M-131 Hurvínek

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

M-131 Hurvínek

Příspěvekod Houmr » sob 07 říj, 2006 5:44 pm

Hrozně rád bych si tento model v HO postavil. Poraďte mi jaký odlitek nejlépe použít a jaký pojezd by byl vhodný pro digitální ovládání, kde eventuálně koupit obtisky. Jaký podvozek je potřeba pro přípojný vůz, atd. Nikde po burzách nejezdím a proto potřebuji mít možnost si to objednat přes internet, nebo tel. Díky všem.
Naposledy upravil Houmr dne ned 08 říj, 2006 5:04 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod user_13 » sob 07 říj, 2006 7:08 pm

Dost možná se to bude lišit podle měřítka ne?
Stačilo dát do Googlu "M131.1 H0" a pár leptů a odlitků to našlo.
user_13
 

Příspěvekod Houmr » ned 08 říj, 2006 5:08 am

Nojo, to najde, ale já bych radši znal názor od někoho, kdo to dělal a má zkušenost s touhle stavbou. A mohl mi doporučit co je asi nejlepší. Abych nezkoumal už vyzkoumané.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

možná i poradim

Příspěvekod jiritoman » ned 08 říj, 2006 9:02 am

no ja sice tutomu moc nerozumím ale mohly by poradit na www.lenz.cz a ta stránka se přesměruje na www.5holding a něco.skuste se juknout.
jiritoman
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08 říj, 2006 9:02 am

Příspěvekod Dušan » ned 08 říj, 2006 9:06 am

Vím určitě že Hurvínek existuje jako stavebnice z leptů, včetně přípojných vozů.
Dušan
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned 08 říj, 2006 9:06 am

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 08 říj, 2006 11:29 am

Tak ja bych doporučil stavbu z leptu. Osobne jsem to ještě nedělal, ale kolegove s tim maji dobrou zkušenost. Použij stavebnici od DK-Modelu (http://www.sweb.cz/dk-model/) (1000Kč) a pojezd od pana Pletichy (cca 800Kč). Celkem to vychází za super cenu a při použití leptané stavebnice není tolik práce se zasklením. Já mám pořád málo času, ale snad se dostanu k tomu, Hurvínka postavit a napsat návod do magazínu. Houmr ale asi bude rychlejší :D
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

M131 1

Příspěvekod user_13 » ned 08 říj, 2006 11:43 am

Konkrétně Hurvínka jsem nestavěl, ale pár vlastních postřehů ze stavby dvounápravových vozů bych měl.
Předpokládejmež, že bude mít hnanou jednu nápravu. Když se postaví s pevným rámem, dochází na nerovnostech kolejiva k situacím, kdy se kolejnice dotýká jen jedno kolo hnací nápravy. Tažná síla je neskutečně malá a vůz má co dělat vozit jeden přípojnů vůz, natož vzít vůz nákladní.
Pokud však běžná náprava bude uložena kyvně (otočná kolen podélné osy vozu) bude se hnací náprava vždy dotýkat dvoubodově a tažná síla na nerovnostech neklesá. Krom toho i elektrický odběr na srdcovkách a stycích kolejí nebývá přerušován.
Co se týče skříně vozu, je možné koupit odlitek pro rozřezání a použití zaoblených částí a naopak z leptu použít geometricky přesné rovné plochy skříně a čel.
Lept skříně i pojezd pro M131.1 lze pořídit na http://www.lepty.cz/
user_13
 

Hurvínek

Příspěvekod Šemík » pon 09 říj, 2006 9:50 am

Ahoj,

Obecně jsou odlitky asi o 5-8 % menší než skutečnost. Lept je přesný a není složitý. Když spadne odlitek na zem - můžeš začít znova. Když spadne lept, stačí narovnat v kleštích a je jako nový (s trochou mechanické patiny :wink: ).

čistě z principu bych si od Kubera (lepty.cz) nic nekoupil, ale nechci dělat reklamu. S pojezdy je to prý na dlouhý loket, ale třeba je to jen náhoda - znám pouze z vyprávění.

Zdar šemík
Šemík
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 09 říj, 2006 9:50 am

Příspěvekod Houmr » pon 09 říj, 2006 12:38 pm

No vida, aspň něco. Já na to nějak nespěchám, přednost má u mě stavba kolejiště, ale budu si už moct, třeba něco do zásoby nakoupit.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Michal Dalecký » pon 09 říj, 2006 12:43 pm

No, já k leptům od Kubera teké moc nemám důvěru. Zkoušel jsem sestavit Sas-ku a sikme hrany vubec nelicovaly a nakonec jsem od stavby upustil a lezi mi to v krabici. Kolegove maji podobne zkusenosti i s jinymi stavebnicemi od nich. Treba se to ale uz zlepsilo. To se stavebnicemi od DK-Modelu je to jine kafe a hlavne M131 vypada velmi dobre. Snad jen strechu bych si nechal odlit, protoze klulate tvary z plechu pro me neni to prave orechove.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Ondřej Karpianus » pon 09 říj, 2006 2:26 pm

Já stavim hurvínka z odlitku a mam teď problémi se zasklenim. Odlitek jsem sice stencil ale abych ze vnitř nalepil folie tak k tomu to není. Musim přesně udělat každé okénko zvlášť. Jenže nevim jak mam naznačit ten stříbrný rameček okolo.
Ondřej Karpianus
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:26 pm

Pojezd na motoráčky

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 09 říj, 2006 2:44 pm

Pojezd by zřejmě šel jednoduše upravit z pohonu VT135 od Tiliga (SACHSENMODELLE). Pojezd Pleticha je podle mého dobrý jen na hraní pro seriozní funkční model se nehodí.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 09 říj, 2006 2:47 pm

Ondřej Karpianus píše:Já stavim hurvínka z odlitku a mam teď problémi se zasklenim. Odlitek jsem sice stencil ale abych ze vnitř nalepil folie tak k tomu to není. Musim přesně udělat každé okénko zvlášť. Jenže nevim jak mam naznačit ten stříbrný rameček okolo.

Skusil bych lepící pásku na okénko - odříznout na sílu rámečku ze všech stran a pak nabarvit. Nechat zaschnout a lepící pásku sundat.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » pon 09 říj, 2006 2:47 pm

Zdeňku to jsem chtěl slyšet :P . Něco bližšího o úpravě tohoto pojezdu by nebylo?
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Houmr » pon 09 říj, 2006 2:51 pm

To: Ondřej K.
Možná by šlo udělat tenký proužek z hliníkového plechu a ten nalepit po obvodu vteřiňákem do odlitku a pak teprve vsadit sklo.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků