Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod JM » pon 08 úno, 2010 9:47 pm

Ptal jsem se dvou lidí z fóra, jaký mají nazor na zapojení osvětlení M152 stylem antiparalelní zapojení smd diod, vždy na jedné straně společně s jedním rezistorem. Bylo mi doporučeno, abych to tady zveřejnil, protože by se to mohlo hodit i ostatním. Takže odpovědi:
"Ahoj,
vicemene ano, jen bych doporucil nespojovat k sobe svetla na
jedne strane vsechna, ale propojit vzdy pouze jednu zlutou a
jednu cervenou a dat jim jeden odpor do serie.
Navod jak spocitat patricny odpore naleznes treba zde:
http://www.zababov.cz/index.php?id=649
Do TT bych vybiral diody s pouzdrem 0805, ev. 0603.
Pro osvetleni reflektoru pak pouzij zapojeni s diodou v
serii, je take na strankach vyse."


A druhá:"To cos poslal je sice použitelné, ale já bych k tomu měl výhrady.
Antipralalelní zapojení je sice zdánlivě jednoduché, ale má svá úskalí.
Stejný odpor pro červenou koncovou i normální osvětlení může mít za
následek, že normální světla svítí hůř než bludičky a červená šajní
tak že v místě prozáří i odlitek karoserie.
Spíš než drátky bych doporučil používat tenký plošný spoj ( pod 0,5 mm
!!) kde se dá jednoduše vytvořit více cest a tak jednoduše odporem
nastavit jas LED pro každou zvlášť Pro analog bych pak asi dával
antiparalelně obyčejnou diodu, to proto aby se neuplatnil úbytek na
diodě v serii.Jinak se podívej zejména na teorii zde:
http://www.zababov.cz/wiki/index.php/DC ... _lokomotiv Popřípadě zde i s výpočty:
http://www.zababov.cz/wiki/index.php/Os ... AD_vozidel
Pak Ti bude jasný i problém odporu u dálkového reflektoru."
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod JM » pon 08 úno, 2010 9:53 pm

Když jsme u tohoto téma-kdyby se mi podařilo sehnat červenou i žlutou diodu s úplně stejnými parametry (myslím, že zrovna v smd jsem je viděl), neměl by být problém s tou nestejnoměrností svitu při antiparalelním zapojení na jeden rezistor, je to tak??
A ještě-nemáte někdo náááhodou po ruce SMD diodu velikosti 0805 a 0603? Potřeboval bych znát jejich rozměry. Díky :wink:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Pája » pon 08 úno, 2010 10:08 pm

JM píše:Když jsme u tohoto téma-kdyby se mi podařilo sehnat červenou i žlutou diodu s úplně stejnými parametry (myslím, že zrovna v smd jsem je viděl), neměl by být problém s tou nestejnoměrností svitu při antiparalelním zapojení na jeden rezistor, je to tak??
A ještě-nemáte někdo náááhodou po ruce SMD diodu velikosti 0805 a 0603? Potřeboval bych znát jejich rozměry. Díky :wink:


No nevím zda najdeš dvě (žlutou a rudou) aby svítili stejně.Stačí aby ses juknul např na WWW.GME.CZ ,tam si najdi ,,Optosoučástky" pak LED diody a tam vše jest řečeno,napětí,proud a v Dokumentaci a v Datasheetu najdeš i rozměry : 0805 = 2,0x1,25 0603 = 1,6x0,8
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Jenda » pon 08 úno, 2010 10:09 pm

ledky různých barev nikdy nemají stejné vlastnosti vzhledem k různým úbytkům napětí na diodách (červená cca 1,6 -1,9 V, žluté, zelené cca 2,1-2,3 V bílé modré cca 3,3 V) takže i při stejném proudu mají různý výkon, jejich rozdílné účinnosti a hlavně pro rozdílnou citlivost lidského oka k barvám, takže i diody které v katalogu vypadají že budou svíti stejně se tak jevit nebudou. rozměry SDM LED jsem rozepisoval na třetí straně tohoto tématu.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod JM » pon 08 úno, 2010 10:16 pm

To Jenda a Pája: už jsem to taky našel, díky :wink:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Pája » pon 08 úno, 2010 10:21 pm

Jendo,myslíš že si aspoň přečtou všechny stránky tohoto tématu (1-5)?Vždyť to pořád opakujeme , návod na doporučené zapojení osvětlení hnacích vozidel jsem tam dokonce dával já a i nějaký kolega psal rozměry SMD diod.Natož chtít aby použili tlačítko hledat.Chlapy,chlapy
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod JM » úte 09 úno, 2010 8:19 pm

Pája píše:Jendo,myslíš že si aspoň přečtou všechny stránky tohoto tématu (1-5)?Vždyť to pořád opakujeme , návod na doporučené zapojení osvětlení hnacích vozidel jsem tam dokonce dával já a i nějaký kolega psal rozměry SMD diod.Natož chtít aby použili tlačítko hledat.Chlapy,chlapy

Nojo no, někdo něco přehlídne, někdo neumí česky... :lol: :lol:
Ale nic ve zlém, jindy se fakt snažím všechno najít a pak se ptát, ale ty rozměry jsem fakt přehlídnul, tak se nezlobte chlapY :wink:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Pája » úte 09 úno, 2010 9:16 pm

chlapy zásadně s tvrdým,s měkkým je to na pikaču.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod JM » stř 10 úno, 2010 6:31 am

Pája píše:chlapy zásadně s tvrdým,s měkkým je to na pikaču.

Tak to je pravda, to se musí nechat :lol: :lol:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Pája » stř 10 úno, 2010 4:32 pm

Spletl jsem se,nebo jsem to přehlídl . Dík
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Osvětlení

Příspěvekod pajavlk » sob 27 úno, 2010 12:06 pm

možná to tak úplně nesouvisí s tématem ale ukážu tu svoji práci (elektrotechnici se asi zhrozí) která funguje velmi dobře. Šlo mi o osvětlení vozu Bdtax. Základem jsou bíle LED pásky které jsem rozstříhal a diody po čtyřech kusech paralelně spojil. Výhoda že mají zespodu samolepku takže jdou krásně uchytit ke střeše, vedení jsem hodil do barvy stropu ale tam stejně při provozu nikdo nevidí. Barva je taková jasně zářivková bílá. Napájení jsem vyřešil nejdříve sběrem proudu z náprav to ale není nic moc (blikání) takže jako první to jde do usměrňovače (aby bylo jedno jestli se jede dopředu nebo dozadu, změna polarity) pak následuje dioda kvůli vybíjení kondíku zpět do kolejí další je pak vlastní kondík 3300uF 16V (16v bohatě dostačuje k výbuchu nedošlo :) z kondíku to pak jde do 5V stabilizátoru aby nebylo na osvětlení tolik vidět přídávání a ubírání napětí při jízdě, pak už je jen odpor kterým určujem sílu světla. Uvedené zapojení funguje velice dobře i po těch nejhorších kolejích je osvětlení stabilní po sundání z kolejí a nabitém kondenzátoru vydrží svítit ještě asi 5 vteřin než dojde k "zhasínání".
Ještě jsem udělal takovou "vychytávku" která si myslim, že velkou měrou zvětšuje zájem o jedoucí vůz. Na WC je taky jeden modul ale připojen jen přes odpor hned za usměrňovač. Za jízdy to tedy znamená, že hlavní osvětlení svíti stejně kdežto okno od WC poblikává (díky nedokonalému sběru proudu) a evokuje dojem špatné zářivky. V reálu jsem takovejch světel víc než dost. Myslím, že je to zajímé zpestření které poutá pozornost a přibližuje se realitě.

Vlastní osvětlení vozu, dva krajní na představky a dva uprostřed vozu stačí to akorát
Obrázek

elektronika v podvozku
Obrázek

Poblikávající "zářivka" na záchodě
Obrázek

Test svítivosti
Obrázek

není to profi řešení ale vůz bude jezdit po hobby kolejišti a nepředpokládá se nějakej extrémní proběh kilometrů. Šlo by to asi zapojit i lépe ale použil sem součástky co sem našel v šupleti a sem spokojenej
pajavlk
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 24 úno, 2010 6:54 am

Příspěvekod kiski » pon 01 bře, 2010 3:02 pm

Zdravím kolegov modelárov, chcem sa spýtať, má niekto tip, kde zohnať a či sa vôbec vyrába žltá/červená, popr. teplá biela/červená SMD LED? Normálnu klasickú LED viem zohnať v tejto kombinácií, ale v SMD púzdre sa mi nedarí. Pozeral som GME, tam majú SMD, ale nie dvojfarebnú v tejto kombinácií...

Vie niekto poradiť?? Svetlovody už mám, len tie LED-ky zohnať... :cry:
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod radula63 » pon 01 bře, 2010 3:27 pm

kiski píše:Zdravím kolegov modelárov, chcem sa spýtať, má niekto tip, kde zohnať a či sa vôbec vyrába žltá/červená, popr. teplá biela/červená SMD LED? Normálnu klasickú LED viem zohnať v tejto kombinácií, ale v SMD púzdre sa mi nedarí. Pozeral som GME, tam majú SMD, ale nie dvojfarebnú v tejto kombinácií...

Vie niekto poradiť?? Svetlovody už mám, len tie LED-ky zohnať... :cry:


Jistě že dá ! Nedávno někdo nabízel na aukru v sekci železnice SMD LEDky se 4 vývody (každá barva svou anodu i katodu) a barvy byly bílá/červená a žlutá/červená. Bohužel nemám ani odkaz ani kontakt. :(
Naposledy upravil radula63 dne pon 01 bře, 2010 3:31 pm, celkově upraveno 1
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Příspěvekod vvitty » pon 01 bře, 2010 3:27 pm

Pajavlk:
- rozdel ty diody a dej seriovy odpor ke kazde z nich. Toto zapojeni vyrazne snizuje zivotnost pouzitych LED, protoze nektere z nich budou zatezovany vetsim proudem nez ostatni.

- pouzij napriste tantalovy kondenzator, vyjde Ti to vyrazne mensi, cenovy rozdil je par korun.

- dej tam neco tak na 25V, lepe 35V.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod kiski » pon 01 bře, 2010 3:41 pm

radula63 píše:
kiski píše:Zdravím kolegov modelárov, chcem sa spýtať, má niekto tip, kde zohnať a či sa vôbec vyrába žltá/červená, popr. teplá biela/červená SMD LED? Normálnu klasickú LED viem zohnať v tejto kombinácií, ale v SMD púzdre sa mi nedarí. Pozeral som GME, tam majú SMD, ale nie dvojfarebnú v tejto kombinácií...

Vie niekto poradiť?? Svetlovody už mám, len tie LED-ky zohnať... :cry:


Jistě že dá ! Nedávno někdo nabízel na aukru v sekci železnice SMD LEDky se 4 vývody (každá barva svou anodu i katodu) a barvy byly bílá/červená a žlutá/červená. Bohužel nemám ani odkaz ani kontakt. :(


Aukro som pozrel, ale nenašiel som nič... :cry: No ale keď je to na aukre, musí to byť aj v obchodoch, nie?? Aj tie som prebehol, teda aspoň zopár, a nič... :(
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků