431.0 Roco prestavby

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Re: 431.0 Roco prestavby

Příspěvekod Stanopp » úte 13 říj, 2020 10:19 am

Takže by to mohlo vyzerať zhruba takto
20201013_121441.jpg
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: 431.0 Roco prestavby

Příspěvekod Stanopp » pon 19 říj, 2020 4:30 pm

Ešte jedna mobilovka ku krytom plniacich otvorov vodných vaní na 14tke. Na veľkom vzore rozmer 2200mm odpovedá dľžke pôvodných oválnych krytov. Tie som teda odrezal a nahradil novými.
Přílohy
20201019_181335.jpg
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Re: 431.0 Roco prestavby

Příspěvekod hummus » čtv 16 čer, 2022 10:37 am

Dokázal by mi někdo poradit, z jaké lokomotivy (ideálně asi Roco), se dají použít paprskové hnací dvojkolí?
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 575
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: 431.0 Roco prestavby

Příspěvekod Stanopp » sob 01 črc, 2023 12:55 pm

Pred dokončením mám tretiu prestavbu ventilovky od Roca. Tentokrát padla voľba na 431.032. Keďže pri 32 ide o stroj, ktorý pôvodne nebol u ČSD, myslel som si, že oproti továrenskému modelu, nebude potrebných toľko úprav, ako pri predošlých prestavbách. Nuž.. Ako základ poslúžila DRG verzia 93 1353 za dobrý peniaz z Ebay. Musel som doobjednať nadstavbu uhliaka a tú následne prerobiť, aby odpovedala predlohe. Je teda doplnená o vrchný lem, šikmú zadnú stenu pod ním, šíkmé bočné časti v spodnej partii, zdvíhacie oká, držiak tretieho návestného svetla. Po nadstavbe aj dolnej časti tendra sa hadia el. rozvody ku krabičkám (Weinert) a návestným svetlám. Z bokov tendra zmizlo nitovanie, naopak pribudli nové stupienky, malé dvierka, dotmelená bola ostrá spodná zadná hrana tendra. Na búdke som presunul na správne miesta píšťalu aj vetrák a doplnil k nemu pásiky s nitmi. Strešné háčiky dostali mosadzné oká. Zo steny pod búdkou som odbrúsil tretie tiahlo k napájačom, dorobil kľučku a lemovanie dverí. Ľavá vaňa je doplnená o okrúhly kryt, na krytoch plniacich otvorov vody nahradili výlisky mosadzné madielka. Na čelá vaní prišli stupienky, čelo pravej vane bolo tvarovo upravené a doplnené o konzolu k pákoviu k odkaľovacím ventilom valcov. Z kotla som odbrúsil pôvodné výmyvky, výronky a nitovanie medzi prvým a druhým opaskom. Nasledne kotol začali zdobiť nové výmyvky, výronky, poistné ventily, striekanie do dymnice, dynamo a odberné ventily. Komín dostal chýbajúci opasok. Okolo dymničných dverí pribudlo 6 obrtlíkov, pod dymničný uzáver držiak čísla. Pánty dymničných dverí som skrátil a zbavil nitovania. Pod dymnicou opäť madielko na dvierkach v podobe mosadzného drôtu namiesto výlisku, oválny kryt namiesto hranatého. Z pravého odberného ventilu je napájaný kompresor, výtlak je potom vedení novou dierou v konzole pod vaňou. Na tejto konzole pribudol pásik s nitovaním. Blok valcov má zvýraznené mazničky po bokoch a nové kryty ventilových rozvodov na oboch čelách. Ešte potrebujem zaslepiť diery, do ktorých sa vkladalo predné vedenie piestnic. Na oba čelníky pribudli madielka pod nárazníky, na predný lampy (BV model) s el. rozvodmi a krabičkami, leptané stupačky a hlava spojky vlakového kúrenia (BV model). Zo zadného som presunul vzduchové spojky o trochu vyššie. Na nosník nad čelníkom ešte prídu konzoly pre návestné svetlá s lampami. Z napájačov ostalo len telo, prívody pary a vody aj výtlak nahradili mosadzné drôty. Doplnený bol náhon rýchlomera, piesočníkové rúry k druhej a tretej osi, či ovládacie kolieska k odkaľovaču. Nad dvojkolím predného behúňa pribudli krycie plechy. Pár drobností v podobe nových vodoznakov, ovládacích koliesok ventilov, tiahla regulátora, brzdiča alebo poličky nad pecnými dvierkami sa dočkala aj kuchyňa. Momentálne mi okrem vyššie spominaného chýba pravá vtoková rúra a malé madielka na zadnej časti búdky a model by mohol ísť do laku.
Pár fotiek na odkaze:
https://photos.app.goo.gl/jEgtwGKHaqZ99Fh89
Ak by ste postrehli čosi, na čo som zabudol, budem vďačný za podnety. Kritika tradične vítaná.
Stanopp
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 10 srp, 2011 4:38 pm

Předchozí

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků