Z čeho Pendolino v HO ?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gako6 » čtv 26 led, 2012 1:33 pm

Trochu jsem zkoumal alternativy ohledně pojezdu. Podvozku z rychlíkových vozů - to asi nebude to pravé ořechové - jednak jiný vzhled i průměr kol. Podle: http://www.hochgeschwindigkeitszuege.co ... /ice-t.php
Podvozky Fiat z ETR460/470 (tedy asi i naše pendolino) jsou použity na ICE-T. Model dělá Fleischmann. Samozřejmě kuchat celkem drahý model je blbost, ale zkusit objednat příslušné díly jako ND by mohla být cesta. Třeba jen jeden podvozek nechat ho zaformovat a odlít, variant je více.
http://www.fleischmann.de/produkteshop/ ... f4e98d6f34
Co se týče vlasního pohonu tak ten Fleischmann má bohužel podobný systém jako ta hobby Lima - tedy pohon jen v jednom podvozku, takže to žádný tahoun nebude. Ale má dle katalogu funkční naklápění! Nějak podrobně jsem to nezkoumal zdali je ten podvozek echt stejný, ale na první pohled podle fotek je minimálně velmi podobný.
Michal N.[/quote]

Zdravím Michale, docela hodně jste mně teď překvapil s tím ICE, že se podvozek podobá Pendolinu. Kouknul jsem na to a opravdu tomu tak je. S těmi podvozky z rychlíkáčů to byla jen taková nouzovka, protože mně nic jiného nenapadlo, ale paradoxem je, že mám doma ICE a nikdy jsem si toho nevšimnul, lépe řečeno mně to nenapadlo. Co se týče toho pojezdu z ICE, tak je řešen jinak než na ETR 460/470. Na ETR je motorek přímo na jedne straně nápravy a je poháněno jen jedno dvojkolí, kdežto na ICE je poháněno celá jedna náprava. Mám doma stoupání cca 4 % a všech pět vagónů co táhne vyjede bez problémů, ba právě naopak táhne lépe než naše nové loko. Naopak ETR od Limy mně to nevyjede. Dal jste mně teď myšlenku, že bych zkusil podvozky z toho ICE, pokud rozměrově odpovídají, což jsem ještě nezkoušel ICE mám od Rocca za cca 4.000,-, ale není naklápěcí. Pokud vím, tak ICE od Fleischmanna - naklápěcí je cenou někde na 12.000,- Kč a to bych neměl odvahu to vykuchat a předělat. Nemáte špatnou myšlenku objenat podvozky přímo u Rocca nebo Fleischmanna jako náhradní díl. Dneska to hned zkusím poměřit.
Díky za radu. Petr Oblouk
gako6
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 18 led, 2012 9:46 pm
Bydliště: Ostrava-Stará Bělá

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 26 led, 2012 4:49 pm

To co já jsem psal ohledně předlohy se týká jen ICE-T. ICeček je mnoho druhů a vyrábí je víc výrobců v různých provedeních. Jde oto že ten podvozek na pendolinu je konstrukčně obecně jiný - naklápěcí od Fiatu. Co vím zpaměti tak ICE1/2 - jsou v podstatě stené - to určitě pasovat nebude - mají určitě větší kola. Pak je ICE-TD to dělalo Roco, ale to není naklápěcí - z vnějšku by to mohlo vypadat podobně - tento model se tuším už nedělá a mám dojem, že i ve skutečnosti jsou odstavené. ICE3 by mohly teoreticky být alespoň přibližně podobné podobné a model od Pika je v setu celkem laciný.
Podle mně co se týká podvozků je nejlepší prozkoumat Fleischmana - poptat kolik stojí ND - zjistit jak je uchycený protože je naklápěcí, když cená přijatelná objednat potřebný počet ks, když bude drahý nechat zaformovat a odlít.
Pak by se daly odlít i ty podvozky co mám já - ty mají čepy normálně uprostřed.
Obecně to odlívání je atraktivní pokud by bylo více zájemců. Udělat se to dá z jednoho kusu, viděl jsem tak okopírovaný podvozek na rychlíkový Y od Sachsenu - vím plus minus 2-3 lidi co to pravděpodobně umí zajistit. Doporučil bych do hrotového uložení dát mosazné vložky od Romford nebo Peho - to kvůli případnému opotřebení.
Ješte mě napadá ty původní hračkové upravit? Kromě toho čepu vypadají na první pohled normálně.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod rchlumecky » čtv 26 led, 2012 7:29 pm

Pro info ... kdyby se někomu hodily Fotky a detaily LIMA L149719
originály ve velkém rozlišení na http://temp.jilove.net/temp-h0/

Obrázek
Obrázek

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 27 led, 2012 5:09 am

A něco od Pika nebo Liliputu by nešlo použít?
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod Karel Zelenka » pát 10 úno, 2012 10:01 am

Můj model 680. Na stavbu použit set od LIMA.
P1090150.JPG
P1090152.JPG
P1090153.JPG
Karel
Uživatelský avatar
Karel Zelenka
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21 bře, 2010 12:02 pm

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod Karel Zelenka » pát 10 úno, 2012 10:05 am

Ještě chybí popisy a některé detaily.
P1090154.JPG
P1090156.JPG
P1090158.JPG
Karel
Uživatelský avatar
Karel Zelenka
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21 bře, 2010 12:02 pm

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gako6 » pát 17 úno, 2012 6:14 pm

Dobrý den Karle, velice moc mne zaujalo Vaše Pendolino. Mohl by jste více popsat jak jste některé věci dělal? Nástřik mne udělá jeden modelář z Ostravy, který mně už dělal velice kvalitní nástřiky na lokomotivy, pojezd hnací jednotky od pana Pletichy,podvozky mám taky už vyřešené, ale hlavně by mně zajímalo jak jste udělal chladicí jednotky na střeše nebo kde jste je sehnal, jak jste vyřešil osvětlení. Kinematiky budu mít stejné jako u osobních vagónů např. od Tilling. Měl jste v původním setu od Limy taky na střeše vyvýšenou část po celé délce, kterou jste odřezal? Okna jsou původní nebo jsou nová? Zajímal by mne i rozvod elektro na střeše vagónů, které nemůžu nikde sehnat jak vypadá ve skutečnosti.
Díky za odpověď. Petr Oblouk
petroblouk@seznam.cz
gako6
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 18 led, 2012 9:46 pm
Bydliště: Ostrava-Stará Bělá

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gako6 » pát 17 úno, 2012 6:19 pm

miroslav lengyel píše:A něco od Pika nebo Liliputu by nešlo použít?

Zkoušel jsem zkoumat, zda by se na Pendolino dalo použít něco od PIKA nebo ROCA, ale nic takového neexistuje. Jde hlavně o kastle, které nikdo z těchto dvou výrobců nedělá. I pojezdy jsou rozličmých rozměrů než na Pendolinu. Petr Oblouk
gako6
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 18 led, 2012 9:46 pm
Bydliště: Ostrava-Stará Bělá

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod Karel Zelenka » ned 19 úno, 2012 11:12 am

gako6 píše:Dobrý den Karle, velice moc mne zaujalo Vaše Pendolino. Mohl by jste více popsat jak jste některé věci dělal? Nástřik mne udělá jeden modelář z Ostravy, který mně už dělal velice kvalitní nástřiky na lokomotivy, pojezd hnací jednotky od pana Pletichy,podvozky mám taky už vyřešené, ale hlavně by mně zajímalo jak jste udělal chladicí jednotky na střeše nebo kde jste je sehnal, jak jste vyřešil osvětlení. Kinematiky budu mít stejné jako u osobních vagónů např. od Tilling. Měl jste v původním setu od Limy taky na střeše vyvýšenou část po celé délce, kterou jste odřezal? Okna jsou původní nebo jsou nová? Zajímal by mne i rozvod elektro na střeše vagónů, které nemůžu nikde sehnat jak vypadá ve skutečnosti.
Díky za odpověď. Petr Oblouk
petroblouk@seznam.cz

Dobrý den. Set na stavbu jsem použil ten červený, co je teď v prodeji. Skříně z bílého plastu.
Nástřik je proveden v barvách stříbrné a tyrkysové + žlutá a černá na čele. Černý pás s okny a žlutý pruh jsou vytištěné na barevné tiskárně a nalepené. Chladící jednotky na střeše jsou z papíru, ty jsem měl již nakreslené z doby kdy jsem dělal svoje první Pendolino - Dnes je již natrvalo v Modelovém království ve Žďáru nad Sázavou. Rozvod na střeše jsem dělal podle videa, podařilo se mi natočit jednotku zhora při pomalé jízdě. U vložených vozů ze setu byly na střeše ty dlohé klimatizace, ty jsem odřezal. Další vložené vozy jsou z papíru. Vzhledem k jejich jednoduchosti jsem neutrácel za druhý set. Osvětlení (čelní a koncové) šlo celkem dobře udělat. Světla naštěstí jsou na původním modelu "zasklená". Horní třetí svělo jsem dodělal - vyvrtal otvor a zepředu zasklil. Osvětlení led - teplá bílá / červená. Na prvním voze napojené přes dekodér. Na posledním voze přepínač - vůz si sám sbírá proud pro osvětlení. Případně by sem šel zabudovat nějaký jednoduchý dekodér. Táhnout tři vodiče přes celou jednotku se mi nechtělo.
Spojení pomocí kinematik Tillig u dodělávaných vozů a kinematik roco u vozů ze setu. Jednotka jezdí samozřejmě i jako sunutá s pohonem na konci.
Pojezd je kapitola sama pro sebe. Původní záměr byl použít z BR 218 od ROCA. Bohužel model který jsem měl na přestavbu je zpřevodován dost do pomala. Aby jela jednotka na kolejišti rychlostí víc jak 100 km/h tak se musí motorek pěkně točit... Pak se stalo, že prodloužené kardany (mají cca 8 cm) se rozkmitaly, to se přeneslo na podvozek a pojezd byl velice hlučný.
Používám zatím původní pohon od LIMY - poháněný pouze jeden podvozek, kola jsem vyměnil za bandážová a sběr proudu obstarávají jiné podvozky. Do budoucna sháním jiný vhodný pojezd. Můžete mi poslat foto pojezdu od p. Pletichy? Jak jezdí? Jak je to s hlučností?
Karel
Karel
Uživatelský avatar
Karel Zelenka
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21 bře, 2010 12:02 pm

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gako6 » ned 19 úno, 2012 3:05 pm

SDC15817.JPG
SDC15816.JPG
SDC15815.JPG
Dobrý den Karle, na snímcích je pojezd p.Pletichy zabudovaný do spodní části ještě nepřestříkané kastle, která je původní z poháněcí jednotky z červené Limy. Po odřezání a odpilování některých výstupků sedl pojezd na desetinu milimetru přesně do této spodní části. Rozchod kol sedl taky naprosto přesně. Jenom ještě nevím jak to bude s maskami podvozků jestli nebudou někde chytat, protože čekám na dodávku masek podvozků z ICE TD od Fleischmana. Podvozky na vložených vozech budu mít celé taky od Fleischmana, které má jako náhradní díly k ICE TD. Že pojezd od p.Pletichy přesně sedl do této kastle bude tím, že minimálně jeden tento pojezd už dělal pro Pendolino, které jezdí na kolejišti v Pečkách. Převody jsou nastavené přesně tak, že odpovídají rychlosti 100-120 km/h - úplně přesně jsem to neměřil, jen přibližně. Co se týče hlučnosti, tak je na dobré úrovni. Není to tak jako nové pojezdy Roco. Slyšet trochu je, ale bude to ještě tím, že si kovové převody ještě pořádně nesedly. Mám pojezdy od p.Pletichy staršího data, ale s tímto pendolinovým pojezdem nedá strovnat. Je mnohem tišší. Pohon je přes "pletichovy" kardanky pohon na všechny kola, takže zvládá i bez bandáže stoupání se všemi pěti vozy. Víc jich nemám. Za tento pojezd chtěl 1.000,- Kč.
Překvapil jste mně, že klimatizace jste udělal z papíru. Není to vůbec poznat. To asi nezvládnu. V minulých příspěvcích tady někdo psal, že bude dělat výlisky těchto klimatizací, jestli má někdo zájem. Odepisoval jsem mu, že bych zájem měl, ale už se mně neozval.
Hezký den. Oblouk Petr
gako6
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 18 led, 2012 9:46 pm
Bydliště: Ostrava-Stará Bělá

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gako6 » ned 29 zář, 2013 8:46 pm

Zdravím, jsem tady po delší době, poněvadž se dlouho řešil nástřik Pendolina. Ten mně vyřešil pan Valošek z Ostravy a nástřik mně provedl na všech sedm vozů. Největší problém byly okna, protože v původní "hračce" od Limy jsou okna jen natištěná. Vyřezat a vypilovat okna jsem rázem zavrhl, protože bych je musel podlepit jen folií a tím by tam vznikla prohlubeň. Nechat si vyrobit zasklení by bylo finančně závratné a tak mně to vyřešil nástřikem. Na ukázku zatím zasílám dvě fotky, ale jsou jen z mobilu. Pořídím video foťákem, ale až vyřeším několik problému. Nevíte někdo, kde by se daly sehnat polopantografy, které jsou na originál Pendolinu? Stejné jsem zatím nikde neviděl a ještě řeším problém klimatizačních jednotek na střeše vagónů z čeho udělat, protože před rokem mně tady někdo sliboval, že mně je udělá z leptu, ale dosud se neozval ikdyž jsem mu dvakrát psal.
Díky za nápady. Petr Oblouk
Přílohy
DSC_0214.jpg
DSC_0213.jpg
gako6
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 18 led, 2012 9:46 pm
Bydliště: Ostrava-Stará Bělá

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 30 zář, 2013 4:25 am

Na pantografy se mrkni sem,třeba si něco vybereš:
http://www.sommerfeldt.de/data/sommerfe ... g-2009.pdf
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod gomulka » pát 18 říj, 2013 4:13 pm

:D
hallo a very good work ...... :D ......i present my slovenian pendolino ics310 also handmade and rebuilt from the lima model
cisalpino etr 470.
THE VIDEO WITH THE MODEL OF MY PENDOLINO :arrow:
http://www.youtube.com/watch?v=ydAFhqgu ... f0ZpLjSD1g

my hompage with models and train :arrow:
http://trainpagesofluca.net/

BYE GOMULKA
for your pendolino cd ''very good''
Přílohy
kkkk.jpg
a lot model of my collections ...i present a very intersting model the model ho handmade of the eletric trainsets ics 310 the slovenian tilting pendolino SZ electric trainsets homemade model based of the cisalpino lima model 470 by euromodell thank my friend adriano
many notice of sz ics310
Class 310
Axle EMU-3
Number in service 3
Year in Service 2000
tilting train SZ 310 commercial known as ICS is to travel the distance between Ljubljana and Maribor and in the summer
the city near the sea koper.
kkkk.jpg (83.02 KiB) Zobrazeno 8923 krát
Uživatelský avatar
gomulka
 
Příspěvky: 137
Registrován: sob 28 led, 2012 7:52 pm
Bydliště: opicina

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod vorech » stř 23 říj, 2013 3:20 pm

Zdravím všechny, nemáte někdo seznam odstínu barev použitý na pendolino?
Díky
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Z čeho Pendolino v HO ?

Příspěvekod Stanin » úte 07 led, 2014 10:46 am

Zdravim.. tohle vypadá nadějně.. http://www.hornbyinternational.com/en/r ... units.html
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků