CP600 v TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » ned 22 kvě, 2022 10:16 am

Ahoj, taková menší ukázka rozpracovaného modelu z mého stolu.
Kastle je z 3D tisku od pana Romana Lahnera, pojezd je velmi ořezaná BR80 od roco.
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » ned 22 kvě, 2022 1:59 pm

Menší progres, a teď zase na nějakou dobu uložit do poličky a musím se vrhnout na práci :)
Bohužel jsem ztratil jeden z těch kohoutů na kotel... V leptu ke stavebnici kastle jsou pouze dva, a pokud máte na podlaze koberec, jako já, tak je to záruka toho, že pokud jeden odletí, tak už ho nikdy nenajdete :(
Obrázek
Obrázek
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod Trainmaniak » pát 03 čer, 2022 9:55 am

Krásná práce! Já mám na podlaze lino, ale taky je občas problém najít z pinzety vystřelený dílek. :)

Kluci, přišel mi dotaz od jednoho kolegy z TT-Boardu, dovolím si jej sem vložit. Přišlo to v češtině, asi Google, ale srozumitelné je to velmi dobře.

Hezký den z Německa do Čech. Potřebuji vaši pomoc jednou. Jak jsem viděl, v ČR v TT existuje stavebnice pro parní lokomotivu CP 600. Jedna z jejích předchůdkyň či sesterských lokomotiv C600 měla zastoupení i v NDR. Chtěl bych replikovat tuto lokomotivu. Lokomotiva BR 317 053 je stejného modelu. Mohl byste se mě prosím zeptat na fóru českého modelového kolejiště, zda někdo může poskytnout více obrázků této lokomotivy. Nebo zda by mohla být sada CP600 použita s přepracováním?
To by bylo od tebe moc hezké. Děkujeme vám za jakoukoli pomoc.
S pozdravem z Chotěbuze
Roland Michalski


Pokud byste tedy někdo mohl pomoci, budu rád a rád to předám dál. Předem díky.

c600 skoda werklok.jpg

lok 12.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: CP600 v TT

Příspěvekod hank » pát 03 čer, 2022 1:23 pm

Jenom upřesnění: Ta 317.0 je CS 500 (výroba Škoda - CP 600 je z ČKD). Základní rozměry jsou shodné - rozvor 2x1500 mm, průměr kol 1100 mm, délka přes nárazníky: CP 600 - 9500 mm, CS 500 - 9350 mm. Takže pojezd BR 80 je použitelný pro obě.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » pát 03 čer, 2022 1:41 pm

CS500 je vizuálně hodně odlišná a má daleko menší kotel, takže by bylo asi snazší vyrobit jí scratch, než používat stavebnici. Navíc ono je bohužel i na stavebnici poměrně dost zásadních chyb na budce, které mi došly, až když jsem chtěl nastříkat rám pod budkou červenou barvou. Vyžádá si to poměrně velké předělání celé boudy a zatím jsem si na to nenašel čas a odhodlání.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod Trainmaniak » pon 06 čer, 2022 4:43 pm

Předal jsem do Německa, díky. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: CP600 v TT

Příspěvekod lahva » čtv 25 srp, 2022 8:57 am

vojtas píše:CS500 je vizuálně hodně odlišná a má daleko menší kotel, takže by bylo asi snazší vyrobit jí scratch, než používat stavebnici. Navíc ono je bohužel i na stavebnici poměrně dost zásadních chyb na budce, které mi došly, až když jsem chtěl nastříkat rám pod budkou červenou barvou. Vyžádá si to poměrně velké předělání celé boudy a zatím jsem si na to nenašel čas a odhodlání.


s kolegou jsme si psali mailem, dekuji mu timto za pripominky :wink:

ano, posazeni budky do stejne urovne jako jsou vany naprosto uniklo pozornosti, tento nedostatek pak trochu komplikuje realizaci modelu, je v planu se k tomuto nekdy v budounu vratit a chybu se pokusit napravit, zaroven doslo k uprave doplnkoveho leptu na zaklade pripominek kolegy vojtase :wink: lept bude doplnen jeste o vika parnich valcu, od vzper van jsem prozatim upustil

v brzke dobe bude do lokomotivy dostupna DPS pro dekodery s Next18, kdy by melo byt mozne osadit loko i zvukovym dekoderem MS590N18

jsem rad, ze z tohoto muze vzniknout pekny model
TT DCC eIII.-IV. do r82

http://lahva01.rajce.idnes.cz/
lahva
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 11 zář, 2014 12:08 pm

Re: CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » čtv 25 srp, 2022 12:38 pm

Obrázek
Zrovna dnes jsem si našel chvilku na modelaření a opravil budku :) Na fotce před vytmelením. Ještě bych měl dotaz. Vyrábí někdo v TT inijektory, kohouty k armaturám a další detaily?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod Ivan » čtv 25 srp, 2022 1:13 pm

Nějaké doplňky ve 3D tisku dělá MFL (nevím kdo to je), prodává je TT modelář. Nevím však, zda mezi nimi najdeš něco zajímavého, protože v parních strojích se moc nevyznám.

https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... rer_id=160
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod hank » čtv 25 srp, 2022 2:49 pm

Ivan píše:Nějaké doplňky ve 3D tisku dělá MFL (nevím kdo to je), prodává je TT modelář. Nevím však, zda mezi nimi najdeš něco zajímavého, protože v parních strojích se moc nevyznám.

https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... rer_id=160


Koukám na to. Ty základní náležitosti jsou v nabízeném sortimentu až na jednu všechny, i když takhle zfleku nedokážu posoudit, zda všechny typově a/nebo tvarově přesně souhlasí s předlohou, ale to by se snad dalo zahrnout do hospodské tolerance. Jeden zásadní doplněk tam však chybí, a to je vzduchový servomotor rozvodu. Výrobce se pokoušel nabízet lok. i ČSD a proto ji vybavil veškerými doplňky na úrovni doby, i když u tak mrňavé mašinky mi to připadá trochu srandovní. Jestli se nemýlím, byla to nejmenší čs. pára, která servo dostala.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » čtv 25 srp, 2022 7:31 pm

Obrázek
Tak zatmeleno a stříknuto. Za mě to takhle už vypadá jak má a na dokončení kastle počkám na upravený lept od autora :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod lahva » pát 26 srp, 2022 11:21 am

hank píše:
Ivan píše:Nějaké doplňky ve 3D tisku dělá MFL (nevím kdo to je), prodává je TT modelář. Nevím však, zda mezi nimi najdeš něco zajímavého, protože v parních strojích se moc nevyznám.

https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... rer_id=160


Koukám na to. Ty základní náležitosti jsou v nabízeném sortimentu až na jednu všechny, i když takhle zfleku nedokážu posoudit, zda všechny typově a/nebo tvarově přesně souhlasí s předlohou, ale to by se snad dalo zahrnout do hospodské tolerance. Jeden zásadní doplněk tam však chybí, a to je vzduchový servomotor rozvodu. Výrobce se pokoušel nabízet lok. i ČSD a proto ji vybavil veškerými doplňky na úrovni doby, i když u tak mrňavé mašinky mi to připadá trochu srandovní. Jestli se nemýlím, byla to nejmenší čs. pára, která servo dostala.


Ano, servo chybi, neb to neni standardni vybavou lokomotiv, ktere jsou v hledacku meho zajmu. Znovu jsem prochazel fotky CP600, ktere mam k dispozici a servo jsem nikde nevidel nebo jsem ho prehledl, budu urcite rad, kdyz dojde k nejakemu upresneni

hank píše:.... ale to by se snad dalo zahrnout do hospodské tolerance....
toto s politovanim musim zahrnout do sekce hospodske tlachy, jak doplnky vypadaji na modelu jsem i tu nekde myslim prezentoval a verim, ze ma modelar stale na vyber i produkty z Pecek nebo tvorbu vlastni :wink:

vojtas píše:...počkám na upravený lept od autora :)
byl jsem pozadan jeste o doplneni vik parnich valcu, doplnim a snad za 2-3 tydny to bude hotove
TT DCC eIII.-IV. do r82

http://lahva01.rajce.idnes.cz/
lahva
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 11 zář, 2014 12:08 pm

Re: CP600 v TT

Příspěvekod hank » sob 27 srp, 2022 11:20 am

Pokud jde o to servo, tak vycházím z výkresu Miloše Kratochvíla, což je překreslený tovární výkres, a z původní dokumentace výrobce.

327.0.jpg

Z výroby s ním lokomotivy byly standardně dodávány. Je vidět - sice blbě, protože je ve stínu napravo pod vanou - i na tovární fotografii. Podle fotografií ho měla i letohradská 328.011 v 90. letech, kdy byla provozuschopná

Ještě popis a schéma serva z příručky - návodu výrobce k obsluze lokomotivy:

servo_1.jpg

servo_2.jpg

Samozřejmě nelze vyloučit, že později provozovatelé serva demontovali.

Hospodská tolerance u mě znamená, že neřeším přesnou shodu vzhledu modelu takového příslušenství jako jsou třeba napaječe nebo kompresory se skutečností. Je sice fakt, že po válce byla snaha o unifikaci, ale i tak existuje spousta zdokumentovaných vzhledových a/nebo typových odlišností. Nepochybuju o tom, že používáš/nabízíš doplňky ve shodě s těmi unifikovanými. I když je někdo dosadí na lokomotivu, která je neměla nebo měla jiné, je to v těch pro mě přijatelných mezích, kterým říkám hospodská tolerance.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: CP600 v TT

Příspěvekod vojtas » sob 27 srp, 2022 3:27 pm

Výkres Miloše Kratochvíla je bohužel úplně blbě. Viz například délka van nebo poměr velikostí bočních oken budky.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: CP600 v TT

Příspěvekod hank » sob 27 srp, 2022 4:22 pm

vojtas píše:Výkres Miloše Kratochvíla je bohužel úplně blbě. Viz například délka van nebo poměr velikostí bočních oken budky.


Z jakých podkladů vycházíš?

To ale nic nemění na faktu, že na mašině servo z výroby bylo. Servo je i na továrním typovém výkresu.

cp_600_servo.jpg

Celé se mi to sem nevejde, má to 22,6 MB. Jestli to někdo potřebuje, můžu to poslat v použitelném rozlišení.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků