Úprava Sergeja ROCO

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 5:24 pm

Nenašiel som nikde nič podrobné a jasné na úpravu Sergeja ROCO, Tillig na verzie ČSD. Hľadal som návody, poprípade dajaké práce na úpravách či už vlastných, alebo pomocou leptov Sergejov či už Tillig alebo ROCO vo veľkosti TT. Nie som začiatočník a aj napriek tomu som nad niektorými vecami dumal ako keby som modeloval prvý krát v živote. Tak dajaké postrehy, inšpirácia a nápady by som hodil do davu aj pre tých, ktorý sa na to nevrhli z dôvodu, že sa toho boja. Úspech nie je vždy zaručený, takto skončila hotová kasňa po fixovaní laku a následnom schnutí, keď ju za bezvetria zobralo z balkóna rovno pod autobus MHD.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 5:51 pm

No ale k veci. Na úpravu som mal k dispozícii kasne BR 120 DR ROCO s veľkým ( asi ) tlmičom na streche, v prednej časti nemali chrómovú lištu a ani mriežku na prednom čele. Predstava úpravy bola v úprave strechy leptom, ktorý je na trhu, úprava ventilátorovej partie, dosadenie húkačiek a chrómovej kozmetiky, úprava čela lokomotívy, úprava čelníkov nárazníkov lokomotívy, dosadenie stupačiek pre posunovačov a doplnenie madiel pre posunovačov, na jeden model tyče a na druhý tyče + zahnuté madlá. Použitý lept na úpravu je od fy. Hekttor http://www.hekttor.biz/index.php?lng=CZ ... &kod=12004 a http://www.hekttor.biz/index.php?lng=CZ ... &kod=12006 , ktorý obsahuje skoro všetko potrebné na úpravu modelu fy. ROCO. Z náradie nič neobyčajné, okrem vŕtačky : olamovací nož, veci na pájkovanie, vodný šmirgeľ zrnitosti 500 a 1200, sekundové lepidlo ( gelové), tmel, pilníky, planžetová pílka, vrták cca 3mm, 0,3mm, ručná modelárska vŕtačka, pinzeta...z materiálov treba tenký drôt (ja som použil nazaizolovaný vodič z UTP káblov ) a plastová tabuľka ( napr. tá informačná ako "Núdzový východ" + lepty HekTTor. Húkačky som použil z MTB Bobiny, sú v každej tri páry, jeden vo farbe loko a dva páry čiernych.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:32 pm, celkově upraveno 4
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod mizl » stř 18 bře, 2020 6:00 pm

parádní kastle na dioráma šrotiště lokomotiv. Díky za návod jak vyrobit vrak. Vpodstatě to není nic složitého. O vše se postará autobus MHD.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 6:15 pm

mizl píše:parádní kastle na dioráma šrotiště lokomotiv. Díky za návod jak vyrobit vrak. Vpodstatě to není nic složitého. O vše se postará autobus MHD.

Michal

...každý návod sa cení, aj tento....
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 6:30 pm

Pred samotnými úpravami treba kasňu lokomotívy rozobrať. Ako s kasňou z rámu, to je asi jasné, ja na to používam celuloidové pásy cca 1 cm široké, zasuniem do kasne v mieste západiek a kasňu uvoľním. Treba dať pozor u modelov, kde sú namontované hadice na predných čelách, ich ukotvenie do kasne prečnieva do rámu a bráni jeho vytiahnutiu, kto do toho dá silu, urve z kasne spodnú časť a môže opravovať, dá sa to, len to zdržuje. Nárazníky sa vysunú bez problému, majú v spodnej časti skosenie ,aby sa neotáčali v ráme, pri spätnej montáži na to treba dať pozor. Okná modelu nie sú lepené, idú von ľahko, svetlá vytlačiť napr . špáratkom z vnútornej strany ( tiež nie sú lepené ), predný ochoz je síce lepený, ale po zatlačení z vnútornej strany sa vysunie a treba ho opatrne vybrať, plasty ROCO sú podozrivo krehké. Dtto. svetlovod horného reflektoru nie je lepený, sklo je na dva malé zámky, po stlačení zámkov sa vysunie z modelu von. Tlmič na streche je tiež na zámkoch, opatrne vytlačiť a preč. Demontované diely uložiť do pracovnej krabičky, aby ste ich potom nehľadali, ako to stále robím ja. Ak je všetko OK, tak máme takýto výsledok.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 6:34 pm

Po demontáži začneme kuchať strechu. Použil som žiletkovú pílku na vyrezanie stredového kríža pod demontovaným tlmičom. Po vyrezaní dočistiť pilníkom.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 6:57 pm

Po odstránení stredu pod tlmičom vybrúsime otvor pod ventilátor. Použil som vŕtačku a vrták cca priemer 3 mm, navŕtať v strede otvor a postupne vrtákom vybrať plast do požadovanej vzdialenosti od okraja rámu ventilátora. Je to cca 0,8 ÷1 mm od okraja, tak aby rám nezasahoval do voľného priehľadu ventilátora. Doladí sa pri osádzaní vent. sita a vrchného rámu ventilátora. Po vybrúsení ( vyfrézovaní vrtákom, kto má samozrejme frézkou ) jemne doladiť pilníkom, dodržať kruhovitosť otvoru. V hornej časti ostane hrana pôvodného rámu ventilátora s imitáciou skrutiek, tá sa bude brúsiť už zhora. Brúsenie zbytku rámu z hornej časti som vykonal brúsnym papierom zrnitosti 500, ktorý som nalepil obojstrannou páskou na plastovú tabuľku veľkosti brúsenej plochy, aby ostala rovinnosť podkladu. Na foto je horná plocha už vybrúsená. Pozor, aby ste nevybrúsili v tenkých bočných partiách ventilátora jamy, je tam už veľmi málo materiálu kasne a boky sú potrebné zachovať. Do diery pod ex. tlmiči vytvarovať z plastu cca 2 mm hrubého ( výstražná tabuľka) kus strechy, mierne ohnúť tak, aby zakrivenie cca. kopírovalo zvyšok strechy. Vlepiť lepidlom na plastikové modely. Po vlepení a preschnutí prelepiť papierovou páskou časti, ktoré nechceme zakydať tmelom a strechu vytmeliť - tmel som použil Revell, nakydal som ho tam riadne, aby som to celé prekryl naraz. Z vnútornej strany kasne prebytočný tmel odstrániť pred zaschnutím, aby nezavadzal.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:34 pm, celkově upraveno 2
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 6:59 pm

omyl
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 7:18 pm, celkově upraveno 1
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 7:17 pm

Počas schnutia tmelu spracujeme diely z leptu. Vystrihol som ich opatrne nožničkami a dtto. ich nožničkami zbavil nežiadúcich spojov z uchytenia v lepte, jemne prebrúsiť hrany pilníkom. V lepte na stránke Hekttor chýbajú čelníky, po novom je ich v lepte 6 kusov. Diely ventilátoru spolu zlepiť sekundovým lepidlom, najlepšie gelovým, naniesť špáratkom tak, aby sa nezalepili oká mriežky. Diely majú stenčené dve miesta, tie treba u oboch dielov zosúladiť. Lopatky ventilátoru mierne vyhnúť v smere vyznačenej šípky na foto, stačí o cca. 0,5 mm. Diely strechy len opracovať, výfuky zletovať z troch kusov leptu, pozor, dva diely majú na jednej strane vybranie ( menší priemer), tie sú krajné vybraním smerom von, stredný je plný. Letovanie som vykonal na špáratku, navliekol som jednotlivé diely v požadovanom poradí, potrel spájkovacou kvapalinou a opatrne scínoval, potom som to aj na tom špáratku obrúsil do guľata tak, aby ostali zachované odskoky na hornej a spodnej strane výfuku. Lept strechy sa skladá z : 4 strešné prekrytia , jeden bočný kryt, vlez, oká. Tých je v lepte 9 a je ich treba 10, to som moc nepochopil, možno zle. Sú tam aj oká tvaru U, ale tie som nepoužil, bolo by to moc chatrné.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:36 pm, celkově upraveno 1
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 7:30 pm

Na brúsenie strechy použijeme vodný šmirgeľ 500 a 1200, budeme brúsiť pod vodou. Z plastovej tabuľky si vyrobíme brúsnu pomôcku, šírka veľkosti brúsenej plochy, obojstrannou páskou nalepíme šmirgeľ na plast ( ak nie je páska, tak bude na voľno). Vodu som dal do plastovej kuchynskej tácky, nič sa jej nestane. Zaschnutý tmel strechy začneme brúsiť, až pokiaľ nenarazíme na základný materiál strechy v miestach pôvodného zaoblenia strechy. Dtto. brúsime bočné steny, na bočnej šikmine zbrúsime do stratena pôvodne naznačený dekel, tam bude nový z leptu. Na streche zbrúsime aj vyznačený dekel na foto, strecha musí byť pekná rovná a hrana prechodu strechy musí byť rovná tak, ako to bolo pôvodne.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:37 pm, celkově upraveno 1
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 7:36 pm

Po zabrúsení skontroľovať rovinnosť strechy a neprítomnosť pórov vo vybrúsenej oblasti. Ak je všetko ok, máme peknú zaoblenú novú strechu v časti podľa foto. Ostatné časti som len pri brúsení mierne lízol, tie treba skôr ochrániť a dať na ne pozor.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 8:02 pm

Pripravíme diely strechy, 4 x dekel. zaoblíme podľa strechy, ja som to zakružoval pilníkom na kartóne do požadovaného zaoblenia tak,aby dekle sedeli na streche aj bez lepidla. Zakružené dekle položíme na svoje miesta v požadovanom poradí ako na skutočnej mašine a nastavíme tak, aby boli medzery všetkých deklov cca rovnaké. Pod deklom z výfukmi, kto bude mať nervy, môže vyvŕtať otvory cez kasňu tak , aby boli výfuky priebežné. Po rozmeraní začneme lepiť dekle od vodiacej hrany na foto. Lepíme sekundovým gelovým, potrieť dekel tak, aby lepidlo bolo všade, ale v tenkej vrstve. Drží ako hluchý dvere. Dodržíme rovinnosť vodiacich pásov ( prelisov ) deklov, aby to pekne vyzeralo. Nalepíme bočný dekel na šikmú časť strechy podľa foto.Vrtákom 0,3mm a ručnou vŕtačkou prevrtáme všetky naznačené otvory v lepte na závesné oká. Oká vycvakáme z leptu olamovacím nožom a vlepíme sekundovým do otvorov deklov č. 4 a 3. na č. 2 nám bude jeden chýbať ( nie je v lepte), tak som ho tam nedal. Na dekel č. 2 a bočnice si závesné oká vyrobíme z drôtu. Prehneme ho cez ohranu olamovacieho noža, stlačíme klieštikmi, potom skrátime jednu stranu na dĺžku cca 0,8 mm ( tým nastavíme výšku závesného oka) a druhú tak, aby nám netrčala cez kasňu dovnútra. Dlhšou stranou vlepíme na predvŕtané miesto deklu č. 2 - dva kusy. Celkovo potrebujeme 8 kusov, viď foto. Na šikmej streche sú oká symetricky umiestnené na oboch stranách.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:40 pm, celkově upraveno 1
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 8:11 pm

Na skompletovanom ventilátore obrúsime jemne stenčené plochy ( podľa foto), aby nepretŕčali obrys strechy a už popísanou technikov prilepíme na strechu. Rebrík cez ventilátor buď z leptu, alebo ten z pôvodnej mašiny upraviť odrezaním patiek a stenčením. Nalepíme výfuky na svoje miesta. Predvrtáme otvory pre húkačky ( dtto. 0,3mm vrtákom ), nalepíme potom. Na strechu nalepíme otvárací kryt deklu č. 1, kocku pod dubák v strede strechy a strecha je cca hotová. Prejdeme na čelá modelu.
Naposledy upravil tabletrain dne stř 18 bře, 2020 9:40 pm, celkově upraveno 1
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 8:35 pm

Na čelách je potrebné vytmeliť otvory po demontáži predného "rámu", alebo madla, ale len vyznačené na foto, vrchné sa použijú na osadenie chrómovej lišty. Prebytočný tmel z vnútra zotrieme preč. Na čelníkoch nárazníkov zbrúsime pôvodné naznačenie skrutkových uchytení nárazníkov a nahradíme leptanými čelami z leptu. Po uschnutí tmelu ( ja mu sem tam pomôžem pre rýchle zaschnutie tak, že ho rozrobím zo sekundovým lepidlom ) prebrúsime čelo a všetky partie, ako napr. pôvodné popisy, nerovnosti, chyby pôvodného laku, delenie formy v oblasti vrchného svetlometu, madlá dverí. Vyrobíme dubák na strechu, je z plastovej tabuľky, v strede diera na prichytenie na vŕtačku, vytočené vo vŕtačke do požadovaného tvaru, priemer horný cca 6 mm, spodný cca 7,5 mm, hrúbka podľa plastovej tabuľky tak okolo 1,8 mm. Pod ním je z najtenšej tabuľky, alebo aj tvrdého papiera vystrihnutý kruh o priemer o cca 1 mm menší, ako spodný priemer dubáku. Lepené sekundovým. Omyté jarovou vodou a nachystané na základný lak, ten bude spray Belton, šedý odtieň.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Úprava Sergeja ROCO

Příspěvekod tabletrain » stř 18 bře, 2020 8:38 pm

tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků