Levne motory?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Levne motory?

Příspěvekod madet » čtv 16 dub, 2009 10:05 pm

Ahoj,

mate nekdo tip na levne motory, ktere by sly pouzit do pojezdu pro Brejlovce a Hektora?
Nejlip neco s osou na obe strany, aby se tam dal jednoduse osadit setrvacnik. Ale co nejlevnejsi...

Dik.
madet
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 16 dub, 2009 10:04 pm

Příspěvekod Myšpulín » pát 17 dub, 2009 4:51 am

Opravdu levný motorek (dokonce dva) získáš ze starých vadných PC CD mechanik (pozor, jsou tam tři a v těch novších už všechny krokové, které jsou nepoužitelné). Většinou jsou dvou velikostí, nižší o větším průměru a delší jako obroušený válec. Bohužel je v každé mechanice použit jiný typ motoru, přesto mají jedno společné. Jsou jednovývodové a nejradši mají 5V (i když vydrží víc - otázka, kolik a jak dlouho a s jakou zátěží). Pokud tedy seženeš dva stejné, doporučuji je zamontovat "zadečky" k sobě a zapojit do série (tzn. za sebou). Takto jsem v H0 remotorizoval BR118 a V200 a pro analog pohoda. Na digitálu jsem zatím netestoval. Takto je sice otáčková vazba až pomocí kolejnice, ale problém jsem nepozoroval.
U těchto motorků je problém, že výrobci už nemají pro tyto starší motorky datasheety na netu, takže se špatně porovnávají dva od různých výrobců (i když si myslím, že opravdický výrobce je jedna firma kdesi v Číně a dělá to s označením zadavatele), aby měly stejné základní hodnoty. Foto nemám, bude-li zájem, pokusím se nafotit, i když není pořádně co.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod madet » pát 17 dub, 2009 8:17 am

Diky, o tech z CD ROM vim, ale preferoval bych neco bezne koupitelneho, mimo jine i z toho duvodu ze tech lokomotiv na remotorizaci tu mam vic (stejnych, nebo minimalne s velmi podobnym ramem) a tak bych radeji mel pouzite jednotne reseni, nehlede na to ze predpokladam ze se spolehlivosti na tom nebudou nijak zazracne, tak bych si rovnou koupil neco do zasoby :-)

Taky bych rad takove, ktere maji 12V nominalni napeti, aby se tam dal dat jeden a chvili to vydrzelo jezdit.

Fotit netreba, par CD mechanik jsem uz rozebral :-) Tech fabrik je pravdepodobne vic, ale stejne vsechny okopirovaly nejaky stejny vzor v Japonsku nebo jinde a bouchaji to podle toho...
madet
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 16 dub, 2009 10:04 pm

Příspěvekod Myšpulín » pát 17 dub, 2009 3:30 pm

A co toto:
http://www.megamotor.cz/v3/script/default.php, dále na Produkty, Stejnosměrné motory MIG, MIG1822 nebo MIG2025.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Pája » pát 17 dub, 2009 7:09 pm

Na burze jsem viděl asi MIG cca 50,- -ale já bych si to tam nedal.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod ladino1 » stř 29 dub, 2009 1:39 pm

Na aukro jsou 12 V Mabuchi za 25,-. Ví někdo co by to mohlo být zač?
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Příspěvekod Luis0 » stř 29 dub, 2009 9:16 pm

ladino1 píše:Na aukro jsou 12 V Mabuchi za 25,-. Ví někdo co by to mohlo být zač?


Podle datashetu se jedna o dost nízkootáčkový motor, navíc s maximem účinnosti při ani ne 5000RPM. Nominální napájení 7,5V takže na 12 už to bude celkem dost mimo optimální křivku. Je to třípolový motor podle všeho průmyslového provedení. Osobně bych spíš radil z takových levných motorů použití MIGu už jen kvůli tomu že má hřídelku na obě strany a je pro pojezdy určený. A navíc točí víc otáček, takže se to dá rozumně zpřevodovat. tohle dle mého názoru točí až moc málo a při půl watu výkonu tomu po zpřevodování do pomala může chybět kroutící moment.
Luis0
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 01 bře, 2009 4:56 pm
Bydliště: Víska 6


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků