Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » ned 14 bře, 2021 11:48 am

Mám dotaz ohledně závady a možné opravy Brejlovce od Kuehna v TT - DCC, zvuk. Mašina je prakticky nová, ale už po záruce. Chtěl jsem zase prohnat vlaky a zpozoroval jsem, že Brejlovec jezdí míň než poloviční rychlostí. Hedal jsem příčinu v nastavení dekodéru, ale zjistil jsem, že po cca půlhodince ježdění najednou postupně oživl a vše bylo zase v pořádku. Jinak jezdí potichu a klidně - vizuálně není žádná příčina vidět. Je tam nějaký mechanický problém, nějaké zatuhnutí převodů, nebo co. Budu muset udělat rozborku a zjistit co a jak.
Nemám žádné zkušenosti, proto prosím o radu o co se může jednat a - hlavně - jak (bez poškození :lol: ) sundat kryt a postupovat při demontáži. Nechtěl bych to úplně po...at. Pokud máte nějaký odkaz, fotky, rady, nápady, velice uvítám.... Díky!

Edit: nojo, selže-li všechno, přečti si návod: Öffnen der Lok: Das Lokoberteil ist auf dem Fahrwerk aufgerastet. Um es abzunehmen, spreizen Sie das Lokgehäuse im Bereich der Führerstandstüren und ziehen es nach oben ab.
Tak jsem zvědavý, co se při tom všecho ulomí.
Edit 2: všechno už tady bylo vyřešené: https://www.youtube.com/watch?v=ko-BJLXRWFs
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Michal Vaniš » ned 14 bře, 2021 3:55 pm

Možná odpověď na tuhnutí viz odpověď Radek Strnad ned bře 14, 2021 4:24 pm
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=9197&start=45
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » ned 14 bře, 2021 4:29 pm

Tento typ závady se vyskytuje u zadřených pouzder. Nevím, jak je to u vel. H0e, ale v TT tím trpěly některé lokomotivy od Kuehna. Vypadalo to tak, že mašinka se ztuha rozjela ze studeného stavu, pak jezdila lépe a lépe do té doby, než zůstala stát a vychladla. Plastové pouzdro, které se jízdou ohřálo a změklo nebo se o nějakou setinu roztáhlo a dovolilo tak šneku se otáčet. Zchladnutím pak zmenšilo průměr a mašina už se nehnula. Chce to zjistit, co tuhý chod způsobuje a pak buď namazat nebo lehce zvětšit průměr toho, co lehkému chodu brání.

Jo, to vypadá že se jedná o stejnou závadu. Díky za typ. Pocvičím se tedy v rozborce a sborce.
PS: to je tedy náhoda, že řešíme prakticky stejný problém ve dvou samostatných vláknech :idea: viewtopic.php?f=43&t=9197&start=45
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Pavel 152 » ned 14 bře, 2021 5:07 pm

Řešil jsem reklamaci prasklých ozubených kol na nápravách BR 103, při tom jsem našel v katalogu pod tip je info o namazání šneků.

https://kuehn-digital.de/oelen-der-schneckenwelle.html

V tom struppově videu jsou vidět ty šneky a jejich hřídelky.

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » ned 14 bře, 2021 5:24 pm

Díky Pavle, to je dobrá stopa. V týdnu na tom zapracuji.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod PepinTt » ned 14 bře, 2021 5:56 pm

Taky jsem měl podobný problém a vyřešilo ho pár kapek oleje do převodů, vazelína u ozubených kol byla ztuhlá jako máslo a olejem se ,,naředila ".
Já modelařím jen pro radost,dokonalé modely by měli dělat ti co se tím živí
PepinTt
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob 28 říj, 2017 8:58 pm
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » úte 16 bře, 2021 3:44 pm

Poreferuji o výsledku opravy (i když to už patří do tématu omyly a nezdary...). Rozebrání šlo přesně podle návodu a videa, je jen třeba dát pozor při odcvakávání krytu šneků, chce to jemný grif. V převodech bylo plno vazelíny, tak jsem všechno očistil, vyjmul šneky i s pouzdry, kardany. Ozubené převoby k nápravám jdou lehce, tak jsem nechal jak byly. Po složení pohonu jsem k pouzdrům u šneků a na kardany dal nepatrně jemného oleje, tak na špičku párátka. Měl jsem radost z dobře vykonané práce, vrátil jsem DPS s dekodérem na místo, přiletoval přívody zpět a jal se zkoušet. K mému překvapení bylo vše ještě mnohem horší, než předtím... Vše jsem si zopakoval asi třikrát a bez výsledku. Bádal jsem dál a měl podezření na motor. Odpojil jsem desku s dekodérem a zkusil samotný motor z 12V, bez převodů. Zdál se v pořádku, odběr cca 300mA. Po připojení kardanů se točí o poznání pomaleji (to se dá předpokládat), nedokážu ale posoudit, co je ještě normální a co ne.
No a pointa je tato: když jsem to celé složil dohromady, připojil DPS a postavil na koleje, tak se mašina už ani nepohne. Pohon je zcela mrtvý. Mám podezření, že se mi neznámým způsobem podařilo odprásknout dekodér, ale opravdu netuším jak. Světla i zvuky fungují, jen to prostě nejede :mrgreen: ... tady končím, musím to vydýchat, mašina je zatím rozebraná v šupleti. Chtělo by to zkusit postupně výměnkaření - motor? dekodér? Na takové generální opravy bohužel nejsem zavedený. Nebyla nejlevnější, ale hlavně - Brejlovec ČSD v zelené barvě se už nedělá.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod dudlifuk » úte 16 bře, 2021 3:57 pm

kuehn motor berie na prazdno pri 12V 40mA. 300mA je extrem. takze si zozen novy motor alebo zkontroluj uhliky. este info pri zatazi max 100mA
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » úte 16 bře, 2021 4:06 pm

Díky za tip, tím by se to vysvětlovalo. Hlavně jestli to přežil dekodér. Podle seznamu ND KUEHN by měl motor stát 25EUR + 10EUR poštovného, což není tak zlé. Možná se pokusím domluvit i s prodejcem (zatím mi vždy pomohli), třeba by to mohli přihodit k nějaké svojí velké objednávce...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Pavel 152 » úte 16 bře, 2021 5:55 pm

V tom odkazu od Kuehna je i jak napravit kontakty od motoru k dps(napružit nebo nahradit drátkem). A zkusil jsi bez dekodéru a plošného spoje přiložit napájení ke svorkám motoru? Pak ještě co ten kondenzátor na dps u přívodu k motoru, máš ho tam? Prý ovlivňuje dekodér. Pro analog je nutný, aby uhlíky nejiskřily a nedošlo k popálení komutátoru.
Všechny mechanické závady prověřuj na analogu.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » stř 17 bře, 2021 9:21 am

U mé mašiny byly již přívody dráty do DPS. Je na ní jméno JBR, tak předpokládám, že je autorem je pan Smutek? Ano, na potřebu odrušení jsem v zápalu boje pozapomněl, ale byla to jen chvilka, tak to mohl komutátor vydržet. na analogový provoz nejsem zaveden (ani nemám regulovaný zdroj), v dekodérech mám všude zakázán analogový provoz. Kdyby se to mělo často opakovat, budu se muset podle toho zařídit. :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Bedlisch » pát 19 bře, 2021 5:20 pm

Malinko to uvedu na správnou míru. Autorem desky není p. Smutek a nemá s tou desku mnoho společného :-)
Kondenzátor na ní není, neb tam v digitálu není potřeba. I v analogu je však komutátoru nějaký kondík zcela ukradenej. Ten kondenzátor je tam kvůli odrušení příjmu rádia a TV právě při analogové jízdě (bez dekóderu), kdy se rušení z komutátoru (jiskření) dostává do kolejí, které tvoří nádhernou anténu.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » čtv 08 dub, 2021 8:21 am

Konečně by měl dorazit náhradní motor - už je na předávací poště Cheb - tak jsem zvědavý... Zatím jsem si nacvičil demontáž původního, dávám fotky, pro případ, že by se hodilo. Motor drží zespodu odlitku pomocí dvou plastových držáků, které mají na každé straně dvě packy (viz šipky). Ty jdou tenkým šroubovákem odehnout směrem dovnitř a je hotovo. Motorek pak sám vypadne.
IMG_0563.JPG
IMG_0564.JPG
IMG_0565.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Zlámalík » pát 09 dub, 2021 3:44 pm

Čau, nečetl jsem to tady dřív, ale s dovolením sem dám pár postřehů:

Jestli je to zelený brejlovec 750.160, ty byly jedny z prvních, co se dělaly. Máš tam už vyměněné podvozky? Protože v první dodávce od Kuehna byly špatné šneky, byly tam dvouchodé a mechanismus byl celkově špatně složený, byly tam i špatná ložiska šneků. Povozky jsem měnil na asi 25 lokomotivách, někde to jelo dobře, někde stačilo jezdit asi 10 minut, furt se to zhoršovalo, pak to kviklo a už to jezdilo dobře :-D Ale měnily se pak všechny. To by mohla být příčina.

když jsem to celé složil dohromady, připojil DPS a postavil na koleje, tak se mašina už ani nepohne...
No a není to proto, že se ti ty plíšky přestaly dotýkat plošňáku? Ono je to takové, no, ne zcela spolehlivé řešení, tak pokud to není napružené, třeba to nekontaktuje (předpokládám, že máš plošnák správně otočený, kontaktníma ploškama nad motor). Zkoušel jsi motor naprázdno na zdroji 0 - 12 V? Jak se to jeví, běží hladce, nebo se hřeje?

Edit: Teď to čtu : ani nemám regulovaný zdroj... Doporučuju si něco obstarat, s regulací od nuly do cca 15 voltů a měřením, ideálně i s omezením proudu. Digitál je hezkej, když funguje, ale všechny koncové prvky fungují nakonec na analog (motor, LED) a tak bez možnosti to nějak zkusit je člověk jak slepej. Případně vezmi pár monočlánků, strč je do držáku od vánočních světýlek a zkus to tak.
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 09 dub, 2021 3:59 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Brejlovec Kuehn v TT (jak rozebrat)?

Příspěvekod Fox » pát 09 dub, 2021 3:58 pm

Tak ještě rekapituluji:
- výměnu podvozků jsem nedělal, předtím to jezdilo v pohodě. Všechno se lehce točí, nic nedrhne. Tady se mi problém nezdá.
- motorek nemá propojení plíšky, mezi PCB a motorem jsou poctivě naletované dráty (to jsou ty černé uprostřed PCB).
- motor na 12V má nepřiměřeně vysoký odběr (asi 300mA naprázdno bez mechanické zátěže - bez převodů) a samozřejmě dost se zahřívá (3,6W). To je důvod, proč jsem od Kühna v Německu objednal nový.
EDIT: ano, regulovaný laboratorní zdroj je základ pro jakékoliv bastlení. Toho jsem už před mnoha lety nechal, ale když holt to naše modelaření se zabývá ELEKTRICKÝMI vláčky. Taky uvažuji, že napíšu jako položku na seznam dílenského vybavení. A taky by tam mohlo přijít:
- dvoukanálový paměťový osciloskop
- generátor pulzů
- .... :D
IMG_0562.JPG

Začínám ale být nervózní, poslední stopa na webu sledování zásilek České pošty je 4.4.2021 předávací pošta Cheb. Dnes je 9.4. a kde nic, tu nic...
EDIT 2: sotva jsem to dopsal, zvoní zvonek a za dveřmi pošťák a balíček s motorem :lol: . Takže po víkendu budu moudřejší (aspoň doufám)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků