Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 8:43 pm

Stejny obrázek bych ti mohl poskytnout i s tantaly značkovými. Vlastně kecám, nemohl, už dávno skončily na sběrném dvoře.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 8:49 pm

amirinda píše:no a taky nezapomínat na místo v loko, těžko tam toho narveš víc. Jsem rád, že jsem tam dal kondík + těch pár menších součástek :)

Edit: no a protože mi to nedalo, tak jsem tam vrazil ještě ten keramickej kondík a žádá velká oslava se nekonala :-) ale jak jsem psal, už bych to neřešil, já jsem ve finále rád, že se patrně díky kondíku malinko zlepšili i jízdní vlastnosti :wink:


Jestli jsi použil to poslední zapojení tak zlepšení jízdních vlastností je jen placebo, protože dioda před kondenzátorm :wink: :) . Ale to je jedno. Světla svítí i když trochu blbě, stěrače nestírají, ale mašiny jezdí. A to je hlavní.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Bedlisch » ned 09 črc, 2017 8:54 pm

A propó, kolega mi pár kousků těch čískech sra..k nechal na testy. Některé odešly hned po připojení napětí 15V, jiné vydržely běžet i plno dní. Kdyby měl někdo zájem, mohu poslat. Myslím, že byly z aliexpressu, ale to bych se musel přeptat.
Ony ty značkové kondenzátory nevydržely ani jmenovité napětí? To se mi tedy neustává. Tedy je pravda že těch tantalů do lokomotiv nacpal asi jen 600ks, tedy všechny AVX a zatím dobrý. Asi jsem měl kliku.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 9:02 pm

czcharlie píše:Jestli jsi použil to poslední zapojení tak zlepšení jízdních vlastností je jen placebo, protože dioda před kondenzátorm :wink: :) . Ale to je jedno. Světla svítí i když trochu blbě, stěrače nestírají, ale mašiny jezdí. A to je hlavní.


nojo máš pravdu, no ale stejně mám takovej pocit, no to je jedno :roll:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod michal.kubista » ned 09 črc, 2017 9:07 pm

Ten, kdo se nebojí použít tranzistory, tak může zkusit toto řešení. Hodnoty součástek se mi nechce počítat, ale okometricky odpor do báze cca 10k a kondenzátor u báze 100nF. Elektrolit co největší, odpory k LEDkám se tu už rozebíraly milionkrát.
Přílohy
AnalogSvetla.png
AnalogSvetla.png (10.11 KiB) Zobrazeno 5892 krát
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 9:09 pm

Bedlisch píše:A propó, kolega mi pár kousků těch čískech sra..k nechal na testy. Některé odešly hned po připojení napětí 15V, jiné vydržely běžet i plno dní. Kdyby měl někdo zájem, mohu poslat. Myslím, že byly z aliexpressu, ale to bych se musel přeptat.
Ony ty značkové kondenzátory nevydržely ani jmenovité napětí? To se mi tedy neustává. Tedy je pravda že těch tantalů do lokomotiv nacpal asi jen 600ks, tedy všechny AVX a zatím dobrý. Asi jsem měl kliku.


No samozřejmě špatný může být značkový i neznačkový. Zatím používám součástky z Aliexpressu bez problémů, od LED až po odpory, nakupuji vždy 500 až 1000 kusů. Z pár použitých součástek - tedy dejme tomu do tisíce - ovšem nelze dělat závěry. Jo, kdyby bouchl třeba každý stý nebo dvoustý to už by bylo napováženou. V zásadě je ale počet vadných kusů do 1% považován za přijatelnou kvalitu.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 9:28 pm

amirinda píše:
czcharlie píše:Jestli jsi použil to poslední zapojení tak zlepšení jízdních vlastností je jen placebo, protože dioda před kondenzátorm :wink: :) . Ale to je jedno. Světla svítí i když trochu blbě, stěrače nestírají, ale mašiny jezdí. A to je hlavní.


nojo máš pravdu, no ale stejně mám takovej pocit, no to je jedno :roll:


tos mi ale dal brouka do hlavy :-) a šlo by to nějak jednoduše zapojit, aby to nebylo pouze mé placebo? Teda jestli už si moc nevymýšlím blbosti :roll:
Edit: i když to je asi totální kravina...kondík by to pouštěl zpět do celého okruhu ne?
Naposledy upravil amirinda dne ned 09 črc, 2017 9:35 pm, celkově upraveno 1
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod MiG » ned 09 črc, 2017 9:32 pm

czcharlie píše:Je zcela zásadní rozdíl omezit vf špičky, které způsobují rušení a zákmity zesilovačů nebo zcela odstranit impulz o relativně velké energii. Narozdíl od elektronických zařízení jsou ty impulzy způsobeny velkou indukčností a mají tedy velkou energii. Na jejich pohlcení je 100nF málo. Už jsem psal: vyzkoušej si to. Já (a nakonec i dnes Amirinda) jsem to zkoušel. A rozhodně ne sami. Problikávání by odstranit šlo, např. obvodem s dostatečně dlouhou časovou konstantou, který by připojil LED podle polarity napětí v kolejích, ale díky časové konstantě by už nereagoval na impulzy při krátkých impulzech opačné polarity.


No, a když v tom posledním obrázku dáte místo 47 Ohmů 560 Ohmů, tak máte časovou konstantu 0,26s místo 0,022s. Jen ten 1000 Ohmový bude potřeba trochu snížit.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 9:45 pm

michal.kubista píše:Ten, kdo se nebojí použít tranzistory, tak může zkusit toto řešení. Hodnoty součástek se mi nechce počítat, ale okometricky odpor do báze cca 10k a kondenzátor u báze 100nF. Elektrolit co největší, odpory k LEDkám se tu už rozebíraly milionkrát.

Jo, příklad jak by to mohlo fungovat. Při použití PWM regulace asi bez problémů, odpory do báze by mohly při napájecím napětí okolo běžných 16V být i 100k. Zvětší se tím časová konstanta C2R4/C1R3 což je výhodné. Při regulaci změnou napájecího napětí by mohly být problémy s rozvěcením LED při velmi pomalé jízdě - Podle mých zkušeností je minimální napětí potřebné k aspoň nějakého chodu běžných motorků používaných v modelech okolo 3V, to by mohlo být na hraně. Ovšem to už je věc vyzkoušení a experimentování. Ostatně si myslím, že stejně většina analogových kolejišť používá PWM regulaci a pokud ne tak má jiné problémy než poblikávání světel :D :D .
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 9:51 pm

amirinda píše:tos mi ale dal brouka do hlavy :-) a šlo by to nějak jednoduše zapojit, aby to nebylo pouze mé placebo? Teda jestli už si moc nevymýšlím blbosti :roll:
Edit: i když to je asi totální kravina...kondík by to pouštěl zpět do celého okruhu ne?

A jakou používáš regulaci? Pokud měníš velikost napájecího napětí (FZ1) dám ti dobrou radu - přejdi na PWM. A pokud už PWM používáš pak je "kvalita" chodu dána spíš mechanickými vlastnostmi pojezdu a experimentovat můžeš tak akorát s kmitočtem impulzů a snad zýšením napájecího napětí, ale to jen v malých mezích. Jakýkoli kondenzátor v obvodu motoru jízdní vlastnosti jen zhorší.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 9:56 pm

jj, já si to myslel, kašlu na to, ale dík :) jinak mám Fz1, ale předělané na pulsní.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 10:05 pm

Tak to už moc nevylepšíš. Jakýkoli kondezátor připojený do obvodu (samozřejmě v rozumných mezích) posune pulzní regulaci k regulaci změnou napětí protože se bude snažit pulzní napětí vyhladit. Případně můžeš zkusit nahradit originální motorky pětipólovými. Otázka je, zda by to za ty náklady a námahu stálo. Každým dnem mi pár pětipólových čínských motorků rozumných rozměrů dorazí. Moc si od nich neslibuji, mám je pro jiné účely, ale jakmile dorazí otestuji je a dám vědět. Třeba budou lepší než Mashimy :D :D :D
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 10:10 pm

tak motorky z číny mám, zatím jen odzkoušené na funkčnost, možná časem předělám, ale to už je OT :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 10:27 pm

Bedlisch píše:
Jardax píše:
Panacek rad mixuje japka a vodni melouny, ze?
Ja se nebudu namahat vyvracet tenhleten naprosto pitomy blud o tantalech, demonstrovany na elektrolytech.
Kazdy ma vlastni rozum, alespon vetsinou, aby takove pitomosti odfiltroval, a nebo holt sel a priplatil si z presvedceni.


Jojo trochu vlastního rozumu neuškodí. Máš rech, nenámáchej se. :wink:
Tady jsou ty slavný čínský tantaly, prý 100uF/20V, nevydržely ani 16V


Jasne,ja ti to zeru.. :)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod vvitty » ned 09 črc, 2017 10:33 pm

Bedlisch píše:
Jojo trochu vlastního rozumu neuškodí. Máš rech, nenámáchej se. :wink:
Tady jsou ty slavný čínský tantaly, prý 100uF/20V, nevydržely ani 16V


Kdyby bylo potreba mohu dodat hrách ... stěna se už najde :wink:

ty keramiky na 50V co horely pri 15V spickach jsem bohuzel uz vyhodil.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků