Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod JBr » čtv 22 říj, 2009 1:39 pm

Pro ucely testovani LEDek, zkouseni napeti v kolejich a mereni maleho ss napeti, pripadne velikosti odporu rezistoru jsem si v GME poridil kapesni multimetr cinske provenience asi za 90 Kc. Bal bych se to dat na jakekoliv "nevlackove" napeti nebo to pouzit na jakekoliv presne mereni, ale pro tyhle potreby je to celkem vyhovujici a hlavne male. Mam i normalni (a podstatne drazsi) multimetr, ale ten nestrcim do male kapsy u kosile.

http://www.gme.cz/cz/index.php?product=722-358
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Myšpulín » pát 23 říj, 2009 5:48 am

JBr píše:Pro ucely testovani LEDek, zkouseni napeti v kolejich a mereni maleho ss napeti, pripadne velikosti odporu rezistoru jsem si v GME poridil kapesni multimetr cinske provenience asi za 90 Kc. Bal bych se to dat na jakekoliv "nevlackove" napeti nebo to pouzit na jakekoliv presne mereni, ale pro tyhle potreby je to celkem vyhovujici a hlavne male. Mam i normalni (a podstatne drazsi) multimetr, ale ten nestrcim do male kapsy u kosile.

http://www.gme.cz/cz/index.php?product=722-358

Něco obdobného koupíš u trhovců i za 50,-.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Tomáš » pát 11 pro, 2009 10:29 am

tak nastal malý pokrok,některé stroje jsem osvětlil pomocí 1,8mm diod,ale např.pro Brejlovce se nehodí.Prostě se nevlezou,už jsem to zkoušel a nechci to nějak bastli,navíc otvor je jen 1.2mm.Rozhodl jsem se tedy použít SMD diody.Ovšem jakej typ.Mohl by mi někdo poradit co by bylo vhodné? mikropájku už jsem zapůjčil

http://tauvec.rajce.idnes.cz/svstla_751/#album

b
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » pát 11 pro, 2009 12:44 pm

Tomáš píše:tak nastal malý pokrok,některé stroje jsem osvětlil pomocí 1,8mm diod,ale např.pro Brejlovce se nehodí.Prostě se nevlezou,už jsem to zkoušel a nechci to nějak bastli,navíc otvor je jen 1.2mm.Rozhodl jsem se tedy použít SMD diody.Ovšem jakej typ.Mohl by mi někdo poradit co by bylo vhodné? mikropájku už jsem zapůjčil

http://tauvec.rajce.idnes.cz/svstla_751/#album

b

Tome, v podstatě si můžeš vybrat z této nabídky:
http://www.ges.cz/?page=index&of=1&gcat ... inc=browse
Velikostně by se Ti tam měly vejít. Akorát jsou pěkně malé na manipulaci. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod TTmili » pát 11 pro, 2009 1:41 pm

No prakticky opravdu záleží jen na velikosti. Pokud mě paměť neklame tak 1206 jsou největší, 0805 jsou střední a poslední se kterýma se dá dělat obyčejnou pájkou, ale chce to cit, nahřát a rychle od toho. Sám jsem to tak dělával a s úspěchem. Co se týče 0603 tak to už je výhradně na plošňák a mikropájku.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Tomáš » sob 12 pro, 2009 9:35 am

TTmili píše:No prakticky opravdu záleží jen na velikosti. Pokud mě paměť neklame tak 1206 jsou největší, 0805 jsou střední a poslední se kterýma se dá dělat obyčejnou pájkou, ale chce to cit, nahřát a rychle od toho. Sám jsem to tak dělával a s úspěchem. Co se týče 0603 tak to už je výhradně na plošňák a mikropájku.


a věděl bys u těch typů velikost v mm.Nikde to totíž není
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod romino » sob 12 pro, 2009 10:02 am

LED patria medzi polovodice a teda platia rozmery z tabulky pre rezistory http://pandatron.cz/?584&rozmery_standa ... md_pouzder
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Příspěvekod Jenda » sob 12 pro, 2009 12:00 pm

velikost 1206 rozměr 3,2x1,6 mm tl. 1,1 mm
0805 rozměr 2,0x1,25 mm tl. 0,8 - 1,1 mm
0603 rozměr 1,6x0,8 mm tl. 0,8 mm

velikost určuje zhruba rozměry v setiánch palce
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod Tomáš » sob 12 pro, 2009 12:06 pm

děkuji za informace,takže nyní už jen pevnou ruku a silný nervy :lol

P.S. SEHNAL JSEM ZDROJ SMD Led PRO ZAMRAČENOU.tzn. červená žlutá v jednom pouzdře 8)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » sob 12 pro, 2009 12:08 pm

TTmili píše:Co se týče 0603 tak to už je výhradně na plošňák a mikropájku.

No i 0603 jsem použil nalepením na plast a naletoval vodiče. Byla to pakárna, ale šlo to. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Tomáš » sob 12 pro, 2009 12:11 pm

Jirka1 píše:
TTmili píše:Co se týče 0603 tak to už je výhradně na plošňák a mikropájku.

No i 0603 jsem použil nalepením na plast a naletoval vodiče. Byla to pakárna, ale šlo to. :D


"VODIČE" :lol: :lol: co si u takhle malých špuntů pod tímto pojmem představit..plánoval jsem použít smaltovaný drátek z cívky

A JEŠTĚ NĚCO DŮLEŽITÝHO: co použít za rezistor? aby to moc intenzivně nesvítilo,jen decentně
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » sob 12 pro, 2009 11:04 pm

Tomáš píše:"VODIČE" :lol: :lol: co si u takhle malých špuntů pod tímto pojmem představit..plánoval jsem použít smaltovaný drátek z cívky

A JEŠTĚ NĚCO DŮLEŽITÝHO: co použít za rezistor? aby to moc intenzivně nesvítilo,jen decentně

Jo, použil jsem lakované vlasové drátky z vinutí cívek relé.
No dával jsem tam něco mezi 1 a 2 kΩ, ale musíš si to odskoušet. Já to ale nedával do lokomotiv. :)
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod michal_n_cz » pát 18 pro, 2009 11:33 pm

-
Tomáš píše:A JEŠTĚ NĚCO DŮLEŽITÝHO: co použít za rezistor? aby to moc intenzivně nesvítilo,jen decentně

Minimální hodnotu rezistoru spočítáš zjednodušeně podle ohmova zákona R=U/I. I je max. produd co může LEDkou proudit a je to různé dle typu - standartní mívají 20mA, ale často jsou i 10mA a i nízkopříkonové 2mA. U je napětí, R je hodnota rezistoru - tedy např počítej pro 16V běžná ledka 20mA t.j. 16/0,02=800ohm nejblišší větší rezitor v řadě 820 - to je minimum LEDka snese někdy i větší proud t.j. menší odpor, ale snižuje se životnost. Když dáš větší např. 1K až 1K2 tak to bude velice pravděpodobně svítit skoro stejně chce to vyzkoušet, aby ti to nesvítilo např. více než chceš. Taky záleží a tom jak LED-ky instaluješ - rozhozhodně bych za každou cenu nerval LED-ku do otvoru v kastli - tam stačí dát z čirého plastu kratičký světlovod a např. SMD ledku vlepit zevnitř nebo napájet na plošňák co bude přichycen k rámu loko - je to individuální vozidlo od vozidla. Někdo i dokonce říkal, že čelo LED-ky pomocí nějaké kleštinky v soustruhu stočil na menší průměr - pár kousků by určitě šlo i pomocí pilníčku a malé vrtačky s vhodnou kleštinkou. Docela mě výše zaujalo to zakápnutí otvoru transparentní barvou na sklo - to se bude asi muset zakápnout na několikrát, protože ty co mají moje dětičky tak schnutím zmenšují objem - k cíli prostě vede x cest a občas se taky některá ukáže jako slepá:-)
Intezita svitu světel se dá u DCC snižovat u f výstupů dekodérů některých výrobců i nastavením CV - např. u Lenze to používám.
Ještě k těm dvoubarevným LED - proč žlutá/červená když existují i teple-bílá/červená?
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 845
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod DjDaniels » úte 22 pro, 2009 11:21 am

Na kolko Voltov mam narvdovat led osvetlenie pri pouziti v digitalnom riadeni? Vsade sa docitavam nieco ine. Konktretne pouzivam digitalny set ROCO s multimause na chod loko.
Uživatelský avatar
DjDaniels
 
Příspěvky: 47
Registrován: sob 23 kvě, 2009 2:22 pm
Bydliště: BRATISLAVA

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 22 pro, 2009 11:43 am

DjDaniels píše:Na kolko Voltov mam narvdovat led osvetlenie pri pouziti v digitalnom riadeni? Vsade sa docitavam nieco ine. Konktretne pouzivam digitalny set ROCO s multimause na chod loko.


Doporučil bych 16 V.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2688
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků