Instalace LED světel

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod DjDaniels » úte 22 pro, 2009 11:45 am

To by bolo fajn a viac sa tam dostat cez kolaje nemoze?Kdosi mi pisal ze tam mal az 23V ale nejak sa mi to nezda.
Uživatelský avatar
DjDaniels
 
Příspěvky: 47
Registrován: sob 23 kvě, 2009 2:22 pm
Bydliště: BRATISLAVA

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 22 pro, 2009 11:56 am

DjDaniels píše:To by bolo fajn a viac sa tam dostat cez kolaje nemoze?Kdosi mi pisal ze tam mal az 23V ale nejak sa mi to nezda.


Pochopitelně může.
Ovšem při návrhu NESMÍŠ brát mezní parametry ;-)

Příklad mezní proud některé z LED je dle výrobce 20 mA.

Ty si ověříš experimentálně že tahle konkrétní LED Ti svítí přijatelně při 5 mA.
Pro výpočet pak použiješ tuto hodnotu proudu a napětí 16V.

Pak budeš mít jistotu, že i při napětí 23 V nebude překročen mezní proud LED.
Po výběru odporu nejbližšího z řady můžeš ještě experimentálně ověřit jak svítí LED při 12 či 23 voltech.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod mawerick » stř 23 pro, 2009 7:40 am

Někde, někdo na webu dělal poziční osvětlení bílá/červená tak, že SMD přilepil k sobě (obráceně pólované). Tudíž se automaticky přepínala dle směru jízdy. Jejich čela (kudy svítí) přetřel barvou takže svítili jen bokem. Svit byl daleko reálnější než přímo z "čela" diody. Ani u skutečných strojů pozičky nezáří jak nějaký reflektor, kolikrát to není ani moc vidět.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod DjDaniels » stř 23 pro, 2009 11:21 am

viem to mam naplanove dobre. budu tam pouzite svetlovody od roco a dve ledky vysokosvietive a priradim k nim odpor pri ktorom budu jednak chranene proti zniceniua jednak aby svietili potrebnou intenzitou. len mi slo o to na kolko max Voltov to mam dimenzovat. vcera som to skusal pri 12V a svietilo to bombovo :) a reflektor bude tiez cez svetlovod roco s bielou vysokosvietivou led a bude svietit dost intenzivne :)
Uživatelský avatar
DjDaniels
 
Příspěvky: 47
Registrován: sob 23 kvě, 2009 2:22 pm
Bydliště: BRATISLAVA

Příspěvekod JM » čtv 04 úno, 2010 10:15 am

Zdravím!
Jednomu modeláři jsem prodal dva motoráky a on by si rád doplnil osvětlení, případně mu ho dodělám já. Odkázal jsem ho na stránky Vova, tam má ukázáno použití osvětlení od Bártka (ale on se nedostane na burzu a Bártek prý nerad posílá poštou...)-tam klasicky funguje přepínání směru protilehým zapojením SMD diod. A s tím souvisí mé dotazy:
1.Někde tady na fóru jsem vyčetl, že toto obrácené zapojení škodí ledkám, tj. závěrné napětí je dost vysoké. Už se někomu stalo, že diody takto odešly? Pokud ano, po jak dlouhé době?
2.Platí to, že při přepnutí do opačného směru diody trpí i pro SMD, nebo ty jsou "odolnější"?
Díky za reakce!
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod vvitty » čtv 04 úno, 2010 10:38 am

pokud das diody antiparalelne, tj. je proste otocis a pripojis k sobe (vzdy jednu pro jeden smer a jednu pro druhy smer, ne vsechny k sobe!!!) se spolecnym seriovym odporem, tak nevadi - svitici LED se uz postara o to, aby napeti na te druhe LED bylo dostatecne nizke.

pokud ale pouzijes zapojeni dioda-odpor, to cele pripojene na napajeni, tak po case odejdou.

nema to co delat se SMD, to je jen obalovy material, ma to co delat primo s "kremikem" uvnitr.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2638
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jirka1 » čtv 04 úno, 2010 10:40 am

JM píše:Zdravím!
Jednomu modeláři jsem prodal dva motoráky a on by si rád doplnil osvětlení, případně mu ho dodělám já. Odkázal jsem ho na stránky Vova, tam má ukázáno použití osvětlení od Bártka (ale on se nedostane na burzu a Bártek prý nerad posílá poštou...)-tam klasicky funguje přepínání směru protilehým zapojením SMD diod. A s tím souvisí mé dotazy:
1.Někde tady na fóru jsem vyčetl, že toto obrácené zapojení škodí ledkám, tj. závěrné napětí je dost vysoké. Už se někomu stalo, že diody takto odešly? Pokud ano, po jak dlouhé době?
2.Platí to, že při přepnutí do opačného směru diody trpí i pro SMD, nebo ty jsou "odolnější"?
Díky za reakce!


1. Při antiparalelním připojení je závěrné napětí na jedné LED rovno napětí, při kterém svítí druhá LED, takže cca kolem 1,5 V (příp. kolem 3,5 V u některých typů).

2. Z bodu 1. vyplývá, že netrpí. :D SMD a normální jsou v podstatě stejné.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 04 úno, 2010 11:13 am

Jirka1 píše:
JM píše:Zdravím!
Jednomu modeláři jsem prodal dva motoráky a on by si rád doplnil osvětlení, případně mu ho dodělám já. Odkázal jsem ho na stránky Vova, tam má ukázáno použití osvětlení od Bártka (ale on se nedostane na burzu a Bártek prý nerad posílá poštou...)-tam klasicky funguje přepínání směru protilehým zapojením SMD diod. A s tím souvisí mé dotazy:
1.Někde tady na fóru jsem vyčetl, že toto obrácené zapojení škodí ledkám, tj. závěrné napětí je dost vysoké. Už se někomu stalo, že diody takto odešly? Pokud ano, po jak dlouhé době?
2.Platí to, že při přepnutí do opačného směru diody trpí i pro SMD, nebo ty jsou "odolnější"?
Díky za reakce!


1. Při antiparalelním připojení je závěrné napětí na jedné LED rovno napětí, při kterém svítí druhá LED, takže cca kolem 1,5 V (příp. kolem 3,5 V u některých typů).

2. Z bodu 1. vyplývá, že netrpí. :D SMD a normální jsou v podstatě stejné.


Jenže toto zapojení je nevhodné pro předělávání na digitál !!!
:( :(
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Jirka1 » čtv 04 úno, 2010 11:31 am

Zdenek Valter píše: Jenže toto zapojení je nevhodné pro předělávání na digitál !!! :( :(

Souhlas. Protože ale sám v digitálu nejezdím, tak mi tato souvislost nedošla.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod vvitty » čtv 04 úno, 2010 11:53 am

Moznost predelavky na digital se da vyresit uz pri osazovani svetel, napr. vytazenim dratu od LED a jejich spojenim na plosnaku, ukrytem nekde v kastli. Ale moc bych necekal, ze dotycny bude nekdy sve masinky predelavat na digital...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2638
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod JM » čtv 04 úno, 2010 2:38 pm

Zdenek Valter píše:Jenže toto zapojení je nevhodné pro předělávání na digitál !!!
:( :(

Aha, a které zapojení je vhodné pro případ, kde se předpokládá časem provoz na digitál? (kromě toho, co uvádí vvitty, teda pokud to vůbec jde).
Jinak jak vvitty poznamenal, tento konkrétní člověk s digitálem nepočítá, takže by to nebyl problém.
Díky za cenné informace, v tomto směru objevuju ameriku :oops:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod vvitty » čtv 04 úno, 2010 3:10 pm

napr. nahazet do serie s LEDkou jeste usmernovaci diodu, pripadne schotkyho diodu.

ale imho je to zbytecne, to uz bych si opravdu radeji vyvedl od diod dratky a pospojoval je teprve mimo kastli, pak se to da predelat v pripade prechodu na digital. Ale uprime, kolikrat na to opravdu dojde?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2638
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Instalace LED světel

Příspěvekod Martas8533 » pát 05 úno, 2010 8:07 pm

Zdravim, chtěl bych se zeptat, jakou používate elektro součástku na přepínáni světel dle směru jízdy. Děkuji za odpovědi.
Martas8533
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22 zář, 2009 5:12 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » pát 05 úno, 2010 9:39 pm

Pokud máš na mysli analog, mě se osvědčilo antiparalelní spojení LED a k nim do série odpor dle napájecího napětí.
Pokud jsem zkoušel jen jednu LED v sérii s odporem a ještě s normální usměrňovací diodou a k tomu antiparalelně tu samou kombinaci, tak se mi 3x stalo, že při zkratu (najel jsem na nepřehozenou výhybku), nebo při přepětí na motoru vlivem přerušení napájení, došlo k tomu, že LED odešla.
Pokud máš na mysli digitál, zkus internet, např stránky Lokopin
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Martas8533 » pon 08 úno, 2010 4:05 pm

Ok díky, dělám si teď nové kolejiště a bude tam klasika analog. A chtěl bych do ,,kovbojáku" motoráku 810 udelat led osvětlení s přepínáním dle směru jízdy.
Martas8533
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22 zář, 2009 5:12 pm
Bydliště: Cheb

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků