456.1 Roco

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

456.1 Roco

Příspěvekod Stanopp » pon 15 lis, 2021 7:13 pm

Prestavbou továrenského modelu stvárňujúceho americkú radu S160 pomaly vzniká model našej 456.176. K tomuto číslu mám fotky z oboch strán (Svet velké i malé železnice 73). Pôvodnú búdku nahradil lept pána Murasa doplnený o výraznejší dekel vetracieho otvoru, okapové rýny so zvodmi, usmerňovač vzduchu, držiaky vetrolamov Weinert a strešné háčiky rovnako z produkcie pána Murasa. Kit na prestavbu, ktorý dodáva obsahuje okrem leptu búdky aj varianty dymničných dverí, kryty vtokových rúr a otvorov pre zborojenie vody, stupienok pred dymnicou a imitáciu drevenej nadstavby tendra, PU odliatky dymničných dverí, imitácie uhlia, kompresor, komín, MS odliatky strešných háčikov (iné ako som použil), odberného ventilu, dynama, uzáveru dymničných dverí, lámp, poistných ventilov, výmyviek, konzoly reflektora. PU odliatok som nahradil sústruženými dymničnými dverami s madielkom, konzolou pre číslo Weinert, okom pre zdvíhanie a novou konzolou pre reflektor. Pod dymničným uzáverom s dorobenou rukoväťou je leptaná hviezda Muras (nie je v kite). Na dymnici pribudlo dynamo na konzole, PU kompresor nahradil MS z produkcie pána Murasa na mojej konzole, striekanie do dymnice MMC, rozvodné el. krabičky Weinert. Na kotly svietia spomínané výmyvky, piesočníkové rúry (potiahnuté až k dvojkoliam), prívod vzduchu do hubíc pieskovania, na kryte parného domu a piesočníka je v namiesto píšťaly odberný ventil pre kompresor. Ľavý ochoz bol rozšírený o vrubkovaný plech pri kompresore, pravý rozdelený a znova zlepený s vyvýšenou zadnou časťou. Pod ochozmi sú nové vzduchové, parné a elektro vedenia. Doplnil som popolníkové klapky, chýba ešte mechanizmus otvárania. Takmer všetky stupienky boli upravené na správny tvar podľa predlohy. Popod rozvod vedie drevená lávka na mosadzných L profiloch. Vzduchojemy dostali odkaľovacie ventily (Muras), velký pneumatický odkaľovač (Muras) s kolieskami (Weinert) je na rákovej stene. Predné zmetáky spája chýbajúca výstuha. Pod tendrom pribudol kryt rozvádzača, hore zase úložná skrinka a drevená nadstavba s kovaním a krytmi otvorov pre zbrojenie vody z leptu. V kuchyni som na strop zavesil ovládacie kolieska ventilov armatúrovej hlavy, osadil vodoznak (Muras), odbrúsil naliatky regulátora a brzdičov. Brzdiče dostali rukoväte. Čelník je osadený skrutkovkou (Muras), na oba som doplnil madielka pre posunovača. Čo modelu ešte pred tmelením a nástrekom chýba, sú napájače Nathan (snáď sa podarí BV model), úprava predného veka šúpatiek a lampy.
Pár fotiek na odkaze:
https://photos.app.goo.gl/J5b4Sx9aX9aWisdF7
Čo mi ešte nie je z fotiek jasné, je umiestnenie píšťaly a či sa pustím do funkčných lámp. Kritika tradične vítaná.
Přílohy
mb.jpg
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod radeksindy » úte 16 lis, 2021 7:45 am

Je to moc pěkný, těším se na výsledek. Bylo nutné něco na kotli složitěji vybrušovat nebo stačí vyndat zastrkanou originální armaturu? Na kotli jsou ještě vidět otvory po výliscích, ty asi přijdou ještě zakitovat. Také jsem uvažoval o koupení kousku na přestavbu, ale je toho tolik a času málo.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Stanopp » úte 16 lis, 2021 9:48 am

Ďakujem, jediné čo trebalo odbrúsiť, bol priestor na ochoze, kam prišiel kompresor. Na kotli sú všetky vedenia zasúvacie a nelepené. Ako píšete, diery po nepotrebných budem ešte tmeliť. Rozrobených projektov je aj na mojom stole viac, než by som chcel, ale vyhraná aukcia modelu so zvukom za 240 Eur bola zdrojom veľkej chute do prestavby. Prikladám ešte fotku predlohy (zdroj: https://www.zeleznicnemuzeum.sk/katalog-predmet/1642/ ).
456.176 (4).jpg

Záhadou pre mňa ostáva aj usmerňovač dymu?? pred komínom. Ani z fotiek v Svete Železnic presnejšie nevidno jeho tvar a tak nebudem ho na modele stvárňovať. Ak prestavbu dotiahnem do úspešného konca, chcel by som časom urobiť aj variantu po rekonštrukcii, no bez vypuklých dymničných dverí.
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Jindřich Bek » úte 31 kvě, 2022 7:57 pm

Fotografie 456.176 v Ostravě u depa, v pozadí nejstarší v depu budova z roku 1847. Ostravské lokomotivy přes komín přetažené síto, čtverec síta připevněný v rozích k dýmnici. Předpokládám, že to co je vidět je zbytek tohoto síta.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Stanopp » pon 27 úno, 2023 8:04 pm

Konečne som sa dostal k airbrushu a teda takmer hotovo.
Přílohy
20230227_131037.jpg
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Miško » pon 05 čer, 2023 8:13 pm

Paráda, krásná práce..
Miško
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 23 zář, 2018 2:39 pm

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Milan.D. » úte 06 čer, 2023 2:48 pm

No tak tomuhle říkám modelařina, nádherná práce. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Davca » čtv 08 čer, 2023 10:36 am

Jindřich Bek píše:Fotografie 456.176 v Ostravě u depa, v pozadí nejstarší v depu budova z roku 1847. ...


Zdravím,
no a kousek odtud dodnes v trávě postává něco, co mi jako laikovi přes parní stroje připomíná podvozky tendrů "Uner" řady 456.1 ...

https://davcca.rajce.idnes.cz/Podvozky_ ... ady_456.1/

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: 456.1 Roco

Příspěvekod Jindřich Bek » ned 24 pro, 2023 7:45 pm

Falešné podvozky pro přesun vyvázaných skříní opravovaných lokomotiv. Původ je jasný z tendrů 726.1 od lok. 456.1. , tak to v LD Ostrava bylo.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků