Můj kamerový vůz TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 03 pro, 2023 3:13 pm

Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » ned 03 pro, 2023 6:30 pm

To co odkazujete, je to, co má kolega, myslím. 4K samo o sobě nic neznamená, když to má objektiv asi jako dírku na šroubek, holt to světlo tam nepřijde a zesílení zesílí i šumy. Je to jak s levným foťákem.

Jak jsem psal, objednal jsem nějaké kamery na pokusy, dorazí kolem Vánoc, tak to srovnám a uvidíme. Vzal jsem tři kostky rozměru cca 3x3 cm, aby to s odřenýma ušima projelo i na TT, některé jsou s WiFi, pak tuhle placatou a taky dvě menší, cca do 2 - 2,5 cm. Bude toho těchto šest kousků, tak jsem zvědavý:

Kamery Ali.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Bela1 » ned 03 pro, 2023 7:22 pm

Díky za info. U té, co mám nainstalovanou se píše 1080P HD. Jsem rád, že už v té velikosti nabízí 4K. Jak ale píše Zlámalík, není to jen o rozlišení, ale také o světelnosti.
Lepší kamery mají i stabilizaci obrazu, ale to už jsme někde jinde.
Zatím mám HD. Až mě to popadne, tak můžu pořídit jinou. :)
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod BohousP » ned 03 pro, 2023 11:01 pm

Kamerový vůz v N - 10 let starý článek, (bez wifi). https://www.honzikovyvlacky.cz/2013/03/06/kamerovy-vuz-v-n-ku/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Trainmaniak » pon 04 pro, 2023 5:54 am

Spíše pro pousmání a rozhodně ne pro inspiraci sem dávám dva odkazy, jak jsem tuto věc řešil já před mnoha a mnoha lety... :D
http://www.trainmania.info/zapisky2007.html#mobil1
http://www.trainmania.info/zapisky2010.html#mobil2
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Bela1 » pon 11 pro, 2023 5:47 pm

Zdravím.
To video, zvlášť z roku 2010 vůbec není k pousmání. Je docela pěkné. Ostrost není špatná, jen obraz se trochu vlní. Teď už mikrokamery mají parametry tehdejších mobilů, někdy i lepší. Jak jsem viděl i jinde, na velkých obloucích u velkých kolejišť pevná kamera nevadí.
Já mám kolejiště malé. Mám tam R310 a další, tuším že R355. Na těch malých obloucích to hodně vadí. Proto jsem šel do natáčení kamery. Samozřejmě to není žádný zázrak, jen trochu mechaniky.
Co se týká odkazu na honzikovyvlacky (měřítko N). Ta úvaha, čím blíže budou podvozky k sobě, tím bude lepší snímání v obloucích, je zajímavá, ale není přesná. Podvozky daleko od sebe představují v podstatě sečnu kružnice a o to více osa vozu vidí ven ze zatáčky. V ideálním případě se přiblíží k tečně, ale pořád to nevidí do zatáčky.
Já jsem využil natáčení předního podvozku proti rámu u plošinového vozu. Podvozek se natočí asi o 12 st. (na R310). Toho využívám k natáčení kamery.
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod BohousP » pon 15 led, 2024 8:41 am

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 15 led, 2024 9:12 am

Vydržte, mám 6 kusů různých kamer doma, udělám srovnání, jen potřebuji chvíli čas.
Odkazovanou mám taky, ale nebude nic moc, s ohledem na čočku. Zatím se nejlíp chovají "kostky" - čím větší, tím lepší - a jde jen o to, aby se vešly do tunelu :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jafobe » pon 15 led, 2024 3:45 pm

Zlámalík píše:Vydržte, mám 6 kusů různých kamer doma, udělám srovnání, jen potřebuji chvíli čas.
Odkazovanou mám taky, ale nebude nic moc, s ohledem na čočku. Zatím se nejlíp chovají "kostky" - čím větší, tím lepší - a jde jen o to, aby se vešly do tunelu :D


Jednu "kostičku" co by neměla mít problém s průjezdným profilem v TT mám taky doma na zkoušení, jen čas není... Její uložení nebude ale takovéto, je to jen položené na prvním podvozku co jsem měl po ruce kvůli představě o velikosti...

P1090161.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Myšpulín » pon 15 led, 2024 3:47 pm

Zlámalík píše:Vydržte, mám 6 kusů různých kamer doma, udělám srovnání, jen potřebuji chvíli čas.
Odkazovanou mám taky, ale nebude nic moc, s ohledem na čočku. Zatím se nejlíp chovají "kostky" - čím větší, tím lepší - a jde jen o to, aby se vešly do tunelu :D

Když už budeš porovnávat na tu díru, nezapomeň prosím, že tu jsou i tací, co ji mají trošku větší - H0. Stačí podle NEM.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 15 led, 2024 9:10 pm

Když kouknete na ten obrázek s šesti kamerami výše, tak:
V horní řadě se první dvě do profilu TT ještě vejdou, třetí už ne, resp. vyžaduje posadit 5 mm nad TK a nesmí být natěsno tunel. Ta je ale samozřejmě ta nejlepší - takže pro H0 to bude asi jasná volba. Tyhle mají i wifi.
V dolní řadě jsou kamery menší, ale taky méně kvalitní. Ta prostřední nemá ani vlastní aku.
Nemám tam ještě oblíbenou SQ11 (viz foto od jafobeho), už je na cestě, ale nečekám zázraky i když pro eNkaře by to mohla být volba.
Zkusím to nějak porovnat, potřebuju na to ale čas a prostor - hlavně jde o to, že při běžném domácím osvětlení to vidí naprostý PRD, resp. ono to vidí, nějak to i vypadá, ale v obraze je moc šumu a slitých ploch od MPEG komprese. Prostě nic, co by se dalo s klidem publikovat. Ty videa od MiKo&Endy, co jsou na YT, jsou natáčený na GoPro Mini, což je přece jen kamera o třídu a pár tisíc výše. Aby to bylo jasné a čisté, chce to ekvivalent cca 400 W žárovky na každý metr délky kolejiště (čili dva průběžné LED pásky 20 W/metr vedle sebe, nebo 54W zářivkovou trubici). Nad Malou Pakou mám jeden pásek 24 W/metr, svítí to jak na operačním sále a není to ještě ono.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » ned 21 led, 2024 8:52 am

Tak včera proběhl test, výsledky jsou... Nemá se mluvit neslušně, tak řekněme, že jsou rozpačité. Zkusím to nějak sesumírovat a dám to někam sem na fórum.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jafobe » ned 21 led, 2024 10:29 pm

Zlámalík píše:Tak včera proběhl test, výsledky jsou... Nemá se mluvit neslušně, tak řekněme, že jsou rozpačité. Zkusím to nějak sesumírovat a dám to někam sem na fórum.

Copak vězí za tou rozpačitostí, jestli to není tajné?

Co bych já od většiny takových kamer nečekal je že budou zaostřené na blíž. Kostrukčně to bude spíš fixfokus zaostřený na cca 1-3 metry a zbytek ostrosti je jen na cloně a konstrukci objeltivu, takže trať kousem před vozem bude neostrá (tam by se musel buď objektiv přeostřit, pokud to jeho konstrukce dovolí, nebo použít něco jako předsádkovou čočku...
šum a horší kresba... tam by asi stačilo dát kolem kamerky pár svítivějších diod, ty by mohli stačit aby ten nejdůležitější kus záběru byl trochu líp nasvícený.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod dudlifuk » ned 21 led, 2024 11:01 pm

pred casom som robil pokusy s kamerou z endoskopu, bola to trubicka o priemere cca 6mm a dlzke 5cm, idealne ostrila vo vzdialenosti cca 10cm, aj svetelnost bola vyhovujuca. podarilo sa mi zohnat aj miniaturny wifi modul. kamera mala napajanie 3,3V a wifi 12V, co vyzadovalo upravu napajania stepdown menicom. problem zacal byt s velkostou baterie a menicom. mozno sa do toho este pustim ak narazim na tu spravnu krabicku.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jurazbabic » pon 22 led, 2024 11:44 am

dudlifuk píše:pred casom som robil pokusy s kamerou z endoskopu, bola to trubicka o priemere cca 6mm a dlzke 5cm, idealne ostrila vo vzdialenosti cca 10cm, aj svetelnost bola vyhovujuca. podarilo sa mi zohnat aj miniaturny wifi modul. kamera mala napajanie 3,3V a wifi 12V, co vyzadovalo upravu napajania stepdown menicom. problem zacal byt s velkostou baterie a menicom. mozno sa do toho este pustim ak narazim na tu spravnu krabicku.

Ten WiFi modul je vevnitř určitě na 3.3V.
A zeptám se úplně blbě: k čemu baterka když mám cca 12V v koleji?
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pawlik a 20 návštevníků