Regionova 814 TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Pawlik » stř 08 lis, 2023 9:57 am

Je to super! :wink:
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 lis, 2023 11:43 am

michal_d píše:Je-li souprava najetá v oblouku, tak měchy vypadají takto a věřím, že až budou z tmavého papíru, tak to bude fajn.
Regionova_12.jpg

Regionova_13.jpg

Horší je to při nájezdu do oblouku a nejhorší v obloucích protisměrných, ale s tím se nedá nic dělat. Původně zamýšlené tištěné řešení by hezčí nebylo.
Regionova_14.jpg

Za mě je to jednoduché a dobré řešení.

Mne by zajímalo jak se to chová v opačném protioblouku - když se ty měchy zaklesnou do sebe.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 08 lis, 2023 11:54 am

Proč by se zaklesly, když mají hladkou čelní plochu?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » stř 08 lis, 2023 12:04 pm

Tak tak, nic se nezasekne, to by se musely minout úplně a pak zase bylo jedno jakým směrem.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 lis, 2023 12:38 pm

Zlámalík píše:Proč by se zaklesly, když mají hladkou čelní plochu?


Ve směru na fotce se v protioblouku rozjezjedou - právě proto, že tu měchy nejsou pevně spojené.
V opačném se zaseknou a nějak se zachovají v nejhorším případě velké tuhosti papíru by mohli jeden z vozů i vykollejit - to je můj názor a proto se ptám jak se to chová v opačném protioblouku.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 lis, 2023 12:41 pm

Aha už jsem to zřejmě pochopil - ty měchy se nepřekrývají jen dotýkají - je to tak?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » stř 08 lis, 2023 12:56 pm

Zdenek Valter píše:Aha už jsem to zřejmě pochopil - ty měchy se nepřekrývají jen dotýkají - je to tak?

Ano, jsou to dva identické kusy jejich čelní stěny po sobě kloužou.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod jafobe » ned 12 lis, 2023 9:26 pm

michal_d píše:Kromě stavby vlastních stavebnic, je třeba také postupně pracovat na zásobě stavebnic cizí produkce. Zde bych rám prezentovat stavbu jednotek Regionova v TT. Základem jsou 3D výtisky zakoupené od p. Františka Noska na modelbazaru. V nabídce Regionova "duo", Regionova "trio" a Esmeralda 812+912. Mám nakoupené všechny varianty, pro začátek začnu stavbou klasiky 814+914.
Obsah stavebnice je na fotce a je principálně shodný pro všechny dodávané verze (navíc oproti dodanému stavu jsem již osadil ložiska se sběrem proudu do řídícího vozu) - tedy skříně všech dílů jednotky, pojezd nehnaných dílů, interiér nehnaných vozů nárazníky, přechodový měch a zasklení vyjma čelních oken. V případě tria je i pojezd a interiér pro 1 hnací vůz, který se předpokládá v modelu bez pohonu. Obsahem bohužel nejsou rozsochy / podvozky a skříně pro hnací vůz. Pravděpodobně se počítá s použitím dílů ze stavebnic LPH.

Příloha Regionova_01.jpg je dlouhodobě nedostupná.


Tak tento model mě taky čeká v šuplíku až bude víc času a nálada... :oops:
Jinak i pro ostatní, co se týká interiéru hnacího vozu a rozsoch, tak z toho co jsem s ním probíral nebyla a asi ještě není hlavně kvůli pojezdu, protože by se musela udělat varianta buď pro jeden konkrétní pojezd který si pořídí on, nebo ji dělat pro víc, jenže v době kdy to tvořil na to aby kupoval pojezdy a dělal k nim interiér a další na to neměl jakožto studující zbytečné finance. I jsem tak trochu přemýšlel jestli nu jeden z těch lepších (teda ALS, kde by byl dostatečný prostor pro celý interiér) nevěnovat aby to mohl dotáhnout do konce... Tak jak to má se tam dá použít trohu upravený pojezd od stavebnice LPH.

DSC05838.jpg


Ale možná kdyby jsi mu ukázal cestu jak by mohl vytvořit i pojezd s interiérem vlastní konstrukce, třeba by se vydal i touto cestou, řekl bych že vlohy pro to dotáhnout to do konce by měl. :wink: A kdyby to prodával komplet i s pojezdem mohl by mít i víc zájemců, což by ho mohlo motivovat k další tvorbě.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zlámalík » ned 12 lis, 2023 11:14 pm

Jaromíre, nechci být zpátečník, ale pokud existuje pojezd ALS, neřešil bych nic jiného. My jsme s Bedlischem kdysi zkoušeli navrhnout pojezd pro 810 sami, v době, když ještě ALS nebyl na trhu - a skončili jsme u návrhu velice podobného. A koupili jsme ALS. Tato kombinace uspořádání, vlastností a vzhledu je dle mého nejlepší.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » pon 13 lis, 2023 8:12 am

ALS pojezdy jsou výborné, ale kupovat od nich hotový pojezd mi přijde zbytečné. Ten jejich frézovaný rám mě na fotkách moc nepřesvědčil. Možná se pletu, ale v okamžiku kdy se na 810 trochu vylepší stupačky, tak se budou muset v rozích rámu odfrézovat boky, aby šel pojezd vkládat do kastle, rovněž postrádám nějaké výškové uložení, ale třeba mají na webu fotky nějakého prototypu. U Regionovy budou úpravy rámu zcela jistě, za to mi cena 3799Kč přijde příliš. Beru od nich tedy pouze převodovky - což je stejně základ celého pojezdu a dále kardany a pouzdra.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » pon 13 lis, 2023 8:12 am

ALS pojezdy jsou výborné, ale kupovat od nich hotový pojezd mi přijde zbytečné. Ten jejich frézovaný rám mě na fotkách moc nepřesvědčil. Možná se pletu, ale v okamžiku kdy se na 810 trochu vylepší stupačky, tak se budou muset v rozích rámu odfrézovat boky, aby šel pojezd vkládat do kastle, rovněž postrádám nějaké výškové uložení, ale třeba mají na webu fotky nějakého prototypu. U Regionovy budou úpravy rámu zcela jistě, za to mi cena 3799Kč přijde příliš. Beru od nich tedy pouze převodovky - což je stejně základ celého pojezdu a dále kardany a pouzdra.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod jafobe » pon 13 lis, 2023 3:44 pm

Zlámalík píše:Jaromíre, nechci být zpátečník, ale pokud existuje pojezd ALS, neřešil bych nic jiného. My jsme s Bedlischem kdysi zkoušeli navrhnout pojezd pro 810 sami, v době, když ještě ALS nebyl na trhu - a skončili jsme u návrhu velice podobného. A koupili jsme ALS. Tato kombinace uspořádání, vlastností a vzhledu je dle mého nejlepší.

Já to vím že to je asi to nejlepší co se dá sehnat, jednu jeho stavebnici mám doma, ale ne každý do toho chce tolik investovat... a ne každý si ho sám složí ze stavebnice aby ušetřil pár set korun které zase utratí za nářadí co k tomu bude potřebovat pokud ho teda už doma nemá...

michal_d píše:ALS pojezdy jsou výborné, ale kupovat od nich hotový pojezd mi přijde zbytečné. Ten jejich frézovaný rám mě na fotkách moc nepřesvědčil. Možná se pletu, ale v okamžiku kdy se na 810 trochu vylepší stupačky, tak se budou muset v rozích rámu odfrézovat boky, aby šel pojezd vkládat do kastle, rovněž postrádám nějaké výškové uložení, ale třeba mají na webu fotky nějakého prototypu. U Regionovy budou úpravy rámu zcela jistě, za to mi cena 3799Kč přijde příliš. Beru od nich tedy pouze převodovky - což je stejně základ celého pojezdu a dále kardany a pouzdra.

Kdyžtak mohu nafotit ten rám co mám doma, třeba i s nějakými mírami.
Ty jsi schopen si nechat udělat rám vlastní, takže ti stačí jen polotovary na převody a náhon k nim, rozložení si dopočítáš pro lept nebo výpalek. Já pár dalších modelářů tady by si s tím asi taky poradili, ale je to o času a o pohodlí. Ono ten frézovaný rám to docela prodraží, ale zase je to už odzkoušené a sedne si to jak má...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 15 lis, 2023 11:28 pm

Michale, tady se můžeš podívat, jak ten rám vypadá v praxi: https://tt120.zlamal.cz/810-na-pojezdu-als-racing/
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » čtv 16 lis, 2023 11:26 am

Zlámalík píše:Michale, tady se můžeš podívat, jak ten rám vypadá v praxi: https://tt120.zlamal.cz/810-na-pojezdu-als-racing/

Pěkné fotky čistě zpracovaného pojezdu. Ale troufám si říct, že bez ofrézování by do této stavebnice použít nešel a ještě by bylo třeba na výtiscích vyřešit nové zámky pro správné výškové uložení. Jak to vychází výškově na té 810? Na poslední fotce mi přijde že sedí nějak vysoko, ale je to možná tím, že zatím chybí bižuterie na spodku. Časem dám na stánky rozměry rámu ke kterým jsem dospěl, tak bude možnost porovnání.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod jafobe » pon 20 lis, 2023 5:35 pm

michal_d píše:
Zlámalík píše:Michale, tady se můžeš podívat, jak ten rám vypadá v praxi: https://tt120.zlamal.cz/810-na-pojezdu-als-racing/

Pěkné fotky čistě zpracovaného pojezdu. Ale troufám si říct, že bez ofrézování by do této stavebnice použít nešel a ještě by bylo třeba na výtiscích vyřešit nové zámky pro správné výškové uložení. Jak to vychází výškově na té 810? Na poslední fotce mi přijde že sedí nějak vysoko, ale je to možná tím, že zatím chybí bižuterie na spodku. Časem dám na stánky rozměry rámu ke kterým jsem dospěl, tak bude možnost porovnání.


Co se šíře a délky týče pojezdu týče (tak pokud je Zlámalíkův pojezd shodný s mým) a 3D tisku od Františka (pokud na něm něco neměnil, ale řekl bych že spíš ne...), tak se to do kasle šířkově i délkově bez problému vejde i s rezervou, viz foto...

pojezd.jpg

Porovnání s upraveným pojezdem LPH a s vnitřním prostorem tisku kastle regionovy.

DSC06697x.jpg

DSC06698.jpg


Co se uložení kasle na fotce Zlámalíka týče, sedí mu to trochu výš než by mělo, on vrch pojezdu bude o něco výš než kam by se dostala podlaha interiéru při zmenšení do modelové velikosti. Mosazný pojezd bude mít mým odhadem vchní stranu asi o 2mm výš než vrch pojezdu stavebnice LPH.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků