motory

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: motory

Příspěvekod kratochvil.honza » stř 17 led, 2018 7:13 am

Díky. Mrknu na to
kratochvil.honza
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 17 bře, 2009 9:30 pm

Re: motory

Příspěvekod Miloš Pavlát » stř 17 led, 2018 10:56 am

Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: motory

Příspěvekod czcharlie » stř 17 led, 2018 2:03 pm

fulda píše:Tady si dovolím oponovat. Zrovna nedávno (25.12.2017 09:55) běželo na TV Prima: James May: Král montérů II: Elektrický vláček 1 .....

Ano znám. Jenže to může jakžtakž fungovat u starých motorků s hranolovými magnety (s pólovými magnety z měkké oceli), které nejsou feritové ani neodymové. Feritové a neodymové magnety prostě tímto způsobem obnovit/posílit nelze. Už jen třeba proto, že tak silné magnetické pole v domácích podmínkách těžko kdo dokáže vytvořit.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: motory

Příspěvekod Chuchanek » sob 12 úno, 2022 11:52 am

Mám tu šestikoláka E669.2 v H0 od MTB v analogu s odběrem přes 1,16A samotný motor naprázdno přes 1A, mám srovnání jen s motorem Roco 85112 (z Brejlovce a spol.), který má naprázdno odběr 0,17A. Nemáte prosím někdo změřeno, jaký mají standardní odběr roudu lokomotivy od MTB? Díky.
Uživatelský avatar
Chuchanek
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 08 kvě, 2016 12:55 pm
Bydliště: Rudoltice

Re: motory

Příspěvekod vvitty » sob 12 úno, 2022 2:16 pm

To je spatne. Standardne bych tam necekal vic nez ctvrt ampery.... pojistka na plosnaku by mela byt na pul ampery.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: motory

Příspěvekod Chuchanek » sob 12 úno, 2022 4:55 pm

Ano, díky za info, pojistka také po chvíli vypne.
Uživatelský avatar
Chuchanek
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 08 kvě, 2016 12:55 pm
Bydliště: Rudoltice

Re: motory

Příspěvekod A2C » pon 14 úno, 2022 11:23 pm

Motor v kýbli. Treba ho vymeniť. Ak je to v záruke tak reklamovať. Ak je po záruke, šupnúť tam Mashimu, alebo čínsku kópiu.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: motory

Příspěvekod Aleson » úte 15 bře, 2022 4:28 pm

To Chuchanek :
Před lety jsem řešil problém s motorem v šestikoláku MTB.
Podívej se v sekci o modelech H0 do vlákna Elektrika 181 až 183 od MTB . Na straně 8 jsem popisoval motor použitý v této lokomotivě ( nevím, jestli tam teď už třeba není nějaký jiný).A na straně 14 stejného vlákna dole jsem popisoval po "havárii" původního motoru záměnu za jiný - Mashimu MH-1632D. Ovšem tehdy nebyl problém ji koupit. Jestli se dá sehnat i dnes, nevím.
Jinak - o modelářských elektromotorech jsem založil samostatné vlákno v roce 2017 ( také v sekci o modelech H0 ) ELEKTROMOTORY-(H0)-A přece se točí . Je tam dost informací a zabýval jsem se tam i zmiňovanými motory.
Aleson
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: motory

Příspěvekod vvitty » úte 15 bře, 2022 9:10 pm

Chuchanek píše:Ano, díky za info, pojistka také po chvíli vypne.


Originalni blok je k dispozici jako nahradni dil.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: motory

Příspěvekod Bobo » stř 20 dub, 2022 4:25 pm

Ahoj
Aby mě syn netahal moje hračky tak jsem mu koupil vlastní mašinku. Jedná se o Piko myTrain® Dieselová lokomotiva DB - 57013 (PI57013).
Vím, že to není žádná kvalita za tisíce, ale na to aby, mašině dával plný knedlík a lítal s ní po kolejích mu to stačí, protože takový zacházení si můj Brejlovec nezaslouží. :D Navíc se aspoň naučí dávat si pozor na svoje věci.
Měl bych ale dotaz.
Na našem rozestavěném analogovém kolejišti zatím používám regulátor od PIKA. Velký mašiny zvládají tímto regulátorem prakticky nulový rychlosti, bohužel tato mašinka potřebuje vytočit regulátor víc, jinak cuká nebo se zastaví úplně a musí se do ní strčit, aby se znova rozjela a nebo se při pomalé jízdě na výhybkách zastaví úplně.
Přikládám foto demontovaný mašiny s označením motoru.
Pár úvah:
1) mašinka nemá žádný setrvačník
2) sběr proudu je nedostatečný ( z os dvojkolí)
3) motorek je jednoduché a levné konstrukce
Pokud se nemýlím tak regulátory PIKO mají PWM regulaci a tím pádem motorek jede na 12V vždy, jen se mění střída, tak by i měně kvalitní motorek s cukáním neměl mít problém ???
Chci se zeptat na váš názor, případně jak zkusit vylepšit jízdní vlastnosti.
Jinak na obhajobu té mašinky musím říct, že přesto jak je jednoduše dělaná, tak jezdí hezky a i dost utáhne.
Přílohy
piko1.jpg
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: motory

Příspěvekod jafobe » stř 20 dub, 2022 5:00 pm

Bobo píše:Ahoj
Aby mě syn netahal moje hračky tak jsem mu koupil vlastní mašinku. Jedná se o Piko myTrain® Dieselová lokomotiva DB - 57013 (PI57013).
Vím, že to není žádná kvalita za tisíce, ale na to aby, mašině dával plný knedlík a lítal s ní po kolejích mu to stačí, protože takový zacházení si můj Brejlovec nezaslouží. :D Navíc se aspoň naučí dávat si pozor na svoje věci.
Měl bych ale dotaz.
Na našem rozestavěném analogovém kolejišti zatím používám regulátor od PIKA. Velký mašiny zvládají tímto regulátorem prakticky nulový rychlosti, bohužel tato mašinka potřebuje vytočit regulátor víc, jinak cuká nebo se zastaví úplně a musí se do ní strčit, aby se znova rozjela a nebo se při pomalé jízdě na výhybkách zastaví úplně.
Přikládám foto demontovaný mašiny s označením motoru.
Pár úvah:
1) mašinka nemá žádný setrvačník
2) sběr proudu je nedostatečný ( z os dvojkolí)
3) motorek je jednoduché a levné konstrukce
Pokud se nemýlím tak regulátory PIKO mají PWM regulaci a tím pádem motorek jede na 12V vždy, jen se mění střída, tak by i měně kvalitní motorek s cukáním neměl mít problém ???
Chci se zeptat na váš názor, případně jak zkusit vylepšit jízdní vlastnosti.
Jinak na obhajobu té mašinky musím říct, že přesto jak je jednoduše dělaná, tak jezdí hezky a i dost utáhne.

Ahoj
Řekl bych že větší část problému bude v gumičkovém náhonu, který je navíc řešený do kříže navíc u motorku z osy o průměru hřidelky motoru, s ohledem na to by to mohlo mít problém při rozjezdu, protože to klade určitý odpor a může to mít tendenci že se hřídelka protočí v gumičce než zabere... setrvačník tomu asi stejně moc při rozjezdu nepomůže, ale při pomalejší jízdě by trochu pomoct už mohl.
Motorek něco málo taky dělat může, bude tam levnější třípolový, který se při menších otáčkách bude roztáčet hůř než kvalitnější a pětipólový.
Jak je řešený sběr proudu tady moc vidět ani není, sic se trochu jeví jako by byl z obručí kol, takže k tomu se moc vyjádřit nemůžu.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: motory

Příspěvekod Bobo » stř 20 dub, 2022 5:57 pm

Ještě přidávám další fotky mašinky, kde je vidět sběr proudu. V podstatě jsou po stranách dva mosazné plechy na kterých sedí osa dvojkolí. :)
Přílohy
piko3.jpg
piko2.jpg
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: motory

Příspěvekod dudlifuk » stř 20 dub, 2022 6:03 pm

myslim ze najvacsim problemom bude hmotnost modelu, to zinkove zavazie je biedne.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: motory

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 21 dub, 2022 11:58 am

Jaké je uložení čepů náprav v tom sběrném plechu - hrotové nebo čepové?
BTW. nemyslím si, že ten plech je mosazný.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: motory

Příspěvekod Bobo » čtv 21 dub, 2022 5:21 pm

Uložení má čepové. Plech má v sobě výřez a do něho vložíš dvojkolí. A vahou mašinky je tvořen kontakt mezi plechem a dvojkolím.
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků