doplňky k stavbě lokomotiv

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

doplňky k stavbě lokomotiv

Příspěvekod Tomáš » čtv 19 čer, 2008 9:07 am

chěl bych se zeptat jak nebo kde se dají sehnat doplňky "detajly" ke stavbě lokomotiv...přesněji,sháním nějaký ty zábradlíčka ...dělám si 731 a tam je jich poměrně hodně..nebo na T478 zábradlí do vlezu pro fíru...moc si nedovedu představit,že bych si to dělal z drátků..cedulky sem už našel u firmy detail,i nějaký další věcičky,ale tohle a třeba koukačky nemaj...pak mám problém s nárazníkama.z odlitku trčí jen takovej "vajglík"...přemýšlel jsem na něj nalepit jen ten doraz,nebo to celý odstranit a navrttat otvor na upevnění celýho nárazníku,ale zatím jsem na žádnej vhodnej nenarazil....kámen úrazu pro mě jsou spřáhla..zatím mlátím hlavou do zdi :lol: :lol: a nic...prvně sem to řešil drátkem zahlým jako skobu ale moc to nefunguje v oblouku to vykolejí vagon...teď jsem si sice koupil spřáhlo "D" od detailu ..ale nevím nevím,jestli to bude to co bych pořeboval....takže prosím o typy a návrhy děkuji moc
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod VoVo » čtv 19 čer, 2008 12:03 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:31 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Jarda H. » čtv 19 čer, 2008 3:59 pm

Ojediněle můžeš narazit na sadu dolepovacích doplňků k lokomotivám (např. V100 od Tilligu), jinak platí to, co psal VoVo - např. struna na zábradlí, spřáhla z leptů, atd ! Je to levnější, máš z toho větší radost, ... :lol: :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Tomáš » čtv 19 čer, 2008 7:44 pm

pod pojmem struna si mám představit tvrdej drát ?? protože struna z hudebního nástroje to asi nebude že? :oops: :oops:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod VoVo » čtv 19 čer, 2008 7:51 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:31 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Tomáš » pát 20 čer, 2008 6:58 am

VoVo píše:
Tomáš píše:pod pojmem struna si mám představit tvrdej drát ?? protože struna z hudebního nástroje to asi nebude že? :oops: :oops:


Ale je :lol: Byla mi tu doporučena na TT kytarová struna E, tak jsem šel do hudebních nástrojů. Nabízeli mi nylonový a kovový, tak samozřjmě kovový, no a E je prej tlustá a tenká, tak určitě tenkou (tlustá by byla tak na trubky průměru 30 cm). Dokonce měli nějaký "8" "9" a "10" tak jsem vzal "8" a je tam napsáno průměr 0.2mm. Jinak běžně se snad v TT používá asi 0.3mm.

Struna je dobrá že drží tvar a bez použití násilí jí neohneš, kdežto drát se zkroutí i malým tlakem. Ohýbám to v obyč malých kleštičkách s plochými čelistmi. Zatím jsem z toho teda dělal jen drátky na spřáhlo a pár madel, takže s tím nemám nějaký maxi zkušenosti, ale je to dobrý!


Sakra to jsou věci,další odvětví co musí modelář znát ..ještě dotázek,dá se ta struna pájet,nebo jak docílit spoje vědších zábradlí?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod VoVo » pát 20 čer, 2008 9:54 am

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:31 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod George V. » sob 21 čer, 2008 10:06 pm

Pájku bych opravdu nedoporučoval, už jen proto, že se prohřeje i to co nemá. Dobře se pájí kovy, obsahující měď, na ostatní sice existují různé vodičky, které umožňují pájení, ale v tomhle případě bych dal přednost lepení. Ale vteřiňák asi ne, raději epoxid. Na vteřiňák potřebuješ aspoň trochu pórovitý materiál, což ocelová struna není. Tím epoxidem se dá případně i krásně tmelit, tvrdnutím totiž nemění objem.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Jarda H. » ned 22 čer, 2008 6:21 am

Dovolím si doplnit diskutující odkazem na stránky Zababova - výroba zábradlí, žebříčků, ... (ze struny pájením) :

http://www.zababov.cz/wiki/index.php/Z%C3%A1bradl%C3%AD
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 22 čer, 2008 6:50 am

George V. píše:Pájku bych opravdu nedoporučoval, už jen proto, že se prohřeje i to co nemá. Dobře se pájí kovy, obsahující měď, na ostatní sice existují různé vodičky, které umožňují pájení, ale v tomhle případě bych dal přednost lepení. Ale vteřiňák asi ne, raději epoxid. Na vteřiňák potřebuješ aspoň trochu pórovitý materiál, což ocelová struna není. Tím epoxidem se dá případně i krásně tmelit, tvrdnutím totiž nemění objem.


Jenže to pájení se dělá mimo model - tedy pokud to není lept - a pak se tam spájený díl vlepuje.
Jestli máš nějaké zkušenosti s tím epoxidem tak to by mne docela zajímalo.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod George V. » pon 23 čer, 2008 8:58 am

No z modelů zrovna ne (viděl jsem jenom z epoxidu odlitky součástek modelů (rozsochy, kolečka, apod) do lukoprénu a byly super). Zatím tím látám blatník na autě a tam se s tím dělá perfektně, tak proč tím nelepit i modely. Jak jsem už psal, při uschnutí se epoxid nescvrkává, což je, myslím, vlastnost velmi žádoucí.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

lepidlo

Příspěvekod Jamamoto22 » pon 05 říj, 2009 7:52 am

Má někdo z vás jiný postup, než pro upevnění plastových doplňků (dodávaných výrobcem) použít vteřinové lepidlo? Při lepení se téměř vždy kolem místa osazení vytlačí část lepidla z díry ven a je to zblízka vidět. Když dám minimum lepidla, většinou to zase nedrží a pak po kolejišti hledám, kde co upadlo (a občas ani nenajdu).
Uživatelský avatar
Jamamoto22
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 srp, 2009 1:24 pm

Příspěvekod George V. » pon 05 říj, 2009 8:42 am

Pokud jsou doplňky z tzv. měkkého plastu, tak se je snažím nelepit, pokud aspoň trochu drží. Jinak bych ještě zkusil ten "čep", co jde dovnitř něčím trošku rozklepnout... Vteřiňák je opravdu asi to nejlepší, co jde sehnat, protože má tu vlastnost, že maximálně seschne a zůstává čirý i po zaschnutí a nemá tolik tendenci barvit plast, jako speciální lepidla na lepení plastů. Já ovšem upřednostňuju pomaluschnoucí "vteřiňák" gelové konzistence. Výborný vyrábí třeba UHU.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 05 říj, 2009 11:01 am

Super lepidlo na plast je Tamiya extra thin cement - vodová konzistence, stačí nakápnout do dírky, vložit plast díl a nechat zaschnout. Nebarví plast a cca po 1hodině je to suchý.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků