Můj kamerový vůz TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 7:34 pm

No a teď ke konstrukci - kamera je nezvykle kulatá, nevím, jaký je důvod. Aby stála, dodává se k ní násuvná botka, ale o moc se to nezlepší.

2024-01-18 21.06.46.jpg

Zepředu nic zajímavého, okolo čočky jsou pod krytem přisvětlovací IR diody pro noční vidění. Průměr těla kamery je 30 mm.
Zezadu - slot na SD kartu, MicroUSB konektor a Reset. Vedle něj utopená stavová LED.

Zprovoznění kamery - nainstalovat aplikaci, být připojený k domácí wifi, zapnout kameru na napájení a stisknout Reset. V aplikaci nastavit parametry domácí Wifi (SSID a heslo), vybrat spojení přes Wifi, aplikace vygeneruje QR kód, ten ukázat na kameru - hotovo.

Pak to vypadá asi takto:

2024-01-30 21.38.25.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 7:44 pm

No a to nejlepší je uvnitř:

2024-01-31 11.32.37.jpg

Kamera se skládá kopulky se snímačem a přisvětlením (jde ještě rozebrat) a dvou desek elektroniky.
Dobrá zpráva je, že elektronika má cca 26 mm na šířku, vejde se tedy do TT. Když se ořízne zadní kulatá strana tak, aby lehce kryla výšku elektroniky, dá se to celé udělat jako krabička nebo i zatáhnout do smršťovací bužírky tak, aby elektronika ležela na plošinovém voze a hlava koukala mezi nárazníky kupředu (šikovnější si to celé udělají 3D tiskem). Jen pozor, kamerovou hlavu je potřeba přilepit k těm sloupkům, normálně drží zapřená o kryt, který jsme sundali.

Edit: Zapomněl jsem napsat, že vevnitř krytu je ještě samolepka asi 2x 1 cm s wifi anténou - napřed vycvaknout z desky koncovku spojovacího drátku (tahem vzhůru) a samolepku opatrně z krytu odlepit. Pak nainstalovat vhodně jinam.

V eNku to jde taky, dá se to totiž celé otočit - od desky vede ke kamerové hlavě páskový vodič, který když se natáhne a šikovně složí o 90°, dovolí umístit čip správně a elektroniku nasvislo:

2024-01-31 11.32.52_1600.jpg

Pak se musí asi použít hlubinový vůz nebo udělat něco jen s bočnicemi a elektroniku zasadit mezi bočnice podobně, jako jsou řešeny návěsy na přepravu skleněných tabulí.
Naposledy upravil Zlámalík dne stř 31 led, 2024 10:21 pm, celkově upraveno 2
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 7:58 pm

Poslední věc je napájení:
a) koupit malou powerbanku a napájet to z ní
b) udělat si sběr z kol vagónu a sestavit malý napájecí zdroj 5 V:

2024-01-31 18.31.39.jpg

Tohle je V100, ze které se dá nejsnáz sundat kapota, pak destička s měničem z Číny (ale stačil by usměrňovací můstek, kondentzátor a stabilitátor 78L05) a to je připojeno na původní USB konektor kamery. Jedem.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jafobe » stř 31 led, 2024 8:10 pm

Zlámalík píše:
2024-01-31 18.31.39.jpg

Tohle je V100, ze které se dá nejsnáz sundat kapota, pak destička s měničem z Číny (ale stačil by usměrňovací můstek, kondentzátor a stabilitátor 78L05) a to je připojeno na původní USB konektor kamery. Jedem.

Takže vlastně ne kamerový vůz, ale přímo kamerový vlak... 8) :mrgreen:
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 8:16 pm

Aplikace dovoluje nastavit jas i kontrast záznamu, takže se dá i doladit scéna. U mně je bolestí to světlo nahoře (LED pásek 24 W/metr v trubkovém profilu), ale to bude nějak podobně všude. Přesto si s tím kamera celkem poradila. Aplikace ukládá videa do sebe, tam jsou pak k prohlédnutí a dají se exportovat volbou "Uložit do lokálního alba)" pak se objeví normálně v Galerii fotek (tedy aspoň v Androidu).

2024-01-31 21.05.09.png
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 8:16 pm

jafobe píše:
Zlámalík píše:
2024-01-31 18.31.39.jpg

Tohle je V100, ze které se dá nejsnáz sundat kapota, pak destička s měničem z Číny (ale stačil by usměrňovací můstek, kondentzátor a stabilitátor 78L05) a to je připojeno na původní USB konektor kamery. Jedem.

Takže vlastně ne kamerový vůz, ale přímo kamerový vlak... 8) :mrgreen:
Jaromír

Laserové dělo :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 9:10 pm

Níže dvě další kamery z testu:

A11 se chovala pěkně, byla jen trochu přesvícená. Má ale výhodu "all-in-one" a fungující appky. Koupíte, filmujete. Pozor, jen pro H0, v TT snad jen tam, kde není nic okolo tratě a nad ní (v. 38 x š. 32 mm)
Snímek níže, video zde: https://youtu.be/pLUAuaSMvdg

2024-01-20-21-29-43-832 1_1600.jpg

SQ23 je obrazově o něco horší, má ale výhodu, že se vejde do TT (29 x 29 mm). V aktuální verzi dost padala aplikace, ale problém byl jen s připojením k wifi, což by se možná vyřešilo přesunutím kanálů domácí wifi jinam. Opět snímek níže, video zde: https://youtu.be/2bVp61zxbn8

PICT0002_1600.jpg

Malinká SQ11 s duhovým pruhem je prý nějaká "originál" a nějaká "fake". Nevím, jak to poznat. Měl jsem dvě, jednu jakože dražší, nefunguje pořádně ani jedna.
Nejsem sám: https://www.youtube.com/watch?v=2QBm-DBrWdc
Kluci z Horažďovic ji nalepili na podvozek: https://www.youtube.com/watch?v=c_0oN79FyjI
Jiné video je tady a bohužel ukazuje celou bídu: https://www.youtube.com/watch?v=FCIrsUZP37A&t=231s

A kde se vzal ten duhový pruh? No, ony jsou to padělky všechno. Originál je (bylo) tohle: https://www.fotoskoda.cz/polaroid-cube-cerna-121704/

Závěrem:
Čekal jsem víc. Doufal jsem, že bude existovat kamera, která se vezme, položí na vůz a pořídí slušně ostrý a čistý záznam. Chtěl jsem mít řešení pro každého, ne aby se musel bastlit napájecí zdroj.
Nejde to. Důvody jsou dva: 1) cena - za malé peníze není kvalita. 2) rozměr - když už je to drahé a kvalitní (řekněme, že GoPro a spol. by třeba obrazově vyhověly), tak je to velké. Logicky, protože tou malinkou čočkou tam nedostanete světlo, tedy musíte signál hodně zesilovat, to s sebou nese šum. Malá čočka je navíc plastová a má zkreslení obrazu, aberaci a kdoví co (proto jsem taky hledal něco, co aspoň vypadá, že má čočku jakž takž). No ale když zvětšíte čip a uděláte velkou čočku, zase se vám projeví optika a zkrátí se vám hloubka ostrosti. Efekt ze zrcadlovek, kde při focení portrétu otevřu clonu a tím dosáhnu rozostřeného pozadí. Tady o to ale nestojíme. Ale velká clona znamená málo světla a tedy šum... Kde jsme to začali? :lol:

Kdo chce zkusit GoPro/DJI, zajímalo by mne, jak se to chová takto na makro. Kamery z dronů jsem zavrhl, na YouTube jsou ukázky a je to mimo naše potřeby.
Byla by legrace vypreparovat makroobjektiv z mobilu, kterým dělám fotky Malé Paky (Motorola Edge 20), aby šel dát na vůz :P

Jinak mám i fotky všech návodů a obsahů balení, kdo potřebujete, ptejte se.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » čtv 15 úno, 2024 10:24 pm

Hoši, dovolím si zaplevelit vlákno ještě jednou. Povedlo se mi sehnat kameru, kterou jsem už zmínil, která je trochu jiná, než co jsme tu testovali dosud. Sony HDR-AZ1. Vypadá jako klasická videokamera do ruky, jenže... Ona je do dlaně. Do dětské. Měří na délku 7 cm, průřez těla má jen 36 x 24 mm. Kdo koukáte na francouzská videa Renauda Yvera (kolejiště Luzy), víte, o čem je řeč. Ke kameře je ovladač, co se připne na ruku, na něm ovládání a obrazovka, která ukazuje, kamera aktuálně vidí. Je k tomu i appka pro mobil a ovládat to můžete z něj.

Kamera se už samozřejmě dávno nedělá a aktuálně je pro hánulkáře nahrazená novější verzí s rozlišením 4K a tétéčkáři mají smůlu. Nebo zkusí bazar, jako já. Enkaře nepotěším ani tak.

Dám sem jen malou upoutávku a budu se věnovat testování.

2024-02-06 16.25.04 (1200).jpg

HDR-AZ1 set_1200.jpg

Musím tu jen poděkovat Milanovi Ferdiánovi, že Renaudovo dílo zpopularizoval (alespoň pro mne) a Martinovi Horákovi, který mi kameru připomněl a přiměl mne se podívat na bazar, jestli náhodou... Děkuji.

Edit: tak jedna pro začátek... Fotka v režimu video, FullHD (uloženo bez úprav, po rozkliknutí plná velikost):

2024-02-16 00.15.04.JPG

Za mě asi dobrý.

Edit 2: Video z kamery zde: https://youtu.be/Y2buIfbMP-k

Na závěr dotaz na kolegu Belu - nevadí, že to tady takto okupuju? Bude toho víc... :lol: Můžu to přesunout do samostatného vlákna.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » sob 17 úno, 2024 12:45 am

Kdo by potřeboval srovnání:

Size comparison.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků