parní lokomotivy - dým

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

parní lokomotivy - dým

Příspěvekod brejsak » pát 01 dub, 2011 7:57 pm

Zdravím všechny a chci se zeptat na nějaký odkaz nebo vysvětlení,jak v modelařině funguje dýmový generátor.
Děkuji všem za odpověď.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod alf » úte 05 dub, 2011 6:49 am

Rozebrané jsem to neviděl,ale navenek je to váleček a tuším dva dráty..Princip je jednoduchý,uvnitř by mělo být jakési žhavící vlákno na kterém se "škvaří" speciální tekutina která se dá taktéž samostatně koupit.Modely s přípravou mají dutý komín kam se tenhle tuning zasune a dráty propojí s obvody jízdy(?) lokomotivy.Lépe se to asi využije u digitálu.Moc se to u nás nerozšířilo,ale na výstavách v Germánii se to občas objevuje..ono to asi víc vynikne u větších měřítek.Stejně je to takový cigaretový kouř..jeden čas jsem uvažoval že to koupím do vytápěcího kotle,prostě stojí a pokuřuje :D No je to taková ptákovina..Snad to tady popíše někdo kdo to používá..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod brejsak » úte 05 dub, 2011 8:04 am

Tak moc dík,snad se někdo přidá!
Mám takovou normální skleničku s kapalinou,která se nalila normálně do komína a pak zapálila,sfoukla a normálně to čadilo,ale jak říkáš,na malá měřítka to asi moc není!
No a teď jsem dostal z USA lokomotivu,u které je malý sáček s práškem!
Asi se to nasype do komína jako tamto dřív lilo,ale návod nemám a tak to sonduju,jestli někdo něco bude vědět víc!
Jinak ještě jednou dík.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod rokony » čtv 29 pro, 2011 5:35 pm

Zdravím!
Dostal jsem po strýci lokomotivu s dýmovým generátorkem, ale není tam návod k použití.
Komín je plechový a v prostřed je tyčka, co se rozehřeje.
Zajímalo by mě, jestli tam nepatří nějaký savý materiál pro vsáknutí "kuřiva". Nebo se tam "kouřová" kapalina nalije? Kam až, po okraj? :lol:
Zkoušel jsem kápnout kapalinu pro elektronické cigarety (propylenglykol s glycerínem + aroma), kouřilo to hezky (z banánovým aroma příjemně vonělo), jen trošku prskalo. Kdyby se dal čistý propylenglykol, ani by to nešpinilo, neboť není mastný. Asi by to trochu míň kouřilo.
Přílohy
PC290909.JPG
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod brejsak » čtv 29 pro, 2011 8:26 pm

no moc jsem nepostoupil,jen jsem koupil kapalinu na dým,mělo by to být kapalné helium,které se nalije do kouřového generátoru,já to zkoušel a kouřilo to po zapnutí,uvnitř toho kouř.generátoru je tělísko,které se ohřívá a odpařuje tu kapalinu,která se ohřátím mění na kouř!
Nevím,jak by to fungovalo v lokomotivě,ale já to připravuji na zabudování do továrního komína,tam by to snad mohlo splňovat mé požadavky na dým!
(musel jsem udělat i větší komín pod kolejiště pro umělý tah,aby to kouřilo správným směrem,ale pořád se zkouškami nejsem spokojen,budu o tom přemýšlet)
To je tak zatím vše,co jsem zjistil a vyzkoušel.
Proto se domnívám,že pokud to má uprostřed nějakou tyčinku,tak to bude topné tělísko,ale na jakou náplň to máte,to budete muset vyzkoušet!
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod czhunter » pát 30 pro, 2011 1:57 pm

brejsak píše:mělo by to být kapalné helium
To asi ne, to bys to musel mít zchlazený asi tak na -270°C.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod brejsak » pát 30 pro, 2011 6:42 pm

Jo,dík za vtipnou připomínku!
Ale pokud jako laik koupím v orig. lahvičce kouř do lokomotivy a pod tím je napsáno:
složení - helium , co by jsi si o tom myslel ty ( a neber si na pomoc chemii)
Takže pokud nevíš,o co jde,tak těžko můžu dělat nějaké závěry kolem toho,co v té lahvičce je!
Takže pokud jsi trochu chemik,tak radši poraď.co v tom je a nebo z čeho to je.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod radula63 » pát 30 pro, 2011 11:15 pm

czhunter píše:
brejsak píše:mělo by to být kapalné helium
To asi ne, to bys to musel mít zchlazený asi tak na -270°C.

"czhunter" :?: :?: :?: jen tak odhadem :?: :?: :?: na -270 bych tipnul DUSÍK. Helium máš v balónkách a pochybuji, že v tlakolvé láhvi je plynný stav - spíše kapalný a tu láhev tak neochlazuješ! Je to nějaký OLEJ - ve složení klidně může Hélium být (netvrdím že ne) - dále složení tohoto oleje do "kouřáku" nevím.
podle stránek http://mo-na-ko.net/php/portal/viewtopic.php?id=3117 - citace: "pokud je to piezo - má uprostřed jehlu- tak lampový olej. Vůně dle libosti. Mě to to tak funguje už 4 roky."
Jinak např. tady: http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p/ ... 50ml-21592 http://www.okvlacky.cz/produkt/destilat ... -8440.html
Stránky nejznámějšího výrobce kouř.generátorů: http://www.seuthe-dampf.de/start.htm
Nedoporučuji moc experimenty viewtopic.php?f=10&t=75&start=15 citace pana Daleckého : "Ja mam s genetratory spatne zkusenosti. Nemyslim uzivatelske, ale spatne z pohledu prodejce a servisu. Za prve, model je uz po prvnim pouziti cely od oleje, to asi vite. Nepreju nikomu servisovat model prolity olejem smichanym s prachem. To uz vubec nemluvim o pripadu, kdy mi zakaznik prinesl model s kourovym generatorem, ze mu prestal jezdit. Po rozebrani jsem zjistil, ze je v generatoru nality (a prelity) kuchynsky olej !!!. Zabralo mi to 3 dny. Kompletni rozborka a sborka, koupel v odmastovadne apod. Samozrejme to bylo i v motoru. To je samozrejme extremni pripad. Osobne pokus bych pouzil generator, tak pouze v nejakem bazarovem modelu a jen pro efekt."
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod carodej » pát 06 led, 2012 6:13 am

radula63 píše:
czhunter píše:
brejsak píše:mělo by to být kapalné helium
To asi ne, to bys to musel mít zchlazený asi tak na -270°C.

"czhunter" :?: :?: :?: jen tak odhadem :?: :?: :?: na -270 bych tipnul DUSÍK. Helium máš v balónkách a pochybuji, že v tlakolvé láhvi je plynný stav - spíše kapalný a tu láhev tak neochlazuješ! Je to nějaký OLEJ - ve složení klidně může

:D ... trochu nastudovat fyziku by asi neškodilo :lol: ... žádné plyny které popisujete nejsou v kapalném stavu při teplotách nad -150 st.C ... v běžných tlakových lahvích taky ne tam, jsou stlačeny na cca 200-400 atm. , respektive ještě absorbovány v gelovém médiu ... (to jen tak na okraj)
Ty tekuté dýmy jsou spíše nějaké parafínové nebo lihové směsi, které při odpařování nevytvářejí mastné kondenzáty ...
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod brejsak » pát 06 led, 2012 7:32 am

Jo dík,jsem laik a přepisuji jen to,co výrobci píší na obal!
Jinak je mi to srdečně jedno,co uvnitř je,hlavně že to kouří!
Váš směr obraťte na výrobce,ať nás "blbce konzumenty" neblbnou a uvádějí vše tak,jak to má být!
Jinak veselému dýmu z našich mašinek zdar!
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod radula63 » sob 07 led, 2012 9:23 pm

čaroději díky za vysvětlení - jsem se hold seknul :oops: co se týče plynů.
vestavba do mé mašinky ve velikosti TT je zde: viewtopic.php?f=16&t=4672 - na straně 2 i s fotkama viewtopic.php?f=16&t=4672&start=15
video zde: http://www.youtube.com/watch?v=hRx9fYWtDEE
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: parní lokomotivy - dým

Příspěvekod carodej » stř 11 led, 2012 1:04 pm

Vypadá to celkem zajímavě na tom videu ... :)
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků