Jak na odlitek?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod Michal750 » čtv 09 dub, 2009 9:27 pm

Díky za info, akorát mě vrtá hlavou jak se asi ta forma na odlitek vyrobí.. Nevíte někdo jen pro zajímavost jak se to odlévá? Opět jsem trochu pokročil, tentokrát s podvozky, krásně šly vyřezat skalpelem. Přijde mě akorát že jsou dost tlusté, asi se budou muset trochu obrousit. Jinak díky za rady!
Michal750
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08 dub, 2009 4:24 pm

Příspěvekod Radek » pát 10 dub, 2009 3:31 am

HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Michal750 » sob 11 dub, 2009 5:09 pm

To odlévání mi přijde docela složité a upřímně si nedokážu představit, jak se dělá forma na celou mašinku. Ale zpět k mému modelu- pořídil jsem si malou vrtačku na vrtání tištěných spojů a zároveň i malou frézku. Hned jsem to vyzkoušel na okna kabiny a docela se to osvědčilo, akorát člověk musí být opatrný, protože se mi podařilo probrousit dvě přepážky u oken :? . Frézka je skutečně hodně ostrá. Když jsem si ověřil, že je poměrně složité odfrézovat jemné detaily, rozhodl jsem se pro mašinku bez závěsků na podvozcích. Až to budu mít vybroušené, co je lepší- stříkat mašinku fixírkou nebo barvit štětečkem?
Michal750
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08 dub, 2009 4:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 11 dub, 2009 5:51 pm

Vyzkoušej a uvidíš :D Fixírka je na nic, štětec taky - použij sprej nebo kup stříkací pistoli - viz další temata
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Michal750 » ned 12 dub, 2009 7:40 pm

Mašinku jsem bez větší újmy vybrousil, ale ještě pro ní nemám pojezd. Všiml jsem si, že na burze v Praze prodávají pojezdy myslím dva pánové- koho byste mi doporučili? Poraďte prosím, který je má lepší, popř. v čem. Díky!
Michal750
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08 dub, 2009 4:24 pm

Příspěvekod Pája » ned 12 dub, 2009 9:08 pm

Nějak jsem nenašel jestli celou dobu jde o H0,nebo TT a nebo něco jiného :?:
V TT je asi nejjednodušší a nejfunkčnější použít vše (motor a podvozky, ...) z hobby V100 a k tomu koupit odlitek rámu (jiná vzdálenost otočných čepů) cca 100,- u p. Bártka na burze v Praze.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Opracování odlitku

Příspěvekod Hanis85 » pon 13 dub, 2009 11:45 am

Výše uváděné metody a to odřezávání nálitků pilkou na železo nebo rozbrušovacím kotoučkem se mi zdají nevhodné pilkou se může stát že celý odlitek snadno praskne (už jsem jednomu to po tomhle zásahu opravoval) a kotoučel dělá hodně jemného prachu a jde to s ním pomalu. Já používím zásadně na odstranění náliků obyčejný vrták na železo cca 0.8 - 2 mm za cca 10 Kč a vrtačku na tištěné spoje za cca 100 Kč Made in China, celý nálitek 853 v H0 přeřežu za 3 min (ten spodek) mám s toho velké pyliny takže to pozametám a jinak okolí je dobré, okna to samé malý vrták a pohybem do boku nebo do kulata záleží podle tvaru řežu okno těsně u okraje zbytek malým pilníkem ze sady za 50 Kč podobná provenience (China, Větnam, aj) spotřeboval jsem 3 sady. Já jsem takhle dělala cca 100 odlitku a ta vrtačka mi vydržela těch 100 odlitků, po 2 letech jsem si koupil novou tu stejnou, takže nemám žádný Proxon i když jsem tomu na první pohled dával životnost 2 odlitky, ještě jsem si k tomu koupil precizni skličidlo za 110 Kč to je nutné aby jste ty vrtáky nebalily do novin k vuli upnutí vrták do svěrky, vydrží podle velikosti čím větší tím větší výdrž cca 5-8 odlitků v TT, pak je ohlodaný nebo praskne. Na vnitřky používím kulaté brusné smirky takové válečky co vypadají jako smirkový papír (kupuji v Bauhausu pod značkou Dremel cca 100 sada 10 ks spotřeboval jsem 3 ks) na stopce jde to podstatně rychleji než ty kamínky to je tak dobré na dobroušení. Tmelím to hlavně ty od Molaty ty dělené čela a tenké stěny polystyrénovým dvou složkovým tmelem na auta cca 100 Kč/300g v plechovce + tubička tvrdidla ředím ho C 6000 nitro na barvy tak abych ho měl jako kaši(naředit v původní plechovce pak kypnout požadované množství na noviny tam tepve přidat tvrdidlo to červené v přiložené tubě ne jinak:D viděl jsem jak si do 1kg plechovky a přinesl to do autolaků na reklamaci někdo dal celé to tvrdidlo to pak měl celé na 2 věci :cry: ) pak to obrousím a stříkám stříkacim tmelem Max do Motipu je to taky polystyrén potom klasika Airbrush Revell , Agama.
Hanis85
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04 led, 2008 10:09 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Michal750 » čtv 16 dub, 2009 7:24 pm

Zdravím, děkuji všem za zkušenosti, o které se podělili. V sobotu se chystám na burzu a rád bych si objednal nebo koupil pojezd. Poraďte prosím od koho, nemám v tom zkušenosti. Spěchá! Sobota se blíží...
Michal750
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 08 dub, 2009 4:24 pm

Příspěvekod JBr » čtv 16 dub, 2009 7:59 pm

Nechci te predem nejak zklamat, ale podle predchozich zkusenosti tam zadny pojezd asi nesezenes. Respektive, sezenes, ale neodneses si ho domu hned - budes si ho moct objednat, ale k odberu bude az tak za mesic dva. Doby, kdy se u panu Pletichy a Vilingera daly volne koupit pojezdy uz jsou davno pryc :(
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Jirka Zubek » pát 17 dub, 2009 5:56 am

A co koupit přímo hotový pojezd tady? http://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/s/ ... otivy.aspx

Některé jsou skladem a je možnost převzetí na burze...jo, a ještě máš 5% slevu do konce dubna!... :wink:

PS: Neznám tohoto výrobce výše zmíněných pojezdů...pokud někdo víte něco bližšího..kvalitu,kontakt,web atd. díky...
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod JBr » pát 17 dub, 2009 6:52 am

No, prave kvuli prekupnikum typu provozovatele tohoto webu se musi na pojezdy cekat podle poradniku. Jinak vyrobcem ja pan Vilinger, pojezd komplet mosaz, motorek nejaky obyc tripolovy (ale da se dodat vlastni motorek). Nez se zajede, tak je hlucnejsi, ale casem az se ochodi, tak je to lepsi. Mam 2 pojezdy na kocourech, 2 na brejlovce, 1 na 714 a 1 na hydru, vsechno zatim jezdi bez problemu. A cenove jsou u vyrobce o 300-500 Kc levnejsi, nez na zminenem webu.

Dalsim vyrobcem je pan Pleticha. Ma trosku jinaci konstrukci ramu na pojezdu, ale jinak je to +- stejne. Na zakazku mi delal pojezd na male lego v TT (dodaval jsem si malou Mashimu) a ten jezdi taky dobre.

Jinak nejake porovnani pojezdu ma VoVo u sebe na webu.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod VoVo » pát 17 dub, 2009 3:29 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 4:47 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Pája » pát 17 dub, 2009 6:44 pm

Otočné ? Asi si chtěl napsat kyvné,ale to asi taky nebudou,páč by to pak asi nesbíralo proud z kol a nebo ne?
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků