Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 6:36 pm

Čímž ovšem nijak nevysvětluješ blikání "opačných" diod za jízdy. Na motoru se totiž podle Lenzova pravidla v okamžiku odpojení (a těch odpojení je na pár centimetrech trati spousta) od napájení indukuje napětí opačné polarity (i když je to jen impulz). A jelikož celá síť lokomotivy je v tu chvíli zároveň odpojena od napájení z kolejí LED zareagují rozsvícením, tedy lépe řečeno bliknutím. Elektrolytický kondenzátor impulz díky svým vlastnostem nezachytí a keramický nemá zase dostatečnou kapacitu, aby pozřel všechnu energii impulzu.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 6:39 pm

Jardax píše:Jedna dioda rozhodne nestaci, minimum je pul Grece, dve diody. To je snad tak elementarni, ze to nepotrebuje dalsi komentar :)
D1 samozrejme svitit bude, asi kazdy (i kdyz zrejme tedy ne uplne kazdy) pochopil, ze tam jen chybi domalovany spoj na spodni kolejnici...


Psal jsem o zapojení tak jak bylo namalováno a tam je využita jen jedna dioda, nekomentoval jsem jestli tam něco chybí či přebývá.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 6:41 pm

tak dobře, co tohle: ?
Obrázek

ale pořád co ten proklatej motor s tím? :-)
Edit: pokud by dával stejnou polaritu tak by to bylo asi OK, ale pokud opačnou tak jsem v pr... to už ovšem je mimo mé znalosti a zkušenosti.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 6:43 pm

czcharlie píše:Čímž ovšem nijak nevysvětluješ blikání "opačných" diod za jízdy. Na motoru se totiž podle Lenzova pravidla v okamžiku odpojení (a těch odpojení je na pár centimetrech trati spousta) od napájení indukuje napětí opačné polarity (i když je to jen impulz). A jelikož celá síť lokomotivy je v tu chvíli zároveň odpojena od napájení z kolejí LED zareagují rozsvícením, tedy lépe řečeno bliknutím. Elektrolytický kondenzátor impulz díky svým vlastnostem nezachytí a keramický nemá zase dostatečnou kapacitu, aby pozřel všechnu energii impulzu.


Prave ze to kondenzator zachyti, nabije se driv nez se rozsviti LED...
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 6:46 pm

amirinda píše:tak dobře, co tohle: ?
Obrázek

ale pořád co ten proklatej motor s tím? :-)
Edit: pokud by dával stejnou polaritu tak by to bylo asi OK, ale pokud opačnou tak jsem v pr... to už ovšem je mimo mé znalosti a zkušenosti.


Jojo, takhle nejak jsem to myslel. A s motorem bych si nedelal hlavu, jakykoliv (v tomto pripade kladny) puls bude nejdriv nabijet kondenzator, a opacny puls/napeti ho hned vybije. Pri uvazovanych kapacitach by nemelo byt mozne, aby se nabil natolik, aby se rozsvitila LED.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 6:48 pm

V tomto zapojení v zásadě přidáváš jen diody v serii s LED. Elektrolytický kondenzátor v tomto zapojení blikání může do určité míry zlepšit, ale vzhledem k jeho vlastnostem zdaleka ne úplně odfiltrovat. Na to by byl potřeba kondenzátor keramický, ovšem ty zase nemají potřebnou kapacitu.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 6:53 pm

Jardax píše:Prave ze to kondenzator zachyti, nabije se driv nez se rozsviti LED...

Nezachytí, vyzkoušej si to, já to zkoušel. Důvod je prostý - pulzy indukované na motoru mají tak strmé hrany (v podstatě jsou vysokofrekvenční), že reaktance elektrolytu je příliš velká na to, aby se mohl uplatnit.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 7:00 pm

no vida k něčemu jsme se dopracovali :-)

s tím pohlcení kondíkem nevim nevim, teď to mám zkušebně zapojené jednoduše takto:
Obrázek
a ledka problikává (v opačném směru) jinak OK.

Edit: a tady to začalo :-)
Edit2:teda s diodou
Naposledy upravil amirinda dne ned 09 črc, 2017 7:10 pm, celkově upraveno 2
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 7:07 pm

Jak jsem psal, elektrolyt má příliš velkou reaktanci... Výsledek je úplně stejný jako při antiparalelním zapojení LED jen s omezovacím odporem.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 7:57 pm

chlapi, považoval bych to za vyřešené, nějaký ten "problik" tam asi u analogu prostě bude. Teď jsem to zkusmo zapojil do parní loko, která má sběr proudu na 4 místech a ten problik v opačném směru je minimální - snad jen na výhybce, takže za mě OK.

Každopádně Vám moc děkuju, pro mě osobně to bylo velmi poučné a zas jsem si malinko rozšířil obzory :-) :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 7:59 pm

Tak příště zas o něčem jiném :D :D
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 8:01 pm

czcharlie píše:Jak jsem psal, elektrolyt má příliš velkou reaktanci... Výsledek je úplně stejný jako při antiparalelním zapojení LED jen s omezovacím odporem.

OK, k velkemu elektrolytu lze paralelne pripojit nejaky maly keramicky kondenzator, typicky filtracni 100n co je vsude na deskach... ten by zakmity zachytit mel. Minimalne by mel roztahnout nabezne hrany.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 8:22 pm

Je zcela zásadní rozdíl omezit vf špičky, které způsobují rušení a zákmity zesilovačů nebo zcela odstranit impulz o relativně velké energii. Narozdíl od elektronických zařízení jsou ty impulzy způsobeny velkou indukčností a mají tedy velkou energii. Na jejich pohlcení je 100nF málo. Už jsem psal: vyzkoušej si to. Já (a nakonec i dnes Amirinda) jsem to zkoušel. A rozhodně ne sami. Problikávání by odstranit šlo, např. obvodem s dostatečně dlouhou časovou konstantou, který by připojil LED podle polarity napětí v kolejích, ale díky časové konstantě by už nereagoval na impulzy při krátkých impulzech opačné polarity.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 8:28 pm

no a taky nezapomínat na místo v loko, těžko tam toho narveš víc. Jsem rád, že jsem tam dal kondík + těch pár menších součástek :)

Edit: no a protože mi to nedalo, tak jsem tam vrazil ještě ten keramickej kondík a žádá velká oslava se nekonala :-) ale jak jsem psal, už bych to neřešil, já jsem ve finále rád, že se patrně díky kondíku malinko zlepšili i jízdní vlastnosti :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Bedlisch » ned 09 črc, 2017 8:39 pm

Jardax píše:
Panacek rad mixuje japka a vodni melouny, ze?
Ja se nebudu namahat vyvracet tenhleten naprosto pitomy blud o tantalech, demonstrovany na elektrolytech.
Kazdy ma vlastni rozum, alespon vetsinou, aby takove pitomosti odfiltroval, a nebo holt sel a priplatil si z presvedceni.


Jojo trochu vlastního rozumu neuškodí. Máš rech, nenámáchej se. :wink:
Tady jsou ty slavný čínský tantaly, prý 100uF/20V, nevydržely ani 16V
Přílohy
china_tantal.jpg
china_tantal.jpg (23.75 KiB) Zobrazeno 4647 krát
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků