Regionova 814 TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » sob 04 lis, 2023 3:44 pm

Kromě stavby vlastních stavebnic, je třeba také postupně pracovat na zásobě stavebnic cizí produkce. Zde bych rám prezentovat stavbu jednotek Regionova v TT. Základem jsou 3D výtisky zakoupené od p. Františka Noska na modelbazaru. V nabídce Regionova "duo", Regionova "trio" a Esmeralda 812+912. Mám nakoupené všechny varianty, pro začátek začnu stavbou klasiky 814+914.
Obsah stavebnice je na fotce a je principálně shodný pro všechny dodávané verze (navíc oproti dodanému stavu jsem již osadil ložiska se sběrem proudu do řídícího vozu) - tedy skříně všech dílů jednotky, pojezd nehnaných dílů, interiér nehnaných vozů nárazníky, přechodový měch a zasklení vyjma čelních oken. V případě tria je i pojezd a interiér pro 1 hnací vůz, který se předpokládá v modelu bez pohonu. Obsahem bohužel nejsou rozsochy / podvozky a skříně pro hnací vůz. Pravděpodobně se počítá s použitím dílů ze stavebnic LPH.

Regionova_01.jpg
Naposledy upravil michal_d dne sob 04 lis, 2023 3:49 pm, celkově upraveno 1
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova TT

Příspěvekod michal_d » sob 04 lis, 2023 3:49 pm

Stavbu jsem začal stavbou hnacího pojezdu pro 814. Kvůli velkému rozvoru zde volím pružně uložené převodovky od ALS. Tyto převodovky mám použity v modelech 810 a jsem s nimi velmi spokojen. Základ pojezdu je ze 4 vrstev mosazných výpalků (výpalky jsem nechal vyrobit na idilně). Motor bude přišroubovaný 3D tištěným ložem.
Regionova_02.jpg

Regionova_03.jpg

Regionova_04.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » sob 04 lis, 2023 3:54 pm

Rozsochy na rámech ze stavebnice poměrně přesně odpovídají těm ze stavebnice LPH. Tedy oproti skutečnosti se dost liší. Pro hnací vůz jsem rozsochy vyřešil 3D tiskem. Kvůli jednotnému vzhledu jsem model připravil co nejpřesněji dle tvaru ve stavebnici, byť by 3D tisk umožňoval se přiblížit realitě výrazně lépe. Pro mě je důležitější aby na obou vozech jednotky vypadali shodně. Kdo nemá tiskárnu, může s úspěchem použít díly ze stavebnice LPH.
Regionova_05.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » sob 04 lis, 2023 9:36 pm

Dále jsem pojezd osadil sběrači proudu. Sběrače jsou fosforbronzová struna 0,3mm naletovaná na pásku cuprextitu přišroubovaném plastovým šroubkem M2. Pro motor jsem zkusmo vytiskl lože z PLA. Finální lože bude z resinu a budou na něm čelní stěny nádrže a ostatních beden.
Regionova_06.jpg

Rozsochy na obou vozech jsou si dostatečně podobné.
Regionova_07.jpg

Když už byly oba vozy na kolech, tak jsem vyzkoušel "průjezd" oblouky s dodávaným měchem. Bohužel se potvrdila moje domněnka, že takto to nepůjde - souprava by neprojela protioblouky R310 bez vloženého rovného úseku. Sice to není modelová situace, ale na kolejištích se běžně vyskytuje.
Regionova_08.jpg

Přechodový měch tedy budu muset vyřešit jinak. Asi to zkusím klasicky, že na každém voze bude polovina a v obloucích se bude otevírat nevzhlední mezera. Ještě mě napadla nějaká papírová harmonika, ale to jsem nikdy nezkoušel a asi by to vypadalo také blbě.
Neřešil někdo stejný problém?
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Pawlik » ned 05 lis, 2023 7:10 am

Ahoj, dělal jsem to u Albatrosa a podle mě to vypadá lépe, než prosvítající mezera.
Viz
viewtopic.php?f=15&t=14120&start=300#p314332
viewtopic.php?f=15&t=14120&start=315#p314455
viewtopic.php?f=15&t=14120&start=315#p314457

Lokomotiva má dvě možnosti spřažení s tendrem. Nakrátko (do vitríny), kdy v prudkých obloucích koliduje tendr se schůdky na budce, nebo s větší vzdáleností pro provoz.
Mám to spřažené nakrátko a přesto to projede protisměrný oblouk 360 mm bez mezipřímé - ten měch totiž funguje jako tlačná pružina a to stačí k tomu, aby spřáhlo bylo trvale natažené tendr s budkou o nějakou desetinku nekolidoval.
Při jízdě tendrem dopředu prudkými oblouky, už to vyžaduje spojení s větší vzdáleností.

Ten měch je poddajný úhlově, ale tuhý příčně a svisle, čili pro tvoji aplikaci by bylo potřeba použít pouze jeden pásek papíru se svislými ohyby. I tak si myslím, že to může vypadat dobře.
A nebo použít dva plnohodnotné měchy ze dvou pásků a oproti sobě je rozepřít kluznicí jako mám na budce Albatrosu.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Ivan » ned 05 lis, 2023 8:22 am

Já myslel, že děláš jen staré epochy, a najednou přijíždí parádní Regina!
Pojezd jsi vyřešil pěkně, mám od als pojezd na M152 a M131. S prvním jmenovaným si musím ještě pohrát, ale jsou fajn a až se vychytají, věřím, že budou dobře sloužit.

Můžu mít dotaz ohledně vypalování plechu na zakázku? V jakém formátu jsi jim dodal podklady? Výkres s kotami, nebo přímo nějaký vektorovy soubor třeba z cadu? Nebo Corel?

Papírové přechodové měchy měly u jednotky Bpjo z produkce BTTB. Myslím, že to bude ideál řešení.
Kdysi jsem měl rozdělaný projekt domácí segmentovky, kde jsem měl protioblouk cca R310 (možná dokonce více, stavím z flexi) a problém měly občas i patra Bmo Kuehn. Tak jsem to radikálně překopal a vložil cca 6 cm přímou. Od té doby mi protioblouk nesmí na kolejiště, to raději něco oželet.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » ned 05 lis, 2023 9:57 am

Pawlik píše:Ahoj, dělal jsem to u Albatrosa a podle mě to vypadá lépe, než prosvítající mezera. ...

Díky, přesně tohle jsem potřeboval vidět. Parádní nápad i provedení.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » ned 05 lis, 2023 10:14 am

Ivan píše:Já myslel, že děláš jen staré epochy
....
Můžu mít dotaz ohledně vypalování plechu na zakázku? V jakém formátu jsi jim dodal podklady? Výkres s kotami, nebo přímo nějaký vektorovy soubor třeba z cadu? Nebo Corel?
....


Já dělám právě hlavně přelom 5 a 6 epochy, a pak různé odbočky na zajímavá vozidla starších epoch. Ale jestli budu mít jednou prostor na nějaké pořádné kolejiště, tak bude situované +- na přelom tisíciletí. Ale moc to neprezentuji, protože to dělá spoustu lidí a nic nového bych k tomu nepřidal... Regionovu jsem se rozhodl prezentovat, protože na to jak běžná je, tak se na netu najde pohříchu málo prezentovaných staveb a vlastně i hotových jednotek.

K výpalkům:
Nechávám dělat na idilna.cz. Je to jednoduché, na webovém prostředí se nahraje výkres v dwg nebo dxf a vybere se materiál a tloušťka. Dokonce na hlavní stránce je možnost předběžní rychlé kalkulace, takže se to nechá vyzkoušet i bez přihlášení. Výkres musí být v měřítku 1:1 bez kót, poznámek atd. Prostě jenom kontura. Co díl, to samostatný výkres. Nevím jestli .dxf z corelu bude to správné, protože většinou obsahuje překrývající se kontury. Po nahrání na web se spočte délka řezu a počet kontur, takže to jde vyzkoušet. K ceně která je vidět po nahrání dílu se při první výrobě připočítává cena TPV, což u malých dílů někdy i přesáhne cenu za materiál a řezání. Proto většinou slučuji více dílů do jednoho a spojovací můstky pak vyřežu. Zaslání a platba na dobírku cca za dva týdny po objednání. Po přihlášení máš na stránkách něco jako svůj eshop, kde vidíš dříve vyrobené plechy a můžeš objednávat opakovaně už bez poplatku za TPV. Za mě je to pro modeláře geniální služba.
Naposledy upravil michal_d dne ned 05 lis, 2023 3:29 pm, celkově upraveno 1
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 10:22 am

Jetě mne napadá měchy vytisknout - mám teď malou zkušenost s gumovými filamenty - nicméně tady by to chtělo malou trysku 0,25 mm.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » ned 05 lis, 2023 11:54 am

Zdenek Valter píše:Jetě mne napadá měchy vytisknout - mám teď malou zkušenost s gumovými filamenty - nicméně tady by to chtělo malou trysku 0,25 mm.

Flexibilní filament mám, ale i při 1 perimetru je to děsně tuhé. To by v TT nefungovalo.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 lis, 2023 1:38 pm

michal_d píše:Přechodový měch tedy budu muset vyřešit jinak. Asi to zkusím klasicky, že na každém voze bude polovina a v obloucích se bude otevírat nevzhlední mezera. Ještě mě napadla nějaká papírová harmonika, ale to jsem nikdy nezkoušel a asi by to vypadalo také blbě.
Neřešil někdo stejný problém?

tiez ma tento problem caka
IMG_6161.jpeg

planujem vyskusat tento resin uz som mal nejake vytlacky v ruke a je to naozaj velmi jemne a pruzne, kriticka bude hrubka navrhu aby sa to este pocas tlace nepotrhalo
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod Ivan » ned 05 lis, 2023 7:45 pm

michal_d píše:
K výpalkům:
Nechávám dělat na idilna.cz. Je to jednoduché, na webovém prostředí se nahraje výkres v dwg nebo dxf a vybere se materiál a tloušťka.
.......


Díky moc za info, to je pro mne skvělá zpráva! Na Corel jsem se ptal, protože to spousta "vypalovačů" tak kreslí, já zas umím DXF, takže to určitě někdy vyzkouším.

A ještě technická ... 1:1 znamená, že můžu kreslit v metrech, nebo milimetrech?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » ned 05 lis, 2023 8:05 pm

Ivan píše:
michal_d píše:...
A ještě technická ... 1:1 znamená, že můžu kreslit v metrech, nebo milimetrech?

V milimetrech. Je dobré že po nahrání výkresu se rovnou ukážou mezní rozměry a délka řezu včetně jednotek "mm". Pro ilustraci obrázek z prostředí po přihlášení na webu.
idilna.JPG
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » úte 07 lis, 2023 7:46 pm

Tak jsem zkusil papírovou harmoniku dle Pawlikova doporučení - a ano to půjde. Zatím jsem pouze zkusmo naohýbal dva překřížené pásky z bílého kancelářského papíru a nalepil je na destičku kryjící původní otvor, ale vzhledovém vyladění rozměrů destičky a měchu to bude ono. Samozřejmě použiji barevný papír. Na vozy jsem osadil nárazníky ze stavebnice (pozor na to, že mezivozové na rozdíl od čelních nemají svrchu stupačku). Nárazníky jsou zcela ploché, tudíž jsem je pro zamezení zaklesávání zabrousil do oblouku. Dále jsem provizorně osadil kinematiky (akorát se krásně vejdou PEHO100 s magnetem) a vozy spojil pevnou spojkou. Délku spojky jsem ladil bez měchů a po jejich instalaci by asi šla lehce zkrátit. Měchy s přehledem vymezí axiální vůli kinematiky v staženém stavu, nicméně spojení nárazník na nárazník nebude úplně možné, oblouky R310 jsou prostě malé...
Regionova_10.jpg

Regionova_15.jpg

Regionova_11.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Regionova 814 TT

Příspěvekod michal_d » úte 07 lis, 2023 7:50 pm

Je-li souprava najetá v oblouku, tak měchy vypadají takto a věřím, že až budou z tmavého papíru, tak to bude fajn.
Regionova_12.jpg

Regionova_13.jpg

Horší je to při nájezdu do oblouku a nejhorší v obloucích protisměrných, ale s tím se nedá nic dělat. Původně zamýšlené tištěné řešení by hezčí nebylo.
Regionova_14.jpg

Za mě je to jednoduché a dobré řešení.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků