Pojezdy z 3D tisku - TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » čtv 24 čer, 2021 7:10 am

V poslední době se věnuji stavbě pojezdů za použití komponent z FDM 3D tisku. Momentálně jsem úspěšně dokončil pojezd pro "armádní drezínu" T450 Milena, která má pro pojezd extrémně málo místa a použití továrně vyráběných komponent nepřipadá v úvahu. Díly s převody, zde tedy podvozky, tisknu z PETG, s tloušťkou vrstvy 0,1mm. Ostatní díly z ASA, popř. i z PLA. s tloušťkou vrstvy 0,15mm. Tisknu na obyčejné tiskárně Průša MINI, filamenty používám "Průšament". Uložení hřídelů je tištěno s přídavkem a následně otvory vystružím kuželovým výstružníkem. Hřídele šneků jsem uložil do mosazných pouzder.

Více v článků. Pro případné následovatele jsou na stránkách ke stažení soubory pro vlastní tisk.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod Maxik » pon 06 pro, 2021 12:39 pm

Ahoj, diky moc za clanek. Zacal jsem shanet vhodny podvozek pro Esus (zatim bez uspechu), 3D tisk me take napadl, ale mel jsem za to ze diky "nepresnosti" FDDM tiskarny (Prusa MK3S), nebudou takto male podvozky pouzitelne. Mas uz prosim nejakou zkusenost z provozu? Nejsou problemy s behem prevodu? Zadrhavani celeho podvozku?

Ja nebudu limitovany mistem (tolik), takze bych mel konstrukci nejspis jednodusi, ale rad bych vysel z tvych modelu. Jakou tryskou tisknes? Puvodni 0,4 nebo mensi 0,25?
Maxik
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 03 bře, 2021 3:01 pm

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod lisacik » pon 06 pro, 2021 2:50 pm

michal_d píše:Více v článků. Pro případné následovatele jsou na stránkách ke stažení soubory pro vlastní tisk.


Dobry den prajem.
V prvom rade velka vdaka za navod. Tiez mam lept na tuto masinku. Uvazujem postupovat podla navodu uverejnenom na stranke https://ttjenik.wz.cz/, ale vas clanok ma nadchol k moznej buducej stavbe este jednej Mileny.
Zial nejak sa mi nezobrazuju obrazky vo vasom clanku
Prosim budete mat a nejake video ako vam Milena jazdi?
D
Lisko
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » pon 06 pro, 2021 8:06 pm

Maxik píše:Ahoj, diky moc za clanek. Zacal jsem shanet vhodny podvozek pro Esus (zatim bez uspechu), 3D tisk me take napadl, ale mel jsem za to ze diky "nepresnosti" FDDM tiskarny (Prusa MK3S), nebudou takto male podvozky pouzitelne. Mas uz prosim nejakou zkusenost z provozu? Nejsou problemy s behem prevodu? Zadrhavani celeho podvozku?

Ja nebudu limitovany mistem (tolik), takze bych mel konstrukci nejspis jednodusi, ale rad bych vysel z tvych modelu. Jakou tryskou tisknes? Puvodni 0,4 nebo mensi 0,25?


Tisknu tryskou 0,4mm. 0,25 mám taky ale zatím nebyl důvod jí vyzkoušet. Modely u mě nenajezdí žádné závratné vzdálenosti, takže hodnotit dlouhodobý provoz bohužel nemůžu, ale jednoduše řečeno to zatím funguje bez znatelných změn jak zvukových, tak chodových. Důležité je myslím hlavně to, že otvory pro převody jsou vystružené, vše je řádně vyhlazené a mezi ozubenými koly a šasi podvozku jsou bronzové podložky. Tím vlastně charakteristické nedostatky 3D tisku zůstanou pouze na nefunkčních plochách.
Vlastní tisk podvozků z PETG je dost alchymie a pár kusů jsem musel vyhodit, je to skutečně za hranici možností tiskárny. I když výtisk vypadá pohledově dobře, tak se občas stane že "předtisknutý" otvor je lehce mimo a vystružení nejsou polohy hřídelů zcela správné. Po vyladění tisku mám úspěšnost tak 50%. Není to tedy nic na sériovou výrobu, ale jako možnost získat vlastními silami atypický pojezd to funguje.
S ohledem na přesnost tisku a ručního dokončování nejsem schopný použít menší modul než 0,4mm. Navíc zvětšuji osovou vzdálenost kol o 0,075mm. Při zachování strojařsky správné rozteče má podvozek příliš tuhý chod, jelikož jakákoliv nepřesnost už "kde schovat"
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » pon 06 pro, 2021 8:11 pm

lisacik píše:
michal_d píše:Více v článků. Pro případné následovatele jsou na stránkách ke stažení soubory pro vlastní tisk.


Dobry den prajem.
V prvom rade velka vdaka za navod. Tiez mam lept na tuto masinku. Uvazujem postupovat podla navodu uverejnenom na stranke https://ttjenik.wz.cz/, ale vas clanok ma nadchol k moznej buducej stavbe este jednej Mileny.
Zial nejak sa mi nezobrazuju obrazky vo vasom clanku
Prosim budete mat a nejake video ako vam Milena jazdi?
D
Lisko


Já fotky v článku vidím i z jiného počítače, takže kde je chyba netuším... případně můžu z článku udělat pdf a poslat jej mailem. Video nemám, můžu někdy zkusit natočit, ale hned to nebude.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod lisacik » úte 07 pro, 2021 4:19 pm

Já fotky v článku vidím i z jiného počítače, takže kde je chyba netuším...


Dovolil som si pozriet kod stranky a podla mna (opravte ma ak sa mylim) je problem v tom, ze v kode je smerovanie na obrazok nasledovne http://md-modely.wz.cz/wp-content/uploa ... 450_03.jpg
Text teda ide cez httpS a obrazky su nakodene cez httP
Ak vytiahnutu URL http://md-modely.wz.cz/wp-content/uploa ... 450_03.jpg prekopirujem do prehliadaca tak sa odkaz upravy a v adresnom riadku uz vidno https://md-modely.wz.cz/wp-content/uplo ... 450_03.jpg. Zrejme by teda stacilo v kode zamenit pri obrazkoch http za https
Lisko
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod Luděk » úte 07 pro, 2021 5:30 pm

Já vidím obrázky bez problému.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » úte 21 pro, 2021 9:09 am

Konečně jsem se dostal k sepsání článku o pojezdu pro mojí lokomotivu Škoda 16E. Viz stránky. Základ je opět 3D tisk z PETG a převody ALS. Toto řešení pojezdu používám v různých modifikacích pro 2 nápravové lokomotivy a motoráky. Postupně mám v plánu je také zveřejnit.

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 21 pro, 2021 3:53 pm

Dobře!!! Smekám, chytře vymyšleno, precizně vyrobeno!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » stř 22 pro, 2021 7:23 pm

Děkuji za slova uznání, potěšila. Na stránky jsem dal další dlouhodobý rest a sice pojezd pro kolejový autobus M120.1 Princip opět shodný akorát je trochu jinak řešený tištěný základ, z bočního pohledu nesmí být pod autobusem patrný...


Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod jafobe » čtv 23 pro, 2021 9:37 am

Pěkné. ;)
Motor uložený našikmo je proto aby se dali použít ozubená kola s rovnými zuby?
Mám pocit že podobné řešení jsem viděl u pojezdů KATO. A možná by se dal pojezd od nich upravit i pro použití v kolejovém autobusu, s ohledem na i nich používané menší mortroky by se dalo získat lepšího průhledu kabinou, což by tady s ohledem na prosklení nebylo od věci...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » čtv 23 pro, 2021 4:11 pm

Motor je našikmo kvůli nějakým minimálním potřebným rozměrům pro tisk. Mezipřevod má kola šířky 1+2mm, štěrbina pro ně je v 3D modelu 3,7mm, šířka rámu aby se vešel mezi leptané podélníky je 7,7mm. 2mm pro obou stranách jsou takové minimum pro úspěšný a zároveň odolný tisk. Kvůli tomu nemůže být "šnekové" kolo v ose. U jiných pojezdů mám šneky normálně v ose. Schválně píšu "šnekové" protože se jedná o kolo s přímými zuby, při tloušťce kola 1mm to ničemu nevadí. Vyosení motoru by mělo geometrii ozubení pomáhat, ale v realitě nepoznám rozdíl. Já dávám na šnek všude přímé kolo a ostatně mnoho výrobců to nedělá jinak. Skutečně šneková kola má ALS v nabídce také, mají šířku 2mm a to už vychází prostor pro převod 4,7 mm a opět by byl problém s odolností slabého výtisku.
Zkoušel jsem i pojezdy z mosazi, která je samozřejmě vhodnější, ale nějak na to nemám potřebné vybavení a ani šikovné ruce... Takovýto pojezd má navíc výhodu, že jej v pohodě seskládám za jeden večer u stolu v obýváku, nepočítaje v to dobu tisku. Ta je dle typu 1÷2 hodiny pro dvounápravový pojezd. V neposlední řadě se musím přiznat, že mě baví bořit předsudky, že dobře funkční pojezd je nějaká velká věda a že FDM tiskárna se na to nehodí...
Samozřejmě je třeba umět 3D modelování, zde mám výhodu, že jsem konstruktér, takže jsem se nic navíc učit nemusel. Kdo neumí a nechce se učit může si u mě na stránkách data stáhnout....
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod Luděk » pát 24 pro, 2021 7:53 am

Ahoj, pěkná práce. Jaký průměr trysky používáš?
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod belgarat » pát 24 pro, 2021 10:51 am

Sklanim se pred umem - a take vzdavam hold za uverejneni souboru k modelu (ac je zrejme nevyuziju): vubec to neni samozrejme ! Na facebooku (ano, ve skupine 3D tisk) jsem se pred par mesici naivne zeptal zda by nebyl tiskovy soubor k mani - a zarazilo mne az naproste nepochopeni kolegu ve skupine jak se nekdo VUBEC muze tak blbe ptat, kdo by prece daval zdarma desitky nebo stovky hodin sve prace ...

Takze jeste jednou - DIKY.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » pát 24 pro, 2021 10:56 am

Používám klasiku 0,4mm menší zatím nebyl důvod použít. A vlastně si myslím, že menší tryska a PETG by stejně moc nešlo dohromady, to není materiál na malé detaily. Zkoušel jsem pojezdy ze všech běžných materiálů a PETG mi přišlo nejlepší, ale nejhůř se mi s ním tiskou malé věci...

PLA
výborný a přesný tisk, pracné opracování. Hlavně stružení otvorů bylo nekonečné. Nový pojezd byl výborný, ale měl jsem strach o dlouhodobou životnost navíc v kombinaci s mazivy a zahřátým motorem. Občas jej používám na "nefunkční" díly pojezdů a výjimečně tam kde pro subtilnost dílu nejde použít nic jiného a zároveň se nechá díl případně snadno vyměnit... Z PLA také tisknu první pokusy každého dílu, kde si ověřuji rozměry a uspořádání, vždy je třeba víc iterací, než se najde nejlepší řešení a je zbytečné na to používat jiný materiál.

ASA
Tisk horní než PLA, ale stále velmi dobrý. Bohužel je příliš měkký a měl jsem obavy z vyjetí uložení hřídelí. Používám jej na díly které nejsou v kontaktu s převody a není to pouze bižuterie. Například rám pro T450...

PETG
Tiskne se nejhůř ze všech, hlavně drobné detaily a místa kde tiskárna prování retrakci. Blbě se opracovává, není tvrdý jako PLA, ale spíš houževnatý, výtisky jsou nejošklivější ze všech, ale nemám obavy o životnost. Používám jej na všechny díly, které jsou v kontaktu s převody. Tvar dílů se musí navrhovat s ohledem na tisk z PETG, rozhodně to nefunguje tak, že co lze z PLA, to se povede z PETG
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků