Stavby mosazných modelů

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Stavby mosazných modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » pát 21 říj, 2011 7:54 am

Stavím 754 DK-model z leptu. Určitě tuto stavebnici spousta z vás zná. Celou kastli jsem pájel trafopáječkou, která mne bohužel vypověděla službu. Koupil jsem tedy pájecí stanici Conrad ZD-99. U této je problém se zahřátím tak velké plochy, jako je střecha 754. Tady se dostávám k jádru mého problému. Střechy nad stanovišti mají takové mělké prohlubně. Uvažoval jsem je zatmelit cínem, což se celkem i dařilo, dokud mi nepřestala fungovat trafopájka... S tou mikropájkou to prostě nejde. Veškeré detaily chci pájet. Ale střecha potřebuje ještě trochu zarovnat. Napadlo mně střechu vytmelit, vybrousit, stříknout základem, ale jak bych potom pájel ony detaily jako madla apod.? Pájel bych je zevnitř kastle, tady problém není, ale vydrží to tmel a základová barva? Co si o tom myslíte?

EDIT: http://suvis754.rajce.idnes.cz/stavba_modelu_754/ tady jsou nějaké fotky. Nejsou aktuální, ta střecha už vypadá lépe, ale je to dost podobné. Ted se k nafocení nedostanu. Nicméně to není potřeba, protože ten problém je stejný. Ještě doplním, že se jedná o střechy nad stanovišti.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Stavby mosazných modelů

Příspěvekod Radek Strnad » pát 21 říj, 2011 10:21 am

Já bych počkal na novou pájku a zalil to cínem.Myslím,že zahřátím by se ten tmel nakonec stejně odloupl a byl bys jenom nasr...j,že ses s tím tolik tmelil a brousil.Samozřejmě se můžeš pokusit to opatrně zakápnout vodou,aby se při pájení náchylná část chladila,ale....Trafopájku stejně určitě v budoucnu užiješ a není to nic drahého.Já mám taky obě a je fakt,že s tou mikropájkou je to jen na malé detaily,protože větší plochy a tloušťky prostě neprohřeje.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Stavby mosazných modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » pát 21 říj, 2011 10:36 am

Dík za reakci. Tohle si o tom myslím taky. Problém je, že trafopájku v nejbližší době kupovat nebudu a vlastně na ten model už ji ani potřebovat nebudu, protože mi chybí jen detaily. Jde mi spíš o ten tmel, základovku bych stejně asi zbrousil. A na těch střechách nad stanovištěm by se to dalo přilepit vteřinákem. Stejně tam budou tak akorát houkačky, možná anténa vysílačky a celek se při malých detailech zas tak moc nezahřeje. Třeba s tím máte někdo zkušenost, počkám, zda se ještě někdo nevyjádří a pak zkusím "průlomovou" metodu :D Nas..štvaný už jsem párkrát kvůli modelům byl, vždycky mi pomohlo pár zrzavých půllitrů :mrgreen:
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Stavby mosazných modelů

Příspěvekod MirekTT » pát 21 říj, 2011 11:14 am

Co zkusit na přetmelení střechy nějaký epoxidový dvousložkový tmel. Dříve se tomu říkalo eprosin. Jestli to existuje dnes to nevím, ale epoxid by měl trochu vyšší teplotu snést. Stejně nepotřebuješ pevnost, stačí, když se ti to neoloupe, ne?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stavby mosazných modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » pát 21 říj, 2011 3:01 pm

Tak jsem se na sebe trošku naštval, že jen sedím u PC a tázám se ostatních, místo abych něco sám zkusil. A tak jsem sedl za stůl, zahřál pájku na tropických 400 °C a zkoušel nanést cín. Zezačátku to opět nešlo a když už jsem to chtěl vzdát (bojíce se o páječku, jelikož přesně při tomhle mi ta stará odešla) Začal se najednou cín krásně rozlévat. Skřín lokomotivy se sice trochu celá zahřála, ale není to nic, co by se nedalo vydržet. Tak uvidíme, až to zchládne, zkusím to zbrousit. Nějaký cín jsem přidal, tak snad už to bude ok. Nemyslel jsem si, že by to tato mikropáječka zvlánula... Průběh stavby se snažím dokumentovat a sdílet na rajčeti. Pokud objevím nějakou vychytávku při stavbě, doplním ji do tématu, at tu není zbytečně... Á, kastle už vychladla, jde se brousit :)
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Stavby mosazných modelů

Příspěvekod Pája » pát 21 říj, 2011 6:15 pm

Pokud vyhrabeš starou nepoužívanou žehličku bez napařování,upni ji vzhůru nohama,kastličku dej na to,nahřej a pak můžeš v klídku pájet.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron