Hektor T435 BTTB

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Colonel32 » úte 12 črc, 2011 12:42 pm

Zkusil jsem drobnou úpravu hektora - je to poslední série BTTB, hnané prostřední nápravy. Úpravy víceméně jen vzhledové, nový nátěr, lepty, nějaké popisky.

Obrázek

Obrázek

A měl bych dva dotazy: Při lepení kulatého znaku ČKD mi trochu uteklo lepidlo. Myslíte že by pomohlo celý model nastříkat bezbarvým lakem? A pokud ano, tak jakým? Mám špatnou zkušenost, že několik bílých věcí přetřených lakem docela zažloutlo (bohužel je to tak 8 let zpátky, takže už si nepamatuju jaké laky a jaké barvy to byly)

A za 2) Má vůbec smysl snažit se u tohoto vozidla zlepšovat jízdní vlastnosti (kondenzátor, setrvačník) nebo vizuální (diodová světla? - díry do kasle jsou na ně provrtané.) Podotýkám že pájení mi tragicky nejde a při TT víkendu a montáži ČD Cargo sergeje musela za mně v jednom místě připájet kontakty paní supervizorka, protože mi to pořád nešlo. Současně bych také do tuningu nerad investoval více peněz, než na kolik mě v dohledné době vyjde tovární hektor od Tilliga.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod DannyK » úte 12 črc, 2011 10:35 pm

Stran laku - odmastit, natřít sidoluxem.
DannyK
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 03 říj, 2010 7:26 pm

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Tomáš » úte 12 črc, 2011 11:06 pm

Colonel32 píše:A za 2) Má vůbec smysl snažit se u tohoto vozidla zlepšovat jízdní vlastnosti (kondenzátor, setrvačník) nebo vizuální (diodová světla? - díry do kasle jsou na ně provrtané.) Podotýkám že pájení mi tragicky nejde a při TT víkendu a montáži ČD Cargo sergeje musela za mně v jednom místě připájet kontakty paní supervizorka, protože mi to pořád nešlo. Současně bych také do tuningu nerad investoval více peněz, než na kolik mě v dohledné době vyjde tovární hektor od Tilliga.


Myslím,že nemá cenu investovat do remotorizace.Já si modrého Hektora BTTB nechal jen z nostalgie.Můj první "model" .Neočekávám o něj nic zázračného.Na druhou stranu,řekl bych že tento stroj,byl jedním z těch lepších co se týče jízdních vlastností.Nicméně rozdíl BTTB vs. Nový Tillig je jako trabant vs.mercedes. :mrgreen: I když někdo tu může projevit jiný názor
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Radek Strnad » stř 13 črc, 2011 7:39 am

Pokud nechceš pájet,osvětlení půjde těžko.Můžeš odříznout z podvozku pluh i se spřáhlovým ústrojím,zabrousit dokulata,aby se volně otáčely podvozky a po vypodložení opatrně vlepit na kastli.Vypadá to pak celé lépe a pokud nemáž opravdu malé poloměry oblouků,projíždí to s vozy spolehlivě.Musí se to opatrně roznýtovat,aby šel nýtek protáhnout ven a pak znovu nýtek roztáhnout.Taky jsem vyhodil ty obrovské odrušovače,nahradil je malými,dal nahoru a po zaizolování jsem do šachet dal vybroušené kousky olova,aby se snížilo těžiště.Pokud si chceš pohrát,tak lze i obrousit a tím ztenšit zábradlí(upnul jsem do svěráčku a piloval a piloval..)..,aby nebylo tak obludné.Jinak nemá smysl do toho investovat-ta konstrukce je bídná od začátku a s tím nic nenaděláš. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Colonel32 » stř 13 črc, 2011 9:16 am

Radek Strnad píše:Pokud si chceš pohrát,tak lze i obrousit a tím ztenšit zábradlí


Zábradlí je dosazené nové od hekttora. To už bych si více obrousit asi netroufal.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod vojtas » stř 13 črc, 2011 9:31 am

Jinak,doplnil bych zábradlí na čela.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Radek Strnad » stř 13 črc, 2011 2:00 pm

Omluva :roll: .Fakt to už nepiluj :lol: .Začal jsem psát o jednom,pak přidal další nápad a už se nepodíval zpět na obrázek.Možná ještě zasklít ta malá okna a pokud nemáš velké sklony vyměnit bandážovanou nápravu za normální a dát tam sběrný plíšek,pro lepší vedení proudu.Tuším by se tam měl vejít i Tilligův hranatý motor,jako měla starší BR86.Byl by lepší,než ten od BTTB,ale stejně nemá setrvačník,takže i tak,žádná sláva.Ale kdybys to měl digitalizovat,tak bych to udělal.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Pietro » ned 11 pro, 2011 2:28 am

Já myslím, že je to velmi dobře zvládnuté. Je to sice stará konstrukce, ale proč si s ní nehrát, když to jde a je k tomu chuť. Já sem si kdysi pořídil karosérii s Viamonťáckým potiskem, kdy se vůbec nevědělo, že Tillig praští znovu do T435 a že dokonce udělá i Viamonta. Někdo to vyhodí, někdo k tomu má vybudovaný vztah... Já osobně dotuním lepty, možná remotorizuji, rozsvítím. Jen tak pro radost.
TT (prozatím trosky analogu) - under construction
Epocha (zatím bez rozlišení) asi přelom 3 a 4.
Uživatelský avatar
Pietro
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 17 bře, 2011 11:00 am
Bydliště: Aussig, Peruc, Praha...dle nálady :)

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Hanysek » ned 11 pro, 2011 7:21 pm

Sorry, ale neznám nic, co by jezdilo hůře jak právě zmíněný BTTB Hektor. Jedna hnaná náprava (a z toho plynoucí ukrutná síla v tahu) a kolébavá jízda od novoty mi nepřijdou jako nadprůměrné jízdní vlastnosti. Na druhou stranu je fakt, že jezdí už téměř 30 let.
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod nexus » ned 11 pro, 2011 7:54 pm

Jednu hnanou nápravu měl úplně první Hektor od Zeuke (s otočnými podvozky), Hektor BTTB měl hnané nápravy dvě.
viz: http://www.volny.cz/nex/tt_kat/T435.htm
Uživatelský avatar
nexus
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 29 lis, 2007 9:16 am
Bydliště: Nový Bydžov

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Pavel 152 » ned 11 pro, 2011 8:38 pm

Doporučuji remotorizovat, hranatým motorkem Mabuchi z burzy za 60,- Kč setrvačník od p. Šátka. Na motor natlačíme nějakou trubičku o stejném průměru osičky s oz. kolem, spojíme silikonovou bužírkou.Nebo trubičku upravíme na protikus, ale osička by se musela vyměnit za kratší. Upravíme výšku motorku, podložíme a přilepíme sek. lepidlem(při výměně lze odloupnout) Jízda je po úpravě tišší a klidnější.
Pájet se musí naučit každý modelář, telefonních nebo UTP drátků je dnes už dostatek i na učení. Důležitá je pájecí kapalina nebo kalafuna na housle. Postupujeme tak, že napřed drátky potřeme kapalinou, začneme nahřívat hrotem a poté přiložíme trubičkový cín ještě chvilenku hřejeme a vidíme jak se spoj zalil. Nepoužívejte kyseliny-musí se důkladně očistit a ustálit kyselost. Kalafuna se nabírá teplým hrotem páječky.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Tomáš » pon 12 pro, 2011 6:45 pm

Hektora Zeuke neznám takže si nedovolím komentovat,ale model BTTB mám už 20let.Rozhodně nesouhlasím s tvrzením,že by špatně jezdil.Nikdy jsem od BTTB neměl spolehlivější stroj,který přežil snad vše i v mých "ranně modelářských dobách".Nikdy jsem se nesetkal s tím,že by stávkoval pocukával,nebo se nerozjel bez pomoci ruky.Nikdy jsem ho nijak zvláť neudržoval a najezdill toho za 20let fak hooodně.Jediný čím lokomotiva trpí je to kolíbání.Toto ovšem vyřešila nová bandáž.Já tuto lokomotivu naopak považuji za nejlepší co BTTB vyprodukovalo.Tažná síla sice není nijak zvlášť oslnivá,ale to se dá očekávat.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod vojtas » pon 12 pro, 2011 7:15 pm

Já zeukeho měl,a když se vyměnila ta hnací náprva za bandážovanou,tak jezdil líp než nové loko :D
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod radula63 » pon 12 pro, 2011 7:24 pm

Tomáš píše: ...nová bandáž.Tažná síla sice není nijak zvlášť oslnivá,ale to se dá očekávat.

Teď už mám svého Hektora od BTTB jen z nostalgie v poličce, tj. běžně s ním nejezdím. Používám Hektora od Tilliga.
Avšak k tažné síle - Jako bandáže jsem používal gumičku ze skleněného kapátka koupeného v lékárně - průměrem vyhovuje a stačí jen nažezat žiletkou nebo skalpelem vhodně široké kroužky - máš bandáže na jak dlouhou dobu!!! Co se týče tažné síly - takováto bandáž je měkká a tak neprokluzuje a velmi dobře zabírá.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Hektor T435 BTTB

Příspěvekod Pietro » pon 09 led, 2012 4:43 pm

Poradí někdo, kde sehnat trumpetky na Hektora (nejen) a vůbec všechny snadno ulamovací díle? Dodávají se jako ND nebo existuje nějaký výrobce takovýchto detailů? Nedaří se mi na to narazit. A při dotazu v obchodech na mě zírali jak na blázna, že si je dovoluji obtěžovat :D
TT (prozatím trosky analogu) - under construction
Epocha (zatím bez rozlišení) asi přelom 3 a 4.
Uživatelský avatar
Pietro
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 17 bře, 2011 11:00 am
Bydliště: Aussig, Peruc, Praha...dle nálady :)

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků