Ako motorizovať drezínu Tatra Vm v HO?

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod kisa » stř 26 bře, 2008 3:50 pm

S tím stabilizátorem to zas tak jednoduchý nebude. Nejjednodušší by bylo zapojit do série proti sobě usměrňovací diodu a zenerku cca 9V a k tomuto antiparalelně stejnou kombinaci. Tento celek pak v sérii s motorkem připojit k dekodéru. Takhle se na diodách ztratí cca 9,7V, na motorku bude zbytek cca 5V a na rozdíl od stabilizátoru to bude fungovat oběma směry.
kisa
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 16 led, 2007 4:56 pm
Bydliště: Téměř Brno

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 26 bře, 2008 4:47 pm

richard0404 píše:Nevím jestli vám to pomůže tady prodejce motoru http://www.acdc-udio.cz/minimotory.html,
http://www.snailinstruments.com/cze/robotics/motors.php


V tom prvním odkazu máš chybu :

http://www.acdc-audio.cz/minimotory.html

Jjinak mým favoritem je RPM2 z druhého odkazu
Mikromotor
Napájení 1.5V-5V max.
Odběr bez zátěže 17, 22, 32mA (při 1.5,3,5V)
Odběr 120, 260, 420mA (při 1.5,3,5V a 0 ot/min)
Rychlost otáčení 9500, 18500, 31900ot/min (při 1.5,3,5V)
Hřídel motorku 1mm průměr 5mm délka
Rozměry 7x16.5mm bez hřídele
Cena 213Kč (253Kč s DPH)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod richard0404 » stř 26 bře, 2008 5:01 pm

Omlouvám se čárka se mi tam vloudila ten motor mám také ale sháním na hřídel šneka nemáte někdo tip díky za info.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 26 bře, 2008 6:11 pm

richard0404 píše:Omlouvám se čárka se mi tam vloudila ten motor mám také ale sháním na hřídel šneka nemáte někdo tip díky za info.

Použil jsem šneka i kolo k němu z počitadla na magnetofony.
Mělo to určitě modul 0,3.
Pokud je hřídelka tenčí dej tam vložku.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod richard0404 » stř 26 bře, 2008 6:21 pm

Zdenek Valter píše:
richard0404 píše:Omlouvám se čárka se mi tam vloudila ten motor mám také ale sháním na hřídel šneka nemáte někdo tip díky za info.

Použil jsem šneka i kolo k němu z počitadla na magnetofony.
Mělo to určitě modul 0,3.
Pokud je hřídelka tenčí dej tam vložku.


Nemůžeš mi dát info. kde bych to mohl koupit potřebuji pohon k FCS díky moc. :P
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Jarda H. » čtv 27 bře, 2008 12:32 pm

Jen tak pro zajímavost :lol: a zpestření diskuze - kdesi v modelářské diskuzi jsem četl, že jeden z modelářů použil jako šnek (!!) tělo vrutu :shock: :!: Samozřejmě šlo o "větší" modul, ale jako zajímavost to ujde ! Co všechno dokáží modeláři využít - od plácačky na mouchy až po ........... :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 27 bře, 2008 3:34 pm

richard0404 píše:
Zdenek Valter píše:
richard0404 píše:Omlouvám se čárka se mi tam vloudila ten motor mám také ale sháním na hřídel šneka nemáte někdo tip díky za info.

Použil jsem šneka i kolo k němu z počitadla na magnetofony.
Mělo to určitě modul 0,3.
Pokud je hřídelka tenčí dej tam vložku.


Nemůžeš mi dát info. kde bych to mohl koupit potřebuji pohon k FCS díky moc. :P


:( :( To bylo z mých historických zásob. Měl jsem tyhle počitadla kdysi tři.
Po kanibalizaci na tyhle účely jsem to vyhodil. Asi ne každé počitadlo by se hodilo. Tohle bylo docela malé velikostí.
Jak velkého šneka potřebuješ ?
Rozměry, stoupání atd. atd.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod kisa » čtv 27 bře, 2008 4:45 pm

Jarda H. píše:Jen tak pro zajímavost :lol: a zpestření diskuze - kdesi v modelářské diskuzi jsem četl, že jeden z modelářů použil jako šnek (!!) tělo vrutu :shock: :!: Samozřejmě šlo o "větší" modul, ale jako zajímavost to ujde ! Co všechno dokáží modeláři využít - od plácačky na mouchy až po ........... :!:


Také přidám zajímavost :D: Jednou jsem se setkal se šnekem vyrobeným z pružinky z propisky a fungovalo to. Má to tu výhodu, že se dokáže přizpůsobit modulu, ale asi s tím nepůjdou přenášet moc velké výkony. :)
kisa
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 16 led, 2007 4:56 pm
Bydliště: Téměř Brno

Příspěvekod Radek Mende » čtv 27 bře, 2008 5:08 pm

Juro H0 dal v jiném tématu odkaz na Kibri a tam jsem objevil šneka ,
který by se hodil Richardovi 0404 a i mě na FCS. http://rire-modelle.de/neu/index.php?pa ... &Itemid=15
a ozub kolo http://rire-modelle.de/neu/index.php?pa ... &Itemid=15
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 27 bře, 2008 7:20 pm

Radek Mende píše:Juro H0 dal v jiném tématu odkaz na Kibri a tam jsem objevil šneka ,
který by se hodil Richardovi 0404 a i mě na FCS.
Obrázek
a ozub kolo
Obrázek

Ten šneček je O.K. ale kolo pro drezinu a možná i pro vás moc velké 9 mm vlasně skoro 10 je hodně !!!!! :( :( :( :(
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod richard0404 » čtv 27 bře, 2008 10:13 pm

Pánové díky šnek je opravdu v pohodě :lol: :lol: ale ozub kolo je moc velké tak hledám dál :cry: :cry: ale přesto všem díky.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Radek Mende » pát 28 bře, 2008 4:18 am

Ještě jsem našel dalších pár koleček a šneků,z toho už by se mohlo něco hodit i pro drezinu. http://www.shop.modellautobahnen.de/ složka mechanik/einzelteile
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 23 led, 2009 9:00 pm

Takže tohle jsem našel - pokusy z března 2004.

Tohle jezdilo ale jen na drátky zezhora. Ten motorek může mít docela velké točky takže by to chtělo ještě jeden převod :-(

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod MirekTT » sob 24 led, 2009 7:44 am

No docela dobrý. Vlastně jsem zbastlil něco podobného s motorem uprostřed a pohonem taky na jednu nápravu. Ten sběr s kol by chtěl realizovat spíše s hřídelek, které by byly dělené a uprostřed izolované. Mám v plánu pohánět obě nápravy. Chci zkusit dát hnací pastorek se šnekem na jednu nápravu a na ní hned vedle dát ozubené kolo, které bude přes soustavu dalších pohánět druhou nápravu. Ideálně najít mikromotor se dvěma hřídely, nebo použít dva jednohřídelové proti sobě. Ale musely by být hodně kvalitní se stejnými parametry. V Uzimexu jsme našli jen ten maxon 6x12mm a ten je ještě dost dlouhý. Ale motory jsou to špičkové. Absolutně tiché,absolutně bez vibrací, absolutně přesný a plynulý chod.
Jinak počítám i z digitalizací, kde dekodér bude pod podlahou vozíku. Kabinka řidiče tak půjde modelově vybavit. Chtěl bych si postavit plně funkční vitrýnový kit a stavbu uspěchávat nebudu. Určitě budu věnovat spoustu času přípravě a shromažďování materiálu a nářadí, než se do toho pustím. Zatím sbírám mechanizmy obsahující jemné převody, které následně pitvám. Dobrým zdrojem je synův pokoj a jeho hračky a taky vysloužilé hodinky. Ale už teď je jasné, že za oběť padne několik leptů tohoto roztomilého vozítka a výsledek je vzdálen na roky. Jde o ten motor. Máte-li někdo nějaký tip, kde hledat a koupit, ale i provést motorizaci, tak sem s ním. Jinak Zdenku díky za inspirativní fotky.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 24 led, 2009 8:31 am

MirekTT píše:No docela dobrý. Vlastně jsem zbastlil něco podobného s motorem uprostřed a pohonem taky na jednu nápravu. Ten sběr s kol by chtěl realizovat spíše s hřídelek, které by byly dělené a uprostřed izolované. Mám v plánu pohánět obě nápravy.


Naprosto přesně. pro sběr použít přímo rozsochy = jejich speciální izolované uchycení.

MirekTT píše:Chci zkusit dát hnací pastorek se šnekem na jednu nápravu a na ní hned vedle dát ozubené kolo, které bude přes soustavu dalších pohánět druhou nápravu. Ideálně najít mikromotor se dvěma hřídely, nebo použít dva jednohřídelové proti sobě. Ale musely by být hodně kvalitní se stejnými parametry. V Uzimexu jsme našli jen ten maxon 6x12mm a ten je ještě dost dlouhý.


Co se týče převodů tak to co bylo na obrázku je modul 0,3.
Ten se mi pro tohle použití jeví jako příliš hrubý zejména pro TT je lepší použít 0,2 popřípadě i menší. Co se týče převodu při použití jednovývodového motoru tak by šla použít i řemenice ;-)

Použití dvou motorů vibračních by mělo i tu výhodu, že by mohly být v serii a šlo by pro ně použít vyšší napětí. Tyhle motorky jsou totiž jen na 3 V !!!!!


MirekTT píše:Ale motory jsou to špičkové. Absolutně tiché,absolutně bez vibrací, absolutně přesný a plynulý chod.


O tom žádná ;-) je to dáno i jejich konstrukcí.
Pro naše použití jsou tyto to nej co je k dispozici.
Nicméně pro pohon je nutné jim přidat nějakou setrvačnou hmotu na hřídel. Jejich rotor téměř žádnou nemá.
Mimochodem ty vibrační motorky jsou také coreless tedy česky hrníčkové.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků