TT - přerostlé nárazníky?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod vojtas » sob 14 lis, 2020 7:10 pm

Ahoj, když stavím modely v TT, často narážím na problém "nárazník je dominanta čela vozidla". Asi tolik nejde o plochu talířů, jako hlavně o délku. Třeba kratší nárazníky od 810 ze stavebnice LPH mi na Hektora(ř. 720) délkově a velikostně sedí tak akorát, zatímco běžné TT nárazníky BTTB/Tillig mi přijdou strašně dlouhé, zvlášť při porovnání se skutečnými. "Nové" modely, třeba Tdns, nebo Kocour Tillig tímhle problémem již netrpí, ale ty mají skoro vždycky uložené nárazníky nějakou proprietární formou, já bych byl rád za obyčejnou tyčku 2mm. Kovové nárazníky Detail jsou snad kratší, ale mají prozměnu tyčku uložení pouze 1mm? Nárazníky SDV, které se lepí podkladnicí na čelo mi nepřijdou zrovna bytelné v provozu, a pořád nedokážu najít nic, co by se velikostí blížilo těmhle "malým" nárazníkům na motorových vozech jako je 810. LPH nárazníky jsoou prostě pro tohle použití obrovské a odpovídají spíš velkým půlkulatým nárazníkům lokomotivním, třeba jako jsou na 749 008. Dobře je to vidět při použití leptané šroubovky modely mašinek, která, ikdyž povolená, má problém dosáhnout na konec nárazníků, natož na hák následujícího vozu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod Gulda » ned 15 lis, 2020 4:05 pm

Mrkni na Haedl, má je ttmodelář.
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod Mcx » pon 16 lis, 2020 2:11 pm

Je to jedndoduché stačí podělit 120, a vyjde 5,16 mm :)
nar_01.jpg

Takovou délku mají všechny nárazníky, na výkrese nárazník 350 kN s klasickým talířem vozů 10. sk., u lokomotiv stejný - do 80. let, později nahrazen pouze talíř těmi přerostlými (který bl... to vymyslel?) Já se vždy lokomotivářům smál.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod vojtas » pon 16 lis, 2020 2:17 pm

Výkres nárazníku přímo od 810 nebo Btaxu někde nemáš? Asi to nechám vytisknout.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod Střelec » pon 16 lis, 2020 3:57 pm

Délka nárazníků - u Tilliga, který převzal BTTB a ještě dost od Zeuke patrně hrají dosud roli již přes 40 let nevyráběná košová a po nich očková spřáhla na strunu (košová byla ještě předtím na fest - spojená lehce pružícím průběžným plechem). Pokud vedle nich neměly nárazníky opticky zaniknout (při ukrutné vzdálenosti mezi vozy) a aspoň občas plnit svou funkci (ve šturcu), musely být hóóódně dlouhé.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod vojtas » pon 16 lis, 2020 4:07 pm

Koukám, že jsem neměl pravdu, téměř všechny nárazníky v TT mají okolo 5,7 mm s 0,3mm plechovou podkladnicí, to je rozdíl 5 centimetrů oproti reálu, to by snad nemělo být tak znát. Nemá 810 nárazníky i kratší?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod mastanec » stř 18 lis, 2020 2:39 pm

810 ma kratsi narazniky a to 535mm. Alespon podle vykresu co jsem nasel online.
I ta trubka se zda mensiho prumeru.
Mozna vyzkouset o 0.5-1mm zkratit a mrknout jak to vypada
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod Donatelli » čtv 19 lis, 2020 4:50 pm

[quote="Střelec"]Délka nárazníků - u Tilliga, který převzal BTTB a ještě dost od Zeuke patrně hrají dosud roli již přes 40 let nevyráběná košová a po nich očková spřáhla na strunu (košová byla ještě předtím na fest - spojená lehce pružícím průběžným plechem)..... Košová spřáhla??? Spřáhlům přiletovaným na kousek plechu procházejícím skrze celým vozem se neříká košová, ale jedná se o průběžné spřáhlo...
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod prcek » čtv 19 lis, 2020 5:40 pm

Donatelli píše:
Střelec píše:Délka nárazníků - u Tilliga, který převzal BTTB a ještě dost od Zeuke patrně hrají dosud roli již přes 40 let nevyráběná košová a po nich očková spřáhla na strunu (košová byla ještě předtím na fest - spojená lehce pružícím průběžným plechem)..... Košová spřáhla??? Spřáhlům přiletovaným na kousek plechu procházejícím skrze celým vozem se neříká košová, ale jedná se o průběžné spřáhlo...


Ma na mysli to, co se na sprahle kyve, byl to takovy maly hranaty jakoby kosik.
Přílohy
zeuke_kos.jpg
zeuke_kos.jpg (31.75 KiB) Zobrazeno 2334 krát
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: TT - přerostlé nárazníky?

Příspěvekod Donatelli » čtv 19 lis, 2020 5:55 pm

Omlouvám se, pochopil jsem to špatně...
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků