Uhlíkové kartáčky

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod hektor732 » pát 15 říj, 2010 5:47 pm

Zdravím modeláře, mohl by mi někdo poradit prosím kde seženu uhlíkové kartáčky k motoru? Potřebuji je na údržbu lokomotivy, každých 30 provozních hodin by se měly měnit, tak prosím poraďte. Dík
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod maayaa » sob 16 říj, 2010 5:40 pm

těžký když nepíšeš co to je za motor,nebo v jaký je mašině.Každý výrobce používá něco jinýho
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod TTmili » sob 16 říj, 2010 5:58 pm

No popravdě mi přijde že to je nesmysl. Nevím kdes to vyčetl a už vůbec kdo to napsal. Fakt je že výrobce doporučuje nejdéle po 30 hodinách provozu provést kompletní očist (tj. včetně přemazání) s tím že se zmíní i o očištění prachu z uhlíků jak z komutátotru tak z uhlíků samostatných (ale na ten na komutátoru pozor, snaž se ho dostat jen ze spár, na ploškách je potřeba nechat tmavší povlak který slouží jako mazání). Výměna je podle mě blbost, uhlíky se obvykle dodávají v nějakém základním tvaru a za těch 30 hodin se ten uhlík jen tak tak stihne vybrousit do tvaru vyhovujícímu komutátoru pro nejlepší kontakt. Jinak se uhlíky jako takové dají koupit jako náhradní díly bez větších problémů (aspoň co se týče motorů Mashima a podobně).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod hektor732 » ned 17 říj, 2010 8:47 am

OK Děkuji, taky si myslím že je to blbost v tom manuálu, kartáčky se nemůžou zničit, dokud mašina jezdí znamená že komutátor přehazuje proud v cívce a že kartáčky pracují spolehlivě.
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod vvitty » ned 17 říj, 2010 8:40 pm

Zivotnost uhliku silne zavisi na podminkach provozu - analog, digital (resp. PWM), zatizeni motoru... co jsem zkousel jednu 1020, tak cca 155 hodin.
Pokud tam je nejaky mene kvalitni motor, vubec bych se doporuceni 30h na vymenu nedivil - budou se pojistovat a nechavat si rezervu.

Motor se muze tocit i v okamziku, kdy jsou uhliky davno pryc, a proud prevadi jen jejich drzak - zejmena, pokud je to medeny nebo bronzovy plisek, u pruzinky to moc nehrozi, ta se zlikviduje... a v obou pripadech to vydre komutator. Ale to by melo byt znat na zvuku motoru.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod TTmili » pon 18 říj, 2010 12:29 pm

No moje zkušenost s motory Mashima a ROCO je taková že jsem uhlíky vyčistil po prvotním zajetí (cca 10 hodin) a poté nemá dobrých 100 hodin vůbec cenu ty uklíky vyndavat. Ale i tak mi přijde údaj 155 hodin relativně malý, natož těch 30 hodin. Jen by mě zajímalo zda se dá sehnat i náhradní pružinka co uhlíky přitlačuje.
A jeden poznatek, nevím sice jak v HO ale v TT jsem nenarazil na jediný motůrek který by bez uhlíků jel. Plíšky se většinou ke komutátoru nedostanou dostatečně blízko ani na přeskok, natož aby ho vydřely a co se týče pružinek tak to jsem raději nezkoušel, opravdu se mi z komutátoru na motůrku kolem 400Kč nechce vymotávat zničená pružinka.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod vvitty » pon 18 říj, 2010 2:39 pm

Napr. rada 10xx od Mashimy ma uhliky na medenem pasku, ktery je pritlacuje, a muze se dostat az na komutator. Tech 150 hodin je na prazdno, takze za nejvyssich otacek - to take hraje roli.

Pruzinky mam skladem taky, staci se podivat, vybrat a objednat ;-)
Jen na burzy je bezne nenosim.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod TTmili » pon 18 říj, 2010 2:57 pm

Ajo vlastně, to jsem si vůbec neuvědomil že řada 10xx má plíšky. Ono to bude tím že mám všechny Mashimy větší nebo OF M16, Tilligova kostka má přitlačování udělané drátkem a to tak že se drátek bez zásahu na komutátor nedostane, ROCO motory mají taky pružinky a staré BTTB motůrky mají plíšek který se sám od sebe taky nedotkne.
K těm pružinkám, asi nebudou shodné jako ty z ROCO motorů? Uhlíky v jejich motorech jsou mnohem užší než ty v Mashimách tak nevím.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod vvitty » pon 18 říj, 2010 3:21 pm

Tak to netusim, jestli pujdou do Roco motoru :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod hektor732 » pon 18 říj, 2010 7:03 pm

No tak v Brejlovci od ROCO by to snad melo nejakej ten patek vydrzet jeste 8)
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » čtv 17 úno, 2011 2:52 pm

Chtěl bych oživit toto téma. Co jsem se díval v shopech po uhlících jako náhradních dílech, našlo mi vyhledávání pouze hranaté uhlíky pro TT, nebo kulaté od fy Gűtzold. Po uhlících se dívám, protože u některých stojů povážlivě docházejí. Přiznám se že nejstarší stroj má cca 40 roků a bylv provozu dost často, takže má na vyjeté uhlíky nárok.
Nevíte, kde by se daly sehnat uhlíky do starších motorků?
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod Patrik Novák » čtv 17 úno, 2011 3:33 pm

co navštívit "mototechnu" vybrat si něco z toho co tam mají a nřezat si je ?
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod vvitty » čtv 17 úno, 2011 3:36 pm

Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Uhlíkové kartáčky

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » čtv 17 úno, 2011 3:49 pm

Patrik Novák píše:co navštívit "mototechnu" vybrat si něco z toho co tam mají a nřezat si je ?

Tak tímhle stadiem už jsem prošel. Měl jsem problém s dodržením rovnoběžnosti stran materiálu při řezu. Takže pár jsem vybral a zkusil zbrousit, pár jsem zahodil. Ale zatím jezdím. Ono taky záleží na materiálu uhlíku. Měkký zašpiní komutátor v motoru a pak se musí motor rozebrat a vyčistit, tvrdý zase časem vydře v komutátoru drážku, což taky není dobré.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků