ČSD 310.0104 oprava

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » sob 25 pro, 2021 2:44 pm

Dobrý deň páni.
Chvíľku mi to trvalo, než som sa dostal k oprave tejto malej lokomotívy ktorú som si objednal pred takmer 2r a dorazila mi pred 1,5 rokom pričom mi bola veľkým sklamaním, to ako to dopadlo, už neriešim, pustil som sa do jej opravy.
Priebeh si budete môcť pozrieť tu.
https://a2c.rajce.idnes.cz/CSD_310.0104_oprava/
Samozrejme skúsim sa tu spýtať poverenejších na pár detailov ktoré mi pomôžu lokomotívu dostať do stavu ktorý bude viac odpovedať realite a aj modelovosti.

Začal som odfarbením pojazdu Fleischmann T3 ktorý výrobca natrel štetcom a tak sa na to nedalo pozerať.
Keďže sa jednalo o farbu Gunze a ja chémiu Gunze používam, použil som množstvo Gunze riedidla po dobrej skúsenosti s neškodnosťou pre plastový povrch (aj prevody a detaily)
Naplnil som teda gunze riedidlo (Thinner) do pištole a pomocou množstva riedidla a tlaku v pištoli som pojazd zbavil nie len Gunze farby, ale aj farby od Fleischmanna :lol:
Nie všetko išlo ale tak dobre, na niektorých dieloch kde bolo farby snáď za kýbel, to som si nechal na druhé kolo odfarbovanie modelsanom ktorý, ale trocha poškodil niektoré diely ktoré sa stali jeho pôsobením krehkejšie a ulomili sa, tak som ich lepil.

Následne som pojazd strekol čiernym surfom s prídavkom Gunze Metal primer aby sa farba čo najpevnejšie naviazala a náhodou v budúcnosti neopadala. Na záver som celý pojazd strekol polomatným lakom.
Už potom nasledovalo len nechať pojazd vytvrdnúť pár dní a vatičkou do uší a acetónom zotrieť farbu s lakom z obručí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » sob 25 pro, 2021 2:51 pm

Po dokončení pojazdu, jeho dôkladom preschnutí, očistení vodivých častí som na pojazd osadil konštrukciu s rozvodmi, tiahlami, spojnicami a ojnicami.
Pričom ma čakajú ešte plastové diely ktoré tvoria pojazd, ako uloženie motora, prednú časť rámu s nárazníkmi, zadné nárazníky, proste súčiastky pojazdu. Avšak pre predstavu som osadil ešte neočistenú karosériu na pojazd.
Myslím, že veľký skok dopredu :)
Obrázek

Nasledovalo očistenie leptanej karosérie od farby. Tu som použil Modelsan od Agama pričom začali odpadávať detaily karosérie ktoré neboli pájkované, ale len lepené sekundovým lepidlom. Čo sa dá pochopiť pri okrasných mosadzných detailoch. Bohužiaľ avšak nie len na nich bolo použité sekundové lepidlo (o tom ale neskôr)

Obrázek

Obrázek
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » sob 25 pro, 2021 3:02 pm

Keď som model zbavil farby, rozhodol som sa vyriešiť pár nedokonalostí.
Napríklad najviac ma trápili zadné svetlá ktoré tam boli len nalepené, zdalo sa mi, že aj mimo osi, chcel som to urobiť lepšie.
Preto som našiel v šuplíku mosadznú trubku ktorá priemerom takmer presne (stačilo prebrúsiť pilníkom) sadla do lampáša a jemne prevŕtať otvor pre svetlo, následne do neho pripájkovať túto trubku.
Takto stačí svetlá následne len nasadiť na trubky a sú presne vycentrované.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pokračoval som opravou nezapájkovaných spojov v lepte a ich následným zabrúsením. Jednoducho kozmetické opravy podľa hesla, keď to už robím pre seba tak si to spravím raz a poriadne.
Celkovo, ale môžem súdiť karosériu na celkom podarenú. Nebola tak odfláknutá ako náter.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » sob 25 pro, 2021 3:10 pm

Ako som tak opravoval kozmetické chybičky ako napríklad pokrivené diely na kotli, alebo karoséria ktorá sedela nakrivo, rozhodol som sa aj zabrúsiť diely na karosérii ktoré presahovali.
Obrázek
Tu však vznikol menší problém.
Ako som sa dotkol pásu nitov spájajúcich na čele kotol s vaňami, tak diel prilepený sekundovým lepidlom chytil rýchlosť od frézky a prakticky sa rozplynul v priestore :D
Čistou náhodou nemáte niekto typ kde získať pásy nitov pre osadenie na 310tku? :lol:
Tu je vidieť čelo lokomotívy, pričom pásik s nitmi na ľavej strane už nie je na svojom mieste
Obrázek


Súčasne sa prosím chcem informovať.

Aj keď som si model dával robiť s mosadznými zábradliami. Nie som si tak istý, že skutočne mohol takto akýkoľvek stroj 310 vyzerať, pretože som nenašiel žiadne dôkazy o použití mosadznej farby na zábradlia.
Model predstavuje lokomotívu v 2ep. 1930-1938.
Bude správne mu nastriekať kuchyňu v pieskovej farbe? Miesto červenej ako sa používala v 3ep?
Ďakujem za rady :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod hank » sob 25 pro, 2021 3:34 pm

Mosazné ("zlaté") byly snad jenom prstenec na komíně, pojišťovací ventily, píšťala a cca do r. 1927 tabulky s řadovým označením - ty se později začaly odlévat z bronzu. Všechny ostatní nenatřené detaily byly ocelové, v barvě leštěného kovu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod Polabský » sob 25 pro, 2021 6:26 pm

Hezký den,
krémový nátěr vnitřku kuchyně bude podstatně elegantnější.
Ta červenohnědá se podle různých pramenů objevuje někdy ve čtyřicátých letech, podle všeho dle vzoru DRG.
Hezké dny vánoční, PF 2022 !!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » ned 26 pro, 2021 1:05 am

Ďakujem Vám páni. To je skvelá správa!
Takže osadím všetky detaily a madlá a proste ako celok lokomotívu nastriekam.
Práve ste mi ušetrili množstvo starostí s maskovaním :).

Rovnako aj farba kuchyne ma potešila. Tá červená mi moc do tej 2ep. nezapadala.

Avšak musím sa spýtať, na základe mojej nešikovnosti a dnešnému dňu zasvetenému hľadaniu ihly v kopke sena, nakoľko som sa o túto problematiku nikdy nezaujímal, neviete kde by som zakúpil pásiky s nitmi ktorými by som nahradil ten pásik (na vzore nezáleží, kľudne frézkou ustrelím aj ten druhý :lol: aby to sedelo )
Hľadám a zatiaľ si Google myslí, že som priaznivcom Punku a vyhadzuje mi rôzne módne doplnky...

Ďakujem.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod Stanopp » ned 26 pro, 2021 6:15 am

Nitované pásiky napríklad tu:
https://www.brennpunkt.cc/Nietenbaender-H0-H0e
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » ned 26 pro, 2021 9:41 am

Ďakujem :)
V noci som dostal od kolegov tip aj na Eduarda
https://www.eduard.com/cs/eduard/nytova ... j1GUwVT17I
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod Gulda » ned 26 pro, 2021 12:19 pm

Myslím, že je mají aj Bankovi.
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod Střelec » stř 29 pro, 2021 6:10 pm

Koukam, že jsi to komplet překopal. Ředidlo od Gunze je proslulý tím, že bere všechno bez ohledu na druh, výrobce a kombinaci vrstev barev. Občas se divim, že zbyde ten plast...
Je škoda, že když už jsi rozhodil pojezd, že tě nenapadlo nakašírovat při tom imitaci rámu pod budkou stroje. Dá se to vysochat z evrgreenu a napasovat přes původní rám. Co se týká chybějícího pásku s nýty, jako lepená náhrada by se dal udělat z plechu, co bývá na lepších vínech kolem špuntu, nebo z čajových svíček (zhruba stejná tuhost, plech na víně je poplastovaný). Onýtovat by se to muselo podle vzoru (zbylého kusu) jehlou, výskyt "nýtovacích" koleček s patřičnou roztečí zubů by byl moc velká náhoda...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » stř 29 pro, 2021 7:19 pm

Nedalo mi to, tak keď som to robil snažil som sa to urobiť čo najlepšie.
Čo sa týka toho rámu pod búdkou, tiež mi to vadilo, preto som tam dal kúsok Evergreenu, avšak nie na celú dĺžku. Pripadalo mi to takto lepšie.
Obrázek

Naviac som urezal z držiaku motora ktorý mi kazil pohľad.


V každom prípade, s 310tkou som pokračoval, objednal som leptané pásiky od Eduarda, snáď zajtra príde balíček.
https://www.eduard.com/cs/eduard/fotole ... ni%29.html

Zatiaľ som pokračoval s detailami ktoré som mohol (a aj mal) urobiť než prídu pásiky a budem môcť striekať karosériu.


Prvá vec ktorá ma trápila bola podlaha v lokomotíve (vnútro na ktoré som prilepil dekodér, plošný spoj, konektor a napokon sa podaril aj reproduktor, o tom ale neskôr.

Pôvodná podlaha nebola zlá, ale ako celý model, nedotiahnutá. Preto som ju vystredil a kúskami evergreenu pevne vymedzil a zabezpečil proti posunutiu všetkými smermi.
Naviac som urobil ohrádku okolo prevodov aby sa tam ani náhodou nedostali vodiče, či prípadne uvoľnené komponenty.

Obrázek

Potom som začal s elektronikou. Prvá vec boli predné svetlá, pretože, jednak bol svetlovod upatlaný od lepidla a naviac aj prasknutý.
Pôvodne som ho zlepil a chcel som tam na miesto žiarovky nalepiť ledky pre každé svetlo jednu, nakoniec to skončilo výrobou plošného spoja na ktorého koncoch boli ledky ktoré zospodu svietia do zbytkov svetlovodu ktorý je zasunutý v lampičkách. S týmto riešením som veľmi spokojný.
Obrázek
Obrázek
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » stř 29 pro, 2021 7:31 pm

Pokračoval som umiestnením elektro zapojenia, vymenil som všetky vodiče, nanovo všetko prepájkoval, očistil od kalafunie a zapojil.

Najhoršie bolo zadné osvetlenie. Teda som sa toho najviac obával.
Zistil som, že diery v lepte sú posunuté asi o 0,5mm a tak jedna ledka je vyššie ako druhá aby svietila priamo do trubičky lampičky.
Vyrobil som ďalší plošný spoj ktorý som osadil ledkami a aj odporom, rovnako ako vpredu, 1,2K Ohm.

Obrázek

Test bol s dekodérom Kuehn N45 ktorý som mal v modeli pôvodne, avšak podarilo sa mi získať MX648R a stiahol som do neho malú paru od Zimo. Myslím, že to celkom 310tke sedí.
V každom prípade, výzvou bolo ako tam ten dekodér dostať.
Výška vnútri vzhľadom k zbytku kotla ktorý pokračoval aj dovnútra bola cca 5-6,5mm
Tu som upravil reproduktor Zimo 10x15 na výšku ozvučnice 1,5mm, aby som dosiahol kompletnú výšku 4,5mm

Najprv som zvuk vyskúšal mimo lokomotívy a následne som ho vlepil na podlahu. Dno ozvučnice je vlastne podlaha. Kvôli úspore výšky.

Obrázek

Pripájkoval som dekodér na 6pin konektor a zapojil.
Obrázek
Problém však nastal, keď som nevedel karosériu s ľahkosťou zavrieť. Na niektorých miestach kotol totiž zasahoval do priestoru viac a tak dekodér bránil zavretiu.

Nasledovala brúska a urezal som prebytočný materiál. Čím som získal väčšiu výšku, ale aj povolil spájkovaný spoj, ktorý som následne opravoval s malou dušičkou aby som neroztopil doplnky na kotli...
Teraz model už krásne zatváram.
Video zo skúšky :wink:
https://a2c.rajce.idnes.cz/CSD_310.0104 ... 1520226095
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod Střelec » čtv 30 pro, 2021 8:36 pm

Vypadá to dobře. Pokud bys nevěděl co s penězma, existuje nabídka alternativních mosazných (Metal model, prodávají pojezdy.eu) a 3D tištěných dílů, které by mohly nahradit ten polyuretan.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: ČSD 310.0104 oprava

Příspěvekod A2C » pát 31 pro, 2021 4:28 pm

ďakujem, pozeral som na to, ale to by som si už vzal aj pojazd od PG a lept od Záhradku. Prípadne čo je teraz novinka od Locolab.
Ale napriek tomu všetkému som s týmto stavom spokojný v rámci možností na 100% :)
Teda keby to bolo už od výrobcu v stave, že sa k tomu nemusím vracať, bol by som oveľa viac nadšený :lol:
Přílohy
271001935_1103783920395662_5059378161833772142_n.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků