Pojezdy z 3D tisku - TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod jafobe » pát 24 pro, 2021 12:21 pm

michal_d píše:Motor je našikmo kvůli nějakým minimálním potřebným rozměrům pro tisk. Mezipřevod má kola šířky 1+2mm, štěrbina pro ně je v 3D modelu 3,7mm, šířka rámu aby se vešel mezi leptané podélníky je 7,7mm. 2mm pro obou stranách jsou takové minimum pro úspěšný a zároveň odolný tisk. Kvůli tomu nemůže být "šnekové" kolo v ose. U jiných pojezdů mám šneky normálně v ose. Schválně píšu "šnekové" protože se jedná o kolo s přímými zuby, při tloušťce kola 1mm to ničemu nevadí. Vyosení motoru by mělo geometrii ozubení pomáhat, ale v realitě nepoznám rozdíl. Já dávám na šnek všude přímé kolo a ostatně mnoho výrobců to nedělá jinak. Skutečně šneková kola má ALS v nabídce také, mají šířku 2mm a to už vychází prostor pro převod 4,7 mm a opět by byl problém s odolností slabého výtisku.
Zkoušel jsem i pojezdy z mosazi, která je samozřejmě vhodnější, ale nějak na to nemám potřebné vybavení a ani šikovné ruce... Takovýto pojezd má navíc výhodu, že jej v pohodě seskládám za jeden večer u stolu v obýváku, nepočítaje v to dobu tisku. Ta je dle typu 1÷2 hodiny pro dvounápravový pojezd. V neposlední řadě se musím přiznat, že mě baví bořit předsudky, že dobře funkční pojezd je nějaká velká věda a že FDM tiskárna se na to nehodí...
Samozřejmě je třeba umět 3D modelování, zde mám výhodu, že jsem konstruktér, takže jsem se nic navíc učit nemusel. Kdo neumí a nechce se učit může si u mě na stránkách data stáhnout....


Znalosti kolem 3d tisku nemám prozatím žádné, natož kolem jejich limitů a vlastností, proto jsem hledal důvod šikmého uložení motoru jinde. :oops: To že při šíři kola 1 mm to téměř nevadí na rozdím od 2 a více mm je mi jasné, a taky bude záležet na modulu ozubení a průměru šneku.
Tak s ohledem na Tvé lepty bych se nebál ani pojezdů v podobě leptu, třeba i vícevrstvých skládaných na sucho (vnitřní s otvory pro uložení hřídelek převodů, na to kryci který je zafixuje proti vysunutí do boku, a třeba ještě zespodu kterým přitáneš dvojkolí do U výřezů a stáhneš šroubem... viz obr), to by i s ohledem na vybavení dílny nemélo být tak náročné na vybavení dílny jako pojezdy z 3-3 mm plechu které by bylo už lepší nechývat vyřezávat... ale zase to je o tom že 3D tisk je s ohledem na potřebu testování pro tebe rychlejší a dostupnější...

pojezd lept.jpg
pojezd lept.jpg (16.93 KiB) Zobrazeno 3953 krát
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » ned 26 pro, 2021 7:19 pm

K těm 2mm minimální tloušťky jsem to napsal trochu nepřesně. Ono není problém vytisknout stěnu na 2 perimetry, tj. klidně 0,8mm, ale nesmí to být samostatný sloupek jako je zde kolem otvoru pro hřídel... Ale to by bylo na delší diskuzi co lze a co nelze kvalitně tisknout. Tiskárnu mám necelé 2 roky a stejně se stále učím...
Pojezdy z leptu by taky šly, někde by to i řešilo spoustu prostorových problémů, ale nemám chuť tomu věnovat čas... Takto mám relativně univerzální řešení, které lze snadno modifikovat v podstatě obratem a klidně v jednom kuse. Momentálně takto mám pojezdy pro M140.1, M134.0, rozdělaný M131.1 vše od Kubera. Mám obdobně rozdělanou i funkční E10 v TTe (akorát mám rozepsaný článek), takže možnosti jsou nezměrné. V budoucnu chci dodělat i podvozky pro vícenápravové stroje (trochu jinak než na T450, kde bylo vše podřízeno místu). Kdybych se zabýval leptanými pojezdy, tak jsem možná u prvního kusu...

Pro ilustraci zmíněná E10 v TTe
Obrázek
Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod TTmili » úte 28 pro, 2021 7:36 pm

Mám stažený soubor s pojezdem pro Škodu 16E, a pořád váhám jestli spíš nepořídit mosazný. Tiskl bych sice na SLA, ale to na věci nic nemění, mám prostě strach z hmotnosti pojezdu a celkově modelu aby něco utáhl. Třeba u takové úzké E10 to asi problém nebude, a doufám, že spatří taktéž světlo světa jako stavebnice k prodeji, ale posunovací lokomotiva by trochu tažnou sílu mít měla. Jak je na tom pojezd k 16E hmotnostně?
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » úte 28 pro, 2021 8:26 pm

Samotný výtisk neváží prakticky nic. Pojezd s motorem teď nemám volně po ruce, ale moje celá 16E váží 40g což je samozřejmě velmi málo. Já ji mám jako aku 103, která posunovala v depu, takže pro provoz na kolejišti v podstatě "bez zátěže". Nutno podotknout, že jsem si nedal moc práce se zatěžováním, nějaké olovo by se vešlo ještě do kapot. Kdyby se obětoval průhled budkou, tak do té se vejde cca 30g. Toho nejspíše využiju až dodělám ostravskou 107, ta už musí utáhnout víc... M140.1 váží 49g a to je v podstatě celý vycpaný olovem kromě věže.

Mosaz je sice mosaz, ale jak jsem psal, já na to nemám ruce dost šikovné a nechávat si to někde dělat, tak zase bude práce z upevněním do modelu atd. však to všichni znají... Cest jak dospět k funkčnímu pojezdu je mnoho a pro mě je tato momentálně nejschůdnější, tam kde nejde využít tovární podvozky. Pro malé dvounápravové modely se v TT z továrně vyráběných nabízí v podstatě jenom Halling. Mám už hrozně dlouho rozdělané lego 704, které má pojezd Halling Varioantrieb H0m, když pominu, že je taky plastový, tudíž také příliš lehký, tak má 3 pólový motor s malými setrvačníky, do modelu se motor nevejde, takže se stejně musí vyměnit. V podstatě komplikace s tímto pojezdem, ačkoliv tak jak je od Halliga dodán je výborný, mě přiměli k pokusům o tištěný pojezd.
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pojezdy z 3D tisku - TT

Příspěvekod michal_d » stř 01 čer, 2022 10:45 am

Tak opět něco dalšího... Pojezd pro kolejové autobusy Tatra. Na stránky jsem dal ke stažení dvě varianty - pro vlastní model M130.001 a pro Kuberovi stavebnice M120.2 a M120.3. Liší se výškou zámků pro nacvaknutí do podlahy a rozměry pro usazení do leptů... Principiálně se jedná o shodné řešení s pojezdem pro Škodu 16E, liší se pouze tvar a rozměry chassis...

Obrázek

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků