Vodivý plech na kontaktní spoje

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Vodivý plech na kontaktní spoje

Příspěvekod Tom » pon 20 črc, 2009 6:09 am

Kolegové, chtěl jsem se zeptat, kde by se dal sehnat tenký (řekněme 0,1 až 0,3 mm) plech (elektricky vodivý - mosazný, měděný), se kterým bych mohl vytvářet různé kontaktkní spoje (např. propojení osvětlení kastle lokomotivy s pojezdem, aniž bych musel kastli a pojezd napevno spojit dráty; či sběr proudu z kol atp.). Budu rád, za každý nápad a tip! Díky!
Tom
 
Příspěvky: 89
Registrován: ned 26 říj, 2008 8:51 am

Příspěvekod Delude » pon 20 črc, 2009 8:22 am

Ahoj.:-)
Co třeba u Litomyskyho? Tam sem něco viděl..
http://www.litomysky.cz/mat/mspl.htm
anebo zbytek z leptu? Uz sem videl sberace i z plechovky od piva .. pravda, stali za ... :D
Ale mozny ze z nekterych plechovek by se dalo.:) treba takovy ty velky od anansu? Tam je dobrej plech..:-)
TT-analog, III, IV, V
Delude
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 09 led, 2008 12:39 am

Příspěvekod JeeL » pon 20 črc, 2009 9:51 am

Medeny urcite nie, rychlo oxiduje. Mosadz nie je dost pruzna. Najlepsie asi fosforbrondz. taktiez Litomysky.
JeeL
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 16 říj, 2007 8:37 am
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Martin HO » pon 20 črc, 2009 10:24 am

I ta nejslabší tlouštka fosforbronzového plechu od Ing. Litomyského je podle mé zkušenosti na dobrý kontakt příliš tvrdá. Chce to používat fosorbronzové drátky, jejich zdroj ale bohužel neznám.
Martin HO
 

Příspěvekod JeeL » pon 20 črc, 2009 10:29 am

Fosforbrondzove droty su napriklad k roznych konektoroch. Napriklad rady RJ, problemom vsak moze byt dlzka. Co som doma rozoberal, tak to je cca 15-20 mm. Vyhoda je ze su pozlatene.
JeeL
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 16 říj, 2007 8:37 am
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod cíba » pon 20 črc, 2009 11:19 am

Tak tady si myslím můžu hodně pomoct, páč jsem podobný problém řešil také a to velmi dlouho. Elektrické spojení kastle s pojezdem mám udělané pomocí mosazných plíšků (viz. zde http://picasaweb.google.cz/rdkcbr88/Cib ... 6206461970), které dosedají na kontaktní plošky z kuprextitové desky na pojezdu (viz. zde http://picasaweb.google.cz/rdkcbr88/Cib ... 3698692946).

Původně jsem chtěl na pružné plíšky použít fosforbronz, podle mě je však tloušťka 0,1 mm, kterou nejméně pan Litomyský nabízí dost silná. Proto jsem použil mosazný plech 0,075 mm také od pana Litomyského, což už je ideální. Pokud navíc na plíšku neuděláte při ohýbání ostrý zlom, ale malinkatý rádius, kontakty nás přežijou. Dělal jsem i pokus na počet ohnutí , než se plech rozlomí a dostal jsem se na opravdu velké číslo. I fosforbronz 0,1 mm vydržel asi třetinu, ale možná to bylo tím, že je silnější. Rozhodně tedy doporučuji mosaz 0,075mm, použil jsem to i na sběr proudu z dvojkolí (viz. zde http://picasaweb.google.cz/rdkcbr88/Cib ... 9827833106) a je to opravdu OK...
H0-DCC-III/IV
cíba
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 28 bře, 2008 10:50 pm
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod PaMi » pon 20 črc, 2009 11:42 am

Fosforbronzové dráty - dají se použít fosforbronzové struny na kytaru. Ke koupi prakticky v kterékoli prodejně hudebních nástrojů.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 22 črc, 2009 8:09 am

PaMi píše:Fosforbronzové dráty - dají se použít fosforbronzové struny na kytaru. Ke koupi prakticky v kterékoli prodejně hudebních nástrojů.


Fosforbronz u strun ?
Já teda kupoval jen struny ocelové. :-(
Pokud by ty struny byly opravdu z FB pak je to ideální záležitost pro tyto účely a nejen pro ně !!!! ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod JeeL » stř 22 črc, 2009 9:10 am

PaMi píše:Fosforbronzové dráty - dají se použít fosforbronzové struny na kytaru. Ke koupi prakticky v kterékoli prodejně hudebních nástrojů.

Mozes upresnit, ktore struny su z FB. Skusal som hladat u renomovanych vyrobcov strun, ale nasiel som len ocelove alebo niklove. Z FB je len ovinutie na niektorych nizsich strunach, ale jadro je bud ocelove alebo niklove.
JeeL
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 16 říj, 2007 8:37 am
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod JBr » stř 22 črc, 2009 9:23 am

Jak pise JeeL, u strun je (skoro) vzdycky jadro z oceli nebo z nejake slitiny, FB se pouziva jen na ovinuti, vetsinou u "tlustych" strun - D, A, E. A to jeste jen u nekterych vyrobcu a vetsinou jen na akusticke nastroje. Ja mam na kytare "fosforbronzky" od GHS, ale dela je vic vyrobcu. Hraje se na nich fajn, ale nevim jak by fungovaly jako sberace :) Prijde mi, ze D, A, E jsou uz dost silne na to, aby se dal nejak rozumne pouzit.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Popopo » stř 22 črc, 2009 10:32 am

Před časem mi někdo poradil tohle http://ms-music.vltava2000.cz/store/goo ... tmentID=23

Já používám 0.3mm FB strunu od Fohrmanna...
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Příspěvekod Delude » čtv 30 črc, 2009 12:18 pm

JeeL píše:Medeny urcite nie, rychlo oxiduje. Mosadz nie je dost pruzna. Najlepsie asi fosforbrondz. taktiez Litomysky.


Mosaz je pružná dost, záleží jen na tom, jak tlustá se použije.. samo, že 0,3mm už moc na sběrače nebude..
my jí teda v klubu používáme běžně.. a na sběrače u lokomotiv velmi dobře funguje i mosaznej drát.. tak do 0,3-0,4mm
TT-analog, III, IV, V
Delude
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 09 led, 2008 12:39 am

Re: Vodivý plech na kontaktní spoje

Příspěvekod czcharlie » pát 15 pro, 2017 5:06 pm

Rozmýšlel jsem zda oživit staré vlákno nebo založit nové, zůstal jsem u starého. Jde o fosforbronz - zatímco plechy z tohoto materiálu jsou vcelku běžně dostupné u p. Litomyského případně na Aliexpress beryliový bronz s dráty je problém. Buď jsem špatně hledal nebo opravdu sehnat fosforbroznový drát průměru okolo dvou desetin milimetru opravdu je tak trochu nadlidský úkol. Ovšem jak říká staré české přísloví - kdo hledá najde. Inu i já jsem se toho přísloví držel a našel jsem. Fosforbronzové struny se používají na tradiční indický hudební nástroj sitár (narozdíl od kytary, zde se používá výlučně oceli nebo niklu, jen struny od G dolů jsou bronzem a jen někdy fosforbronzem ovinuté). Není ovšem nutné hned shánět letenku do Dillí nebo Bombaje, struny se dají koupit i u nás. V obchodě Sitar strings vedou fosforbronzové dráty o průměrech od 0,2mm až po 1mm po pěti setinách. Koupit lze buď stříhané po 1,5 (případně 1,4) m nebo některé průměry na cívce 10m. SLožení materiálu sice uvedeno není, ale je dostatečně pružný (vyzkoušeno) na to, aby byl použitelný na sběrače proudu. Větší průměry by byly použitelné i na trolej, získal by tím dokonale přirozenou barvu... Web obchodu je http://www.sitarstrings.eu/, majitel (alespoň předpokládám) pan Jiří Dohnal je velice vstřícný a ochotný. No a pokud tento odkaz pro vás je zbytečný a zdroj fosforbronzového drátu máte alespoň na chvíli zastavte a něco o sitáru si přečtěte a poslechněte, stojí to za to.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků