Slangové názvy lokomotiv - má to někdo zmapováno?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Slangové názvy lokomotiv - má to někdo zmapováno?

Příspěvekod Honza168 » sob 31 říj, 2009 10:42 pm

Nepatřím ke zkušeným modelářům (ani železničářům). Nejspíš někde v hloubce diskusních příspěvků tohoto fóra už odpověď na můj dozat existuje. Nebo existuje někde jinde. Leč, nenašel jsem ho. Proto si dovoluji položit otázku: Existuje někde přehled (zřejmě) slangových názvů lokomotiv provozovaných na našich železnicích? Existuje taková tabulka? Staré značení, nové značení, slangové označení, obrázek... Usuzuji třeba odkud se vzal název "Brejlovec", ale u ostatních nevím. Bobina, Hurvínek, Papoušek...? Má v tom někdo jasno? Díky za případnou odpověď. Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod TTmili » ned 01 lis, 2009 12:00 am

No na to že to někdo zmapoval bych nevsázel. Každopádně je to naprosto jednoduché, stačí chvilku hledat, zadat si lokomotivní řadu a vyjednou obrázky, pod některým z nich bude určitě "přezdívka". Některým mašinám se říká taky všude stejně, a jiným v každý lokalitě jinak, nebo maj víc slangových názvů. Zmapovat by to mohlo jít, můžu se o to pokusit s tím že bych poprosil pár kolegů z jiných lokalit o jejich přispění. Ale nic neslybuju, nemusí být obsaženo všechno, dokonce některé lokomotivy nikdy přezdívky neměli, nebo mi alespoň nejsou známy.
Jinak takový zlatý pravidlo je mrknout na vnější vzhled, pak na barvu s kerou to šlo z výroby, potom hledat nějaké specifické rysy. Podle toho se jich dá dost odvodit. Např. E499.0 / 140 - Bobina, Bobovka apod., tam to vniklo podle uspořádání pojezdu B'o B'o (možná zapsáno technicky nesprávně, nikdy si to nepamatuju pokud to neopisuju z knížky) nebo 477.0 - Papoušek, no tam je to poměrně jasný, aspoň mě osobně připomíná jak barvou tak tvarem Andulku :lol: . Další třebas T478.1 / 751 - Bardotka, Ceckatá, Berta, Zamračená apod., tady je to taky jasné, vzhled napoví, ať už zamračené čelo, nebo "poprsí" tehdy populární "Bardotky". U něčeho to tak zjevné není, jako například "Hydra" M296.1 / 853, ale když se podíváš na přenos výkonu, je to opět jasné. Pak jsou skupiny kde prostě logika nepomáhá, např T466.2 / 742 - Bangladéška(?), Kocour, ... tam vůbec nechápu kde se to vzalo, stejně třeba Hektor (T435 / 720 nebo i T458.1 / 721).

Bohužel tohle je obor v kterým pokud se chce někdo vyznat, tak je hodně o pamatování, já se to všechno (přičiněním mýho dědy, za což mu su vděčný) učím už od tý doby co jsem začal mluvit. První byla snad "Laminátka" S489 / 230 a S499 / 240. A od tý doby do teď pořád neznám všechno, a nepomohl by mi ani nějaký přehled.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod JBr » ned 01 lis, 2009 12:32 am

TTmili píše:...prostě logika nepomáhá, např T466.2 / 742 - Bangladéška(?), Kocour, ... tam vůbec nechápu kde se to vzalo, stejně třeba Hektor (T435 / 720 nebo i T458.1 / 721)


Bangladeska/banglada/bangle podle toho, ze se mely vyvazet do Bangladese, kocour pry bud podle hbitosti nebo podle toho, ze jsou "na kazdem dvorku" jako kocky. Jinak se jim rika treba jeste elektronik, tranzistor, maly cmelak, cmelacek...

Hektor se pry jmenuje podle nejakeho psa a posleze se nazev vysvetloval i souvislosti s bajnym hrdinou.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2009 7:57 am

parní:
310.0,1 - kafemlejnek 475.1 - šlechtičná
354.1 - všudybylka 477.0 - papoušek
387.0 - mikádo 498.0 - albatros
399.0 - litevka 498.1 - albatros
423.0 - bejček 534.03 - kremák
434.2 - dvojka 555.0,1 - němka
456.0 - krasin 555.3 - mazutka
464.2 - rosnička 556.0 - štokr/bugatka
422.0- malý bejček

nová trakce

E 423.0 - adamovka E 458.0,1 - žehlička
E 499.0,1 - bobina E 499.2 banán
E 499.3 - peršing E 669.1,2 - šestikolák
E 479.0 - hrbatá/velbloud ES 499.0,1 eso
M 131.1 - hurvínek M 152.0 - orchestrión
M 240.0 - singrovka T 211.0 - prasátko/skokan
T 334.0 - rosnička T 444.0,1 - karkulka
T 435.0,T 458.1 - hektor T 466.0 - pilštík
T 466.2 - kocour/tranzistor T 478.1,2 - bardotka/zamračená
T 478.3,4 - brejlovec T 669.0,1 - čmelák
T 678.0,T 679.0 - pomeranč T 679.1 sergej
T 679.2 - ragulin

Těch přezdívek existuje více.Toto jsou namátkou vypsaná z brožurky "Příručky pro železniční modeláře-Železniční provoz v modelu "Jiří+Zdeněk Švábovi
Přezdívky souviseli vždy s nějakou události nebo módní vlnou.Mikádo to byl módní účes pro ženy v třicátých letech ,peršing rozmístění amerických raket v Evropě,Ragulin populární sovětský hokejista atd.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Pája » ned 01 lis, 2009 8:26 am

Honzo,přehledy jsou např. v knihách : ,,Atlas vozidel" od ŽM ,nebo ,,Encyklopedie železnic" vydala Corona.
Nebo zkus vyhledávače :

http://lokomotivy.euweb.cz/w_prezdivky.php
http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/0 ... ozidel.asp

-hledat můžeš i na wikipedia atd.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod radekkrupka » ned 01 lis, 2009 9:44 am

Já s tím taky hrozně bojuju... webovka, kde by byla uvedená řada, přezdívka (případně odkud přezdívka pochází) a fotka byb byla super... všechno na jednom místě... ale kdo by se s tím dělal... toho nadšence bych samozřejmě miloval :)

Existují weby, kde jsou celkem podrobné seznamy lokomotivních řad, ale většinou právě přezdívky tam uvedené nejsou. Stejně tak v knížkách, alespoň těch, co jsem viděl... :?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Krengor » ned 01 lis, 2009 10:11 am

Výše zmiňovaná Wikipedia to obsahuje zde

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ezd ... _lokomotiv

Fotka + číslo + přezdívka + (u některých jak vznikla). U některých by chtělo doplnit, podle čeho vznikla ta přezdívka, na "wikině" se dá editovat, ale mě se nechce :lol:
Uživatelský avatar
Krengor
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 03 srp, 2009 5:41 pm

Díky za reakci, pánové!

Příspěvekod Honza168 » ned 01 lis, 2009 2:28 pm

Vidím, že jste přes noc a dnes dopoledne pěkně makali (konečně, co taky dělat, když je venku tak škaredě :) ), já zatím re-instaloval počítač a nahrávám všechno znovu, protože jsem chytil pěkně hnusnýho vira - PPL. Ač to sem napatří, kdybyste náhodou dostali mail, že vám kurýrní služba PPL nemůže doručit balíček a že podrobnosti jsou v příloze - hned tu svini smažte a hlavně neklikejte na přílohu. Napadne to nevratně operační systém, data zaplať pánbůh zachová!
No a nyní k těm slangovým názvům lokomotiv. Všechny příspěvky jsou super, děkuju za reakci. Připravím pracovní tabulku (v základním dělení pára, elektrika, disel, (ostatní??), která bude mít tyto sloupce: foto, staré značení, nové značení, výrobce??, epocha?? slangové označení (i více), poznámka (třeba ke vzniku názvu). SOUHLAS? Nebo máte jiné doporučení? Dejte vědět. No a z vašich a doporučených zdrojů ji začnu naplňovat. Až to bude ke koukání, dám vědět, kde ji vystavím k další editaci. Souhlas? Všechny zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Houmr » ned 01 lis, 2009 4:04 pm

Téma přesunuto do Stavba lokomotiv.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Díky za reakci, pánové!

Příspěvekod Petr Berka » ned 01 lis, 2009 5:10 pm

Honza168 píše:Vidím, že jste přes noc a dnes dopoledne pěkně makali (konečně, co taky dělat, když je venku tak škaredě :) ), já zatím re-instaloval počítač a nahrávám všechno znovu, protože jsem chytil pěkně hnusnýho vira - PPL. Ač to sem napatří, kdybyste náhodou dostali mail, že vám kurýrní služba PPL nemůže doručit balíček a že podrobnosti jsou v příloze - hned tu svini smažte a hlavně neklikejte na přílohu. Napadne to nevratně operační systém, data zaplať pánbůh zachová!
No a nyní k těm slangovým názvům lokomotiv. Všechny příspěvky jsou super, děkuju za reakci. Připravím pracovní tabulku (v základním dělení pára, elektrika, disel, (ostatní??), která bude mít tyto sloupce: foto, staré značení, nové značení, výrobce??, epocha?? slangové označení (i více), poznámka (třeba ke vzniku názvu). SOUHLAS? Nebo máte jiné doporučení? Dejte vědět. No a z vašich a doporučených zdrojů ji začnu naplňovat. Až to bude ke koukání, dám vědět, kde ji vystavím k další editaci. Souhlas? Všechny zdraví Honza168.


Něco podobného jsem dělal pro kluky v kroužku, aby věděli, s čím mají jezdit, vycházel jsem ze Švábů...
Ke stažení v pdf- 9MB:
http://www.berka.vyrobce.cz/pouziti_lokomotiv.pdf
nebo v doc- 17MB:
http://www.berka.vyrobce.cz/pouziti_lokomotiv.doc
Je tam sposta fotek, tak je to veliké...Můžete si to upravit, fotky jsou stejně postahované z webu, tisknul jsem to jako brožurku pro 10-14ti leté kluky, tak je to v jednodušší formě...
Pokud to připravíte jako webovou stránku, rád ji uveřejním na klubových stránkách ŽM Jesenice (www.zmjesenice.wz.cz)
http://www.petr.berka.biz
Uživatelský avatar
Petr Berka
 
Příspěvky: 201
Registrován: pon 14 led, 2008 6:50 pm
Bydliště: Cvrčovice

Příspěvekod Honza168 » ned 01 lis, 2009 8:11 pm

Krengor píše:Výše zmiňovaná Wikipedia to obsahuje zde

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ezd ... _lokomotiv

Fotka + číslo + přezdívka + (u některých jak vznikla). U některých by chtělo doplnit, podle čeho vznikla ta přezdívka, na "wikině" se dá editovat, ale mě se nechce :lol:


Děkuju za nakopnutí. Spolu s podklady od Milana Ferdiána, Petra Berky a dalších se už dá pracovat. Díky, Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod alf » pon 02 lis, 2009 2:57 pm

Kromě internetových pramenů ,byla tématika železničního slangu už dříve zpracována formou tuším nějaké školní práce..netuším zda je k nalezení na netu.Také vycházel seriál v nějakých novinách,snad Železničář?!nyní byla debata o přezdívkách v tématu parní lokomotivy na k reportu..475.1 je spíše známější jako "pětasedma",stejně jako 434.0,1,2 jako "čtyřkolák"-nulkovej,jedničkovej,dvojkovej-dvojka :lol: atd..co kraj(depo) to odchylka..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Slangové názvy lokomotiv - má to někdo zmapováno?

Příspěvekod brejsak » pát 01 dub, 2011 7:54 pm

Ahoj,pokud chceš vědět trochu víc a z vlastních zkušeností,tak napiš na můj e-mail : brejsak1@seznam.cz.
Dost loko jsem sám jezdil a taky jsem se trochu o ty předzdívky zajímal(30 let jsem byl mašínfírou).
Ahoj.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Slangové názvy lokomotiv - má to někdo zmapováno?

Příspěvekod E27 » sob 02 dub, 2011 4:07 pm

Na Sk ti dám názvy, z prvej ruky, nakoľko som robil rušnovodiča, dám ti pár názvov. RD Bratislava hlavné

T334.0/710 oficiálne rosnička
T334.001 - rosiaca, pretože po naštartovaní jej z výfukov prskal olej
T466.2 /742 Pilštik u železničného vojska Buchar
T669.0/1 Čmeliak

Zbytok dieselov poznáš.

ES499.0/350 Gorila
350.004 Hugo
363 Peršing
362.006 Popelnica, nakoľko po oprave som sním vždy došiel po žst Vinohrady a ďalej len výbehom do žst BA.Rača, potom preprah
363.154 Drco, prezývaná po našom kolegovi (jeho turnusová)
263 Princezná
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Slangové názvy lokomotiv - má to někdo zmapováno?

Příspěvekod Domba » sob 02 dub, 2011 4:21 pm

T.466.2 pielstick? divný já myslel že kocour a bangle ... pokud já vim tak T.466.0 735 byl pielstick protožeměl francouzský motor
HO : ))
Uživatelský avatar
Domba
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 31 pro, 2008 11:12 am
Bydliště: Liberec

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků