Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 2:13 pm

První rozhodně nejsi i když díky postupu digitalizace asi jeden z posleních :) , my analogici prostě ubýváme. Mám pocit (možná nesprávný), že právě proto se dost dlouho udrželo osvětlení lokomotiv žárovkami i v době prvních LED - hojně se používaly "rýže" z prvních digitálek, které prodávali ťamani na každém rohu. Žárovky totiž mají velkou setrvačnost a na krátké obrácení polarity napětí nestihnou reagovat.
Jestli pčedpokládáš (brzký) přechod na digitál skutečně nemá asi cenu řešení pracně hledat.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 2:43 pm

asi tak jak píšeš, mašiny udělám dle směru jízdy - dopředu bílou, dozadu červenou a fertig. Někdo tu psal, že jsou modely přesvícené - tak to je přesně můj případ, sestřenky malej říkal, že ty mašinky nevidí na cestu, tak jsem musel přidat, teda ubrat na kondíku :-) Hawk...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Bedlisch » ned 09 črc, 2017 2:48 pm

Takový akademický dotaz, tovární lokomotivy vám při jízdě na analogu taky problikají?
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 2:52 pm

no já za sebe jen že mám doposud žárovkové a ty neblikají, proto je chci předělat na ledky. Ještě jsem si vzpomněl, že někde bylo psáno, že se zapojí do série klasická malá žárovka a ta by měla to blikání asi pohltit. Nezkoušel jsem ale a taky to už pak bojuju s místem.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod MiG » ned 09 črc, 2017 2:58 pm

czcharlie píše:.... setrvačností otáčející se motor dodává napětí opačné polarity.....

Při zachování stejného smyslu otáčení se u ss motorů polarita napětí na komutátoru nemění, pokud přejdou vlivem napájecího napětí, buzení nebo rychlosti otáčení do režimu dynamo.
Popisované blikání je jen a pouze vlivem rozepínání obvodu s indukčností a admitance (vodivosti) cesty k dalším spotřebičům.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod MiG » ned 09 črc, 2017 3:01 pm

amirinda píše:Ještě jsem si vzpomněl, že někde bylo psáno, že se zapojí do série klasická malá žárovka a ta by měla to blikání asi pohltit. Nezkoušel jsem ale a taky to už pak bojuju s místem.

A proč by to dělala? Jakákoliv žárovka, která nesvítí má velmi malý odpor, takže jakoby tam byl drát.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 3:08 pm

czcharlie píše:A jak těm diodám a můstku vysvětlí, že opačné napětí, které bude přítomno v okamžiku kdy kolo ztratí kontakt s kolejí nepochází od napájení nýbrž od motorku a že tedy na něj nemá žádná LED reagovat?


Jelikoz jsou ty diody napajene z jedne strany primo z koleje, tak tam asi tezko bude neco budit motor, pokud ztrati kolej kontakt.

EDIT
Pokud ten muj predchozi popis nevyznel pochopitelne, tak slo zhruba o to dat LEDky (a prislusny balast kolem ted pomijim) anodama na obe koleje, jednu LED tam, druhou tam... a jejich katody dat na - vystup z mustku. Nebo obdobne, permutaci se stejnym vysledkem existuje nekolik.
Naposledy upravil Jardax dne ned 09 črc, 2017 3:14 pm, celkově upraveno 1
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 3:10 pm

Bedlisch píše:
Jardax píše:
Jestli ti nestaci 100uF/25V, tak si jich tam naskladej proste vic paralelne...
http://www.ebay.com/itm/10pcs-Tantalum- ... XQWzNSi2jc
Tantalum Capacitors 7343 25V 100uF Type D
Package: 7343 SMD
Size: 7.3 x 4.3 mm
Type: D


A panáček rád hraje ruskou ruletu s modely :D
JEDNOZNAČNĚ nedoporučuji nákup kondenzátorů na ebay, aliexpressu a pod. Nikdy nevíte, jakou srajdu dostanete. Když tantaly, tak doporučuji jedny z nejlepších, kupodivu od české firmy AVX. Cena je trochu jinde, ale za ohořelej model to fakt nestojí.
Ukázka kvalitní čínské výroby kondíků, které lze na ebay zakoupit.
Obrázek
zdroj: https://www.eevblog.com/forum/projects/ ... n-ebay-!!/


Panacek rad mixuje japka a vodni melouny, ze?
Ja se nebudu namahat vyvracet tenhleten naprosto pitomy blud o tantalech, demonstrovany na elektrolytech.
Kazdy ma vlastni rozum, alespon vetsinou, aby takove pitomosti odfiltroval, a nebo holt sel a priplatil si z presvedceni.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 3:41 pm

Jardax píše:EDIT
Pokud ten muj predchozi popis nevyznel pochopitelne, tak slo zhruba o to dat LEDky (a prislusny balast kolem ted pomijim) anodama na obe koleje, jednu LED tam, druhou tam... a jejich katody dat na - vystup z mustku. Nebo obdobne, permutaci se stejnym vysledkem existuje nekolik.


no pokud jsem to dobře pochopil a na rychlo zbastlil, tak by to mohlo vypadat nějak takhle:
Obrázek

tam by mělo fungovat přepínání ledek - vpřed / vzad, zůstává mi ovšem otázkou co s tím udělá ten motorek...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 5:08 pm

Jardax píše:Jelikoz jsou ty diody napajene z jedne strany primo z koleje, tak tam asi tezko bude neco budit motor, pokud ztrati kolej kontakt.

EDIT
Pokud ten muj predchozi popis nevyznel pochopitelne, tak slo zhruba o to dat LEDky (a prislusny balast kolem ted pomijim) anodama na obe koleje, jednu LED tam, druhou tam... a jejich katody dat na - vystup z mustku. Nebo obdobne, permutaci se stejnym vysledkem existuje nekolik.


Docela by mě zajímalo, jak budeš napájet LED přímo z koleje aniž by zároveň byl připojen motor.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Brejla » ned 09 črc, 2017 6:00 pm

amirinda píše:
Jardax píše:EDIT
Pokud ten muj predchozi popis nevyznel pochopitelne, tak slo zhruba o to dat LEDky (a prislusny balast kolem ted pomijim) anodama na obe koleje, jednu LED tam, druhou tam... a jejich katody dat na - vystup z mustku. Nebo obdobne, permutaci se stejnym vysledkem existuje nekolik.


no pokud jsem to dobře pochopil a na rychlo zbastlil, tak by to mohlo vypadat nějak takhle:
Obrázek

tam by mělo fungovat přepínání ledek - vpřed / vzad, zůstává mi ovšem otázkou co s tím udělá ten motorek...

Co s tím udělá motor je otázkou, ale ten kondík tě při změnách polarity v analogu rozhodně rád mít nebude. Předpokládám, že ti při prvním pokusu vyhlásí válku. :mrgreen:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod amirinda » ned 09 črc, 2017 6:13 pm

jo to máš pravdu, to mě netrklo.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod czcharlie » ned 09 črc, 2017 6:18 pm

Spíš spáchá sebevraždu. A při tomto zapojení není potřeba můstek, ale stačí jedna dioda (víc jich z toho můstku stejně není využito) :) nehledě na to, že D1 nebude svítit v žádném případě. . A jelikož přívody onoho zařízení jsou s motorem přes sběrače stejně propojeny tak se na blikání nic nezmění. Jestli se opačné napětí na ně dostane z kolejí, motoru nebo ho tam někdo přinese v nůši je těm součástkám srdečně jedno, zachovají se tak jak jim velí fyzika - rozsvítí se/zhasnou či bliknou (pokud přítomnost napětí opačné polarity bude krátká) opačně.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 6:19 pm

amirinda píše:
Jardax píše:EDIT
Pokud ten muj predchozi popis nevyznel pochopitelne, tak slo zhruba o to dat LEDky (a prislusny balast kolem ted pomijim) anodama na obe koleje, jednu LED tam, druhou tam... a jejich katody dat na - vystup z mustku. Nebo obdobne, permutaci se stejnym vysledkem existuje nekolik.


no pokud jsem to dobře pochopil a na rychlo zbastlil, tak by to mohlo vypadat nějak takhle:
Obrázek

tam by mělo fungovat přepínání ledek - vpřed / vzad, zůstává mi ovšem otázkou co s tím udělá ten motorek...


Az na ten kondik, to by nebylo zdrave, spis bych to videl na dva kondiky pro kazdou LEDku zvlast.
A tim padem je jasne, ze neni potreba ani cely Gretz :)

A co se tyce motoru, ten s tim neudela nic, protoze bude davat ty same pulzy (polaritu) jako je napajeni z kolejnice, takze LED ktera ma svitit proste bude svitit a ta co nema svitit proste nebude svitit. Cili pokud ma svitit LED z horni kolejnice, je v ni PLUS, a pokud neni, dava motoro jako dynamo take PLUS. A vice versa.
A sebekratsi puls opacne polarity, i kdyby se tam nejak vyskytl, sezere kondenzator.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Instalace LED světel

Příspěvekod Jardax » ned 09 črc, 2017 6:26 pm

czcharlie píše:Spíš spáchá sebevraždu. A při tomto zapojení není potřeba můstek, ale stačí jedna dioda (víc jich z toho můstku stejně není využito) :) nehledě na to, že D1 nebude svítit v žádném případě. . A jelikož přívody onoho zařízení jsou s motorem přes sběrače stejně propojeny tak se na blikání nic nezmění. Jestli se opačné napětí na ně dostane z kolejí, motoru nebo ho tam někdo přinese v nůši je těm součástkám srdečně jedno, zachovají se tak jak jim velí fyzika - rozsvítí se/zhasnou či bliknou (pokud přítomnost napětí opačné polarity bude krátká) opačně.


Jedna dioda rozhodne nestaci, minimum je pul Grece, dve diody. To je snad tak elementarni, ze to nepotrebuje dalsi komentar :)
D1 samozrejme svitit bude, asi kazdy (i kdyz zrejme tedy ne uplne kazdy) pochopil, ze tam jen chybi domalovany spoj na spodni kolejnici...
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků