáš?Podle mě si budeš při nasazování kapoty pomalu poškozovat lak,protože ne vždy se přesně trefíš všemi výstupky kapoty do všech výřezů v brukně(rámu).Já to mám v jednom kuse a nasazuju to volně na pojezd.Je vidět,že u motoru si posunoval setrvačníky.Mě tohle nechtělo jít,až jsem se bál,že ohnu osu,tak jsem použil jinou Mashimu,o něco menší a jen s jedním setrvačníkem a jezdí to taky výborně a hlavně pomalu.Tato mašinka není sice moje epocha,ale synovi,který chce mít ep.V.-VI.,jsem ji s chutí rychle postavil.Z tohoto leptu to jde překvapivě dobře a spousta drobných detailů ještě zbyde pro strýčka příhodu.Stále jsem si ještě neopatřil kompresor pro svou Fengdu,takže znovu dostala šanci fixírka,která má tendenci podfukovat pásku a barva se rozlívá,kam nemá.Proto omluva za chyby laku.Pár fotek na http://kyklop68.rajce.idnes.cz/T466
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod kuba_THX » ned 02 zář, 2012 10:09 am

Rozdělené to mam zatim jen kvůli stříkání, pak to chci zalepit dohromady a na ochoz dát nějaké doplňky v podobě nářadí a klínů jak je vidět spíše na lokálkách... Právě řešim problémy, jestli osadit lept všema detailama co k tomu jsou(zábradlí a různé madla) nedovedu si představit jak budu barvit zábradlí přidělané k ochozům a pak barvit ochozy a rám jinou barvou :D Dál si myslim že když přidělám madla po kterých se lezlo na střechu tak nebudu mít jak vymaskovat střechu až to budu stříkat. nebo jak se to dělá? tam to vychází že páska by byla přez madlo... Nikdy jsem nic nestříkal... jen surfacer.. takže to bude moje první stříkání...
A uchycení a funkčnost spřáhla máš vyřešenou jak prosimtě? :) stále řešim spřáhla, chtěl jsem udělat ještě jedno lokomotivu aby jezdily spolu, potom bych je spojil šroubovkou a zprovoznil mezivozové přechody.

A jak jsi vyřešil pojezd? Mužeš sem dát fotky? Tenhle motor co tam mam já, je taky z V100 setrvačníky taky jen jsem je sesoustružil na průměru a nasadil více k motoru a posunul i unašeče na kardany... kardany zůstaly stejně dlouhé jako u V100. Jezdíme na digitál, takže nad motor umístim destičku s plošným spojem, drátky vedu k delšímu představku kde bude umístěn dekoder. V nádrži mam zatim závaží,ale je to připraveno pro repreak.

jsem rád že se někdo podělí o problematiku této stavby... rád bych o tebe slyšel postup stříkání konkrétně této lokomotivy :) Plánuju zakoupit taky Fengdu a kompresor.. ale než se s tim naučim :)
Raději technika...
kuba_THX
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 01 úno, 2011 8:24 pm

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Jacek » ned 02 zář, 2012 10:54 am

Dovolím si také přispě pár fotkami a postřehy, snad to pomůže:
http://jacek-modely.cz/stavba-pojezdu-lokomotivy-742/
Výšku pluhu jsem nezkoumal, ale nárazníky jsou ve správné výšce. Spřáhlo jsem přilepil na pásek plechu připevněný k podvozku. Není to ale ideální, v době kinematik mi vadí mezera mezi mašinou a vozem, u další lokomotivy jsem do pluhu vyvrtal otvor pro vložení šachty Peho. Nevím číslo, ale není to kinematika, jen držák spřáhla s magnetem. Mezera je pak o dost menší.
Zábradlí jsem natíral a lepil až po nástřiku skříně.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Radek Strnad » ned 02 zář, 2012 11:08 am

Já to stříkal až po úplné kompletaci všech dílů.Pochopitelně klíny,nářadí apod.bych dával až po laku.Stupačky a jiné musíš řešit nastříháním pásky na tenké dílky a vylepením.Můžeš si pomoct Maskolem od Humbrolu.Chce to trpělivost.Nejdřív vše odmastit a zbavit zbytků kyseliny,pak surfacer a já pak stříkal nejdřív červenou a klidně přes zábradlí(alespoň se barvou zakulatí,pak si vylepil boční pruhy na béžovou a fouknul béžovou,ale s tou opatrně a zalepit vše,kde je červená,protože jakmile to zafoukne někam ,kam nemá,je prů..r.Nakonec šedozrzavou,pro kterou platí opět zalepení všeho.Potom lesklý lak,obtisky a nakonec lesklomatný lak smíchaný v poměru,jak to chceš mít lesklé-matné.Všechny barvy a laky Gunze.Spřáhlo jsem řešil jednoduše profrézováním pluhu ve správné poloze a použil jsem díl od Peho pro lokomotivy BTTB.Dá se použít na BR86/455.2 nebo na BR89/312.8.Je to plastový obdélníček s dvěma bočními pružnými trny,které vrací spřáhlo do středové polohy(spolehlivě).Ty magnetické,jaké použil Jacek se mi spolehlivě nevrací na střed.Kinematiku jsem neřešil-zkoušel jsem Peho,ale neměl jsem žádný duchaplný nápad,jak to tam nacpat,tak jsem použil toto zjednodušení.Vagóny to nevyhazuje a mladíkovi to pro jeho ježdění bohatě stačí.Osvětlení také jednoduše,jak to dělám i u jiných mašin.Vysokosvítivá bílá LED,která pere světlo do reflektoru a dolní dvě světla pomocí světlovodů.Zasklení světel Contacta Clear Revell.Pokud chceš v digitálu ovládat reflektor zvlášť nebo mít červené koncovky,tak musíš řešit samostatnými(dvojbarevnými) LED(SMD). Další fotky na rajčeti.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod kuba_THX » ned 02 zář, 2012 12:00 pm

To stříkání to bude sranda no :D :D Jinak koukám všichni to už máte hotové a já se s tim furt patlám :) popisoval jsem elegantní a výhodné prodloužení kardanů pomocí trubičky od pana Litomilského, kde se na každé straně udělají závity a kardany se do toho zašroubují a zalepí. Jedna je kardan vzhledný, pevný a uspoří místo. Foto níže.
Pro pana Jacka: Taky jsem původně zamýšlel použití jiného menšího motoru a setrvačníků, ale měl jsem strach ze špatného chodu při nízkých otáčkách. Proto jsem použil motor z V100 který tam je na stojato, do kastle se vejde(ZKUSTE TO PŘEMĚŘIT) a setrvačníky přesoustružil a posunul na hřídelce. Nad motor se vešel ještě plošňák taky z V100 čímž myslim že jsem použil maximum dílů z celé loko :D

Nevim jestli jste koukali na typové výkresy, ale mezi nádrží a rámem by měli být vidět část vzduchových zásobníků. Taktéž jsem je vytvořil z tyček na konci zaoblených a ještě jsem vytvořil trubku co propojuje komory v nádržích, ale to je taková kravina :D

Fotka kardanu je zde: http://slabyhoudek.rajce.idnes.cz/Prestavniky%2C_rozpojovace_a_jina_mechanika/
Fotka detailu nádrže zde: http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/7/7006/7006222_fab68d934eed991f9676bc73dcdc6dfe/images/DSC0221.jpg?ver=2
Raději technika...
kuba_THX
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 01 úno, 2011 8:24 pm

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Zlámalík » pon 16 úno, 2015 11:34 pm

I když je toto vlákno starší, doplním nějaké postřehy, třeba to někomu pomůže (i když je napřesrok ohlášený Tillig):
- použil jsem pojezd z V100, jen jsem jej zkrátil a odspodu po obvodu ztenčil, naopak ochoz o 1 mm podložil - tím by se měly výšky dostat "do latě";
- kinematiky budou původní z V100, čelo rámu je jen zúžené;
- pluhy jsou odnímatelné a drží pomocí precizních kontaktních kolíků - jedna sada je provozní, druhá fotografická;
- motor z V100 bude otočený na úzko, aby se vešel, setrvačníky jsem zatím nechal, jen je přisunul k motoru a mám za to, že by se měly vejít;
- osvětlení bude LED na destičkách za čely, s plnou ovladatelností dle současných předpisů;
- plošňák vyrobím nový, kratší a zvýšený - jednak aby mi nezasahoval do kabiny a současně jím bude přitisknutý motor;
- během stavby mám extra kastli a extra ochoz, po funkčním vyzkoušení se na ochoz doplní zábradlí a tyto dva kusy se nastříkají odděleně, až pak je slepím. Celý lept bude na pojezdu držet čtyřmi šroubky v rozích.
Tolik k současnosti. Popis a foto zde: https://tt120.zlamal.cz/plechovy-kocour-na-pojezdu-v100/
Naposledy upravil Zlámalík dne pon 24 kvě, 2021 1:09 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Zlámalík » pon 24 kvě, 2021 1:08 pm

Oživím tohle vlákno - po 7 letech pauzírování mám model konečně hotový.
Z čeho se skládá, je vidět o příspěvek výše. Jak to vypadá, posuďte sami.

2021-05-24 12.19.51m.jpg

2021-05-24 12.21.26m.jpg

2021-05-24 01.55.56m.jpg

Jezdí, svítí, vrčí :D
Na web jsem doplnil popis stavby včetně nových fotek.
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 28 kvě, 2021 9:08 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Zlámalík » pon 24 kvě, 2021 1:17 pm

A srovnání s továrním Kocourem (zatím bez úprav) a nedávno dokončenou 742.701:

3.jpg

(omluvte kvalitu fotky)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod look23 » pon 24 kvě, 2021 1:26 pm

Pěkné je to dvojsvětelné provedení dálkového reflektoru.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Ivan » pon 24 kvě, 2021 3:07 pm

Zlámalíku, naprosto parádní! Neuděláš někdy video z jízdy?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod michal_d » pon 24 kvě, 2021 5:06 pm

Je parádní a navíc i moc pěkně nafocená!
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod JaroHo » pon 24 kvě, 2021 6:14 pm

musím také pochválit foto a hlavně, parádní model :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Lokomotiva 742 z leptu (TT)

Příspěvekod Zlámalík » úte 25 kvě, 2021 7:57 am

Díky.
Dvojsvětlo je řešeno vlepením dvou světlovodů do olověné zátěže, vložené za čelem kapoty. Viz obrázek - tohle je strana k LEDkám, konce světlovodů má zkosené, druhá strana je rovná a vlepená hned na plech kapoty. Vyrobit zátěž slepením z olověných plechů, vložit dovnitř, přeznačit díry pro světla, navrtat, zalepit. Snadné a efektní.

Foto je pořízeno jen mobilem na okně, mašina je podložená bílým papírem A4, ohnutým nahoru. Co je důležité, nastavit si manuálně expozici na cca +1 (podle scény +0,7 až +1,3), jinak si foťák vezme jas papíru jako základ a scéna bude tmavá, To je celé kouzlo. Ještě lepší je použít fotografický stan.

Video z jízdy zkusím, mašina má pěkný zvuk vyběhaných trakčních motorů a hvízdající turbo (zvuk je tam Jacek pro 742.148. Jen aktuálně není moc kde, kolejiště na okně nemá moc dobré nasvícení, ale mohl bych to celé vytáhnout ven a udělat video s opravdovou modrou oblohou. No ale počkejte si, až bude hezky :-P
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků