Můj kamerový vůz TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod marian_r » pon 22 led, 2024 12:17 pm

Že by rušenie?
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jafobe » pon 22 led, 2024 3:59 pm

jurazbabic píše:A zeptám se úplně blbě: k čemu baterka když mám cca 12V v koleji?

Z mého pohledu je lepší když má kamera nezávislý zdroj bez ohledu na to co má kdo za napětí v kolejích... Nemusí se řešit sběr elektriky z kolejí, jeho následné převádění na to co potřebuje kamera což třeba v analogu může být problém (zastavím a netočím), nějaký další kondenzátot který by zvládl vyrovnat nedostatky ve sběru elektriky (pokud má řešit i chvilkové zastavení v analogu tak větší)... a asi by se toho našlo víc... Jestli by se něco z toho všeho mezi sebou rušilo je taky otázkou. Pokud má kamera svou baterii toto vše odpadá, může být na vagoně třeba jen na magnet, s možností si ji dát na vagon jiného měřítka nebo ji používat samostatně, bez nutnosti řešit napájení z kolejiště či odjinud. ;)

dudlifuk píše:pred casom som robil pokusy s kamerou z endoskopu, bola to trubicka o priemere cca 6mm a dlzke 5cm, idealne ostrila vo vzdialenosti cca 10cm, aj svetelnost bola vyhovujuca. podarilo sa mi zohnat aj miniaturny wifi modul. kamera mala napajanie 3,3V a wifi 12V, co vyzadovalo upravu napajania stepdown menicom. problem zacal byt s velkostou baterie a menicom. mozno sa do toho este pustim ak narazim na tu spravnu krabicku.

Tak asi by stačila nějaká menší LiOn LiPol baterie na 3.7 V , k tomu stabiliátor napětí pro kameru, měníč napětí pro wifi (našlo by se asi na netu i něco menších rozměrů, vzal jsem první co mi padlo pod ruku...), proudově by asi ani jedno nemělo potřebovat víc.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 22 led, 2024 4:08 pm

No já prvně cílil na řešení "koupím kameru a natáčím" - aby to mohli využít i ti, kteří nejsou zběhlí v elektronice.
Jak budu mít chvilku, dám sem fotky z testu, pokud to tady můžeme kolegovi plevelit.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod fulda » pon 22 led, 2024 6:20 pm

jafobe píše:... Nemusí se řešit sběr elektriky z kolejí, jeho následné převádění na to co potřebuje kamera což třeba v analogu může být problém (zastavím a netočím), ...

Hele, není to trochu zvrhlé v analogu používat digitální kameru?
No jen jsem se zeptal.

Jinak docela zajímavé je použití baterek z bezdrátových sluchátek, respektive z "e-vajglů", ty jsou také velmi zajímavé a je jich všude dost za to ... jo za-darmo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod fulda » pon 22 led, 2024 6:42 pm

Zlámalík píše:No já prvně cílil na řešení "koupím kameru a natáčím" - aby to mohli využít i ti, kteří nejsou zběhlí v elektronice.
Jak budu mít chvilku, dám sem fotky z testu, pokud to tady můžeme kolegovi plevelit.

V tom případě potřebuješ WiFi endoskop. Jen ve výchozím stavu je celkem dlouhej, je lepší jej rozebrat a přeskládat vrstvy tak, aby nebyla tak dlouhá, ale víc se poskládala nad sebe.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod jafobe » pon 22 led, 2024 7:19 pm

fulda píše:
jafobe píše:... Nemusí se řešit sběr elektriky z kolejí, jeho následné převádění na to co potřebuje kamera což třeba v analogu může být problém (zastavím a netočím), ...

Hele, není to trochu zvrhlé v analogu používat digitální kameru?
No jen jsem se zeptal.

Jinak docela zajímavé je použití baterek z bezdrátových sluchátek, respektive z "e-vajglů", ty jsou také velmi zajímavé a je jich všude dost za to ... jo za-darmo.


:mrgreen: Tak je to trochu zvrhlé... ale léčit to stejně asi nepůjde... :mrgreen:
Problém je v tom že by analogová kamera byl asi trochu problém nejen u menších měřítek, a udělat tak malou analogovou kameru by bylo asi nehorázně drahé, pak si to vyvolat, k tomu udělat promítačku a příznivci digitální techniky ostrouhají protože jim to na YT nenahraješ... :mrgreen:

Tak ono se v dnešní době najde dost zařízení ve kterých by byla rozumně velká-malá baterie. jen to jeden kolikrát neví předem co tam je. a ne každý je takový kutil aby si kamerový vůz skládal z tolika různých polotovarů, kde musí už trochu přemýšlet co se s čím a jak dá propojit....

A když jsme u těch "e-vajglů", tak to je už spíš námět pro vlákno kouřových generátorů... 8)

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 led, 2024 9:21 am

Jafobe: aleprd, analogových mikro aminiaturních kamer jsou mraky, dej si hledat "miniature board camera" - to všechno má analogový výstup na žlutý cinch nebo BNC.
Třeba toto nabo v USB verzi toto. Nakonec to, co mi snímá přesuvnu na Malé Pace je taky analog: viewtopic.php?f=51&t=12706&start=480#p328758
Jde jen o to, to seskládat - chce to kameru, rekordér, napájení. Já jen doufal, že to půjde koupit už hotové a s potřebnými vlastnostmi.

Edit: jo tys myslel filmovou, jo? No tak to ale zase jen na parní železnici.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 29 led, 2024 10:34 pm

Pro TT asi jakžtakž volba, když to nechceš moc řešit a stačí ti ten obraz. Mně ne.
Jinak SQ23 se dá koupit na Ali o dost levněji: https://www.aliexpress.com/w/wholesale-sq23.html

Pro H0 je lepší volba v této kategorii toto: https://www.aliexpress.com/item/1005003578112085.html
Ale s ohledem na to, že v H0 si můžou dovolit větší kameru, bych volil GoPro Hero5 Session, ta má 39 x 39 mm a je o třídu jinde. Jen se už nedělá, takže na inzerát a nebo novou DJI Action 2.

Zkusím sem zítra dát ty obrázky, neměl jsem na to kdy.

Nezkoušel jste někdo někdo kamery pro drony? RunCam apod? V principu jsou analog a potřebují k sobě vysílací modul a napájení.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 12:07 am

Takže jsem to otestoval ještě jednou a zítra sem hodím konečně slibované info.
Ta kulatá kamera je nakonec nejlepší - sice nemá vlastní baterii, ale má nejlepší obraz, má wifi, má nejsolidnější appku a hlavně jde nádherně rozebrat a zmenšit, takže když se to povede, byla by vhodná i do eNka.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 31 led, 2024 8:59 am

Zlámalík píše:Takže jsem to otestoval ještě jednou a zítra sem hodím konečně slibované info.
Ta kulatá kamera je nakonec nejlepší - sice nemá vlastní baterii, ale má nejlepší obraz, má wifi, má nejsolidnější appku a hlavně jde nádherně rozebrat a zmenšit, takže když se to povede, byla by vhodná i do eNka.

Mohu Tě poprosit o bližší upřesnění té kamery ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod HonzaM » stř 31 led, 2024 2:53 pm

Zlámalík píše:Takže jsem to otestoval ještě jednou a zítra sem hodím konečně slibované info.
Ta kulatá kamera je nakonec nejlepší - sice nemá vlastní baterii, ale má nejlepší obraz, má wifi, má nejsolidnější appku a hlavně jde nádherně rozebrat a zmenšit, takže když se to povede, byla by vhodná i do eNka.

Myslíš ti vpravo dole? Můžéš sem dát obrázek rozebrané a zmenšené ? Jak řešíš napájení?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 6:19 pm

Tak konečně nějaké info, omlouvám se, že to trvalo, ale jednak nebylo kdy, jednak to není snadné, když bojujete s různými aplikacemi které ne vždy fungují.
Napřed znovu obrázek a krátké shrnutí:

Kamery Ali_popisy.jpg

SQ23 - kostka 29 x 29 mm, rozlišení FullHD, wifi, SD karta, akumulátor. Zubatý obraz, ostrý cca 30 cm od kamery. Aplikace Sport DV, spojení často padá.

X6 - kostka 32 x 32 mm, rozlišení FullHD, wifi, SD karta, akumulátor. Obraz o něco lepší jak u SQ23. Aplikace iWFCam, vypadá hezky. Problém - nic se na kartu neuloží, resp. nejde přehrát.

A11 - skorokostka 37 mm (v) x 32 mm (š), rozlišení FullHD, wifi, SD karta, akumulátor. Ostrý záběr už 10 cm od kamery. Asi nejlepší řešení vše v jednom pro H0 za tyto peníze. Aplikace PixPlus, spojení dobré. Odkaz na Aliexpress.

MiniDV (MD21) - kostka 26 x 26 mm, rozlišení FullHD, SD karta, akumulátor, ale ne wifi. Obraz zašuměný, málo ostrý, zaostřeno cca 50 cm od kamery. Aplikace není, nahrává jen na SD kartu.

XD - zatím jsem netestoval. Rozlišení FullHD, SD karta, nemá wifi, nemá akumulátor. Tuhle má kolega, co mu zde plevelíme vlákno.

Starfeng X5 - válec průměru max 33 mm, rozlišení FullHD, wifi, SD karta, nemá akumulátor. Nejlepší obraz v testu, prokreslený a ostrý cca 10 cm od kamery. Aplikace StarEye, dobrá obsluha, záznamy v mobilu i na kartě. Odkaz na Aliexpress.

SQ11 (bez obrázku) - kostka 24 x 24 mm, rozlišení FullHD, SD karta, akumulátor. Prodává se s nalepenými duhovými pruhy podél. Už druhý kus nefunguje.

Shrnu to - čekal jsem víc. Nakonec model, co jsem ani nechtěl brát, funguje nejlíp. Popíšu ho dál, protože mne zaujal kvalitou obrazu.
Ze zoufalství jsem proklepl víc profi kamery a:

GoPro Hero 5 session - kostka 39 x 39 mm, rozlišení 4K/FullHD, SD karta, wifi, aku, zaostření na 21 cm. Pro H0 asi dobrá, cena na bazaru 1500 - 3000 Kč
DJI Action 2 - skládací model kamera + displej, kostka cca 39 x 39 mm, rozlišení 4K/FullHD, zaostření dle videa tak na 50 cm. Cena nová cca 6 - 8000 Kč.

Tyhle jsou tedy dobré pro H0, ale ostrost nablízko není taky kdovíco.
Naposledy upravil Zlámalík dne ned 04 úno, 2024 10:37 pm, celkově upraveno 2
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 led, 2024 7:16 pm

Protože jde hlavně o to, co to vidí, zkusil jsem udělat dvě videa z kamery Starfeng X5, která se mi jeví nejlépe.

IMG_20240131_231139_1600.jpg

Kamera stojí na koleji, záznam provozu ve stanici: https://youtu.be/Fih7rt5DNR8
Kamera naložená na vagón a projíždí ze stanice k tunelu: https://youtu.be/RgGUHVYyXPA

Edit: doplnil jsem fotku z kamery ve stanici
Naposledy upravil Zlámalík dne stř 31 led, 2024 10:20 pm, celkově upraveno 2
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Můj kamerový vůz TT

Příspěvekod Bela1 » stř 31 led, 2024 7:28 pm

Pěkný. Ani se to neseká. Barvy a ostrost dobré.
S tím plevelením si nedělej (te) starosti. Víc hlav víc ví.
Zatím mám tu kameru XD, ale kdo ví, co bude pak.
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků