T334 TT-osvětlení

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » úte 20 pro, 2011 7:15 pm

Ono to většinou drží nejvíc ve spodní části,záleží samozřejmě,kolik tam který soudruh kápne lepidla a kam.Pokud to nejde vytlačit bez hrubého násilí,radši to nech být.Ten plast,použitý na kastli je poměrně tenký a má tendenci se vedle lepeného spoje,kde je zeslaben přebytečným lepidlem a jeho výpary,klidně vylomit a těžko se to pak opravuje.Můžeš zkusit přejet zevnitř po obvodu skla,mezi sklem a kabinou,skalpelem a narušit tak lepený spoj a třeba to pak půjde.Pokud je to ale hodně zalepené u střechy-potom asi smůla,tam se skalpelem nedostaneš.Chce to trpělivost a opatrnost,ale někdy to prostě nejde.Sám jsem si jednu kastli svou mladickou nerozvážností zničil.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod kiski » úte 20 pro, 2011 7:44 pm

Asi máš pravdu, kašlem radšej nato. Fakt to len opatrne pozakrývam Maskolom, aj spolu so svetlami, a ten tam zostane vlastne počas všetkých povrchových úprav, a dole pôjde až na finále... :wink:

Inak zasklenie svetiel - vybral som sa inou cestou ako väčšina robila na Rosničke, teda nie pomocou Clear Fixu a podobných chemických zlúčenín, ale pomocou svetlovodu, zalepeného vo vyvŕtanou svetlomete, a následne odpílenom lupienkovou pílkou tesne pri kraji svetla. Po osadení leptovej "obruče" svetlometu to vyzerá naozaj skvelo a hlavne to má farbu skla ako v skutočnosti...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Oskar » ned 25 pro, 2011 4:54 pm

Bedlisch píše:Před časem jsem tu psal o své představě osvětlení do Rosničky. Sice jsem musel poněkud ze svých požadavků ustoupit, přeci jenom se většinu podařilo realizovat. Byť zatím jen pro novou verzi Rosničky. Ale chvílemi to byl hrozný boj o prostor a ne vždy vše fungovalo tak, jak bych chtěl. Ale nakonec se vcelku zadařilo. Zapojení je realizováno tak, že změnou osazení součástek a propojovacích vodičů lze získat různé verze osvětlení. Pro jednoduchost nazvěme verzi "ČSD" kde při posunu je rozsvíceno jedno světlo na každé straně vozidla, u verzi ČD pak dvě světla na každé straně vozidla.
Základní ovládání ve verzi ČSD je:
F0 - poziční světla
F1 - koncová světla nebo dálkový reflektor nebo oboje (dle osazení součástek)
F3 - posun

Ve verzi ČD
F0 - poziční světla
F1 - koncová světla
F2 - dálkový reflektor
F3 - posun

Na pár fotkách je vidět zatím předprototypový kus, abych si otestoval, jestli to bude fungovat a jestli se to do Rosničky vejde. Samozřejmě tam chybí ještě Power-pack.
https://picasaweb.google.com/bedlisch/T ... irectlink#
Jediným zatím známým problémem je, že když zapnu dálkový reflektor, tak při jízdě trochu poblikává i ten zadní vypnutý. Netuší někdo, čím by se tomu dalo pomoc.

Mně se osvědčilo důkladné očištění pájených spojů lihem od kalafuny.
Oskar
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 14 říj, 2009 5:41 pm
Bydliště: Praha

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod ttmodelar » úte 14 úno, 2012 11:50 am

Ahoj poradí mi někdo jaké použít smd led a odpor pro osvětlení rosničky. Chtěl bych osvětlit pouze čelní žlutá světla se zapojením 3led+odpor v sérii na každé straně. Na plošném spoji vlastní výroby. Chtěl bych použít součástky ze sortimentu GMEhttp://www.gme.cz/led-smd/http://www.gme.cz/rezistory-pevne/ jelikož chodívám koloem prodejny. Díky za všechny rady
ttmodelar
 
Příspěvky: 85
Registrován: pát 07 led, 2011 11:14 am

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Barťas » úte 14 úno, 2012 1:37 pm

3 x LED http://www.gme.cz/led-smd/led-0603-yellow-60-130-p960-050/ v sérii + předřadný odpor http://www.gme.cz/smd-rezistory-0603/. Při 12-ti voltech vychází jeho hodnota na 600 ohmů, nebližší vyšší hodnota vyráběné součástky je 680R. Osobně bych se nebál použít 560R pro větší svit, ale to už teoreticky může ledky spálit.
Při zapojení 3 x LED paralelně + předřadný odpor pak vychází hodnota 330 ohmů (330R).

edit: teď koukám, že kolega zde: http://kyklop68.rajce.idnes.cz/T334 použil odpor 560 ohmů, takže to vydrží.
Barťas
 
Příspěvky: 43
Registrován: pát 04 led, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod ttmodelar » úte 14 úno, 2012 2:09 pm

Díky za odpověď ještě mém jeden dotaz nepropálí se diody v závěrném směru?
ttmodelar
 
Příspěvky: 85
Registrován: pát 07 led, 2011 11:14 am

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » sob 18 úno, 2012 6:14 pm

Pokud to máte na digital, předpokládám, že ano, alespoň dle toho, že chcete dát led sériově, tak ty led chránit nemusíte v závěrném směru . Ale přidáním diody v propustném směru seriově s LED tomu nijak neublížíte.
Osobně bych použil jiné LED, tyhle svítily dost mizerně, alespoň co jsem měl z GME já. jo možné, že se už zlepšili :wink: . Ovšem lepší by byla teple nebo zlatěbílá.
Pokud však chcete vyjít ze sortimentu GME, kupte bílou a přetřete ji okrovou barvou nebo slonově bílou. Docílíte lepší barvy světla.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod jamik22 » ned 19 úno, 2012 6:39 pm

Pokud to máte na digital, předpokládám, že ano, alespoň dle toho, že chcete dát led sériově, tak ty led chránit nemusíte v závěrném směru . Ale přidáním diody v propustném směru seriově s LED tomu nijak neublížíte.

Na uvedený fakt jsem náhodou - omylem- také přišel. jaké je "vědecké" zdůvodnění, že toho LED přežije?
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » pát 24 úno, 2012 5:00 pm

To je jednoduché, protože tam buď žádné závěrné napětí není, nebo je malé, takže LEDce nevadí. LED mají závěrné napětí cca 5V.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků