Upevnění odlitků na pojezd

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Upevnění odlitků na pojezd

Příspěvekod Mike » pon 02 bře, 2009 8:07 pm

Mám rozpracovanou Žehličku (110 / E 458) v H0, odlitek p. Číž, pojezd p. Pleticha. Trochu jsem se pozastavil nad tím, jak nejlépe vyřešit upevnění obou částí. Nejde mi jen o tento model, ale do budoucna i o modely další. Ačkoliv jsem prolezl co šlo, nenalezl jsem nic konkrétního. Jak to máte prosím vyřešené vy?
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod Tomáš » pon 02 bře, 2009 8:19 pm

no já mám odlitek nasazenej celkem volně na pojezd.Spodek (tu spáru mezi odlitkem a pojezdem) zatřu silikonem.Nanesu silikon na spodek odlitku a přiklopím.První stroj jsem slepil vteřiňákem,což se při údržbě ukázalo jako blbost.spoj byl velmi těžko rozebiratelný.Silikon se dá jednoduče proříznout žiletkou očistit a po opravě znovu stejně slepit.Pokud je můj výklad špatně pochopitelný zkusím nafotit
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Mike » pon 02 bře, 2009 8:37 pm

Díky, pochopil jsem to. Chtěl bych ale do odlitku udělat po obvodu jakýsi rám nebo úchyty a pojezd k němu připevnit pomocí šroubků. Tak hledám, jak to kdo má vyřešené.
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 02 bře, 2009 9:10 pm

Udělaj si ukotvení šroubků té kastle (navrtej díru do resinu nebo plast destičky co přilepíš na kastli), ze šroubků odřízni hlavičku, a šroub zalep vteřiňákem do té díry. Na pojezdu si vyměř kde ti vychází ty šrouby z kastle a navrtej díry do pojezdu. Kastli nasaď a zespodu upevni kastli pomocí matek co našroubuješ na pojezd. Osvědčené!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 02 bře, 2009 9:29 pm

Petr Zatrepalek píše:Udělaj si ukotvení šroubků té kastle (navrtej díru do resinu nebo plast destičky co přilepíš na kastli), ze šroubků odřízni hlavičku, a šroub zalep vteřiňákem do té díry. Na pojezdu si vyměř kde ti vychází ty šrouby z kastle a navrtej díry do pojezdu. Kastli nasaď a zespodu upevni kastli pomocí matek co našroubuješ na pojezd. Osvědčené!


Já bych to asi dělal Petře obráceně ;-)
Do kastle bych vlepoval matičky a šroubky pak zespodu připevňoval k rámu.
Matka zpravidla pro své zašroubování potřebuje víc místa (na klíč) než šroubek (na šroubovák ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2673
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Mike » pon 02 bře, 2009 11:43 pm

Díky všem za nápady. Jelikož je pojezd užší asi o 6mm než vnitřek odlitku, rozšířil jsem ho naletováním pásků s otvory na šroubky. Do odlitku zalepím protikusy z kuprextitu, na které přiletuji matičky.
Ještě jednou vám všem děkuji.
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 03 bře, 2009 6:46 am

Zdeńku to co píšeš je lepší na "rozborku" - já ty matky dávám ze spodu kvůli zachování úzkých stěn kastle, ta matička je přece jen širší. Matky nemám utažené a tak to bez problémů vyšroubuju pomocí pinzety...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 03 bře, 2009 9:28 am

Petr Zatrepalek píše:Zdeńku to co píšeš je lepší na "rozborku" - já ty matky dávám ze spodu kvůli zachování úzkých stěn kastle, ta matička je přece jen širší. Matky nemám utažené a tak to bez problémů vyšroubuju pomocí pinzety...


Jo už rozumím ! Já jsem ale také nemyslel že bych tu matku dával do stěny.
Matku bych v nějakém širším pouzdru ke stěně přilepil zevnitř. To má i tu funkci, že o takový přílepek se i rám vevnitř opře a nezapadá dál do útrob karoserie.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2673
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 03 bře, 2009 3:47 pm

No jo, to ale platí jen když neděláš prasátko nebo rosňu na pojezdu Pleticha a ještě s dekodérem :D :D Dělal jsem jich na několik na objednávku a užil jsem si víc než dost! Už aby Hektor měl to leptané prasátko na trhu, doufám že se dočkáme i té rosničky...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod alf » úte 03 bře, 2009 6:24 pm

Někde jsem zaslechl,že kdosi na upevnění použil suchý zip! :lol: Tak nevím.. :roll:
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod TTmili » úte 03 bře, 2009 6:49 pm

No já používám způsob alá matička ve stropě. Funguje drží su s tím spokojenej. Mám vlastně 4 matičky zapuštěný do stropu kousek za přepážkou strojovny a na pojezdu jsou upevněný šrouby tak aby nevypadávali ale aby byla vůle na dotahování atd. Jednoduchý to nějak extra není už jenom proto že se všechno musí vyměřovat na čtyřikrát ale je to spolehlivý.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 03 bře, 2009 7:43 pm

Petr Zatrepalek píše:No jo, to ale platí jen když neděláš prasátko nebo rosňu na pojezdu Pleticha a ještě s dekodérem :D :D Dělal jsem jich na několik na objednávku a užil jsem si víc než dost! Už aby Hektor měl to leptané prasátko na trhu, doufám že se dočkáme i té rosničky...


Jasně nedá se generalizovat !
Je to model od modelu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2673
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků