Spájkovanie na mosadzný rám

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod kiski » úte 08 lis, 2022 1:46 pm

Česť, mám otázku na staviteľov HDV, ktorí používajú laserom vyrezávané mosadzné rámy napr. od DK Model - akým spôsobom spájkujete tie pevné vodiče priemeru 0,5mm okolo tých otvorov? Ten rám je hrubý cca. 4mm, nedarí sa mi tam tie vodiče prispájkovať... Majú akože zabezpečovať kyvnosť podvozku, aby vedel model kopírovať nerovnosti trate.

Skúšal som celý rám najprv nahriať teplovzdušnou spájkovačkou na 350 - 400°, potom ten drôt najprv prilepiť sekundovým lepidlom na miesto, aby bol zafixovaný na požadovanom mieste, a potom spájkovať pomocou klasickej pištolovej spájkovačky (mikropájka zďaleka taký výkon neodovzdá), ale nedarí sa mi to ani za svet, stále to nedrží a odtrhne sa mi to. Aj spájkovaciu kvapalinu som skúsil naniesť, ale nič. Už sa s tým trápim pár dní a neviem si rady.

Menovite sa jedná o mosadzný rám pre Čmeliaka, teda jednodielny výpalok.

Ako na to? Vďaka za radu.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko


Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod czcharlie » úte 08 lis, 2022 2:29 pm

kiski píše:Česť, mám otázku na staviteľov HDV, ktorí používajú laserom vyrezávané mosadzné rámy...

Plynová páječka by to snad mohla řešit. Jak to řeší téměř profík se můžeš podívat tady: https://www.youtube.com/watch?v=7Izm_GFoaxY. Jestli jsi fajnšmekr, tak by nebyl problém dovybavit to teploměrem a regulátorem teploty. Pokud toho pájíš víc tak by to pro tebe mohlo být řešení, kupovat hotovou by se ale asi nevyplatilo, ceny se pohybují od 5000Kč výše.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod Zlámalík » úte 08 lis, 2022 2:43 pm

Snad to profíka nezabije, za ty přívody bych mu urazil pazoury. Tajemstvím starých mistrů bylo, že práci dělali pořádně.

Pro rám lokomotivy by mohla stačit i výkonnější plynovka či horkovzduch, drátek položit (zajistit) do pájecí pasty a ohřát.
Pájel jsem 75W trafopájkou rám na Kocoura v TT ze tří vrstev mosazi a propájelo se to.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1834
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod zdeno » úte 08 lis, 2022 3:41 pm

spajkovat umim, ale sem tam se mi taky podari studenak, protoze podcenujem hlavne cistotu pajenych dilu.
1/ cistota, teda pajene veci musi byt absolutne ciste az vylestene !!
2/ vetsi veci predspajkovat samostatne, teda nanest popredu cin na kazdy dil
3/ dostatek pajidla
4/ pocitat s tim, ze se to prohyba a je nutne to spajet tak, aby po vychladnuti to ziskalo spravny uhel.
5/ pajet bodovo a az nakonec to spojit, nezkrouti se to
---
A jako nejdulezitejsi je mit nekolik pajek na ruzne teploty od 350st. do 120st. pri pajeni detailu se vam to nerozpadne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod Ivan » úte 08 lis, 2022 3:45 pm

Jako Zlámalík, používám trafopájku 100W a pájecí pastu Weller, případně kapalinu když ani to.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod MirekTT » úte 08 lis, 2022 4:06 pm

Já jsem to "očůral". Žádné pájení drátu. Udělal jsem to naopak. Z tisknutého okraje filamentu potřebné tloušťky jsem stejný požadovaný tvar nalepil nikoli na rám, ale na podvozky. Prosté, funkční, nepracné.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod kiski » úte 08 lis, 2022 5:01 pm

Mám spájkovaciu stanicu ATTEN, kombinovaná regulovaná mikropájka s regulovanou horkovzdušnou spájkovačkou do 400°. Rám som mal dobre očistený, bol vybrúsený brúsnym papierom na úplne lesklú mosadz a ešte dodatočne očistený technickým benzínom a bola nanesená spájkovacia kvapalina. Jediný problém vidím v tom, že nemám pastu, ale iba klasický cín, a ten sa nerozleje ako má... Skúsim zakúpiť tú pastu a uvidím, ako to pojde. Dikes za rady.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod hank61 » úte 08 lis, 2022 5:16 pm

Když jsem si před pár lety vyráběl jednoduchý pojezd na T457 Ponorka, tak jsem pájel mosaznou pásovinu tl. 2 a 3mm klasickou hrotovou pájkou 125W a trubičkovým cínem s obsahem olova. Už si ani nepomatuji, zdali jsem používal nějakou chemii, ale myslím, že nikoliv.

IMG_20190215_140801.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod Zlámalík » úte 08 lis, 2022 5:18 pm

Cín se rozleje, když bude mít správnou teplotu. Zkus koupit cín s nižší teplotou tavení, jestli je problém místo prohřát.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1834
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod kiski » úte 08 lis, 2022 5:26 pm

Momentálne som tu, len potrebujem dofajnšmekrovať ten rám :)

Cmeliak.jpg

Podvozky sú trošku plastickejšie ako normálne, lebo nie sú z dvoch vrstiev, ale z troch. Mal som totiž jeden lept čmeliaka navyše, a bol poškodený, tak som ho využil tak, že najvrchnejšiu vrstvu podvozkov som zbavil kyvných častí, ostal prakticky len samotný rám a ten som použil ako tretiu vrstvu.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod zdeno » úte 08 lis, 2022 5:30 pm

kiski píše:Jediný problém vidím v tom, že nemám pastu, ale iba klasický cín, a ten sa nerozleje ako má...

mam doma nekolik trubickovych cinu, kazdy s jinym tavidlem, kazde se hodi na neco jine
---
ale nikdy nepouzivam pajeci kapalinu. Ta se odpari jako prvni a teda je hned nefunkcna. Pistolovka je na toto bestie.
---
Kapalina je vhodna na SMD soucastky, ktere jsou pred-cinovane a je nutne pouzivat mikropajku s regulaci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod jamik22 » úte 08 lis, 2022 9:59 pm

kde sháníte pájku, která se taví při 120 stupních ?
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod zdeno » stř 09 lis, 2022 8:48 am

jamik22 píše:kde sháníte pájku, která se taví při 120 stupních ?

antimonove pojistky do tlakovych hrncu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spájkovanie na mosadzný rám

Příspěvekod fulda » stř 09 lis, 2022 9:07 am

jamik22 píše:kde sháníte pájku, která se taví při 120 stupních ?
Zajímavé čtení o nízkotavných pájkách ve spojení s vláčky kdysi popsal Honza.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků