T334 TT-osvětlení

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » ned 12 čer, 2011 1:15 pm

Čouda píše:Upřímně, máte dělat H0. Na tuty titěrný krabičky normální člověk nemá nervy...

Tedy upřímně-taky názor.Vůbec nechápu ty hlupáky výrobce,že se vůbec takovými titěrnými krabičkami jako TT,N,Z zabývají.Přeci stodolu na stavbu kolejiště máme doma naprosto běžně všichni.A koneckonců,proč bych na omezeném prostoru stavěl kolejiště TT,N nebo Z na kterém můžu jezdit se soupravou,která délkou alespoň trochu připomíná skutečný provoz,když můžu mít H0 s rychlíkem,který tvoří lokomotiva a dva vozy nebo sólo motorák,jezdící do zblbnutí tam a zpět,že.Pravda,nabídka vozidel našich drah,je v meších velikostech oproti H0 podstatně chudší,ale o to má pak člověk z nového přírůstku větší radost.Stavby a přestavby v menších velikostech jsou pravda v mnohém složitější,ale o tom ten náš koníček, tak nějak myslím si je nebo ne???A od toho tak nějak máte toto fórum,abychom se o své nevšední zážitky podělili s ostatními,stejně postiženými nebo ne???Abych se vrátil k původnímu záměru tohoto tématu.Moje obě nové rosničky od Tilliga,jezdí po mých výše popisovaných úpravách po cca měsíci provozu naprosto perfektně,bez zastavování na plast.srdcovkách a se slušnými adhezními vlastnostmi.To málo hmotnosti,co jsem seřízl se závaží,pro umístění osvětlení ,jsem nahradil Power 1,celokovovými dvojkolími a plošňáky.Jen se podstatně zlepšila spolehlivost a jediné co mě ještě limituje,je velikost kondenzátoru.S větší kapacitou by to už bylo dokonalé.Jo a ještě třešnička k jinému tématu.Zařízení Power 1 á la Houmr se mi povedlo spolu s dekodérem Lenz Gold mini nacpat i do miniaturní BR89(312.8500).Až bude čas,dám to do tématu i s fotkami na rajčeti.Práce na tom byl opravdový nářez,ale ta jízda potom-opravdový modelářský orgasmus. :oops:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » pon 11 črc, 2011 7:48 pm

Před časem jsem tu psal o své představě osvětlení do Rosničky. Sice jsem musel poněkud ze svých požadavků ustoupit, přeci jenom se většinu podařilo realizovat. Byť zatím jen pro novou verzi Rosničky. Ale chvílemi to byl hrozný boj o prostor a ne vždy vše fungovalo tak, jak bych chtěl. Ale nakonec se vcelku zadařilo. Zapojení je realizováno tak, že změnou osazení součástek a propojovacích vodičů lze získat různé verze osvětlení. Pro jednoduchost nazvěme verzi "ČSD" kde při posunu je rozsvíceno jedno světlo na každé straně vozidla, u verzi ČD pak dvě světla na každé straně vozidla.
Základní ovládání ve verzi ČSD je:
F0 - poziční světla
F1 - koncová světla nebo dálkový reflektor nebo oboje (dle osazení součástek)
F3 - posun

Ve verzi ČD
F0 - poziční světla
F1 - koncová světla
F2 - dálkový reflektor
F3 - posun

Na pár fotkách je vidět zatím předprototypový kus, abych si otestoval, jestli to bude fungovat a jestli se to do Rosničky vejde. Samozřejmě tam chybí ještě Power-pack.
https://picasaweb.google.com/bedlisch/T ... irectlink#
Jediným zatím známým problémem je, že když zapnu dálkový reflektor, tak při jízdě trochu poblikává i ten zadní vypnutý. Netuší někdo, čím by se tomu dalo pomoc.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » stř 13 črc, 2011 7:23 am

No,to vypadá velmi dobře.A že to tedy musela být bitva,do toho prostoru něco nacpat.Zkoušel si vložit tam ještě předřadnou diodu-stačí úplně obyčejná germaniová nebo křemíková-třeba by pomohla.Já jsem tento problém také měl u některých menších mašin.Ty bludné proudíky tam vznikají v okamžiku,kdy se na zlomek sekundy přeruší sběr proudu a někde se to tam nahromadí a problikne to.Podle mě,když tam dáš Power ,tak by to mělo přestat,protože to sebere kondenzátor.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod rexel » ned 25 zář, 2011 6:19 pm

Na rozdíl od předchozích příspěvků jsem zvolil minimalistický přístup .
U Rosničky jsem udělal osvětlení tak, aby realizace po mechanické a elektrické stránce byla jednoduchá, rychlá a snadná i pro začínající modeláře, (nebo pro provoz na hračkovém kolejišti). Tedy bez zapojení hlavního reflektoru a červených zadních světel – T334 určenou pouze pro posun ve stanici, případně pro jízdu s manipulačním vlakem. Postup úpravy na http://www.rexel.rajce.net/T334
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » stř 12 říj, 2011 7:56 am

Tak jsem se dopracoval k finální verzi osvětlení pro Rosničky. Kolega ještě ohodnotí svítivost jednotlivých LEDek, neb osvětlení vznikalo na základě jeho požadavku a dá se říct, že bude hotovo. Až se dostanu k starší verzi Rosničky, tak vyzkouším instalaci tohoto osvětlení do ní. Přijde tam jiná deska s plošnými spoji, ale tu mám na to již připravenou.
Co se týká stavby, tak musím uznat, že pájení těch dvoubarevných LEDdiod pro mě moc není, ale zvládnou se dá. Nakonec nejlépe pomohly kuličky cínu o průměru 0.5mm, u kterých je množství cínu pro pájení tak akorát. Asi nejhorší a nejotravnější prací je odizolovat a připájet těch 18 lakovaných drátků :roll:. Docela jsem se u osazování a instalaci zapotil. Zatím je hotový jeden kousek, ale kolegové projevili zájem o další kousky, tak snad mi to už půjde rychleji :) .
Ještě pár fotografií na posouzení: https://picasaweb.google.com/bedlisch/T ... directlink
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod josooo » stř 12 říj, 2011 10:24 am

Zdravím

Veľmi pekná pracička. Zatial niesom majitel novej verzie rosničky, len tej starsej ktorú som si prerobil zo štart verzie na ČSD. Viz moj album na rajčeti. Ale ak planuješ vyrábať takéto osvetlenie seriovo, mal by som určite o jeden kúsok záujem.
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Piiry » stř 12 říj, 2011 1:03 pm

Zdravím,
výsledek je vážně parádní. Doufám, že se stará verze rosničky také brzo dočká téhle perfektní vychytávky. Každopádně vám přeji pevné nervy s těmi lakovanými drátky, občas je to fakt zlo :lol:
TT, Moduly, Lenz DCC, Epocha V.
Piiry
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 09 črc, 2010 12:33 pm
Bydliště: Písek

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » stř 12 říj, 2011 5:51 pm

Pěkné....Ale ty drátky,to je nářez.Co zkusit vyleptat to jako celý tišťák,něco jako má V100,tzn.kraje se světly zlomené dolů a ostatní navrchu,přes celou mašinu.Muselo by se nahoře seříznout závaží,odnesla by to asi patice,ale dobře,bylo by to bez drátků a koneckonců dekodér by mohl být i s paticí také součástí tohoto tišťáku-třeba by byl v kabině.Seříznutím závaží by se sice adhezní hmotnost snížila,ale tišťák by to z větší části nahradil.Jinak je to pěkné,pěkné...
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod maayaa » ned 16 říj, 2011 9:32 pm

vypadá to skvěle,chystám se na to samé,rosničku mám před nástřikem.Dekodér ten samý od Kuehna,ale se sháněním diod mám problém.Kde se dají sehnat ty dvoubarevné teplá bílá/červená.Já našel jen samotnou teplou bílou http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sad ... 7686#37686 a to už byl úspěch,jinak jsem všude narazil jen na studenou bílou.
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » pon 17 říj, 2011 4:22 pm

Ad Radek Strnad: Obávám se, že by to bylo ještě více náročnější, než původní metoda. Já ty drátky mám připájený tak cca za 70min. Ke všemu kabina je bezezbytku využita na Powerpack, což by znameno další kompromisy jako u starší verze Rosničky a do toho jsem nechtěl jít. A jedním z požadavků bylo co nějvětší Powerpack a to se podařilo splnit.

Ad Pirry: Na starší verzi Rosničky je vše připraveno, jen chybí ta Rosnička, aby se to odzkoušelo. Desky na čela jsou stejná jako o nové verze a rozvodná deska je jiná a je společná s Powerpackem. Vyrobena už je, viz https://picasaweb.google.com/lh/photo/5 ... directlink

Ad josooo: Vyloženě seriovou výrobu nechystám, ale pokud má někdo zájem, není problém nějaký ten kousek vyrobit, stačí se ozvat buď přes SZ nebo email v uživatelské panelu. Můžu dodat buď hotové a osazené desky s připájenými drátky, kde si pak musíš připájet 2 drátky na patici a 4 drátky na dekóder. Jen upozorňuji, že ty plošky na dekóderu jsou fakt malé :D , takže je třeba mít odporovou páječku s malým hrotem. Nebo lze dodat celou sestavu i s naprogramovaným dekóderem a pak stačí připájet jen ty 2 drátky na patici. Kolegovi to dodávám rovnou sestavené v Rosničce, on si připraví na Rosničce jen mechanické úpravy (provrtání reflektorů, zkrácení závaží na čelech).

Ad maayaa: Já ledidody v ČR nekupuju, tedy až na vyjímky. Např. ta teplebílá u EZK je dost drahá, např při nákupu 50ks těchto ledek se já dostanu na cenu kolem 4Kč. Kdybych měl vše nakupovat v ČR, tak např u Bmto by byly náklady na materiál skoro o 100Kč vyšší, jen LEDek je tam 20ks viz https://picasaweb.google.com/bedlisch/B ... directlink
Ale poslední době je to s teplebílými LED stále horší, špatně se shánějí a jsou čím dál dražší. Co se týká té dvoubarevné LED (teplebílá/červená), tak tu jsem v ČR vůbec neobjevil. Dalo docela dost práce je sehnat a není to úplně jednoduché. Ale pokud bude zájem, mohu nějaké přeposlat, jen ta cena je poněkud vyšší. :?
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod kiski » pon 07 lis, 2011 4:29 pm

rexel píše:Na rozdíl od předchozích příspěvků jsem zvolil minimalistický přístup .
U Rosničky jsem udělal osvětlení tak, aby realizace po mechanické a elektrické stránce byla jednoduchá, rychlá a snadná i pro začínající modeláře, (nebo pro provoz na hračkovém kolejišti). Tedy bez zapojení hlavního reflektoru a červených zadních světel – T334 určenou pouze pro posun ve stanici, případně pro jízdu s manipulačním vlakem. Postup úpravy na http://www.rexel.rajce.net/T334

Nazdar, aký typ dekóderu si použil?? Zimo?
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod rexel » stř 09 lis, 2011 10:13 pm

Tady jsem použil decodér Lenz Silver mini a to ze dvou důvodů. Decodéry od Lenze (s ABC) umí projíždět při posunu (standartně Tl. 3 na MM) přes návěst Stůj - tedy jízda na červenou, což je v mnoha případech výhodou. Druhým důvodem byl rozměr, protože jsem dekodér umístil do podvozku a MX621 by se tam patrně nevešla, jinak se dá samozřejmě ZIMO použít. Pokud bych ji dělat znovu,pak bych použil LED -Bicolor - žlutá - červená, které jsem dnes dostal poštou z http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz, které jsou velikostně obdobné jako LED 0805 a pouze bych upravil zapojení (v sérii přední žluté se zadními červenými, a opačně). Vyžaduje to pouze pevnou ruku při pájení - na ledce jsou čtyři pájecí plošky a reg. mikropájku. rexel
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod kiski » čtv 10 lis, 2011 7:31 am

Super, dík za odpoveď. Ja použijem zrejme ten ZIMO MX621, niekde ho už len napchám. Do toho priestoru, kde si ho umiestnil ty, zrejme asi nie, pretože dĺžkovo vyhovuje, ale je širší asi o cca. 1mm. Takže zrejme niekde pod kapotu. A keďže ja budem používať Rosničku len na posun, tak by mi defacto stačili iba 2 výstupy, aj keď MX621 má 4... Alebo lepšie povedané, stačil by iba jeden, a 2 SMD LED žlté do série (posun ČSD)...

Niečo už vymyslím...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod kiski » stř 30 lis, 2011 1:15 pm

protože jsem dekodér umístil do podvozku a MX621 by se tam patrně nevešla

Ale vošla sa tam, akurát som musel trochu vybrúsiť bočné steny toho priestoru naspodku pojazdu, na dĺžku to bolo akurát. Môžem poslať foto.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod kiski » úte 20 pro, 2011 6:34 pm

Nazdárek,

opäť mám jednu otázočku, ktorá síce súvisí s Rosničkou, ale nie osvetlením. Nechcem však zakladať nové vlákno, tak to píšem sem. Zaujímalo by ma, akým spôsobom sa vám podarilo vybrať von sklá okien z kabíny? Mne to nejak nechce ísť, drží to ako pribité... Nechcem už na to viac tlačiť, aby som to náhodou neprelomil. To ich radšej zakryjem Maskolom a bude...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník