Hurvínek M131

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Hurvínek M131

Příspěvekod flocken » čtv 03 led, 2019 3:54 pm

ahoj chtěl bych si postavit model Hurvínka koupil jsem si odlitky. Můžete mi prosím poradit jak nejlépe opracovat odlitek aby vypadal co nejvěrohodněji? Budu rád za každou radu.
IMAG1540.jpg
IMAG1541.jpg
IMAG1542.jpg
flocken
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02 led, 2019 4:56 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Vladimír_B » sob 05 led, 2019 4:28 pm

Ahoj, základní opracování je pomocí jehlových pilníků, příp. diamantových. Velké nálitky nikdy nelámej! A i se štípáním bych byl hodně opatrný, protože se ti to ulomí tam, kde nechceš. Stačí použít žiletkovou nebo lupénkovou pilku. Zrychlit opracování můžeš použitím minivrtačky - za 400Kč seženeš obyč i s trafem a základními doplňky, potřebuješ v podstatě jen řezné kotoučky. Stačí ty hnědé, ale pozor jsou křehké. Vrtačku využiješ i na kolejiště. Ale práce s vrtačkou už není do obýváku k pivu a fotbalu. Chce to do gáráže či sklepa, protože z toho jde hrozný bordel. Bez uzardění doporučuji vhodné OOPP - respirátor a brýle, pokud nechceš týden smrkat piliny a jet na pohotovost s okem... :D
Zlepšit vzhled můžeš (a nemusíš) tak, že odbrousíš všechny detaily a nahradíš je novými (samo domo vyrobených).
A pokud tohle všechno vydržíš, tak to je jen polovina práce. :D To horší tě teprve čeká - pořádná povrchová úprava, hlavně vybrousit tu krupici/pomeranč, co odlitky mívají a lak.
Tohle je samozřejmě stručně a v kostce, když tak se ptej, nebo nejdřív hledej tady na fóru, či na internetu a až pak se ptej. :wink:
Otázkou je jestli by nebylo pro začátek nejjednodušší si v okolí najít zkušenějšího a hlavně trpělivého modeláře na rady... A nemusí být ani vláčkový samozřejmě...
Také se setkáš s mnohými, kteří ti budou tvrdit horem dolem jak jsou odlitky na figaro, že se na to nevykašleš a nejdeš do leptů. Tak z nich si nic nedělej :D na začátek jsou odlitky dobré, můžeš se mnohé přiučit a hurva z leptu si můžeš udělat kdykoli potom že jo. I odlitky mohou být hezké...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Pavel 152 » sob 05 led, 2019 5:03 pm

IMG_20181014_145121 zmen..jpg
Jestli to bude na kolejiště do provozu, pak ať hlavně dobře jezdí, popř. i ať je osvětlen.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod flocken » sob 05 led, 2019 5:37 pm

zatím dík za rady začnu shánět žiletkovou pilku a jehlové pilníky :D
flocken
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02 led, 2019 4:56 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Pavel 152 » sob 05 led, 2019 6:08 pm

Na ty levné brusky se vykašlete, výborný je Proxon, nebo z Lidlu, dá se i asist na 230V. V té sadě z lidlu je i kotoučová žiletková(tenoučká) pilka. A i vhodné sklíčidlo místo kleštin je dobré si pořídit, okolo 150Kč. Na velkou sílu stěn jsou smitrkové kotoučky na gumové stopce. Používají se na pedikůru, možná zkuste brusku na pedikůru(na zrohovatělou kůži na nohou) Stěny brousím do tenka a okna podsklívám zevnitř. Po opracování napřed napasujte na pohon, ten musíte vyzdobit maskama náprav, brzdové zdrže, imitace motoru a technika pod vozem. Zabudovat upevnění spřáhel(na pérko nebo kulisu kkk, ta tam nevejde) Při usazování dbát na výšku vozu (nárazníky oproti jinému vozu) a pak upevnění pohonu ke kapotě(musíme občas namazat, vyčistit, digitalizovat)
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Patrik Novák » ned 06 led, 2019 12:18 am

Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Vladimír_B » ned 06 led, 2019 9:09 pm

P.N.: tak to je dost dobré! Je možno někde nahlédnout na výsledky Vaší práce? Díky

P152: pěkná práce

F: žiletek si kupte klidně více, snadno se lámou. Samozřejmě i se zlomenou se dá dělat...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Patrik Novák » ned 06 led, 2019 10:25 pm

dříve jsem prodával na burze , něco i nastřkané , nebo jen připravené , nebo si zájemci své kastle k vybroušení přinesli

v tomhle albu je pár fotek stroje i kastle před/po broušení - doplnění k videu
https://pvdferdamravenec.rajce.idnes.cz/MODELY/

dneska se to i koupit nechá , jmenuje se to elektrický pilník (a myslím že jsem ho viděl i v lidlu)
např > https://www.sleviste.cz/ostatni-elektri ... fessional/
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 07 led, 2019 5:29 pm

Patrik Novák píše:třeba opracovat se to dá i takhle
https://www.youtube.com/watch?v=GXVjF2c ... TA&index=8

No to je sice hezké, ale asi by nebylo od věci, aby bylo vidět kolik jsi tou pásovou bruskou ubral ;-)

Nakonec jsem to na těch fotkách našel - jestli dobře koukám tak jsi stěnu zeslabil z cca 3,5 mm na 1,5 mm
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod Patrik Novák » pon 07 led, 2019 9:51 pm

a kdyby někdo o takový brusce přemýšlel , tak důležitý je radius(poloměr) rolny/ložiska
ten určuje zanoření-vybroušení resp nevybroušení v přechodu bočnice-střecha , zbytek se musí vybrousit bruskou
a čím plošší střecha tím je to horší
já mám r 7mm , dělěl jsem TT
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod workous » pon 07 led, 2019 10:23 pm

Není lepší použít lept? poměrně čistá práce....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod zugi » stř 09 led, 2019 10:05 am

Patrik Novák píše:dneska se to i koupit nechá , jmenuje se to elektrický pilník (a myslím že jsem ho viděl i v lidlu)
např > https://www.sleviste.cz/ostatni-elektri ... fessional/


v číně vědí všechno, takže mi "náhodou" předhodili tohle
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod hank61 » stř 09 led, 2019 11:25 am

Kluci. Obávám se, jestli jste flockena tím "nutným" broušením, potřebným nářadím a bordelem s tím spojeným příliš nedemotivovali :wink: To broušení je jistě výhoda pro následnou instalaci oken zevnitř, ale myslím, že pro začátek není nezbytné a může začátečníka spíš odradit. Okna jdou vystřihat a zalepit i do rámečků v odlitku. Tento týden jsem to aplikoval rovněž na mém první pokusu o stavbu z odlitku, a těch 9 oken na T211 jsem vystřhal, napasoval do kastle a zalepil asi za hodinu a půl. Použil jsem na ně čirý plast z obalů výhybek Peco a jako lepidlo mírně zředěný Herkules. :wink:

IMG_20190106_195242.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod flocken » sob 09 bře, 2019 3:26 pm

Tak jsem si objednal ještě nějaké odlitky, okna a spodky odlitku už jsem obrousil, okna asi vlepím. chtěl bych se zeptat jak postupovat s povrchovou úpravou před lakováním?
Přílohy
IMAG1771.jpg
IMAG1769.jpg
flocken
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02 led, 2019 4:56 pm

Re: Hurvínek M131

Příspěvekod shiso » ned 10 bře, 2019 5:16 pm

Nejprve odmastit jarem. Zakladem je pak nastrikat surfacerem (bud jak sprej , nebo se dela i do pistole). Ja z lenosti pouzivam sprej... Po nastriku surfacerem teprve barvu. Na aplikaci barev doporucuji opatrit strikaci pistoli, svuj ucel splni uplne pohodove i Tagore za nejakych 400,-....

https://www.airbrushcentrum.cz/airbrush ... gj7eqcumd3

Pokud chces investovat vic kup tu za 800,- (mam ji a na vetsi plochy jako kastle etc ji pouzivam primarne a k plne spokojenosti)

https://www.airbrushcentrum.cz/airbrush ... -1-id-1375
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků