Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod MiG » ned 09 črc, 2017 10:33 am

amirinda píše:jasný ten jsem dal pro info, můžeš prosím nějakej doporučit, předpokládám smd. Tohle zapojení by pak bylo OK?
Obrázek

ten tranzistor jsem viděl osobně zapojenej ve dvou mašinách a vypadalo to, že je to tak z výroby, nicméně pokud to vyřeší ten můstek tak je to jedno.

Toto zapojení není úplně OK ani v případě, že má LED svítit bez ohledu na směr jízdy.
Jak psal již vvitty o pár příspěvků výš, je více než vhodné vřadit do okruhu před kondenzátor seriově rezistor s odporem alespoň 15 až 47 Ohmů,
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 10:38 am

a je tedy zapotřebí můstek, nebo postačí ten "spínač" dejme tomu pouze s diodou?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod MiG » ned 09 črc, 2017 10:48 am

amirinda píše:OK a jakou tam má potom ten rezistor funkci? a je tedy zapotřebí můstek, nebo postačí ten "spínač" dejme tomu pouze s diodou?

O funkci rezistoru psal již vvitty. Má omezovat nabíjecí proud kondenzátoru.
Pokud není svícení požadováno v obou směrech, můstek nutný není. Stačí rezistor(omezující nabíjecí proud)-dioda-kondenzátor-rezistor(omezující proud LED) - LED.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 10:51 am

Aha, tak řeč je o blikaní světel "opačné" barvy u lokomotiv při analogovém napájení (neprocházel jsem vlákno celé). To jednoduchým zapojením (tedy antiparalelním zapojením LED) uspokojivě nevyřešíš zvlášť pokud používáš pulzní regulaci výkonu. Použití můstku je samozřejmě nesmysl, jak bylo řečeno, ten řeší osvětlení vagonů, u lokomotivy by při jeho použití svítila stále jen jedna světla bez ohledu na směr jízdy. Jak bylo řečeno, řešením by byl přepinač, který by reagoval na polaritu napájecího napětí a zároveň měl dostatečnou časovou konstantu přepnutí, aby nereagoval na krátké impulzy opačné polarity, které vznikají při přerušení napájení ztrátou kontaktu kol s kolejemi. Do jisté míry by se dalo omezit zapojením, které je o pár příspěvků výše - tedy kondenzátorem připojeným paralelně s LED (u které je samozřejmě připojen seriovy omezovací odpor).
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 11:05 am

MiG píše:Pokud není svícení požadováno v obou směrech, můstek nutný není. Stačí rezistor(omezující nabíjecí proud)-dioda-kondenzátor-rezistor(omezující proud LED) - LED.


no ale bez toho můstku (pouze s diodou) mi ta ledka problikává v opačném směru, proto ten můstek jak psali chlapi, jestli to dobře chápu. Pak by zapojení tedy bylo následné?
Akorát nevím přesně jakej můstek použít.
Obrázek

no a pak tedy druhá věc: zapojení světel (bílá/červená) dle směru jízdy.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 11:18 am

No ono to poblikávání je vlastně v pořádku i když nám to nevyhovuje :), fyzika je fyzika. Můstek funguje tak, že na jeho výstupu je stále stejná polarita napětí bez ohledu na polaritu vstupu. Takže buď budou světla blikat nebo se nebudou sama přepínat v závislosti na směru jízdy (protože budou napájena napětím stále stejné polarity).
A ještě k těm diodám na obrázku - v éře BTTB měla většina součástek kovová pouzdra. Diody na obrázku jsou germaniové diody (křemíkové v té době prakticky neexistovaly) v pouzdře germaniových tranzistorů (pamětníci znají třebna nejběžnější 103NU70 nebo OC72) Některé měly vývody dva, některé tři, ale jeden byl uštípnut (a vnitřně nebyl nikam připojen), to zřejmě souviselo se způsobem výroby.

A zajímavost - ještě dlouhou dobu byly germaniové tranzistory jediným zdrojem silikonové vazelíny, která se používá pro snížení tepelného odporu přechodu součástka-chladič... Teprve po dost letech se objevila silikonová vazelína na muškařské šňůry.
Naposledy upravil czcharlie dne ned 09 črc, 2017 11:34 am, celkově upraveno 1
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 11:34 am

aha no vida, to je vysvětlení :wink: ale pokud mi jde jen o jednu ledku, která chci aby svítila pouze při jízdě "vpřed" tak by bylo to schema OK?
třeba s tímto můstkem: https://www.gme.cz/diodovy-mustek-s80-smd

a v případě bílá/červená buď problik nebo nic jo?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 11:46 am

Můstek bys použil v případě kdy by měla LED (třeba bílá) svítit stále bez ohledu na směr jízdy, tedy např osvětlení vagónů. Jakmile má být osvětlení nějak závislé na směru jízdy je nutné použít nějaký způsob přepínání. Ten nejjednodušší je antiparalelní zapojení LED, kdy se využívá usměrňovacích vlastností LED. A protože Uf, tedy napětí na LED v propustném směru je menší než její závěrné napětí (při jehož překročení se dioda zničí) využívá se toto zapojení zároveň jako vzájemná ochrana diod při opačné polaritě. A jelikož LED jsou mnohonásobně rychlejší než žárovky stihnou se při krátkých inervalech přerušení napájení kdy setrvačností otáčející se motor dodává napětí opačné polarity rozsvítit a to je ono blikání. Ony dvě antiparalelně zapojené diody netuší, že napájecí napětí nepochází z kolejí a poslušně bliknou. 5ešením by tedy bylo něco co bude mít dostatečně dlouhou časovou konstantu aby se přepnulo podle polarity napájení v kolejích, ale zároveň se nestihlo přepnout v oněch krátkých okamžicích přerušení kontaktu s kolejemi. To ovšem není o nějakých dvou součástkách.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 12:35 pm

amirinda píše:aha no vida, to je vysvětlení :wink: ale pokud mi jde jen o jednu ledku, která chci aby svítila pouze při jízdě "vpřed" tak by bylo to schema OK?
třeba s tímto můstkem: https://www.gme.cz/diodovy-mustek-s80-smd

a v případě bílá/červená buď problik nebo nic jo?


V tom pripade vezmi to mustkove zapojeni, ale nedavej LED mezi vystupy mustku. Dej jednu LED mezi jednu kolej a jeden vystup mustku, druhou opacne. Budou ti svitit ciste a bez problikavani.
Cili jeden smer - LEDKA mezi horni kolej + / mustek -
Druhy smer analogicky
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 12:55 pm

A jak těm diodám a můstku vysvětlí, že opačné napětí, které bude přítomno v okamžiku kdy kolo ztratí kontakt s kolejí nepochází od napájení nýbrž od motorku a že tedy na něj nemá žádná LED reagovat?
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Bedlisch » ned 09 črc, 2017 1:15 pm

Jardax píše:
Jestli ti nestaci 100uF/25V, tak si jich tam naskladej proste vic paralelne...
http://www.ebay.com/itm/10pcs-Tantalum- ... XQWzNSi2jc
Tantalum Capacitors 7343 25V 100uF Type D
Package: 7343 SMD
Size: 7.3 x 4.3 mm
Type: D


A panáček rád hraje ruskou ruletu s modely :D
JEDNOZNAČNĚ nedoporučuji nákup kondenzátorů na ebay, aliexpressu a pod. Nikdy nevíte, jakou srajdu dostanete. Když tantaly, tak doporučuji jedny z nejlepších, kupodivu od české firmy AVX. Cena je trochu jinde, ale za ohořelej model to fakt nestojí.
Ukázka kvalitní čínské výroby kondíků, které lze na ebay zakoupit.
Obrázek
zdroj: https://www.eevblog.com/forum/projects/ ... n-ebay-!!/
Naposledy upravil Bedlisch dne ned 09 črc, 2017 1:35 pm, celkově upraveno 1
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Bedlisch » ned 09 črc, 2017 1:28 pm

czcharlie píše:A jak těm diodám a můstku vysvětlí, že opačné napětí, které bude přítomno v okamžiku kdy kolo ztratí kontakt s kolejí nepochází od napájení nýbrž od motorku a že tedy na něj nemá žádná LED reagovat?


Já bych to zkusil takhle, ale bez záruky :wink:
Přílohy
LED_analog.jpg
LED_analog.jpg (7.77 KiB) Zobrazeno 4476 krát
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 1:43 pm

no to ale ledka v opačném směru problikává - to je ten problém s motůrkem kdy působí jako dynamo.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 1:57 pm

Bedlisch píše:Já bych to zkusil takhle, ale bez záruky :wink:


Jak píše Amirinda, problém to neřeší protože toto zapojení nemá jak rozlišit jestli napětí v rovodu pochází z kolejí a tudíž je žádoucí nebo z motorku a tudíž nežádoucí.
Trochu krkolomné řešení by bylo - použít jedno dvojkolí lokomotivy čistě pro napájení osvětlení a oddělit tak rozvod pro motorek od rozvodu osvětlení v okamžiku ztráty kontaktu s kolejemi. Ovšem v praxi je to těžko realizovatelné, jeden problém to vyřeší, jiné přinese.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 2:03 pm

takže jsem zase na začátku, no asi nezbyde než se smířit s problikáváním. Pokud se vrátím na můj začátek tak mi to zas tolik nevadí, jelikož v budoucnu budu stejně dělat digitál a vlastně prakticky jezdím jedním směrem. Napadá mě ale - neříkejte, že jsem první, kdo ten "problik v analogu" řeší?

Nicméně díky tomu je aspoň vyřešeno svícení (oboustranné) pro vagony :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron