Stránka 1 z 1

Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 6:19 am
od petr2023
Po své prvotině v digitalizaci (Tillig TT Arriva) a hned řešení vzniklých problémů, jsem tomu dal další šanci a zkusil jsem zdigitalizovat další model a sice novinku od Tilliga - Vectron Dual mode.

Bohužel, opět se nedaří a zase jsou problémy. Vložil jsem do něj doporučovaný dekodér ZIMO - MN180N18. Po připojení k DCC ihned slabě svítí LED na obou čelech určené pro červená světla (v kroužku). Po zvolení libovolného směru, se standardně rozsvítí bílé LED a červená na patřičném čele se rozsvítí o trochu více, ale rozhodně to není tak jak v Analogu, kdy je opravdu vidět, že červené při jízdě svítí. Červená LED na čele, kde v tu chvíli svítí bílé stále slaboulince svítí dál.

Teda, že s digitálem jsou takovéhle problémy, že zatím u každého modelu po vložení dekodéru něco nefunguje, jsem tedy opravdu nečekal. Prosím tedy znovu o radu, co s tím. Je chyba v modelu, nebo se musí někde něco nastavit, aby ty červené svítili tak jak mají, nebo to je prostě při DCC provozu vlastnost a holt to tak je?

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 6:43 am
od Zlámalík
A nemáš tam zapnutý SUSI? CV #201 = 11 převede výstupy na logické (viz návod ZIMO, kapitola 3.24)
Já teď z hlavy nevím, na kterách výstupech jsou koncové LED, ale tam bych začal.

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 9:17 am
od petr2023
Nevím jestli je zapnutý. Mám-li být zcela upřímný, tak nevím co to SUSI je a k čemu slouží. Vzal jsem dekodér z krabičky a vložil místo analog propojky, nic víc jsem nedělal.

Jak jsem psal, jsem v tom totální amatér, tak bych čekal, že takto jednoduchá digitalizace bude snadná a toto by mělo stačit (tedy vyndat analogovou propojku a vložit dekodér). Jak se ale ukazuje, tak jsem se hluboce mýlil a každý stroj co se má digitalizovat bude potřebovat nějaký další zásah. Absolutně tomu nerozumím, jsem jen překvapen, že to takto snadno nejde.

Dobrá, odpoledne zkontroluji co je za hodnotu v tebou uvedeném CV a pokud tam bude jiné číslo, dám tam to 11 a uvidíme co bude dál :D .

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 10:36 am
od Zlámalík
Mám-li být upřímný, modelářství není o tom "něco vyndat z krabičky". Totální amatér nemůže jezdit ani na kole, jinak z něj spadne. Každá věc si žádá nějaké poznání a dovednosti.
Dekodér je počítač, který může mít stovky konfigurací. Protože konfigurace určuje, jak se model bude chovat - světla, motor, zvuky... A pro určitý model je potřebná ta správná. Neexistuje "standardní model", neexistuje "standardní dekodér" ani "standardní konfigurace". Jsou určité zvyklosti, jak se co nastavuje, ale jsou jiné podle výrobců a třeba i podle zemí. Němci preferují jiné nastavení než my. Třeba už jen proto, že máme Jacka, který určitý standard zavedl a udržuje, má smysl se jej držet.

To, že nastavíš SUSI, je krok 1. Dále je potřeba, aby výstupy dekodéru dělaly to, co mají. Řešení jsou dvě - nadatluješ to tam a vyzkoušíš, nebo to objednáš u prodejce či někoho jiného.
Pro ty světla zkus tohle nastavení:

CV61 = 97 (konfigurace výstupů dle ZIMO, ne NMRA)
CV33 = 1 (funkce F0, čelní světla vpřed na výstup FA0f)
CV34 = 2 (funkce F0, čelní světla vzad na výstup FA0r)
CV35 = 48 (funkce F1, koncová světla na výstupy FA3 a FA4) - to je to, co ti tam teď problikává, zde jsou SUSI výstupy
CV36 = 12 (funkce F2, dálková světla na výstupy FA1 a FA2)
CV37 = 3 (funkce F3, posun, čelní světla na výstupech FA0f a FA0r)

pak určení, kterým směrem má co svítit (tzv. efekty):

CV127 = 1 (výstup FA1, dálková světla vpředu jen při jízdě vpřed)
CV128 = 2 (výstup FA2, dálková světla vzadu jen při jízdě vzad)
CV129 = 2 (výstup FA3, konce vpředu jen při jízdě vzad)
CV130 = 1 (výstup FA4, konce vzadu jen při jízdě vpřed)

A tím bys to měl mít na ovladači takto:

F0 = čelní světla
F1 = konce
F2 = dálková světla
F3 = posun (dle německého svícení, pro další úpravy s přidáním tranzistorů, aby to svítilo dle tuzemských předpisů, viz můj web)

A můžeš si hrát s dalšími parametry :D

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 11:38 am
od petr2023
No ty kráso :o

Moc děkuji za obsáhlý popis. Ještě tedy navážu dalším dotazem. Kdybych použil tento typ dekodéru i v jiném modelu (co na rychlo vidím, tak třeba tento TILLIG 02764, nebo od MTB třeba TT721-141) , tak toto nastavení co jsi zde pospal, v případě nějakých obdobných problémů se světly, bude funkční i jinde, nebo toto platí jen pro tento konrétní typ lokomotivy/modelu?

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 12:16 pm
od Zlámalík
Vždycky záleží na tom, jaká světla jsou připojená na jakých výstupech. Takže jiný model a jiný výrobce to bude mít zaručeně jinak. Jen první dva výstupy (na čelní světla) jsou typicky shodné.
Princip je ale stejný - když vím, na kterém výstupu je jaké světlo, podle tabulky si tento výstup přiřadím pod žádané tlačítko. Kam je co zapojeno někdy víš a někdy ne, pak nezbývá než laborovat. Do Kocoura od Tilliga ti můžu nastavení poslat, MTB neprovozuju.

Najdi si manuál ZIMO (nevím, zda je někde i český), tam najdeš popisy k jednotlivým funkcím dekodérů.
Je toho dost, ze začátku ti ale stačí:
- adresa lokomotivy
- max/min rychlost
- světla (funkční výstupy)
- a jejich efekty (tam se nastavují i směrové závislosti).

Jestli máš centrálu, která umí připojení k PC, doporučím program ZCS (jen pro ZIMO dekodéry), tam je to pěkně graficky a v kolonkách roztříděno. Variantou je i JMRI Decoder Pro.

Re: Digitalizace Tillig Vectron Dual mode

PříspěvekNapsal: úte 16 čer, 2026 2:06 pm
od Ivan
A někdy jsou ve stejných modelech vlivem vývoje různé desky a pak to máš jinak i v rámci zdánlivě dvou stejných modelu.
Já na tom a DCC nejsem o moc dál než ty, takže zvukové si raději kupuji již digitalizované. Ono bych se do toho asi i dostal, ale raději v tuto chvíli věnuji čas jinde.